Τουρκία απαγορεύονται οι Παστουρμαδες, οι καφεδες κπλ απο Τουρκια ???

Roi_S

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μόσχα
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
αν ενδιαφερει να σας πω που ειναι η στοα για τα μαλλιά και τα νηματα... :)
Σημειωσα και αυτή τη διευθυνση. Αρα παστουρμα με μετρο (και όχι με το μετρο) και μαλλια με το κιλο!!!!! :clap::clap::clap::clap::clap:
 

eirinijs

Member
Μηνύματα
95
Likes
8
Συγνωμη ξεχάστηκα και δεν το ανεβασα πιο νωρις Ειναι σε ενα δρομο καθετο μεταξύ Μεγαλου παραζιου και Εμινοου “Kürkçü Han” αν βαλεις στο χαρτη google "απο" Beyazıt-Kapalıçarşı, Turkey "προς" Tarihi Kürkçü Han, Taya Hatun Mh., 34120 Fatih/İstanbul, Turkey θα σου βγαλει ακριβώς πως πας, απο τη σταση τραμ που ειναι το Μεγαλο Παζαρι. Μεσα σε αυτη τη στοα εχει πολλαααα μαγαζια με μαλλιά.
Αυτα τα απαγορευουν στην βαλιτσα που θα βαλεις στις αποσκευες η στην χειραποσκευη??
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Αυτα τα απαγορευουν στην βαλιτσα που θα βαλεις στις αποσκευες η στην χειραποσκευη??
Η Τουρκια θεωρείτε 3η χωρα η εισαγωγή ζωικών προϊόντων..νωπών κλπ..απαγορεύετε ...εγω πολλές φορες εφερα παστουρμα αλλα μια το τελωνειο Ηρακλειου μου τον κράτησε..και μαζι ολα τα αλλα καλουδια...
 

eirinijs

Member
Μηνύματα
95
Likes
8
Η Τουρκια θεωρείτε 3η χωρα η εισαγωγή ζωικών προϊόντων..νωπών κλπ..απαγορεύετε ...εγω πολλές φορες εφερα παστουρμα αλλα μια το τελωνειο Ηρακλειου μου τον κράτησε..και μαζι ολα τα αλλα καλουδια...
Και γω ηρακλειο ειμαι...κ ειχες βαλιτσα η χειραποσκευη?? Η δεν εχει σημασια??
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Και γω ηρακλειο ειμαι...κ ειχες βαλιτσα η χειραποσκευη?? Η δεν εχει σημασια??
Αν παρεις χειραποσκευή και λιγα γραμ απο ολα δεν σου λενε τιποτα αλλα εγω ειχα βαλει βαλιτσα 4 περιπου κιλα παστουρμα, ειχα και καπνο και για αυτο ισως οταν περασε απο ελεγχο την κρατησαν...ποτε πας?
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Αν παρεις χειραποσκευή και λιγα γραμ απο ολα δεν σου λενε τιποτα αλλα εγω ειχα βαλει βαλιτσα 4 περιπου κιλα παστουρμα, ειχα και καπνο και για αυτο ισως οταν περασε απο ελεγχο την κρατησαν...ποτε πας?
Τα κράτησαν ακέραια η τα κατέστρεψες πρώτα με κάποιο τρόπο? γιατί αν τα άφησες έτσι μάλλον τους διευκόλυνες για να κάνουν ένα τσιμπούσι στην υγειά σου!
 

eirinijs

Member
Μηνύματα
95
Likes
8
Αν παρεις χειραποσκευή και λιγα γραμ απο ολα δεν σου λενε τιποτα αλλα εγω ειχα βαλει βαλιτσα 4 περιπου κιλα παστουρμα, ειχα και καπνο και για αυτο ισως οταν περασε απο ελεγχο την κρατησαν...ποτε πας?
Σεπτεμβρη θα παω...οταν ειχα παει ιταλια δεν ειχα προβλημα με την βαλιτσα γτ την αφηνεις στις αποσκευες....αυτην ομως(την χειραποσκευη) που την πηρα μαζι μ στο αεροπλανο...μου την αδειασανε...τι αποσμητικα τι κρεμες τι καλλυντικα....γι αυτο ρωταω με ποια υπαρχει προβλημα....με προβληματισατε τωρα πολυ...

Επισης,ποια ειναι τα ορια?? Δλδ ποσο παστουρμα μπορω νσ παρω βρε αδερφε?? Ποσο καπνο?? Και γιατι να περασω απο τελωνειοοοο??? Δεν θελω!!!
 
Last edited by a moderator:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Τα κράτησαν ακέραια η τα κατέστρεψες πρώτα με κάποιο τρόπο? γιατί αν τα άφησες έτσι μάλλον τους διευκόλυνες για να κάνουν ένα τσιμπούσι στην υγειά σου!
Εμενα δεν μου ανοιξε τη βαλιτσα ο ελεγχος του αεροδρομιου, αλλα ηταν ανθρωπος του τελωνιου στον ιματα κα την πηρε μεσα κατεγραψαν ολα οσα πηραν θα μπορουσα να γυρισω για εκτελονισμό εντος 30 ημερων και να τα παρω πισω αφου θα εδινα περιπου 1200 ευρώ....οποτε οπως καταλαβαινεις δεν πηγα ποτε..οποτε καταστραφηκαν...

Επισης,ποια ειναι τα ορια?? Δλδ ποσο παστουρμα μπορω νσ παρω βρε αδερφε?? Ποσο καπνο?? Και γιατι να περασω απο τελωνειοοοο??? Δεν θελω!!!
Καπνο χυμα εως 250 γρ..οπως κ Παστουρμα φετουλες...κανα τεταρτο επισης

Σεπτεμβρη θα παω...οταν ειχα παει ιταλια δεν ειχα προβλημα με την βαλιτσα γτ την αφηνεις στις αποσκευες....αυτην ομως(την χειραποσκευη) που την πηρα μαζι μ στο αεροπλανο...μου την αδειασανε...τι αποσμητικα τι κρεμες τι καλλυντικα....γι αυτο ρωταω με ποια υπαρχει προβλημα....με προβληματισατε τωρα πολυ...
Στα πηραν γιατι ολα αυτα δεν πρεπει να ειναι σε συσκευασιες εως 100ml

Επισης,ποια ειναι τα ορια?? Δλδ ποσο παστουρμα μπορω νσ παρω βρε αδερφε?? Ποσο καπνο?? Και γιατι να περασω απο τελωνειοοοο??? Δεν θελω!!!
Το τελωνειο στο Ηρακλειο δεν ειναι παντα ανοιχτο εμενα μου εκατσε στραβη εκεινη τη μερα..και ισως την προσοχη την τραβηξε το σακουλακι με τον χυμα καπνο που ειχα μεσα...
 
Last edited by a moderator:

eirinijs

Member
Μηνύματα
95
Likes
8
Εμενα δεν μου ανοιξε τη βαλιτσα ο ελεγχος του αεροδρομιου, αλλα ηταν ανθρωπος του τελωνιου στον ιματα κα την πηρε μεσα κατεγραψαν ολα οσα πηραν θα μπορουσα να γυρισω για εκτελονισμό εντος 30 ημερων και να τα παρω πισω αφου θα εδινα περιπου 1200 ευρώ....οποτε οπως καταλαβαινεις δεν πηγα ποτε..οποτε καταστραφηκαν...


Καπνο χυμα εως 250 γρ..οπως κ Παστουρμα φετουλες...κανα τεταρτο επισης


Στα πηραν γιατι ολα αυτα δεν πρεπει να ειναι σε συσκευασιες εως 100ml


Το τελωνειο στο Ηρακλειο δεν ειναι παντα ανοιχτο εμενα μου εκατσε στραβη εκεινη τη μερα..και ισως την προσοχη την τραβηξε το σακουλακι με τον χυμα καπνο που ειχα μεσα...
Ααα καταλαβα...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
ΠΡΟΣΟΧΗ..!! γνωστός πήρε απο Κωνσταντινουπολη 3 κιλα καπνο χύμα! στο αεροδρομιο στην Αθηνα τον συνέλαβαν αυτοφορο και παει σε δικάσιμη ...
υπολογίζοντας την ποσότητα ο γνωστός σου εισήγαγε τρεις χιλιάδες τσιγάρα όταν η νόμιμη ποσότητα είναι 40 ή 50 (για τα 25ντάρια πακέτα) και πάντα κάνουν τα στραβά μάτια μέχρι τα 200 τσιγάρα, μια κούτα δηλαδή. Μάλλον ξέφυγε λίγο...
 
Last edited:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
υπολογίζοντας την ποσότητα ο γνωστός σου εισήγαγε τρεις χιλιάδες τσιγάρα όταν η νόμιμη ποσότητα είναι 40 ή 50 (για τα 25ντάρια πακέτα) και πάντα κάνουν τα στραβά μάτια μέχρι τα 100 τσιγάρα, μια κούτα δηλαδή. Μάλλον ξέφυγε λίγο...
ας ειχε μπει στο travelstories να ενημερώνετε..:) ξερεις καποιος το κανει ετσι χωρις να το σκεφτει..οταν πηρα και γω καπνο χυμα, ουτε το ειχα σκεφτει οτι ειναι παρανομος ο χυμα κανος εδώ...απο εκει τον ειχα παρει απο μαγαζι..κανονικα και μη σου πω οτι εχω ακομη την αποδειξη ..:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.267
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom