Τουρκία Πρωτοχρονιά στην Κωνσταντινούπολη

gmex

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Καλησπέρα σας. Πρωτοχρονιά θα βρεθώ στην Κωνσταντινούπολη. Έκλεισα στο ξενοδοχείο Sokullu Pasa στην Παλιά πόλη (Σουλταναχμέτ). Αν και έχω διαβάσει όλα τις δημοσιεύσεις (ευχαριστούμε Έρση) επανέρχομαι μήπως υπάρχει κάποια φρέσκια πρόταση από κάποιον που ταξίδεψε πρόσφατα. Κάτι που ίσως πρέπει να γνωρίζω! Η επιλογή της περιοχής πιστεύω να ήταν η σωστή όπως διάβασα. Επειδή θα έχουμε μαζί μας και τον 8χρονο γιο μας κάποια πρόταση για εκείνον (πλην ενός ενυδρείου που μας είπαν γνωστοί μας να επισκεφτούμε σε ένα πολυκατάστημα);

 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
gmex said:
Καλησπέρα σας. Πρωτοχρονιά θα βρεθώ στην Κωνσταντινούπολη. Έκλεισα στο ξενοδοχείο Sokullu Pasa στην Παλιά πόλη (Σουλταναχμέτ). Αν και έχω διαβάσει όλα τις δημοσιεύσεις (ευχαριστούμε Έρση) επανέρχομαι μήπως υπάρχει κάποια φρέσκια πρόταση από κάποιον που ταξίδεψε πρόσφατα. Κάτι που ίσως πρέπει να γνωρίζω! Η επιλογή της περιοχής πιστεύω να ήταν η σωστή όπως διάβασα. Επειδή θα έχουμε μαζί μας και τον 8χρονο γιο μας κάποια πρόταση για εκείνον (πλην ενός ενυδρείου που μας είπαν γνωστοί μας να επισκεφτούμε σε ένα πολυκατάστημα);
Να πάτε στο aquarium ( ενυδρειο )
Είναι ιδανικός προορισμός για παιδιά ειδικά
Δεν είναι σε πολυκατάστημα και είναι στην περιοχή floria
Εκει θα πας με ταξί για άνεση η με το τρένο απο sirceci προς floria και απο εκει με ένα ταξί ( κανά 2χλμ απόσταση )

Tip : στο υπογειο του ενυδρειου έχει υπέροχο καφέ -εστιατόριο με θέα θάλασσα και φοβερό spotting για αεροπλάνα !!!
 

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
για να μην ανοιξω νεο θεμα και επειδη κι εγω θα ειμαι στην Πολη για Πρωτοχρονια, θελω να μαθω το βραδυ της αλλαγης του χρονου γινεται κατι ιδιαιτερο?
Η γενικα εκεινες τις μερες εχει κατι διαφορετικο? δεν περιμενω χριστουγεννιατικες αγορες κτλ
απλα αναρωτιεμαι αν κανουν καποιο event η οτιδηποτε!
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Έχει χριστουγεννιάτικη διακόσμηση στα περισσότερα μαγαζιά και γίνεται μαζικός εορτασμός της Πρωτοχρονιάς στην πλατεία Taksim.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Να πάτε στο aquarium ( ενυδρειο )
Είναι ιδανικός προορισμός για παιδιά ειδικά
Δεν είναι σε πολυκατάστημα και είναι στην περιοχή floria
Εκει θα πας με ταξί για άνεση η με το τρένο απο sirceci προς floria και απο εκει με ένα ταξί ( κανά 2χλμ απόσταση )

Tip : στο υπογειο του ενυδρειου έχει υπέροχο καφέ -εστιατόριο με θέα θάλασσα και φοβερό spotting για αεροπλάνα !!!
Χρήστο υπάρχει και το turkuazoo που είναι κι αυτό ενυδρείο και είναι πράγματι σε εμπορικό κέντρο, το forum istanbul ( E ). Ίσως γι' αυτό να μιλάει ο gmex. Δεν έχω πάει σε κανένα από τα δύο οπότε δεν εκφέρω άποψη.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Χρήστο υπάρχει και το turkuazoo που είναι κι αυτό ενυδρείο και είναι πράγματι σε εμπορικό κέντρο, το forum istanbul ( E ). Ίσως γι' αυτό να μιλάει ο gmex. Δεν έχω πάει σε κανένα από τα δύο οπότε δεν εκφέρω άποψη.
το aquarium είναι στα floria και είναι καινούργιο
στο προτείνω
Οι Τούρκοι το θεωρούν ( δεν εχω άποψη απο άλλα ) ως το καλύτερο και μεγαλύτετο θεματικό ενυδρείο της ΝΑ Μεσογείου .

Σε σχεση με το δικό μας στην Κρήτη ,το τουρκικό είναι 5-6 φόρες μεγαλύτερο .

ΥΓ. τελικά πρέπει να κάτσω να γράψω για όλα αυτά που είδα φετος το καλοκαίρι ιστορία απο την Πόλη μέρος 3ο
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
το aquarium είναι στα floria και είναι καινούργιο
στο προτείνω

ΥΓ. τελικά πρέπει να κάτσω να γράψω για όλα αυτά που είδα φετος το καλοκαίρι ιστορία απο την Πόλη μέρος 3ο
απο τον ειδικο στην Πολη, περιμενουμε.....
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Επέστρεψα πριν 3 μερες αλλα το μυαλό δε λέει να συγκεντρωθεί ακόμα για να γράψω ιστορία!απο βδομάδα θα την έχετε!μια συμβουλή εχω να δώσω μονο!Μην αλλάξετε χρήματα στο ανταλλακτηριο του αεροδρομίου!!!!μου έδωσαν ένα 100λιρο σχεδόν αρχαίο!δεν κυκλοφορεί στην Τουρκία εδω και 20 χρόνια και έγινε μεγάλο μπατιρντι με τους τύπους οταν επέστρεψα!
Τα υπόλοιπα σε λίγες μερες!
 

elin

Member
Μηνύματα
15
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
όχι, κάποιο συγκεκριμένο
Θα σου προτείνω μερικά μέρη που δεν είναι πολύ γνωστά. Στη περιοχή που θα μείνεις, πάρα πολύ κοντά απέναντι από τη Σφεντόνη ( η στροφή του παλιού ιππόδρομου) βρίσκεται ένα μαγαζί με χαλιά ΝΑΚΚΑΣ. Ο Εβραίος ιδιοκτήτης γνωρίζει ελληνικά και θα συνεννοηθείς άνετα. Στο υπόγειο διατηρεί μια δεξαμενή πανέμορφη (όχι τόσο μεγάλη όσο του yerebat) όμως αξίζει και σίγουρα θα περάσεις από έξω. Στην παλιά πόλη υπάρχουν 2 εστιατόρια το Albura Kathisma και το Palatium στα οποία τα υπόγεια τους επικοινωνούν και βρίσκεσαι μέσα στο παλάτι της Μαγναύρας. Έχουν σκάψει και έχουν φέρει στην επιφάνεια κομμάτι του παλατιού. Θα σε πιάσει ρίγος. Για τον μικρό αλλά και για εσάς, υπάρχει ένα διαφορετικό εκπληκτικό μουσείο στον Κεράτιο κόλπο του rahmi Koc. Και τι δεν θα δεις! Μοναδικό. Ο μικρός θα μπορέσει να μπει και σε υποβρύχιο μέσα στον Κεράτιο, να κάνει βόλτα με το τρενάκι έως το Σουτλούτς, να κάνετε μικρή κρουαζιέρα στο Κεράτιο με ένα από τα παλιά και ανακαινισμένα πλοία τους, και φυσικά το μουσείο θέλει 3 ώρες και δεν θα καταλάβετε πώς πέρασε η ώρα. Δέκα λεπτά πιο πάνω είναι η Miniaturk με τις μικρογραφίες αλλά μόνο αν είναι ο καιρός καλός, είναι υπαίθριο. Στο εμπορικό κέντρο το Forum που αναφέρθηκε εκτός από ενυδρείο (οι καρχαρίες κολυμπούν μέσα σε γυαλί από πάνω σου καθώς κινείσαι σε έναν κυλιόμενο διάδρομο) υπάρχει και το μουσείο του Πάγου ( σας φοράνε ρούχα Εσκιμώων, τρομερή εμπειρία) και μουσείο Δεινοσαύρων. Στη Florya το ενυδρείο είναι τεράστιο τεράστιο, αλλά μακριά. Υπάρχει κι ένα νέο εμπορικό κέντρο Το Torium στο Αβίτσιλαρ που υπάρχει χιονοδρομικό κέντρο και όλα τα συναφή με το χιόνι. (ακόμη πιο μακριά από το Florya). Σίγουρα θα ενθουσιάσει και το νέο τους μουσείο το Panorama 1453. Το ισόγειο το περνάς "τρέχοντας" και ανεβαίνεις στον όροφο όπου παρουσιάζουν την άλωση τρισδιάστατα με αντικείμενα της εποχής,(κράνη, όπλα, κανόνια κλπ) όμορφες ζωντανές ζωγραφιές κι έχεις την αίσθηση ότι βρίσκεσαι μέσα στη μάχη. Επίσης ο μικρός θα ξετρελαθεί κι εσείς επίσης με την επίσκεψη στο ψηλότερο ουρανοξύστη το Shappire στο Λεβεντ (το μετρό κάνει στάση μέσα στο εμπορικό) θα ανεβείτε στο τελευταίο όροφο που εκτός από τη μοναδική θέα όλης της Πόλης, από τα 236 μέτρα, θα μπείτε οπωσδήποτε στη προσομοίωση με το ελικόπτερο που πετάτε όλη την πόλη το skyride.Υπάρχει στον 4o ή 5o όροφο και μουσείο με κέρινα ομοιώματα. Όσο για τα κλασικά αξιοθέατα που θα επισκεφτείς ο κατάλογος της Έρσης είναι αξεπέραστος.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
elin said:
Στην παλιά πόλη υπάρχουν 2 εστιατόρια το Albura Kathisma και το Palatium στα οποία τα υπόγεια τους επικοινωνούν και βρίσκεσαι μέσα στο παλάτι της Μαγναύρας.
Συμφωνω για το Palatium ειναι πολυ όμορφο μαγαζί,το επισκέφτηκα κατα λάθος αλλα ειναι πολυ καλη επιλογή!!
 

Roi_S

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μόσχα
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
:icon_wink:Καλημέρα, χρόνια πολλά σε όλους μας και ...καλά ταξίδια!
Επειδή μία από τις μέρες που θα είμαι στην Πόλη είναι και η πρωτοχρονιά, μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει αν πχ είναι ανοιχτά τα μαγαζιά στην Ιστικλάλ (τα τζαμιά και τα παζάρια τα θεωρώ δεδομένα - δεν ξερω αν εχω δίκιο) και γενικά τι μπορεί να κάνει κανεις ώστε να μην είναι αδεια η μερα (άδεια μερα στην Πόλη μάλλον δεν γινεται, αλλά καταλαβαίνετε, είναι η αγωνία του καλού προγραμματιστή).
Επίσης το βράδυ της 31ης (καιρού επιτρέποντος) μαζεύεται κάπου ο κόσμος για την αλλαγή του χρόνου όπως γίνεται στις περισσότερες πρωτεύουσες της Ευρώπης? :icon_cheesygrin:
:3519:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.720
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom