μεταφορά αντικειμένων στο αεροπλάνο.

Μηνύματα
66
Likes
25
Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω κάτι για τη μεταφορά κάποιων αντικειμένων στο αεροπλάνο. Καθόσον δεν θα έχω αποσκευή, παρά μόνο ένα σακίδιο ώμου, είμαι υποχρεωμένος να έχω μαζί μου μέσα στην καμπίνα του αεροπλάνου και κάποια φάρμακα. Αυτά τα φάρμακα υπάρχει περίπτωση να μη μου επιτρέψουν να τα πάρω μαζί μου και να τα κατασχέσουν? Πρόκειται για ορισμένα χάπια, κάποια φακελάκια με μία σκόνη και μία σύριγγα 20cc χωρίς βελόνα εννοείται την οποία χρησιμοποιώ για να κάνω πλύσεις στη μύτη μου, επειδή έχω πολύποδες. υπάρχει περίπτωση να τα κρατήσουν με την υποψία ότι πρόκειται για ναρκωτικά ή επικίνδυνες ύλες? η σύριγγα θα περάσει? πρέπει να έχω τα φάρμακα μέσα στα κουτάκια τους, ή μπορώ να τα βάλω όλα χύμα σε ένα μικρό τσαντάκι? το λέω αυτό γιατί είναι αρκετά κι αν αναγκαστώ να πάρω τις αρχικές συσκευασίες θα πιάσουν πάρα πολύ χώρο στο σακίδιο. Μήπως πρέπει να έχω μαζί μου τις συνταγές?
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Δεν θα εχεις προβλημα αφου δεν ειναι υγρα πανω απο 100μλ
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εγώ θα τα έπαιρνα στις συσκευασίες τους μαζί με τις συνταγές για να ειμαι ήσυχη.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Εγώ θα τα έπαιρνα στις συσκευασίες τους μαζί με τις συνταγές για να ειμαι ήσυχη.
αν ειναι χαπακια και σκονακια δεν εχει προβλημα... εγω παιρνω διαφορα ..μημπως και χρειαστουν...δεν ειχα προβλημα μονο για ενα αντιβηχικό σιροπι μια φορα εγινε συζήτηση ..τελικα μου το αφησαν...

αν ειναι χαπακια και σκονακια δεν εχει προβλημα... εγω παιρνω διαφορα ..μημπως και χρειαστουν...δεν ειχα προβλημα μονο για ενα αντιβηχικό σιροπι μια φορα εγινε συζήτηση ..τελικα μου το αφησαν...
εκτυπωσε και αυτο...λεει οτι επιτρεπονται φαρμακα και παιδικες τροφες
http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/safety/air-security/index_el.htm
 
Last edited by a moderator:

cromhania

Member
Μηνύματα
101
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
επιτρέπονται....η γυναικα μου δουλευει security στο αεροδρομιο και συμφωνα με τους κανονισμους τα φαρμακα επιτρεπονται...τωρα αμα πεσεις σε κανενα ασχετο και κολλημενο,ειναι αλλο αυτο..!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
επιτρέπονται....η γυναικα μου δουλευει security στο αεροδρομιο και συμφωνα με τους κανονισμους τα φαρμακα.!
Ε για ρωτα τη που εχουμε διαφωνια..οι μπακλαβαδες κ λοιπα σιροπιαστα επιτρεπονται στην καμπινα?
 
Μηνύματα
66
Likes
25
Σαφώς επιτρέπεται ο μπακλαβάς και τα σιροπιαστά. δεν πιάνονται ως γλυκά. πιάνονται ως "φάρμακα"!!! Ξυπνήστε με κρίση υπογλυκαιμίας τη νύχτα και θα σας πω εγώ ποιο φάρμακο θα σας κάνει καλά!!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η συσκευασία να είναι μόνο όπως αυτή που κάνουν στο Saray.
Μεταλλικό κουτί που κουμπώνει και ζελατίνα.
Ποιο σαραυ? Να τα βγαλω θελω.παντως πολλες φορες που πηρα απο Τερκενλη στο Ελβεν δεν μου ειπε κανεις τπτ. Αλλαξε κατι? Πιο αυστηροι, ο κανονας ειναι αυτος δηλ?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Η συσκευασία να είναι μόνο όπως αυτή που κάνουν στο Saray.
Μεταλλικό κουτί που κουμπώνει και ζελατίνα.
Σε κανονικό κουτί, σε θέση μάχης τη στιγμή που θα μας πιάσει η πείνα στον αέρα όλα πήγαν καλά. Αν θυμάμαι όμως πρέπει να είχαμε τυλίξει και ορισμένα μην τυχόν μας πούνε κάτι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom