Γαστρονομικές ιδέες και γλυκές απολαύσεις

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Ειδικά στα 15' γεύματα...εκεί πια ξεσαλώνει...:D
Τις έβλεπα παλιά τις εκπομπές, όταν είχα δορυφορική (κι έβλεπα τηλεόραση). Νομίζω ότι τα 15' γεύματα αναφέρονται στο χρόνο που κάνει για να προβληθεί στην τηλεόραση η συνταγή και όχι για να ετοιμαστεί! :haha:
Εκτός κι άν έχεις μια κουζίνα 50 τετραγωνικά με όλα μπροστά σου αλλά και πάλι χλωμό το βλέπω. Εν πάσει περιπτώσει, εμείς δεν γουστάρουμε να κάνουμε τόσο λίγο χρόνο διότι η μεγαλύτερη ευχαρίστηση είναι στην ετοιμασία - δημιουργία η οποία ολοκληρώνεται με την επιβράβευση από τους συνδαιτημόνες.
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Μα τι να πω, αυτό το φόρουμ είναι η απάντηση σε όλα μου τα προβλήματα, χαχα. Θα τσεκάρω λοιπόν τον κ. Δρίσκα (που δεν τον είχα καν ακουστά, τόσο άσχετη).

Όσο για τον Jamie, ναι, αυτό με τους πλασματικούς χρόνους το καταγγέλουν όλοι στο διαδίκτυο. Εμείς πάλι αλλά σ' αυτή τη φάση της ζωής μας δε μαγειρεύουμε στη χάση και στη φέξη, αλλά κάθε μέρα (και στους συνδαιτημόνες συγκαταλέγεται ένα δίχρονο που μας έχει βγει πολύ γκουρμέ μη χ€σω), οπότε - με το συμπάθειο - γουστάρουμε τρελά να ξεμπερδεύουμε μια ώρα αρχύτερα, να μπούμε και σε κανένα travelstories :icon_redface:. Από την άλλη, αν δεν είναι 30' αλλά π.χ. 50', αλλά το τελικό αποτέλεσμα αξίζει, θα του τη συγχωρήσω την ατασθαλία (άτιμο μάρκετινγκ)... Εντάξει, αυτό δε με τα 15' είναι αστείο, τόσο σου παίρνει να διαβάσεις τη συνταγή, όχι να τη φτιάξεις...
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Για μένα η pastilla ήταν το πιο επικό πιάτο του ταξιδιού! Το φάγαμε παραπάνω απο μια φορά. :) Μάλιστα έμαθα οτι η πιο "hardcore" κι αυθεντική εκδοχή του ειναι με περιστέρι, αλλα δεν τη βρήκαμε στα εστιατόρια που καθίσαμε.
Το burger καλό, αλλα περίμενα πιο δυνατή γεύση να σου πω την αλήθεια.
Το τόλμησες λοιπόν το μπεργκεράκι, ε; Χαίρομαι! Πήρες και το βιβλίο μαγειρικής (συνεχίζω το βιολί μου με τους τσελεμεντέδες :p); Εκεί έχει και μια συνταγή για burger αρνίσιο με τυρί φέτα! Το έχουμε δοκιμάσει, είναι όντως πολύ ωραίο.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Μια μικρή ένσταση μόνο για τον αξιαγάπητο κ. Δρίσκα: Εξαιρετικός ως παρουσιαστής και εκτελεστής αλλά, για κάποιον που έχει μικρή εμπειρία με την κουζίνα, ίσως οι συνταγές του να φανούν πολύ περιληπτικές και ν'αφήνουν ερωτηματικά. Αρκετά πράγματα φαίνονται να εννοούνται αλλά δεν είναι τόσο προφανή για όλους. Αυτό είναι κάτι περισσότερο από εμφανές ειδικά στο σάιτ του, όπου αν την έχεις παρακολουθήσει τη συνταγή ΟΚ, διαφορετικά κάποιοι ίσως δυσκολευθούν.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Για μένα η pastilla ήταν το πιο επικό πιάτο του ταξιδιού! Το φάγαμε παραπάνω απο μια φορά. :) Μάλιστα έμαθα οτι η πιο "hardcore" κι αυθεντική εκδοχή του ειναι με περιστέρι, αλλα δεν τη βρήκαμε στα εστιατόρια που καθίσαμε.
Το burger καλό, αλλα περίμενα πιο δυνατή γεύση να σου πω την αλήθεια.
Το περιστέρι είναι ότι χειρότερο έχω φάει στη ζωή μου ...
 

Attachments

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Μερσί @babaduma, τώρα το σάιτ του κοιτάζω. Το βιβλίο του θα το πάρω σε πεπειραμένη μαγείρισσα, οπότε λογικά δε θα έχει πρόβλημα. Είναι λοιπόν τόσο γνωστός ο κύριος, ε; Κάνει πολλά χρόνια εκπομπές;
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Το περιστέρι είναι ότι χειρότερο έχω φάει στη ζωή μου ...
Ναι βρε μάνα μου, αλλά το έφαγες κι εσύ σε χάρντκορ εκδοχή, μόνο το φέρετρο του έλειπε. Ποιός το μαγείρεψε έτσι ολόκληρο; Το μυστικό πιστεύω σ' αυτά (γιατί εμένα πολύ μου άρεσε η περιστερόπιτα στο Μαρόκο) είναι να μην καταλαβαίνεις ακριβώς τι τρως... Κάπως σαν το φουα-γκρα, που αν σκεφτείς τι κάνουν στα παπιά πριν καταλήξουν στον ουρανίσκο σου, θα ξερνάς και με το ακουσμά του. Αλλά αν στο παρουσιάζουν έτσι ώστε να μην σκέφτεσαι τι τρως ΟΤΑΝ το τρως, όλα γίνονται.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Xaxaxaxaxa, στην Αίγυπτο το έφαγα εγώ και μάλιστα το παρήγγειλε Αιγύπτιος, ήξερε δηλαδή τι παρήγγειλε... Δε θέλω ούτε να τα βλέπω αυτά τα πτηνά!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Αυτος ο Δρίσκας βρε κοριτσια,καλος αλλά πολύ ....πληθωρικος στα μαγειρέματα του(στην τηλεοραση που τον έχω δει δηλαδή ,τα βιβλία του δεν τα ξέρω)....καθε συνταγη είναι θερμιδική βομβα,τιγκα στα λιπαρα ....βαζει πολλά υλικά και πλουσια ....το αποτελεσμα σιγουρα θα ειναι νοστιμο αλλά εγώ θα έχω ενοχες αν μαγειρέψω ετσι.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom