Ρωσία Ζώντας το παιδικό μου όνειρο με τον Υπερσιβηρικό

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
φευγω μεσα ιουλη για υπερσιβηρικο και κατι αλλα: μοσχα, βλαδιβοστοκ, πεκινο, ουλαν μπαταρ ,μαγιαν ολγκι και μετα παλι ρωσια . 1,5 μηνες
με το καλό.καλό σου ταξίδι και να περάσεις υπέροχα.εμείς εδώ θα είμαστε και θα περιμένουμε νέα σου.
 

jahlive1985

Member
Μηνύματα
80
Likes
247
Επόμενο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
φευγω μεσα ιουλη για υπερσιβηρικο και κατι αλλα: μοσχα, βλαδιβοστοκ, πεκινο, ουλαν μπαταρ ,μαγιαν ολγκι και μετα παλι ρωσια . 1,5 μηνες
ΟΥΑΟΥ!Τέλεια!ελπίζω να βοηθήσει το κείμενό μου στο ταξίδι σου. Και να θυμάσαι πως τα καλά πράγματα είναι κρυμμένα. Αφού έχετε τόσο καιρό μπροστά σας, φύγετε από τα τουριστικά και ζήστε τη ζωή εκεί διαφορετικά. Περιμένουμε νέα σου.
 

andsof159

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
παρκο altai tavan bogd και κορυφη marci στα 4050m (στα αριστερα) συνορα ρωσιας μογγολιας και κινας δυστυχως δεν ανεβαινει η φωτο
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
παρκο altai tavan bogd και κορυφη marci στα 4050m (στα αριστερα) συνορα ρωσιας μογγολιας και κινας δυστυχως δεν ανεβαινει η φωτο
Για δοκίμασε πάλι. Περιμένουμε.
 

ioanna25

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Φανταστική η ιστορία σου! Ονειρεμένο ταξίδι! Θα μπορούσες να μας δώσεις λίγες πληροφορίες τις συνθήκες υγιεινής στο τρένο? Ευχαριστώ πολύ!
 

jahlive1985

Member
Μηνύματα
80
Likes
247
Επόμενο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Φανταστική η ιστορία σου! Ονειρεμένο ταξίδι! Θα μπορούσες να μας δώσεις λίγες πληροφορίες τις συνθήκες υγιεινής στο τρένο? Ευχαριστώ πολύ!
Ιωάννα καλησπέρα. όσον αφορά την υγιεινή στο τρένο αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Αν υποθέσουμε πως θα προτιμήσεις την 3η θέση, τότε θα πρέπει να ανεχτείς την πιθανόν δυσωσμία των διπλανών σου μιας και θα κοιμάσαι συντροφιά με ένα ολόκληρο βαγόνι. Οι κουβέρτες ομως και τα σεντόνια που σου δίνουν είναι 100% καθαρά. Ειδικά τα σεντόνια με τη μαξιλαροθήκη είναι σφραγισμένα σε σακκούλες. Για καλό και για κακό έχε και έναν υπνόσακκο αντί κουβέρτας. Αν ταξιδέψεις στη 2η θέση τότε σίγουρα τα πράγματα είναι καλύτερα. Για τα σκεπάσματα ισχύει οτι και πριν. Έρχεται άνθρωπος που καθαρίζει 2 φορές την ημέρα. Και επίσης η κουκέτα αερίζεται. Τώρα όσον αφορά τη δυσωσμία των άλλων, εκεί και πάλι είναι θέμα τύχης. Πάντως αν πάτε παρέα 4 ατόμων, είναι το ιδανικο διότι η κουκέτα θα είναι όλη δική σας.
Όσον αφορά τις τουαλέτες δε θυμάμαι να είχαμε κάποιο ιδιαίτερο θέμα. Γενικά τις καθάριζαν αρκετά συχνά. Και βεβαίως να ξέρεις πως η καλύτερη ώρα για να πας είναι αργά το βραδυ που όλοι έχουν κοιμηθεί. όμως και πάλι μη ξεχνάς ότι είσαι σε τρένο.
Ο υπερμογγολικός σιδηρόδρομος από την άλλη είχε λίγο πιο βρώμικα βαγόνια. Πιο πολύ μας πείραζε η μυρωδιά της κλεισούρας. Αλλά γενικά δεν ειχαμε ιδιαίτερο πρόβλημα.
Αν με το καλό πας να προτιμήσεις για τις μεγάλες αποστάσεις τη 2η θέση.
Για την πρώτη θ'εση δεν μπαίνω καν στον κόπο να σου πω διότι όπως καταλαβαίνεις είναι αρκετά χλίδα. Η κάθε κουκέτα έχει μία πολυθρόνα ένα τραπέζι και ένα κρεβάτι.. αλλά... no money no honey.
 

Vagelis V.

Member
Μηνύματα
72
Likes
192
Επόμενο Ταξίδι
Έλα ντε?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς - Αλάσκα
Πραγματικά είσαι ίνδαλμα!! Χρειαζόταν μια τέτοια ιστορία στην παρέα μας! Κάποια στιγμή θα το κάνω και εγώ αυτό το ταξίδι και όταν έρθει η ώρα θα χρησιμοποιήσω την ιστορία σου σαν εγκυκλοπαίδεια!! :)
 

jahlive1985

Member
Μηνύματα
80
Likes
247
Επόμενο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Πραγματικά είσαι ίνδαλμα!! Χρειαζόταν μια τέτοια ιστορία στην παρέα μας! Κάποια στιγμή θα το κάνω και εγώ αυτό το ταξίδι και όταν έρθει η ώρα θα χρησιμοποιήσω την ιστορία σου σαν εγκυκλοπαίδεια!! :)
Βαγγέλη καλησπέρα. Τ α παραλες νομίζω :rolleyes:. Σε ευχαριστώ πολύ. Απλά επειδή χρειάζεται μια καλή οργάνωση το συγκεκριμένο ταξίδι σκέφτηκα ότι τέτοιου είδους λεπτομέρειες θα βοηθούσαν. Όταν με το καλό πας, που, σου εύχομαι να είναι σύντομα, ρώτα με ότι θες.
Απλά η συμβουλή μου είναι : να πας πιο πολλές μέρες από εμένα:clap::clap::clap:. Η Μογγολία είναι όνειρο.
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
πέρασμα καρακορουμ
Θα ηθελα να προσθεσω και μερικες φρεσκιες πληροφοριες στο ταξιδι του υπερσιβηρικου .{ προσωπικες -υποκειμενικες }.
Στο δρομολογιο απο μοσχα εως πεκινο χρησιμοποιησα 5 φορες 2η θεση και 3 φορες 3η θεση . πιο καθαρη για μενα ηταν η 3η θεση .
Ολα βεβαια ειναι σχετικα και θεμα τυχης αλλα εντος ρωσιας { 6 δρομολογια } εγω θα επιμεινω για 3η θεση .
Ειμουν ο μοναδικος ξενος στο βαγονι και εχω τις καλυτερες εντυπωσεις απο την συμπεριφορα τους .
Στο δρομολογιο απο την τελευταια πολη της ρωσιας { ουλαν ουντε } μεχρι την πρωτευουσα της μογγολιας , ουλαν μπατορ ολοι οι ξενοι ειναι μαζι στα βαγονια.
Θα προτεινω σε οποιον θελει να κανει αυτο το ταξιδι να κανει οσο πιο πολλλλες στασεις μπορει για να δει αρκετες ενδιαφερουσες πολεις εντος ρωσιας .
Οσο αφορα την διαμονη στις πολεις υπαρχουν πολυ καθαροι ξενωνες και οικονομικοι.
Οι ρωσοι σε ολες τις πολεις ηταν φιλοξενοι και πολυ ..εγκαρδιοι .
Ενημερωτικα για τους ελληνες μεχρι τελους του 2015 δεν χρειαζεται βιζα για την Μογγολια.
 

Vagelis V.

Member
Μηνύματα
72
Likes
192
Επόμενο Ταξίδι
Έλα ντε?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς - Αλάσκα
Θα ηθελα να προσθεσω και μερικες φρεσκιες πληροφοριες στο ταξιδι του υπερσιβηρικου .{ προσωπικες -υποκειμενικες }.
Στο δρομολογιο απο μοσχα εως πεκινο χρησιμοποιησα 5 φορες 2η θεση και 3 φορες 3η θεση . πιο καθαρη για μενα ηταν η 3η θεση .
Ολα βεβαια ειναι σχετικα και θεμα τυχης αλλα εντος ρωσιας { 6 δρομολογια } εγω θα επιμεινω για 3η θεση .
Ειμουν ο μοναδικος ξενος στο βαγονι και εχω τις καλυτερες εντυπωσεις απο την συμπεριφορα τους .
Στο δρομολογιο απο την τελευταια πολη της ρωσιας { ουλαν ουντε } μεχρι την πρωτευουσα της μογγολιας , ουλαν μπατορ ολοι οι ξενοι ειναι μαζι στα βαγονια.
Θα προτεινω σε οποιον θελει να κανει αυτο το ταξιδι να κανει οσο πιο πολλλλες στασεις μπορει για να δει αρκετες ενδιαφερουσες πολεις εντος ρωσιας .
Οσο αφορα την διαμονη στις πολεις υπαρχουν πολυ καθαροι ξενωνες και οικονομικοι.
Οι ρωσοι σε ολες τις πολεις ηταν φιλοξενοι και πολυ ..εγκαρδιοι .
Ενημερωτικα για τους ελληνες μεχρι τελους του 2015 δεν χρειαζεται βιζα για την Μογγολια.
Σ'ωραίοοοοοοοοςςςςς!!! Ευχαριστούμε για τα tips! Επίσης αν δεν σου κάνει κόπο πολύ θα θέλαμε να γράψεις και μια ιστορία με τις εμπειρίες σου! :) Δεν υπάρχουν πολλές ιστορίες για υπερσιβηρικό και θα ήταν καλό, για όποιον θέλει να πάει στο μέλλον, να έχει κάμποσες εμπειρίες να διαβάσει και να πάρει ιδέες! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom