Ημερήσια απόδραση 25ης Μαρτίου (βόρειοι)

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ονειρεμένο Ταξίδι
μαυρικιος
Στην κοπή της πίτας στη Θεσσαλονίκη έπεσε η ιδέα για μια ημερήσια εκδρομή στα πέριξ ... μέσα στις όλες προτάσεις έπεσε ως ιδέα και επίσκεψη στη Νάουσα σε συνδυασμό με ξενάγηση στα οινοποιεία της, ιδέα που άρεσε στους περισσότερους .... και να λοιπόν οι πληροφορίες που συνέλεξα για τις δράσεις της ημέρας αυτής προκειμένου να τις συζητήσουμε και να αποφασίσουμε πως θα κινηθούμε..
Υπάρχουν λοιπόν 4-5 επισκέψιμα οινοποιεία στην πόλη της Νάουσας με καλύτερο όλων (από τις πληροφορίες των τοπικών και γνωριζοντων) το κτήμα Κυρ-Γιάννη στο Γιαννακοχώρι. Μίλησα σήμερα με την υπεύθυνη μου επιβεβαίωσε το γεγονός ότι μπορούμε να το επισκεφτούμε εκείνη την ημέρα (είναι αργία αλλά αφού θα είμαστε τόσα άτομα -της είπα περίπου 20- θα μπορέσουν να μας δεχτούν) και μου έστειλε και τον τιμοκατάλογο του θέματος που θέλουμε να διαλέξουμε δηλ γευστική δοκιμή κρασιών (με επιλογή των ετικετών) μόνο ή και σε συνδυασμό με συνοδεία κάποιου τύπου φαγώσιμου. Σας επισυνάπτω τον τιμοκατάλογο από τον οποίο θα πρέπει να διαλέξουμε τι θα ακολουθήσουμε για να προετοιμαστούν ΕΓΚΑΙΡΩΣ.Η χρονική διάρκεια της επίσκεψης μου είπε ότι είναι περίπου 2 ώρες το μέγιστο μαζί με το φαγώσιμο μάλλον.




Τιμοκατάλογος


Προτάσεις φαγητού


Πιάτο τυριού/ αλλαντικού

Κασέρι Βερμίου (60 γρ.)
Ψαρονέφρι καπνιστό με βότανα Βερμίου (60 γρ.)Sticks/παξιμάδια

5,00€/άτομο

Γεύμα αμπελουργού
(κατόπιν συνεννόησης)

Πίτα σπιτική επιλογής
Σαλάτα εποχής
Κασέρι Βερμίου (60 γρ.)
Ψαρονέφρι καπνιστό με βότανα Βερμίου (60 γρ.)
Ελιές
Παξιμάδια/ψωμί
Φρούτο εποχής

8,00€/άτομο

Γεύμα αμπελουργού σε σακίδιο πικ-νικ
(κατόπιν συνεννόησης)

Ενέχυρο 30,00€ για το σακίδιο

8,00€/άτομο



Προτάσεις συνδυασμών


Ο κόσμος της ΠΑΡΑΓΚΑΣ

ΠΑΡΑΓΚΑ ΛΕΥΚΗ - ΠΑΡΑΓΚΑ ΕΡΥΘΡΗ - ΑΚΑΚΙΕΣ ΡΟΖΕ από 75 ml

2,00€

Οι διεθνείς ποικιλίες

ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΛΙΜΝΕΣ - ΔΥΟ ΕΛΙΕΣ από 75 ml

3,00€

100% Ξινόμαυρο

ΑΚΑΚΙΕΣ ΡΟΖΕ - ΚΑΛΗ ΡΙΖΑ - ΡΑΜΝΙΣΤΑ από 75 ml

4,00€

Το Κτήμα στη Νάουσα

ΡΑΜΝΙΣΤΑ – ΓΙΑΝΑΚΟΧΩΡΙ - ΔΙΑΠΟΡΟΣ από 75 ml

5,00€

Τα αμπέλια του Αμυνταίου

ΑΚΑΚΙΕΣ - ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΛΙΜΝΕΣ - ΚΑΛΗ ΡΙΖΑ από 75 ml

4,00€

Οριζόντια Δοκιμή

11 ποτήρια κρασί ΚΥΡ ΓΙΑΝΝΗ από 50ml Μερίδα τυριού/αλλαντικού + sticks/παξιμάδια

12,00€


Το κτήμα Boutari στην Στενήμαχο που είχα ξαναπάει και είχε πολύ ωραία ξενάγηση μου απάντησε η υπεύθυνη ότι δυστυχώς αυτόν τον καιρό βρισκεται σε συντήρηση και παραμένει κλειστό για το κοινό.

Σήμερα μου απάντησε και το κτήμα Χρυσοχόου από τα 3 υπόλοιπα οινοποιεία που έστειλα mail : παραθέτω το mail τους

"Ευχαρίστως να σας δεχτούμε για ξενάγηση και γευσιγνωσία στο οινοποιείο μας
στις 25 Μαρτίου 2015.
Όπως καταλαβαίνετε εκείνη την ημέρα λόγω αργίας το οινοποιείο είναι κλειστό
και θα ανοίξουμε μόνο για την ξενάγηση σας οπότε θα παρακαλούσα αν βολεύει
στο πρόγραμμα σας να έρθετε σε εμάς στις 11:00
Όσον αφορά το πρόγραμμα της επίσκεψης θα γίνει μια ξενάγηση στους χώρους του
οινοποιείου και στην συνέχεια θα δοκιμάσετε κάποια κρασιά. Η όλη επίσκεψη με
αυτόν τον τρόπο είναι άνευ αξίας
Αν επιθυμείτε να γίνει μια οργανωμένη γευσιγνωσία, δηλαδή με συνοδευτικά
κατά την διάρκεια, θα πρέπει να σας δώσω τις ανάλογες τιμές"


Αυτά όσον αφορά τα οινοποιεία .. και θα πρέπει να αποφασίσουμε για να τους ενημερώσω αντίστοιχα.
Νομίζω ότι στα οινοποιεία είναι καλύτερα να δοκιμάσουμε κρασιά μόνο και μετά να πάμε για φαγητό σε ταβέρνα.
Επίσης για φαγητό μετά την έρευνα που έκανα προέκυψε ως πρόταση ταβέρνα Χάραμα στο Αρκοχώρι Νάουσας
http://www.naousanews.gr/images/stories/diafimiseis/xarama/taverna xarama 6.jpg
και πολύ καλές κριτικές στο tripadvisor
που θα πρέπει και εκεί ίσως να κλείσουμε γιατί αν είμαστε πολλά άτομα πως θα μας βολέψουν??

Αν έχει άλλες προτάσεις κάποιος τις παραθέτει

Για τα διαδικαστικά .. πόσοι θα είμαστε (συμμετοχές).. πως θα πάμε.. ( ποιοί θα πάρουν άλλους ή ποιοί θα έρθουν μόνοι τους) που θα φάμε και τι ώρα θα ξεκινήσουμε περιμένω τις τοποθετήσεις σας και τις ιδέες για ότι άλλο..
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Και οι νότιοι πρασίνισαν από το κακό τους που ούτε μια πίτα δεν αξιώθηκαν να κόψουν.
Αλλά θα εκδικηθούμε αδέλφια του νότου. Πού θα πάει...
Νάουσα αυτοί; Νεμέα εμείς!
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ονειρεμένο Ταξίδι
αργεντινη,μεξικο
Ωραια! Μηπως για αρχη να καναμε μια δηλωση συμμετοχων για να δουμε ποσα ατομα μαζευομαστε?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
+1.
Ένα άτομο + ένα όχημα (carries 3 or 4 more).
Για τον ... άρτον, ναι - σε όλες τις επιλογές (αν και μάλλον καλύτερα θα ήταν η ταβέρνα, ό,τι πείτε πάντως).
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
ωραία,εμεις δύο ατομα...οσο για το που θα πάμε δεν έχουμε πρόβλημα,ας δουμε και τις απαντήσεις απο τα άλλα οινοποιεια ,που περιμένει η κοκερ και βλέπουμε....ε,ναι καλυτερα φαγητο μετά την επίσκεψη....
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Και οι νότιοι πρασίνισαν από το κακό τους που ούτε μια πίτα δεν αξιώθηκαν να κόψουν.
Αλλά θα εκδικηθούμε αδέλφια του νότου. Πού θα πάει...
Νάουσα αυτοί; Νεμέα εμείς!
Πιο μακριά θα πάμε. :) Εδώ:

http://www.estatetheodorakakos.gr/

(στην τύχη το διάλεξα,ούτε το ξέρω).
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.674
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Ναι και από μας (2 + 1) άτομα. Καλύτερα θα ήταν μόνο δοκιμή κρασιών στο οινοποιείο και μετά κάπου αλλού για φαγητό. Ας διαλέξουμε ένα οινοποιείο (εγώ ρίχνω μια ψήφο στον Κυρ Γιάννη) και να δούμε και πόσοι μαζευόμαστε για να κανονιστεί.
Οι νότιοι αντί να σκάνε από τη ζήλια τους να μαζευτούνε προς τα δω να πιούμε τα κρασάκια μας παρέα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Για το εντελώς υποθετικό ενδεχόμενο να ενδιαφέρεται και κάνας Αθηναίος, για δώστε καμμιά πληροφορία παραπάνω.... Ας πούμε. τι ώρα λογαριάζετε να ξεκινήσετε / επιστρέψετε (για να δούμε και τις διαθέσιμες πτήσεις/τρένα);
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.674
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Για το εντελώς υποθετικό ενδεχόμενο να ενδιαφέρεται και κάνας Αθηναίος, για δώστε καμμιά πληροφορία παραπάνω.... Ας πούμε. τι ώρα λογαριάζετε να ξεκινήσετε / επιστρέψετε (για να δούμε και τις διαθέσιμες πτήσεις/τρένα);
Κανονίστε το υποθετικά εσείς οι Αθηναίοι και θα το βολέψουμε το πρόγραμμα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Για το εντελώς υποθετικό ενδεχόμενο να ενδιαφέρεται και κάνας Αθηναίος, για δώστε καμμιά πληροφορία παραπάνω.... Ας πούμε. τι ώρα λογαριάζετε να ξεκινήσετε / επιστρέψετε (για να δούμε και τις διαθέσιμες πτήσεις/τρένα);
Θα έλθεις απ' την προηγούμενη μέρα (ή προηγούμενες μέρες), είναι απλό. Τα υπόλοιπα κανονίζονται...

Σ.Σ. Τα παραπάνω ισχύουν για όλους όσους επιθυμούν "ν'ανηφορίσουν".
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom