Ηνωμένο Βασίλειο Ιρλανδία Λονδίνο- Δουβλίνο

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Πρωί -πρωί ..προσγειωνόμαστε στο Αεροδρόμιο του Δουβλινου..χαρά!!
βγαινουμε εξω για να παρουμε το λεωφορειο ιδιωτικής εταιρείας ..ζητάω εισιτήρια και δείχνω το χαρτη με το ξενοδοχειο για να συγουρεψω οτι εκει κοντα σταματαει αυτο . Ο υπαλληλος της εταιρείας με τα εισιτηρια στο χερι..το σηκώνει και διχνει απέναντυ και μου λεει..."ΩΩ να παρετε το λεωφορειο νο 16 με 3,20 ευρώ σταματαει εξω απο το ξενοδοχειο σας...""...ΩΩΩΩ thank you!! you are very kind..!...αντε ρε... μπραβο.!!..μου εκανε εντυπωση...που δεν ήθελε να αρπάξει πελατη ..αλλα να εξυπηρετήσει επισκεπτη... Ετσι σε κανα 45 λεπτο φτασαμε ακριβώς εξω απο το χόστελ.. http://www.booking.com/hotel/ie/avalon-house.el.html?aid=357006;label=gog235jc-hotel-XX-tr-residenceNleNreve-unspec-gr-com-L:el-V:0CCQQFjAA-O:unk-B:unk-N:yes-S:bo;sid=72f851e533cccb9af05f2696a3e953e7;dcid=4;checkin_monthday=11;checkin_year_month=2015-3;checkout_monthday=13;checkout_year_month=2015-3;no_rooms=1;req_adults=2;req_children=0& ειχαμε κλεισει ενα δικλινο με μπανιο, μια χαρα ειναι για νεολαία ή για μεγαλύτερους που ειναι ψιλοχύμα..εσεις που ψάχνετε ξενοδοχεια καλα προσπεράστε το :) επίσης η θέση του χόστελ ηταν καταπληκτικά βολική. Αφήνουμε πραγματα και βγαινουμε στους δρομους ...Ανοιγουμε τον χαρτη για να προσανατολιστουμε και ακουω Do you need help??.. Σηκωνω τα μάτια και βλεπω μια κοπελιά τοσο ομορφη με ενα πλατυ χαμογελο να μας ρωτά εχοντας την διαθεση να βοηθήσει...Φοβεροί οι Ιρλανδοί!!...ευχαριστησαμε και αρισαμε τη περιπλάνηση , σε δυο παράλληλους ηταν ο πεζόδρομος Grafton street και φυσικα οδήγησα τον καλό μου προς τα κει....Δεν ειχαμε κανενα σχεδιο, κανενα προγραμμα για το διήμερο στη πόλη, απλώς περπατησαμε διπλα σε κόσμο χαρούμενο, κόσμο που ηθελε να κανει βόλτα, να κανει ψωνια..κόσμο που ηθελε να χαρεί τα Χριστουγεννα...ετσι μεχρι αργα το απόγευμα τριγυρνουσαμε στους δρομους καθησαμε για καφεδακι..για φαγητό ..και φυσικά για μπύρες!!! .. Το βραδάκι βρεθήκαμε και μεις οπως ολοι οι Δουβλινεζοι άλλωστε, στη περιοχή του Temble bar και μπηκαμε σε ενα δυο, "που χωρούσαμε" για ποτάκι.... πολύς κόσμος!!....Γυρίσαμε στο χόστελ πολυ αργα το βραδυ....και λίγο ζαλισμενοι...Αν στο Λονδινο πας για να δεις, στο Δουβλινο πας για να πιείς...:) Υ-π-έ-ρ-ο-χ-α!!!!! ..οι φωτογραφιες ισως μεταφέρουν λίγο την γιορτινη χαρουμενη ατμόσφαιρα του Δουβλινου.
 

Attachments

Last edited:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Ξημέρωσε μια υπέροχη χειμωνιατικη με ηλιο! μερα...ο καιρός ηταν σύμμαχός μας σε ολο το ταξιδι... ξεκινήσαμε νωρίς..οπως παντα..και περασαμε στην αλλη μερια του ποταμιου...δεν ξεραμε ουτε τι θα κανουμε ουτε που θα παμε απλώς περπατησαμε...και φυσικά πηγαμε στα καλλίτερα!! ....αφού ολα ομορφα μας φαινονταν..ετσι και αλλιώς..

και εκει πουλες που περπατούσαμε ( @greco Καλημερα!! ) πιάνει ξαφνικα βροχή....ειμαστε εξω απο μια pub και μπαίνουμε μεσα....για irish-coffee!!
 

Attachments

Last edited by a moderator:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Οταν μπηκαμε μεσα ηταν 11 το πρωί και η pub ηταν σχεδόν αδεια...παραγγείλαμε τους καφεδες ..αν και ενιωσα απο την εκπληξη του σερβιτόρου, οτι ή μονο τουριστες παραγγελνουν αυτόν το καφε ή ηταν λάθος η ωρα? :p οπως και ναχε εμεις πήραμε δυο καφεδάκια με πολλυυυυ ουίσκυ μεσα...και φυσικα δεν αργησα να ξεκινήσω τα γελια..εεεε ειχε πολυ ουισκυ..:D..ειχαμε καθίσει διπλα σε παραθυρο, οπότε εβλεπα εξω, το ψιλόβροχο συνεχιζε..οπως και ο κοσμος να περπαταει χωρίς να τρεχει τιποτα..και μια μεγαλη ομαδα μοτοσικλετιστων ντυμένοι ΑγιοΒασίληδες εδειναν την δική τους γιορτινη νότα...εεε φυσικα μιλησαν στη καρδια μου... Καμμια ωρα θα ειμασταν εκει με τους καφεδες και ο καλός μου πηγε να πληρωσει...γυρνώντας ομως μου λεει .."ρε συ πισω εχει αυλή και κάθονται και καπνιζουν..εμεις γιατι καθησαμε εδω?..Να πάρουμε δυο μπυρες και να παμε πισω....".... οπως και έγινε και βρεθηκαμε στον "παράδεισο για τους αντρες!!" ετσι??...
Αυλη σκεπαστη...γιγαντοθόνη με την καλλίτερη εικονα που εχω δει ως τωρα..προβαλε ποδοσφαιρικό αγώνα... γυναίκες και αντρες με μπυρες στο χερι παρακολουθούσαν..και φυσικα..επιτρεπόταν το τσιγαρο!! οι 2 μπυρες γιναν 4 και σε λιγο 6 αλλα αξιζαν , οπως και οι ωρες που καθήσαμε εκει μεσα και η χαρά και χαλάρωση που εβλεπα στο πρόσωπο του καλού μου...που άφησα να κυλήσει η ωρα δλδ οι ωρες..:) και να πει εκεινος "παμε να φυγουμε??".. Βγηκαμε στο δρομο , η βροχή ειχε σταματήσει . Αρχίσαμε να περπατάμε με κατεύθυνση στο χόστελ. Η ωρα ηταν 3 το μεσημέρι και ειχαμε αλλες 3-4 ωρες περιθώριο μεχρι να πρεπει να παρουμε το λεωφορείο εξω απο το χόστελ και να παμε στο αεροδρόμιο.... οπότε ήμασταν χαλαροι για να κανουμε μια μεγάλη τελευταία βολτα στο ζουζουνιάρικο Δουβλίνο.....και ευτυχισμένοι!!!...:icon_razz::icon_razz::icon_razz:...αργα το βραδυ πετάξαμε για Stansted. Μειναμε στο Radisson διπλα στο αεροδρομιο http://www.booking.com/hotel/gb/radissonsasstansted.el.html?aid=357006;label=gog235jc-hotel-XX-tr-residenceNleNreve-unspec-gr-com-L:el-V:0CCQQFjAA-O:unk-B:unk-N:yes-S:bo;sid=72f851e533cccb9af05f2696a3e953e7;dcid=1;no_rooms=1;req_adults=2;req_children=0& Την αλλη μερα μετα απο ενα υπέροχο πρωινό..ξημερώματα πετάξαμε πίσω για Αθήνα...
 

Attachments

Last edited:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Επίλογος.... Τωρα που το ξανασκεφτομαι η Ιστορια ξεκίνησε ως Ταξιδιωτική ομως το συναίσθημα ακομη μια φορα υπερίσχυσε και για αυτό, ισως θα επρεπε ο τίτλος της ιστορίας μου να αλλάξει και απο " Λονδινο-Δουβλίνο" και να γινόταν "Χριστουγεννιάτικη Ιστορια"... γιατί ...
Το Glorious!!! Χριστουγεννιάτικο Λονδινο και το ατμοσφαιρικό Δουβλίνο, μας ζέσταναν την καρδια με το " Πνευμα των Χριστουγέννων" . Αυτό το ταξίδι μας εκανε να νιώσουμε παιδια...γλύκανε τις ψυχές μας ..και γυρίσαμε πιο ηρεμοι και χαρούμενοι για να γιορτάσουμε τα Χριστούγεννα στην Ελλάδα...
 

Attachments

Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom