Βολιβία Περού Backpacking Περου-Βολιβια!

aetopetritis

Member
Μηνύματα
112
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Κένυα
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!
Καλησπέρα και από μένα!
Αυτή την ώρα που μιλάμε, προφανώς, η συντάκτρια του αρχικού θέματος περιπλανάται κάπου στο Περού!!

Μέσα Σεπτέμβρη με τέλη Οκτώβρη θα κάνω κι εγώ το ίδιο ταξίδι (Βολιβία - Περού και μάλιστα με τον ίδιο τρόπο, μόνος, εκτός οργανωμένων γκρουπ).
Αναζητώντας, λοιπόν, πληροφορίες, βρέθηκα σε αυτό το θέμα και είπα να χωθώ κι εγώ. Έχω ανοίξει βέβαι στο παρελθόν κι εγώ σχετικό θέμα, αλλά ηταν πολύ φλου τόσο οι ημερομηνίες όσο και όλο το ταξίδι γενικότερα οπότε μιας που υπάρχει εδώ με΄σα υλικό είπα να συνεχίσω από εδώ.
Διαβάζοντας, τόσο στο θέμα που είχα ανοίξει όσο και σε αυτό, είδα ότι έχουν γραφτεί πολλά σχόλια και υπάρχουν σωτήριοι πληροφοριοδότες με εμπειρία και προθυμία.

Έχω, λοιπόν, βγάλει τα εισιτήρια με προσγείωση στη Βολιβία (La Paz) και επιστροφή από Περού (Lima).

Αρχικά για τη Βολιβία, υπολογίζω να περάσω 13 με 14 μέρες πηγαίνοντας από La Paz, στη Salar de Uyuni, Tupiza (μάλλον), Potosi, Surce, Cochabamba και πίσω La Paz για να περάσω Περού.
Είμαι στη διαδικασία που "μοιράζω" το δρομολόγιο που ανέφερα στις μέρες που διαθέτω, αλλά μου λείπουν και πληροφορίες σχετικά με διάφορα θέματα, τύπου να κλείσω τα εισιτήρια (με λεωφορείο υπολογίζω την μετακίνηση, εκτός αν συμβουλεύετε με άλλο τρόπο) από τώρα μέσω διαδικτύου ή είναι κάτι που μπορεί άνετα και εύκολα να γίνει επί τόπου; Υπάρχει κάποιο ενδεικτικό πρόγραμμα για όλο αυτό το σχέδιο που ετοιμάζω (μέρες διαμονής στα σημεία που θα επισκεφτώ, διάρκεια ταξιδιού από το ένα μέρος στο άλλο); Και γενικότερα κάποια tips που θα βοηθήσουν;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Φίλε Aetopetritis εφόσον θα κινηθείς μόνος σου, και δεδομένου του διαθέσιμου χρόνου σου, θα "εσπαγα" τις μέρες χοντρικά ως εξής:

- Λα Παζ 2 μέρες, επίσκεψη χαλαρά και με το μαλακό για προσαρμογή στο υψόμετρο
- Λεωφορείο για Cochabamba (7 ώρες), 2 διανυκτερεύσεις
- Λεωφορείο για Sucre (10 ώρες), 2 διανυκτερεύσεις
- Λεωφορείο για Potosi (3 ώρες), 2 διανυκτερεύσεις
- Λεωφορείο για Tupiza (8 ώρες), 1 διανυκτέρευση, μακάρι και 2 για να προλάβεις να δεις λιγάκι την πέριξ περιοχη και τις quebradas.

Σου προτείνω αυτή τη σειρά για να επισκεφτείς το Σαλάρ και το Sur Lipez με εκκίνηση την Tupiza και κατάληξη το Uyuni, καθώς τα τουρ που φεύγουν από την Τουπίζα περνάνε από πρόσθετα μέρη που δεν σε πάνε τα τουρ του Ουγιούνι (που έχουν αφετηρία και κατάληξη το Ουγιούνι). Συγκεκριμένα, από την Τουπίζα υπάρχει πακέτο επίσκεψης για San Antonio - Quetena - Laguna Colorada, Laguna Verde etc., Desierto de Dali, Sol de Manana, San Juan, Salar de Uyuni, πόλη του Uyuni. Το τουρ αυτό φεύγει κάθε μέρα και διαρκεί 4 μέρες/3 νύχτες. Ενίοτε το ίδιο τουρ οργανώνεται με διάρκεια μια μέρα παραπάνω (προσωπικά θα το προτιμούσα καθώς έτσι εξασφαλίζεται κάπως πιο χαλαρός ρυθμός). Λεπτομέρειες μπορείς να βρεις εδώ http://www.tupizatours.com/eng/programas_lipez.php
αλλά άμα ψάξεις στο διαδίκτυο φαντάζομαι ότι θα βρεις και άλλα. Από το Ουγιουνι υπολόγισε μια ακόμη μέρα για επιστροφή στην Λα Παζ.

Σε ο,τι αφορά τα λεωφορεία, δεν χρειάζεται να κάνεις καμιά κράτηση, θα τα βρεις όλα επί τόπου, βήμα-βήμα από πόλη σε πόλη κατά πως σε βολεύει (καμιά 20αριά λεωφορεία/ημέρα Λα Παζ-Κοτσαμπάμπα, κάπου τόσα Κοτσαμπάμπα-Σούκρε, κάθε μισή ώρα σχεδόν Σούκρε-Ποτοσί. Τα δρομολόγια Ποτοσί-Τουπίζα μονάχα είναι αραία (2 μέρα), αλλά και πάλι θα το κλείσεις χωρίς πρόβλημα από το Ποτοσί. Το μόνο κομμάτι που χρειάζεται ενδεχομένως κράτηση είναι το τουρ Τουπίζα-Ουγιούνι.

Και κάτι τελευταίο: αν τα παραπάνω σου φαίνονται χρονικά ελαφρώς στριμωγμένα (εμένα πάντως μου φαίνονται λιγάκι), βγάλε απ'έξω την Κοτσαμπάμπα, και δώσε παραπάνω ανάσα στα υπόλοιπα. Αν μάλιστα σε παίρνει να πληρώσεις μια πτήση, πέτα από Λα Παζ για Σούκρε κι απόλαυσε την υπέροχη αυτή πόλη χωρίς να τρέχεις. Αν βρεθείς εκεί και είναι Κυριακή, πήγαινε στο Ταραμπούκο, στο ιθαγενικό παζάρι στα περίχωρα. Κάνε ιππασία στα γουέστερν τοπία της Τουπίζα. Και βρες οπωσδήποτε το χρόνο να επισκεφτείς τα ορυχεία στο Ποτοσί. Buen viaje!
 

aetopetritis

Member
Μηνύματα
112
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Κένυα
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!
Ωραία! Απίστευτα κατατοπιστική η απάντηση και μάλλον θα βασιστώ πάνω της για να κανονίσω το πρόγραμμά μου.
Θα πέσει και η μελέτη για το τουρ που προτείνεις, που καθώς φαίνεται θα πάρω το 4 ήμερο.
Για να γίνει αυτό όμως μάλλον θα πρέπει να παρακάμψω την Κοτσαμπάμπα. Ελπίζω να μη χάνω πολλά. Ίσως πάλι να μπορώ να προσθέσω μια ακόμη μέρα στο σύνολο διαμονής στη Βολιβία αν υπαρχει κάτι ενδιαφέρον σε αυτή την πόλη τελικά. Θα το ψάξω. Αν έχεις άποψη θα με ενδιέφερε να μου την πεις.

Από κάποια σχόλια που έχω δει εδώ (θα το διαπιστώσω και με το ψάξιμο που θα πέσει), δεν πρέπει να κοστίζει πολύ μία εσωτερική πτήση σαν αυτή που μου προτείνεις. Αν ισχύει, και αν αποφασίσω να παρακάμψω την Κοτσαμπάμπα, τότε θα το κάνω έτσι.

Σε ευχαριστώ πολύ προς το παρόν!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ωραία! Απίστευτα κατατοπιστική η απάντηση και μάλλον θα βασιστώ πάνω της για να κανονίσω το πρόγραμμά μου.
Θα πέσει και η μελέτη για το τουρ που προτείνεις, που καθώς φαίνεται θα πάρω το 4 ήμερο.
Για να γίνει αυτό όμως μάλλον θα πρέπει να παρακάμψω την Κοτσαμπάμπα. Ελπίζω να μη χάνω πολλά. Ίσως πάλι να μπορώ να προσθέσω μια ακόμη μέρα στο σύνολο διαμονής στη Βολιβία αν υπαρχει κάτι ενδιαφέρον σε αυτή την πόλη τελικά. Θα το ψάξω. Αν έχεις άποψη θα με ενδιέφερε να μου την πεις.

Από κάποια σχόλια που έχω δει εδώ (θα το διαπιστώσω και με το ψάξιμο που θα πέσει), δεν πρέπει να κοστίζει πολύ μία εσωτερική πτήση σαν αυτή που μου προτείνεις. Αν ισχύει, και αν αποφασίσω να παρακάμψω την Κοτσαμπάμπα, τότε θα το κάνω έτσι.

Σε ευχαριστώ πολύ προς το παρόν!
Δυστυχώς, οι πτήσεις κοστίζουν αρκετά. Και με το ευρώ στα κατώτατά του, ακόμη περισσότερα. Ενδεικτικά (αν τα κλείσεις τώρα): Λα Παζ - Σούκρε, στα 90 ευρώ. Ουγιούνι - Λα Παζ, ένα διακοσάρι ! Πολλοί γράφουν (στα ξένα φόρα) ότι είναι καλύτερα να κλείνεις εισιτήρια κοντύτερα στην ημερομηνία που πρόκειται να ταξιδέψεις παρά από πολύ πριν. Δεν ξέρω αν αληθεύει. Πάντως, μερικές φορές, δεν μπορείς να κάνεις και διαφορετικά (μια ξαφνική - ίσως και αναγκαστική - αλλαγή προγράμματος, μια αναποδιά, μια αρρώστεια...) από τη λύση της τελευταίας στιγμής - έστω και με κάποιο μεγαλύτερο κόστος.
 

aetopetritis

Member
Μηνύματα
112
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Κένυα
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!
Δυστυχώς, οι πτήσεις κοστίζουν αρκετά. Και με το ευρώ στα κατώτατά του, ακόμη περισσότερα. Ενδεικτικά (αν τα κλείσεις τώρα): Λα Παζ - Σούκρε, στα 90 ευρώ. Ουγιούνι - Λα Παζ, ένα διακοσάρι ! Πολλοί γράφουν (στα ξένα φόρα) ότι είναι καλύτερα να κλείνεις εισιτήρια κοντύτερα στην ημερομηνία που πρόκειται να ταξιδέψεις παρά από πολύ πριν. Δεν ξέρω αν αληθεύει. Πάντως, μερικές φορές, δεν μπορείς να κάνεις και διαφορετικά (μια ξαφνική - ίσως και αναγκαστική - αλλαγή προγράμματος, μια αναποδιά, μια αρρώστεια...) από τη λύση της τελευταίας στιγμής - έστω και με κάποιο μεγαλύτερο κόστος.
Σωστή άποψη... ίσως, λοιπόν, βλέποντας και το πρόγραμμά μου στο Περού (που πάω στη συνέχεια), να μπορέσω να του κλέψω μέρες για να τις κολλήσω στη Βολιβία.

Αλήθεια, για να δω Puno (και να μείνω στα νησιά της λίμνης....όχι τα πρώτα, τα άλλα, τα καλά ;), τα πιο μακριά) μετακινούμενος πάλι με λεωφορείο από εκεί για Κούσκο και Μάτσου Πίτσου (και ότι άλλο υπάρχει εκεί γύρω με ενδιαφέρον - Ollataytambo και ό,τι άλλο), πόσες μέρες θα χρειαστώ για να τα απολαύσω χωρίς βιασύνη;
 
Μηνύματα
93
Likes
76
H συγκεκριμένη πτήση είναι με Delta Airlanes μέσω Atlantas..oποτε πρεπει να βγαλω αυτο που λες? τι ακριβώς είναι αυτό? κάτι σαν βίζα ας πούμε? που το βγάζω και τί συνέντευξη? o_O
Εστα...την βγαζεις μεσω ιντερνετ. γοογλαρε και μπες στη σελιδα της πρεσβειας τους εδω και θα το βρεις ευκολα. ειναι σαν προεγκριση βιζας. Κοστιζει 15 δολαρια περιπου και 99% θα στην εγκρινουν. Η εγκριση (η αποριψη) ερχεται αμεσως με μεηλ. βγαλτει πριν κοψεις το εισητηριο για να εισαι σιγουρος. Αν βγει η εστα (που 99% θα βγει) δεν χρειαζεσαι αλλα παρε-δωσε με την πρεσβεια).
για το ταξιδι νομιζω σου εχουν δωσει αρκετες ινφο. εγω απλα ξανα-γραφω οτι θα ειναι εγκλημα να μην πας στο σαλαρ και αφου θα φτασεις ως εκει να μην περασεις στη Β.Χιλη στην ερημο Ατακαμα. Για εμενα μαζι με το σαλαρ απο τα πιο ομορφα κοματια του πλανητη. σχετικα με το κοστος ακριβως οπως σου εγραψαν περα απο τις εισοδους και τις εκδρομες ειναι φθηνα. Μολις γυρισα απο Λαος-Καμποτζη-Βιετναμ και μπορω να σου πω οτι οι τιμες για υπνο και φαγητο στο Περου ειναι περιπου οι ιδιες ενω στη Βολιβια πιο φθηνα. Κατανοω το παθος και την αγαπη για το Περου πολλων εδω αλλα προσωπικα αγαπησα Βολιβια. Βαλε στο ταξιδιωτικο μενου σου Ποτοσι (οπωσδηποτε) και Σουκρε. τα τρενα μην τα υπολογιζεις, εχει λεωφορια νυχτερινα , σχετικα καλα που θα σε βοηθησουν πολυ

Σωστή άποψη... ίσως, λοιπόν, βλέποντας και το πρόγραμμά μου στο Περού (που πάω στη συνέχεια), να μπορέσω να του κλέψω μέρες για να τις κολλήσω στη Βολιβία.

Αλήθεια, για να δω Puno (και να μείνω στα νησιά της λίμνης....όχι τα πρώτα, τα άλλα, τα καλά ;), τα πιο μακριά) μετακινούμενος πάλι με λεωφορείο από εκεί για Κούσκο και Μάτσου Πίτσου (και ότι άλλο υπάρχει εκεί γύρω με ενδιαφέρον - Ollataytambo και ό,τι άλλο), πόσες μέρες θα χρειαστώ για να τα απολαύσω χωρίς βιασύνη;
απο Πουνο -Κουσκο εχει συνεχεια λεωφορια και βραδυνα, ευκολη η μεταβαση. Το Πουνο δεν ειναι ομορφο και τα νησακια ανεπτυγμενα τουριστικα.3 μερες νομιζω ειναι υπερ-αρκετες. Το Ογιαταηταμπο μπορεις να το χρησιμοποιησεις σαν βαση για να παρεις το τρενο για Ματσου Πιτσου και η αληθεια ειναι οτι αξιζει να μεινεις εκει ενα βραδυ. τα υπολοιπα μερη στην κοιλαδα μπορεις να τα δεις με ημερια-ες απο το Κουσκο. στο Κουσκο βαλε 3-4 μερες να το απολαυσεις
 
Last edited by a moderator:

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
εγω απλα ξανα-γραφω οτι θα ειναι εγκλημα να μην πας στο σαλαρ και αφου θα φτασεις ως εκει να μην περασεις στη Β.Χιλη στην ερημο Ατακαμα. Για εμενα μαζι με το σαλαρ απο τα πιο ομορφα κοματια του πλανητη. σχετικα με το κοστος ακριβως οπως σου εγραψαν περα απο τις εισοδους και τις εκδρομες ειναι φθηνα.
Spanishcaravan79 έχεις όλα τα δίκια του κόσμου, αλλά δεδομένου των ημερών που διαθέτει ο φίλος Aetopetritis και αυτά που δηλώνει πως θέλει να δει, πώς να χωρέσει η Ατακάμα; Εκτός βέβαια και παραιτηθεί τελείως από το Σούκρε, πετάξει από Λα Παζ για Ποτοσί (καμιά 200αριά ευρώπουλα) επισκεφτεί την πόλη για δυο μέρες, μεταβεί στην Τουπίζα με λεωφορείο, μείνει μια μέρα, και μετά πάρει από κει κάποια από τα 7ήμερα τουρ που περιλαμβάνουν το Σαν Πέντρο ντε Ατακάμα. Εφικτό μεν, αλλά και σαφώς πιο ακριβό. Σημειωτέον δε ότι τα τουρ αυτά αναχωρούν μόνο 1-2 φορές τη βδομάδα, άρα θα πρέπει να οργανωθεί αναλόγως με τις υπόλοιπες ημερομηνίες ώστε να συμπέσει σε μέρα αναχωρησης.
Ο δε προβληματισμός μου είναι ο εξής: Εφόσον ο Aetopetritis επισκεφτεί το βολιβιάνικο Sur Lipez, δηλαδή μεταξύ άλλων τα γκέιζερ (Sol de Manana), τα ηφαίστεια Licacanbur και Ollangue, την Laguna Verde και το Camino de las Joyas (Lagunas Colorada, Hedondia κλπ. με τα φλαμίνγκος), πόσο διαφορετικά πράγματα θα δει στην πολύ πιο ακριβή χιλιανή Atacama; Εντάξει, το Altiplano γενικά δεν χορταίνεται, αλλά δεδομένων των χρόνων και των οικονομικών δυνατοτήτων ενός σόλο backpacker ειλικρινά δεν ξέρω αν αξίζει η υπέρβαση από την άποψη κόστους / οφέλους.

Το Πουνο δεν ειναι ομορφο και τα νησακια ανεπτυγμενα τουριστικα.3 μερες νομιζω ειναι υπερ-αρκετες.
Προσυπογράφω! Γι αυτό και σε ο,τι αφορά την Τιτικάκα, εναλλακτικά προτείνω επίσκεψη από την βολιβιάνικη πλευρά, ήτοι μετάβαση με λεωφορείο από την La Paz στην Cochabamba (σαφώς πιο ενδιαφέρουσα από το Πούνο), από κει επίσκεψη / διανυκτέρευση στην Isla del Sol ή στην Isla de la Luna, και στη συνέχεια μετάβαση στο Περού με λεωφορείο. Για όποιον ενδιαφέρεται έχω πλήρη περιγραφή της συγκεκριμένης διαδρομής εδώ
ΒΟΛΙΒΙΑ 1 - ΑΠΟ ΤΗ ΛΑ ΠΑΖ ΣΤΗΝ ΤΙΤΙΚΑΚΑ | Κώστας Ζυρίνης & Ισαβέλλα Μπερτράν
με λινκ που παραπέμπουν και σε άλλες περιοχές (Σαλάρ ντε Ουγιούνι, Σαχάμα, Αμαζονία). Δυστυχώς δεν έχω προλάβει ακόμα να γράψω για το Sur Lipez, το Ποτοσί και το Σουκρε αλλά θα γίνει κι αυτό ... εν καιρώ.

Κατανοω το παθος και την αγαπη για το Περου πολλων εδω αλλα προσωπικα αγαπησα Βολιβια.
Spanishcaravan79 είσαι ο άνθρωπός μου!:clap:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Βολιβία κι εγώ!!!!!
Θα συμφωνήσω απολύτως για την Τιτικάκα στο τουριστικό της κομμάτι. Εγώ θα έλεγα μια μέρα και πολύ της είναι... Ακόμα και τα νησάκια. Καλύτερα στο Αλτιπλάνο
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ω ναι! Gracias companero!

υ.γ. Πάει, το χάνω σιγα σιγα ...
Εγώ τό'χω χάσει ήδη ... με τις ιστορίες σου/σας! :)
Αλλά που θα πάει; Alea jacta est. Ή, επί το ποντιακότερον: Ελθέν και τεμόν η σειρά! ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.810
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom