Αυστρία Ιταλία Αρχές Δεκέμβρη .... Ρώμη ή Βιέννη

ulini

Member
Μηνύματα
57
Likes
20
Κανονίζω ένα ταξίδι την πρώτη βδομάδα του Δεκεμβρίου και σκέφτομαι ότι οι περισσότερες πόλεις θα είναι στολισμένες για τα Χριστούγεννα. Είμαι μεταξύ Ρώμης και Βιέννης . Που πιστεύετε ότι θα είναι πιο κοντά στο πνεύμα των Χριστουγέννων ;
(αν και καταλαβαίνω ότι είναι λίγο νωρίς)
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Δύσκολη η επιλογή....χαχαχαχαχα
Εγω θα διάλεγα Βιέννη γιατι σίγουρα θα είναι στολισμενη (περισσότερο στο πνεύμα των γιορτών) Αν είσαστε τυχεροί μπορεί να έχει ρίξει και λιγο χιόνι.....
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αν κάνεις μια έρευνα στο net και δεις φωτό από τις δυο πόλεις τα Χριστούγεννα θα πάρεις μόνος σου την απάντηση...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εγώ περιμένω την απάντηση του @Samion ...
Μηπως ειναι δικο σου το αβαταρ?δεν χρειαζοταν..ας εβαζες Παρισι τουλαχιστον..η Βιεννη 1 μηνα το χρονο κ μονο αν πας για το συγκεκριμενο λογο επιλεγεται εναντι της Ρωμης. Τους υπολοιπους 11 η αν δεν πας για Christmas spirit η διαφορα ειναι συντριπτικη..Δαβιδ vs Γολιαθ..
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.473
Likes
7.936
Λογω της συγκεκριμενης περιοδου που θα πας και λογω του χριστουγεννιατικου "κλιματος" που αναζητας Βιεννη. Σε καθε αλλη περιπτωση Ρωμη... τα αξιοθεατα, η ιστορια, η ατμοσφαιρα ειναι πολυ ανωτερα της Βιεννης.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.107
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κανονίζω ένα ταξίδι την πρώτη βδομάδα του Δεκεμβρίου και σκέφτομαι ότι οι περισσότερες πόλεις θα είναι στολισμένες για τα Χριστούγεννα. Είμαι μεταξύ Ρώμης και Βιέννης . Που πιστεύετε ότι θα είναι πιο κοντά στο πνεύμα των Χριστουγέννων ;
(αν και καταλαβαίνω ότι είναι λίγο νωρίς)
Νωρις δεν ειναι καθολου (ισως ειναι και καπως αργα) . Για να καταλαβω τη Ρωμη τη σκεφτηκες ως τον ιδανικο χριστουγεννιατικο προορισμο; Για νου προτεινει ακομα και ο Samion Βιεννη καταλαβαινεις πως υπαρχει χαοτικη διαφορα μεταξυ τους (γι αυτο που ζητας).
 

ulini

Member
Μηνύματα
57
Likes
20
Η Ρώμη και η Βιέννη είναι 2 πόλεις που θέλω πολύ να επισκεφτώ (Ρώμη έχω πάει πριν αρκετά χρόνια και θέλω σίγουρα να ξαναπάω). Ιδανικός χριστουγεννιάτικος προορισμός δεν είναι σίγουρα η Ρώμη αλλά επειδή μιλάμε για αρχές Δεκέμβρη έλεγα να μπω στο Χριστουγεννιάτικο κλίμα. Αναρωτιέμαι αν θα είναι στολισμένα βέβαια.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Στη Ρώμη ακόμη και ανήμερα των Χριστουγέννων να πας δεν πρόκειται να δεις κανένα σούπερ στολισμό. Όμως ακόμη και αυτόν τον υποτυπώδη στολισμό εγώ τον βρήκα λίγο κιτς. Δεν ταιριάζουν σ' αυτήν την πόλη τα λαμπιόνια και οι τέντες με τις χριστουγεννιάτικες αγορές.
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Αν θες χριστουγεννιάτικη ατμοσφαιρα τότε Βιέννη χωρις συζήτηση. Υπάρχει μία χριστουγεννιάτικη αγορά κάθε μερικά τεράγωνα.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.473
Likes
7.936
Η Ρώμη και η Βιέννη είναι 2 πόλεις που θέλω πολύ να επισκεφτώ (Ρώμη έχω πάει πριν αρκετά χρόνια και θέλω σίγουρα να ξαναπάω). Ιδανικός χριστουγεννιάτικος προορισμός δεν είναι σίγουρα η Ρώμη αλλά επειδή μιλάμε για αρχές Δεκέμβρη έλεγα να μπω στο Χριστουγεννιάτικο κλίμα. Αναρωτιέμαι αν θα είναι στολισμένα βέβαια.
Θα ειναι... Ασε που θα χαρεις και τις χριστουγεννιατικες αγορες πολυ περισσοτερο απο το αν θα πηγαινες μεσα στις γιορτες καθως οι περισσοτερες (αν οχι ολες) μενουν ανοιχτες μεχρι την παραμονη...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.756
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom