Απορίες για κράτηση στο Booking.com

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Ενας τροπος αντιμετωπισης ειναι να κλεισεις με δωρεαν ακυρωση και λιγο πριν ταξιδεψεις να ανταλλαξεις e-mail με το ξενοδοχειο για επιβεβαιωση
Μα αφού σου λέει ο άνθρωπος ότι βρήκε προσφορά με προπληρωμή.Τα πάντα όλα θέλει να προπληρώσει.. :)
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
δε λεει οτι τη βρηκε με προπληρωμη. Αλλα και ετσι να ειναι , το ασφαλεστερο ειναι να κλεινουμε με δωρεαν ακυρωση, οταν εχουμε τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα μπροστα μας. Ειναι απειρως καλυτερο απο το να "αρχισουμε να κλαιμε στη μεση του δρομου":( εστω και αν αυτος ειναι η 5th Avenue.:p
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η δωρεαν ακυρωση δεν ειναι τοσο σημαντικη οσο ειναι η πληρωμη να γινεται στο ξενοδοχειο. Η χρηση πιστωτικης καρτας (οχι χρεωστικης) και η κατοχη ολων των απαραιτητων αποδεικτικων μας επιτρεπουν να διεκδικησουμε το μεγαλυτερο μερος των χρηματων μας πισω. Το ιδιο ισχυει και για το paypal αλλα για πληρωμες το πολυ 45 ημερες νωριτερα.
 
Μηνύματα
66
Likes
25
Συμφωνώ ότι το σωστότερο είναι να κλείσουμε το ξενοδοχείο με δωρεάν ακύρωση λίγες μέρες πριν, αλλά τι γίνεται όταν η προσφορά είναι πολύ δελεαστική και αφορά πληρωμή την ώρα της κράτησης? εκεί είναι το πρόβλημα. Για το Μιλάνο που έκλεισα ξενοδοχείο, βρήκα ένα με ωραίο δίκλινο με ιδιωτικό μπάνιο (τι κακό κι αυτό με τα κοινόχτηστα!!!) σε καλό σημείο και με καλές κριτικές στην τιμή των 140 ευρώ για πέντε διανυκτερεύσεις και με τους φόρους μέσα, τιμή άκρως δελεαστική, αλλά με πληρωμή όλου του ποσού την ώρα της κράτησης. Τα έκλεισα μέσα Νοεμβρίου και θα πάω 28 Μαρτίου. Οπότε σκέφτομαι τι θα γίνει αν σε αυτό το διάστημα συμβεί οτιδήποτε στην επιχείρηση.
 
Μηνύματα
66
Likes
25
Χμμμ. Κάπως έτσι αντέδρααα κι εγώ όταν το είδα. Είναι το lumiere hostel, το οποίο έχει δωμάτια με κοινόχρηστο μπάνιο αλλά και δωμάτια με ιδιωτικό μπάνιο. Εγώ ζήτησα το δεύτερο, γιατί από τα σχόλια διάβασα ότι στα κοινόχρηστα έχει λίγο συνωστισμό. Η τιμή είναι πάνω κάτω αυτή, ίσως εσύ το βρεις λίγο πιο ακριβό, αλλά εγώ το έκλεισα γιατί είχε μία προσφορά το Νοέμβριο για μία μόνο μέρα και την έκλεισα.
http://www.booking.com/hotel/it/lum...60299e3ffccff00bd31;dcid=4;dist=0;type=total&
 

goluffyGO

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Γεια σας ,εχω κατεβει αρκετες φορες αθηνα,και εχω χρησημοποιησει ξενοδοχεια για την διαμονη μου και θελω να μου πει οποιος γνωριζει γτ συμβαινει το παρακατω φενομενο.
-οταν κλεινω δωματειο με Booking ολα καλα και μου ερχεται στο mail η κρατηση και οι κωδικοι,αν δεν παρω τηλ για να εξακριβωσω την κρατηση οταν παω εκει μου λενε εκανε καποιο λαθος το booking και με παραπεμπτουν σε καποιο αλλο πληρωντας με τς κωδικους που ηδη εχω απο booking,στο μεταξουργειο συνεβη πρωτη φορα και θελανε να με παμε σενα αλλο δικο τς ομονια ,αρνηθηκα και ειπα οτι θα φωναξω αστυνομια και τελικα με στειλανε σενα σιπλα στο μεταξουργειο ,εγω πληρωσα κανονικα 20 και το ξενοδοχειο εκανε 40 το δωματιο.μπορει καποιος να μου τι στο καλο παιζει?
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Γεια σας ,εχω κατεβει αρκετες φορες αθηνα,και εχω χρησημοποιησει ξενοδοχεια για την διαμονη μου και θελω να μου πει οποιος γνωριζει γτ συμβαινει το παρακατω φενομενο.
-οταν κλεινω δωματειο με Booking ολα καλα και μου ερχεται στο mail η κρατηση και οι κωδικοι,αν δεν παρω τηλ για να εξακριβωσω την κρατηση οταν παω εκει μου λενε εκανε καποιο λαθος το booking και με παραπεμπτουν σε καποιο αλλο πληρωντας με τς κωδικους που ηδη εχω απο booking,στο μεταξουργειο συνεβη πρωτη φορα και θελανε να με παμε σενα αλλο δικο τς ομονια ,αρνηθηκα και ειπα οτι θα φωναξω αστυνομια και τελικα με στειλανε σενα σιπλα στο μεταξουργειο ,εγω πληρωσα κανονικα 20 και το ξενοδοχειο εκανε 40 το δωματιο.μπορει καποιος να μου τι στο καλο παιζει?
Ειχαν overbooking και σε πηγαν σε αλλο...η booking γραφει στους ορους οτι αν δεν υπαρχει δωματιο στο ξενοδοχειο ειναι υποχρεωμενοι να σε πανε σε ενα αλλο ιδιας κατηγοριας ή μεγαλύτερης +, οποτε δεν μπορεις να κανεις κατι...γιατι εχεις δεχτει τους ορους της booking την στιγμη που κανεις την κρατηση...φυσικα και δεν τους εχεις διαβασει ,οπως οι περισσοτεροι δηλαδη...αυτο ισχυει και σε αλλες παρόμιοες εταιρίες οπως η booking, ισως και σε ολες
 

goluffyGO

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Ειχαν overbooking και σε πηγαν σε αλλο...η booking γραφει στους ορους οτι αν δεν υπαρχει δωματιο στο ξενοδοχειο ειναι υποχρεωμενοι να σε πανε σε ενα αλλο ιδιας κατηγοριας ή μεγαλύτερης +, οποτε δεν μπορεις να κανεις κατι...γιατι εχεις δεχτει τους ορους της booking την στιγμη που κανεις την κρατηση...φυσικα και δεν τους εχεις διαβασει ,οπως οι περισσοτεροι δηλαδη...αυτο ισχυει και σε αλλες παρόμιοες εταιρίες οπως η booking, ισως και σε ολες
αν δεν υπαρχει δματειο ,πως η booking προχωραει σε κρατηση δωματιου στο εν λογω καταλημα?καποιος απο το ξενοδοχειο ή απο την booking εχει κανει καποιο λαθος,γτ εγω μπ[αινοντας στη Booking βλεπω οτι το συγκεκριμενο ξενοδοχειο εχει το συγκεκριμενο αριθμο δωματιων με το αντιστοιχο αντιτιμο ,προχωραω στη κρατηση και ερχετε στο mail Μου οι κωδικοι κρατησης,τι θες να πεις οτι ειναι υποχρεωμενοι ,προφανως και ειναι το θεμα ειναι που οφειλετε το λαθος ή ειναι εσκεμενο ολο αυτο?δηλαδη καθε ξενοδοχειο να εχει συνεργασια με αλλα και δηλωνει στη Booking οτι εχει δωματια και οταν πας κανει οτι δεν ξερει τι εγινε ,πως δεν ξερεις ρε φιλε αυθαιρετα η booking διαθετει δωματεια σε καθε Motel ε τοτε να πανε να βρουνε κανα προγραμματιστη γτ τ site για το p...... ,τεσπα οποιος γνωριζει τι ακριβως παιζετε ασ με διαφωτισει
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
αν δεν υπαρχει δματειο ,πως η booking προχωραει σε κρατηση δωματιου στο εν λογω καταλημα?καποιος απο το ξενοδοχειο ή απο την booking εχει κανει καποιο λαθος,γτ εγω μπ[αινοντας στη Booking βλεπω οτι το συγκεκριμενο ξενοδοχειο εχει το συγκεκριμενο αριθμο δωματιων με το αντιστοιχο αντιτιμο ,προχωραω στη κρατηση και ερχετε στο mail Μου οι κωδικοι κρατησης,τι θες να πεις οτι ειναι υποχρεωμενοι ,προφανως και ειναι το θεμα ειναι που οφειλετε το λαθος ή ειναι εσκεμενο ολο αυτο?δηλαδη καθε ξενοδοχειο να εχει συνεργασια με αλλα και δηλωνει στη Booking οτι εχει δωματια και οταν πας κανει οτι δεν ξερει τι εγινε ,πως δεν ξερεις ρε φιλε αυθαιρετα η booking διαθετει δωματεια σε καθε Motel ε τοτε να πανε να βρουνε κανα προγραμματιστη γτ τ site για το p...... ,τεσπα οποιος γνωριζει τι ακριβως παιζετε ασ με διαφωτισει
Πολλά ξενοδοχεία έχουν αυτή την τακτική (overbooking), δηλαδή διαθέτουν περισσότερα δωμάτια από αυτά που έχουν γιατί γίνονται ακυρώσεις της τελευταίας στιγμής ή κάποιοι που έχουν κλείσει δωμάτιο δεν εμφανίζονται καν. Με το overbooking εξασφαλίζουν μεγαλύτερη πληρότητα στο ξενοδοχείο (άρα και κέρδη). Βέβαια υπάρχει περίπτωση να μη γίνει καμιά ακύρωση/no show και έτσι ο πελάτης /πελάτες που φτάνουν πιο αργά στο ξενοδοχείο μένουν χωρίς δωμάτιο. Το ξενοδοχείο λοιπόν είναι υποχρεωμένο να τους βρει αντίστοιχο ή καλύτερο δωμάτιο και να πληρώσει και για την μετακίνηση τους εκεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.726
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom