Βέλγιο Γερμανία Ελβετία Ολλανδία Βέλγιο-Ολλανδια-Γερμανία-Ελβετία

watanabe1

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Σύντομα απολύωμαι απο στρατό και έλεγα να πάρω το αίσθημα και να κάνουμε μια βόλτα στας ευρώπας με μικρές και συχνές στάσεις.
Η ιδέα είναι για βέλγιο αεροπορικώς απο αθήνα και μετά με τρένα η όποιο άλλο μέσω προκύψει στις υπόλοιπες χώρες,για διαμόνη έχω σκοπό να βρίσκω φτηνά μέρη μέσω booking και να καθόμαστε περι των 2-3 ημερών σε κάθε πόλη που θα περάσουμε,χωρίς συγκεκριμένο πρόγραμμα βέβαια οπότε οι μέρες δεν είναι στάνταρ,τελίκη κατάληξη θα είναι ελβετία όπου έχω φίλο εκεί και μετά με αεροπλάνο για ελλάδα ξανα.
Πως σας φαίνεται σαν ιδέα?
Βασική ερώτηση που έχω είναι,ποια είναι η καλύτερη περίοδος?έλεγα για φεβρουάριο αν και δεν γνωρίζω τι μπορεί να παίζει με καιρικές συνθήκες η και τιμές ακόμη.
το budget είναι γύρω στα 3000ε και για τα δύο άτομα,αρκέτα πιστεύω για βασικές μετακινήσεις διαμονή και διατρόφη.
Αν έχετε καμιά ιδέα τι να προσέξουμε και τι όχι θα βοηθούσε πολύ!
Ευχαριστώ!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.047
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Πως σας φαίνεται σαν ιδέα?
Να σε χωριζει μου φαινεται.

Και πως ξερεις πως τα 3000€ ειναι αρκετα αφου δεν ξερεις ουτε που θα πας ουτε ποσες μερες θα διαρκεσει το ταξιδι συνολικα;

Παρ' ολ' αυτα ετσι θεωρω πως ειναι το πραγματικο ταξιδι. Οσο αντεχουμε και οπου μας βγαλει. Χωρις προγραμμα, χωρις προυπολογισμο. Τα αλλα ειναι απλες διακοπες. Do it!
 

watanabe1

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
καλά άμα χρειαστούν και άλλα βρίσκεται άκρη,απλά ένας πρόχειρος προυπολογισμός είναι,δεν σκοπεύω ούτε για τα πολλά έξοδα πέραν της μετακίνησης και για διαμόνη υπολογίζω 2-3 μέρες όπου βρώ,με τον καιρό κολλάω πιο πολύ όμως και τον μήνα.
Απο γλώσσες έχω τα αγγλίκα άριστα και μετα κάποια γαλλικά που δεν νομίζω να χρειαστούν,δεν το φοβάμαι αυτό.
 

Zames

Member
Μηνύματα
107
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Νάξος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παρίσι-Άμστερνταμ-Ιαπωνία
Σύντομα απολύωμαι απο στρατό και έλεγα να πάρω το αίσθημα και να κάνουμε μια βόλτα στας ευρώπας με μικρές και συχνές στάσεις.
Η ιδέα είναι για βέλγιο αεροπορικώς απο αθήνα και μετά με τρένα η όποιο άλλο μέσω προκύψει στις υπόλοιπες χώρες,για διαμόνη έχω σκοπό να βρίσκω φτηνά μέρη μέσω booking και να καθόμαστε περι των 2-3 ημερών σε κάθε πόλη που θα περάσουμε,χωρίς συγκεκριμένο πρόγραμμα βέβαια οπότε οι μέρες δεν είναι στάνταρ,τελίκη κατάληξη θα είναι ελβετία όπου έχω φίλο εκεί και μετά με αεροπλάνο για ελλάδα ξανα.
Πως σας φαίνεται σαν ιδέα?
Βασική ερώτηση που έχω είναι,ποια είναι η καλύτερη περίοδος?έλεγα για φεβρουάριο αν και δεν γνωρίζω τι μπορεί να παίζει με καιρικές συνθήκες η και τιμές ακόμη.
το budget είναι γύρω στα 3000ε και για τα δύο άτομα,αρκέτα πιστεύω για βασικές μετακινήσεις διαμονή και διατρόφη.
Αν έχετε καμιά ιδέα τι να προσέξουμε και τι όχι θα βοηθούσε πολύ!
Ευχαριστώ!
Βρυξέλλες - Άμστερνταμ - Βερολίνο - Μόναχο - Ζυρίχη σου προτείνω. και με budget 3000 € εισαι κομπλε. Ισως τον Απριλιο που ξεκινα η τουριστικη περιοδος , να είναι καλη εποχη, που δεν εχει τα πληθη που θα βρεις Αυγουστο! Υπολογιζε κανα 10 με 12 μερες ταξιδακι με τρενο ή ΙΧ.
 

watanabe1

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Διαφοροποιήθηκε λίγο το ταξίδι αλλά πραγματοποιήθηκε με επιτυχία!

Αθήνα πτήση με lufthansa για φρανκφούρτη όπου βρήκα γνωστούς και έτσι λύσαμε το θέμα διαμονής για 10 ημέρες.
η πιο οικονομική λύση για μετακίνηση μεταξύ πόλεων ηταν τα λεωφορεία της eurolines με βραδινές διαδρομές.80ε το άτομο πήγαινε-έλα!
Στάση πρώτη ήταν το παρίσι με νυχτερινή διαδρομή διάρκειας 9 ωρών,ξενοδοχείο μέσω booking με προσφορά στη περιοχή port de vincennes 3 νύχτες δύο άτομα στα 112ε ήταν.
Paris visite καρτα για τρείς ζώνες που κάλυψε απόλυτα τις βόλτες στη πόλη,είχε και εκπτώσεις σε δίαφορα αξιοθέατα όπως disneyland
μετα απο τρείς μέρες επιστροφή με eurolines πάλι φρανκφούρτη και την επόμενη μέρα πάλι με eurolines προορισμός το amsterdam διάρκει 8 ώρες στο περίπου.
Hostel στο κέντρο της πόλης,2 μέρες στη πόλη και ξανα eurolines για βρυξέλλες!
ξενοδοχείο μέσω booking και διαμονή άλλες δυο μέρες.
Επιστροφή στη φρανκφόυρτη και την επόμενη μέρα eurolines-flixbus με προορισμο στο μόναχο,6 ώρες διαδρομή και κόστος 16ε!
Στο μόναχο διαμονή σε γνωστό ξανά και επισκέψεις γύρω γύρω στη πόλη.10 ημέρες συνολικά.
Eurolines ξανά και προορισμός γενέυη με 30ε το άτομο και 11 ώρες διαδρομης.
Γενεύη 3 μέρες σε γνωστό σπίτι και μετά πτήση swiss για αθήνα.

Λόγω επαγγέλματος και ενδιαφερόντων τα περισσότερα έξοδα ήταν στο φαγητο και στα εστιατόρια-και μη.ουτε σουβενιρ ούτε τίποτα σχετικό.

Στο μόναχο επίσης επι της ευκαιρίας έκανα και έρευνα αγοράς για εργασία μιας και υπάρχει η δυνατότητα διαμονής και ξαφνιάστικα απο το πόσο έυκολο ήταν σχετικά μόνο με αγγλικά το να βρείς δουλεία σε εστιατόριο,έτσι λοιπον κλείσαμε και επαγγελματική πρόταση στη πόλη και επιστρέφω πλέον μόνιμα μόναχο απο τον μάιο.


Συνολικό ποσό που χρειάστηκε για δύο άτομα αλλά με την ευκολιά του να μένεις σε γνωστούς ηταν τα 2800ε περίπου.

Αυτά εν τάχυ!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Και καλα περασες και δουλεια βρηκες...μπραβο :)...απο Μαιο,περιμενουμε να μας γραψεις τις εντυπωσεις σου...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Το πρόγραμμά σας με 3 επιστροφές στην Φρανκφούρτη είναι άδικα κουραστικό, ενώ μπορούσατε να πάτε απ' ευθείας από πόλη σε πόλη. Κλείνατε τα λεωφορεία υποχρεωτικά με επιστροφή;
Αλλά εντυπωσιακά οικονομικότερο το λεωφορείο σε σχέση με ένα interrail pass, π.χ.
 

watanabe1

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
ήταν σαν βάση ουσιαστικά και επιστρέψαμε φρανκφούρτη πιο πολύ για λίγο ξεκούραση και κανα πλυντήριο στα βασικά!
Δεν ξέρω τι παίζει με το interrail αλλά στα λεωφορεία για μερικές ώρες παραπάνω ήταν αρκετά δεκάρικα πιο φτηνά τα εισητήρια,τα λεωφορεία ήταν σχετικά άδεια οπότε είχες άνεση + το ότι είχε και πρίζα κάτω απτο κάθισμα!Επίσης όλα στην ώρα τους,δεν έτυχε καμία στραβή.
Το παρίσι κλείσαμε με επιστροφή,τα άλλα εκείνη τη στιγμή πηγαίναμε και πέρναμε το αμέσως επόμενο,είχε πολυ μικρή διαφορα στο ήδη φτηνό εισητήριο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom