Προτάσεις για βιβλία

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Διεθνης εκθεση βιβλιου Θεσσαλονικης...
Τετρακόσιοι εκθέτες, 200 εκδότες και επαγγελματίες του κλάδου του βιβλίου: η 12η Διεθνής Έκθεση Βιβλίου κάνει αυλαία στα περίπτερα 13 και 15 της ΔΕΘ - Hellexpo (με ελεύθερη είσοδο για το κοινό). Εγκαινιάζεται το μεσημέρι της Πέμπτης 7 Μαΐου και θα διαρκέσει ως και το βράδυ της Κυριακής 10 Μαΐου.....
http://www.thetoc.gr/politismos/article/thessaloniki-ola-gia-tin-12i-diethni-ekthesi-bibliou
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
3ο BAZAAR ΒΙΒΛΙΩΝ στο Μουσείο Μπενάκη
Το Μουσείο Μπενάκη οργανώνει φέτος το 3ο bazaar βιβλίων στο Κτήριο της οδού Πειραιώς 138 από την Πέμπτη 14 μέχρι και την Κυριακή 17 Μαϊου 2015, στις ώρες λειτουργίας του κτηρίου.

Στο bazaar θα διατεθούν 240 τίτλοι, που έχουν εκδοθεί από το Μουσείο Μπενάκη, με έκπτωση 50% και 70% επί της τιμής πωλήσεώς τους.....
συνεχεια....
http://www.benaki.gr/index.asp?lang=gr&id=203000001&sid=1700
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μου χάρισε μια ευγενής ψυχή τη Θιβετιανή Ροδακινόπιτα, του Τομ Ρόμπινς. Αποφάσισα να μην το τελειώσω, κι είμαι από αυτούς που πάντα τελειώνουν τα βιβλία. Βαρέθηκα. Το συγγραφέα το γνωρίζω ως αρθρογράφο, αλλά όχι ως συγγραφέα, αυτό το βιβλίο είναι αυτοβιογραφικό. Λογοτεχνία δε διαβάζω εύκολα, σχεδόν πάντα μόνο επιστημονικά, ιστορικά και βιογραφικά, οπότε είπα να το δοκιμάσω. Πολύ φλύαρος, μάλλον πιο άοσμη απ' όσο θεωρεί ο ίδιος η ζωή του, εξαιρετικά κακή μετάφραση με άπειρες αστοχίες, κουραστικό στιλ και η εμμονή στο στις παραισθησιογόνες ουσίες είναι συνταγή για χασμουρητό.

Στα θετικά, πώς ένας άνθρωπος στην ηλικία του έχει τόση διάυγεια και τα των δεκαετιών '40 και '50 πολύ ενδιαφέροντα σε ό,τι αφορά το κλιμα της εποχής. Μέχρι εκεί. Κατά τ' άλλα, χάσιμο χρόνου.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
εχει διαβασει καποιος βιβλια του Τουρκου συγγραφεα Μουρατχαν Μανγκαν ;
και αν ναι γραψτε τη γνωμη σας παρακαλω .
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
εχει διαβασει καποιος βιβλια του Τουρκου συγγραφεα Μουρατχαν Μανγκαν ;
και αν ναι γραψτε τη γνωμη σας παρακαλω .
Έχω διαβάσει το Τσαντόρ. Σίγουρα μιλάμε για αξιόλογο συγγραφέα αλλά τι να πω, το συγκεκριμένο βιβλίο δε με κέρδισε. Επίσης δε μου άρεσε καθόλου η μετάφραση του Μάρκαρη (το ίδιο βιβλίο το είχα ξεκινήσει πριν χρόνια στα γερμανικά και με είχε τραβήξει, ενώ πριν κανα δίμηνο που το έπιασα - και το ολοκλήρωσα - στα ελληνικά, βαρέθηκα). Καταλαβαίνω γιατί πολλοί συγκρίνουν τον Μουνγκάν με τον Παμούκ αλλά για μένα ο δεύτερος υπερέχει σημαντικά. Αν το διαβάσεις πάντως, θα χαρώ ν' ακούσω και τη δική σου γνώμη.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Όποιος σχεδιάζει να πάει Ιαπωνία, να διαβάσει το βιβλίο του Λευκάδιου Χερν ¨Κείμενα από την Ιαπωνία"
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Έχω διαβάσει το Τσαντόρ. Σίγουρα μιλάμε για αξιόλογο συγγραφέα αλλά τι να πω, το συγκεκριμένο βιβλίο δε με κέρδισε. Επίσης δε μου άρεσε καθόλου η μετάφραση του Μάρκαρη (το ίδιο βιβλίο το είχα ξεκινήσει πριν χρόνια στα γερμανικά και με είχε τραβήξει, ενώ πριν κανα δίμηνο που το έπιασα - και το ολοκλήρωσα - στα ελληνικά, βαρέθηκα). Καταλαβαίνω γιατί πολλοί συγκρίνουν τον Μουνγκάν με τον Παμούκ αλλά για μένα ο δεύτερος υπερέχει σημαντικά. Αν το διαβάσεις πάντως, θα χαρώ ν' ακούσω και τη δική σου γνώμη.
σε ευχαριστω πολυ . Ακουγα μια συνεντευξη του και μου κινησε το ενδιαφερον .
Ο Παμούκ με" κουραζει" πολυ , ωραιο γραψιμο αλλά ......
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Ετσι,για να γινεται κουβεντουλα,ποιο βιβλιο διαβαζετε τωρα το καλοκαιρακι;

Εγω,μολις τελειωσα το "Ας μιλησουμε για τον Κεβιν"της Λάιονελ Σράιβερ,ενα μυθιστορημα,ψυχογραφικο,που με συναρπασε.Πριν κατι μηνες ειχα διαβασει της ιδιας το "Αρκετα ως εδω" που επισης μου αρεσε πολυ.Τωρα ξεκιναω το "Εξοχικο με πισινα"του Χερμαν Κοχ,αστυνομικο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.497
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom