Ισλανδία Ισλανδία - Ταξίδι σαν ντοκιμαντέρ...

antouan28

Member
Μηνύματα
41
Likes
210
Επόμενο Ταξίδι
Μέλανας δρυμός, Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Το παλεύω να καταγράψω και μερικές σημειώσεις-tips για το κόστος του ταξιδιού και ο,τι άλλο αξίζει αναφοράς, ελπίζω να προλάβω αύριο...:rolleyes-80:
 

annabaloo

Member
Μηνύματα
59
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
μυκονος
Ονειρεμένο Ταξίδι
ξανά Κούβα!!
Σχετικα με το κοστος του ταξιδιου, εμενα που πηγα μια βδομαδα μετα απο τα παιδια, με πτηση επισης με easy jet απο αθηνα μεσω λονδινου, 7 διανυκτερευσεις σε 4* ξενοδοχεια και ξενωνες,αυτοκινητο με μεικτη ασφαλεια και εκδρομη σε ολο το νοτιο τμημα κοστισε ακριβως €1000 το ατομο.με δυο επισκεψεις στο blue lagoon!
 

antouan28

Member
Μηνύματα
41
Likes
210
Επόμενο Ταξίδι
Μέλανας δρυμός, Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Πρόσθετες πληροφορίες


Θα ξεκινήσω με το κόστος του ταξιδιού. Η Ισλανδία έχει high season τους μήνες Ιούνιο-Σεπτέμβριο, περίοδο κατά την οποία οι τιμές σε δωμάτια, πτήσεις και πολλά άλλα είναι σχεδόν διπλάσιες. Οπότε η περίοδος του δικού μας ταξιδιού έχει πιο χαμηλές τιμές εξ ορισμού.

Πτήσεις

Τα αεροπορικά μας κόστισαν 340 ευρώ το άτομο, για 4 πτήσεις: Θεσ/νικη-Λονδ, Λονδ-Ρέικ όταν πήγαμε και Ρέικ-Κοπεγχ, Κοπεγχ-Αθην όταν ήρθαμε.

Να σημειώσω 3 στοιχεία:

α) Τα εισιτήρια τα έκλεισα Γενάρη και το ταξίδι έγινε Απρίλιο. Αν όμως τα είχα κλείσει Δεκέμβριο, τα είχα βρει ακόμα πιο φθηνά (θα έβγαινε περίπου 280 το άτομο). Το γιατί δεν τα έκλεισα είναι άλλη κουβέντα…

β) Η δυσκολία στο ψάξιμο των εισιτηρίων είναι οι ανταποκρίσεις. Η αναζήτηση δηλαδή έγινε για κάθε πτήση ξεχωριστά, με σημείο αναφοράς βασικά τις πτήσεις από και προς Ρέικιαβικ, και έπειτα συνδύασα τις πιθανές πτήσεις που βολεύουν με τις τιμές τους και έφτασα στον συνδυασμό που χρησιμοποιήσαμε. Επίσης πρέπει να αφήσετε εννοείται τουλάχιστον 3 ώρες ενδιάμεσα σε κάθε ανταπόκριση μην τυχόν και τύχει τίποτα στις πτήσεις.

Διαμονή

Προκειμένου να κάνουμε την διαδρομή κατά μήκος της ακτής μέχρι την λίμνη Jokulsarlon, έπρεπε αναγκαστικά να μείνουμε σε βολικές περιοχές που να μοιράζουν κατά κάποιο τρόπο τα πολλά χιλιόμετρα. Έτσι, η διαμονή έγινε ως εξής:

- 142 ευρώ για 2 βραδιές διαμονή στο Ρέικιαβικ, σε δωμάτια κλεισμένα από το Wimdu. Γενικά οι τιμές στην πρωτεύουσα δύσκολα θα πέσουν κάτω από τα 70 ευρώ, με μίνιμουμ παροχές.

- 50 ευρώ διαμονή σε κοιτώνα στο Hellisholar Cottages‏, μέσω Booking.

- 154 ευρώ για 2 βράδια διαμονή στο στο Hörgsland Guesthouse, μέσω Booking.

- 52 ευρώ διαμονή στο Gesthus Selfoss, μέσω Booking.

- 65 ευρώ διαμονή στο Svitan Guesthouse, μέσω Booking.

Σύνολο…463 τα δυο άτομα ή 230 περίπου το άτομο.

Αξιοθέατα (το άτομο)

50 ευρώ Whale watching στην εταιρία Elding

50 ευρώ στo Blue Lagoon

3 ευρώ στον κρατήρα Kerid

Αυτοκίνητο

191 ευρώ για 5 βράδια, ένα Hyundai i10 μέσω της εταιρίας Budget (95 το άτομο)

120 ευρώ βενζίνη (60 το άτομο)

Φαγητό

Όπως προείπα, δεν ξοδέψαμε χρήματα σε τοπικά εστιατόρια, πέρα από κάποια χοτ ντογκ και σάντουιτς. Το κύριο μέρος των εξόδων λοιπόν ήταν αναλώσιμα από το σούπερ μάρκετ, καθώς και καφές αρκετές φορές.

30 ευρώ το άτομο και για τις 7 ημέρες για διατροφή.

10 ευρώ το άτομο για καφέδες (ο καφές δεν κόστισε ποτέ πάνω από 2,5 ευρώ.)

Σουβενίρ-δώρα

10 ευρώ το άτομο


Συνολικό λοιπόν κόστος, κατ’ άτομο, κάτω από 900 ευρώ. Θα μπορούσαμε βέβαια να κάνουμε και τουρ σε παγετώνα, να τρώμε σε εστιατόρια, να μείνουμε σε πιο κυριλέ ξενοδοχεία και να ανεβάζαμε το κόστος. Αν όμως ανεβάζαμε το κόστος, ίσως να μην κάναμε και το ταξίδι. Σκοπός του ταξιδιού όμως ήταν η φύση και η περιπέτεια και πιστέψτε με, αυτά έχουν, όπως λέει και μια διαφήμιση, αξία ανεκτίμητη!


Ακολουθούν μερικές σκόρπιες συμβουλές:

- Το κρύο είναι τσουχτερό και επιδεινώνεται από τον αέρα. Απαραίτητα λοιπόν είναι γάντια και σκούφος ή κάτι ανάλογο για να καλύψετε τα αυτιά σας. Καλό θα ήταν να αποφύγετε τα μάλλινα, καθώς συγκρατούν υγρασία. Γενικά επενδύστε σε καλά και αδιάβροχα ρούχα, καθώς και παπούτσια ανθεκτικά σε πεζοπορία.

- Αντηλιακή προστασία είναι εξίσου απαραίτητη, ιδιαίτερα σε εποχές με έντονο ήλιο. Για τις γυναίκες χρήσιμα είναι επίσης μια κρέμα για τα χέρια και μια προστασία για την ξηρότητα των χειλιών.

- Ο συνηθέστερος και πιο βολικός τρόπος αγορών στην Ισλανδία είναι η πιστωτική κάρτα.

- Τα βενζινάδικα δουλεύουν κυρίως self service, με την χρήση πιστωτικής σε ειδικά μηχανήματα. Η τιμή της βενζίνης είναι η ίδια σχεδόν με την Ελλάδα.

- Το Βόρειο Σέλας είναι ενεργό την περίοδο του χρόνου όπου υπάρχει νύχτα, δηλαδή Οκτώβριο μέχρι Μάιο.

- Οι φάλαινες συνήθως μεταναστεύουν νότια τον χειμώνα και επιστρέφουν όταν πιάσουν οι ζέστες για να τραφούν στις Βόρειες θάλασσες. Οπότε από Απρίλιο μέχρι Οκτώβριο είναι πολύ πιο συχνές οι εμφανίσεις τους στα νερά της Ισλανδίας.

- Οι Ισλανδοί είναι αρκετά εξοικειωμένοι με τον τουρισμό, οπότε μιλούν πολύ καλά Αγγλικά οι περισσότεροι. Είναι επίσης αρκετά χαμογελαστοί και ήρεμοι.

- Θεωρώ ότι το αυτοκίνητο είναι απαραίτητο για να θαυμάσει κανείς την διαδρομή με τον ρυθμό του και την ησυχία του. Η οδήγηση είναι πολύ εύκολη και οι δρόμοι σε καλή κατάσταση, θέλει όμως προσοχή όταν ο καιρός χαλάει και γίνεται απρόβλεπτος.

- Τέλος, θα επαναλάβω για άλλη μια φορά ότι ο καιρός στην Ισλανδία είναι θεότρελος! :haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha:Οι εναλλαγές ήλιου, βροχής, αέρα, χαλαζοθύελλας και χιονιού είναι συνεχείς, απρόβλεπτες και θέλουν βέβαια την απαιτούμενη προσοχή.

- Όποιος επιθυμεί έξτρα πληροφορίες, είμαστε στη διάθεσή σας...



Το ταξίδι μας στην Ισλανδία ήταν μια εμπειρία ζωής. Έχω επισκεφθεί πολλές χώρες στην Ευρώπη, δεν έχουν όμως καμία σχέση με την περιπέτεια που ζήσαμε στην χώρα αυτή και τις πανέμορφες εικόνες που θα μείνουν για πάντα χαραγμένες στο μυαλό μας. Και νιώθω ότι κάποια στιγμή, ίσως χρόνια μετά, θα επιστρέψουμε στον μαγικό αυτό τόπο…:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
υπέροχη αφήγηση, φανταστικό οδοιπορικό, πανέμορφες φωτογραφίες.
επισκέφθηκα την Ισλανδία για 5 μέρες πέρυσι, αρχές Ιουνίου.
Δυστυχώς, λόγω αλλαγών της τελευταίας στιγμής, έμεινα (σε hostel) στο Ρέκιαβικ όλες τις διανυκτερεύσεις, όμως η διαδρομές ήταν ως ένα βαθμό κοινές , δηλ, έκανα δυο μεγάλες διαδρομές στη νότια πλευρά! Είναι εντυπωσιακό να βλέπω μέρη και καταρράκτες που είδα, σε άλλο, πιο χειμερινό σκηνικό! Είστε τυχεροί να δείτε και Σέλας, και οι φωτογραφίες είναι υπέροχες! Πραγματικά ήταν ένα ταξίδι ζωής, και, από όλα τα μέρη που έχω πάει, είναι το μόνο μέρος, που από τη στιγμή που γύρισα, σκέφτομαι πώς θα το επισκεφθώ ξανά (ιδανικά, μετά από πολλές οικονομίες, για 2 εβδομάδες, γιατί θα ήθελα να κάνω τον "κύκλο" του νησιού, νομίζω ότι αξίζει, είναι μια φύση τελείως διαφορετική από εμάς και έχει τόσα πολλά να δεις!
εξαιρετική αφήγηση, ταξίδεψα και πάλι μαζί σας σε έναμέρος που αγαπάω πολύ! :):clap:
 

jahlive1985

Member
Μηνύματα
80
Likes
247
Επόμενο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Antouan σε ευχαριστώ και εγώ με τη σειρά μου για το άρθρο σου. Είναι πολύ κατατοπιστικό. Έκλεισα για Ισλανδία στις 3/1/2016 και θέλω να σε ρωτήσω κάτι για το αυτοκίνητο. Το δίπλωμα μου είναι το κλασικό παλιό τρίπτυχο δίπλωμα που είναι γραμμένο στα Ελληνικά. Έχω δει ότι κυκλοφορεί πλέον ένα καινουργιο που είναι πλαστικό και μικρό. Θα πρέπει να το αλλάξω για να νοικιάσω αυτοκίνητο εκεί?
Έστειλα mail στην budget και μου είπαν ότι δέχονται μόνο credit master card. Εγώ έχω χρεωστική. Εσύ πως πλήρωσες? Μου φαίνεται πως δεν τη γλυτώνω την πιστωτική .Θα πρέπει να παω να βγάλω.
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

antouan28

Member
Μηνύματα
41
Likes
210
Επόμενο Ταξίδι
Μέλανας δρυμός, Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Antouan σε ευχαριστώ και εγώ με τη σειρά μου για το άρθρο σου. Είναι πολύ κατατοπιστικό. Έκλεισα για Ισλανδία στις 3/1/2016 και θέλω να σε ρωτήσω κάτι για το αυτοκίνητο. Το δίπλωμα μου είναι το κλασικό παλιό τρίπτυχο δίπλωμα που είναι γραμμένο στα Ελληνικά. Έχω δει ότι κυκλοφορεί πλέον ένα καινουργιο που είναι πλαστικό και μικρό. Θα πρέπει να το αλλάξω για να νοικιάσω αυτοκίνητο εκεί?
Έστειλα mail στην budget και μου είπαν ότι δέχονται μόνο credit master card. Εγώ έχω χρεωστική. Εσύ πως πλήρωσες? Μου φαίνεται πως δεν τη γλυτώνω την πιστωτική .Θα πρέπει να παω να βγάλω.
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Δυστυχώς jahlive1985, δεν την γλυτώνεις την πιστωτική. Για ενοικίαση αυτοκινήτου είναι υποχρεωτική, τουλάχιστον όπου έψαξα κι εγώ. Θα σε βολέψει όμως εκεί, γιατί μπορείς να κάνεις όλες σου τις πληρωμές με την κάρτα. Πρόσεχε όμως 2 πράγματα:
1) Μερικές ημέρες πριν το ταξίδι σου, να καλέσεις την σχετική υπηρεσία της τράπεζας που θα βγάλεις την κάρτα, ώστε να σου δηλώσουν την κάρτα ότι θα βγει εξωτερικό για τις ημέρες που επιθυμείς. Αλλιώς, αν πας να κάνεις αγορά εκτός Ελλάδας χωρίς να την έχεις δηλώσει, μπορεί να σου την κλειδώσουν, για λόγους ασφαλείας.
2) Να ελέγξεις και να προσέχεις το καθημερινό όριο συναλλαγών με την κάρτα, το οποίο νομίζω προκύπτει ανάλογα με το εισόδημά σου. Καλύτερα να τα ρωτήσεις αυτά στην τράπεζα κατευθείαν.

Όσον αφορά το δίπλωμα, θα πρέπει να είναι τα στοιχεία σου με λατινικούς χαρακτήρες, οπότε κι εκεί θα πρέπει να εφοδιαστείς με το νέο δίπλωμα.

Έχεις πολύ χρόνο μέχρι το ταξίδι, οπότε ετοιμάσου με την ησυχία σου\. Για ό,τι άλλο μπορώ να βοηθήσω, στη διάθεσή σου...;)
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
καλησπέρα και από εμένα.
για το δίπλωμα οδήγησης και εγώ από όσο ξέρω η πιστωτική κάρτα είναι υποχρεωτική. Δυστυχώς δεν το ήξερα, και όταν το έμαθα (δέκα μέρες πριν το ταξίδι) ήταν αργά για να βγάλω πιστωτική κάρτα. Χρεωστικές δεν δέχονται, - μόνο ένα πρακτορείο μου είπε ότι για να νοικιάσει αυτοκίνητο θέλει 1.000 ευρώ ως εγγύηση (σε μετρητά ή μέ χρέωση στη χρεωστική, για οτιδήποτε μπορεί να συμβεί), τα οποία θα έδινε πίσω αν δεν συνέβαινε κάτι, όμως ήταν μεγάλο ποσό και παράξενος διακανονισμός, οπότε και δεν προχωρήσαμε. Οπότε και εγώ θα συνιστούσα την έκδοση πιστωτικής κάρτας (ελπίζω να ξαναπάω και θα είμαι έτοιμη την επόμενη φορά). Για το δίπλωμα (που και εγώ άλλαξα τότε εν όψει του ταξιδιού αυτού, άλλο αν το θέμα της κάρτας χάλασε λίγο τα σχέδια), απλά πας στο Υπουργείο Συγκοινωνιών, δίνεις το παλαιό και παίρνεις το καινούριο (σε μορφή κάρτας) μετά από ένα περίπου μήνα. Πληρώνεις γύρω στα 30 ευρώ (συν το κόστος για τις φωτογραφίες που χρειάζεται).
Ελπίζω να βοήθησα λίγο! :)
 

jahlive1985

Member
Μηνύματα
80
Likes
247
Επόμενο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
καλησπέρα και από εμένα.
για το δίπλωμα οδήγησης και εγώ από όσο ξέρω η πιστωτική κάρτα είναι υποχρεωτική. Δυστυχώς δεν το ήξερα, και όταν το έμαθα (δέκα μέρες πριν το ταξίδι) ήταν αργά για να βγάλω πιστωτική κάρτα. Χρεωστικές δεν δέχονται, - μόνο ένα πρακτορείο μου είπε ότι για να νοικιάσει αυτοκίνητο θέλει 1.000 ευρώ ως εγγύηση (σε μετρητά ή μέ χρέωση στη χρεωστική, για οτιδήποτε μπορεί να συμβεί), τα οποία θα έδινε πίσω αν δεν συνέβαινε κάτι, όμως ήταν μεγάλο ποσό και παράξενος διακανονισμός, οπότε και δεν προχωρήσαμε. Οπότε και εγώ θα συνιστούσα την έκδοση πιστωτικής κάρτας (ελπίζω να ξαναπάω και θα είμαι έτοιμη την επόμενη φορά). Για το δίπλωμα (που και εγώ άλλαξα τότε εν όψει του ταξιδιού αυτού, άλλο αν το θέμα της κάρτας χάλασε λίγο τα σχέδια), απλά πας στο Υπουργείο Συγκοινωνιών, δίνεις το παλαιό και παίρνεις το καινούριο (σε μορφή κάρτας) μετά από ένα περίπου μήνα. Πληρώνεις γύρω στα 30 ευρώ (συν το κόστος για τις φωτογραφίες που χρειάζεται).
Ελπίζω να βοήθησα λίγο! :)
Despina σε ευχαριστώ πολύ. Πρέπει να ξεκινήσω τις διαδικασίες με δίπλωμα και πιστωτική γιατί έχω ήδη κλείσει τα ξενοδοχεία σε διάφορες περιοχές της χώρας οπότε πρέπει οπωσδήποτε να έχω αυτοκίνητο.

Δυστυχώς jahlive1985, δεν την γλυτώνεις την πιστωτική. Για ενοικίαση αυτοκινήτου είναι υποχρεωτική, τουλάχιστον όπου έψαξα κι εγώ. Θα σε βολέψει όμως εκεί, γιατί μπορείς να κάνεις όλες σου τις πληρωμές με την κάρτα. Πρόσεχε όμως 2 πράγματα:
1) Μερικές ημέρες πριν το ταξίδι σου, να καλέσεις την σχετική υπηρεσία της τράπεζας που θα βγάλεις την κάρτα, ώστε να σου δηλώσουν την κάρτα ότι θα βγει εξωτερικό για τις ημέρες που επιθυμείς. Αλλιώς, αν πας να κάνεις αγορά εκτός Ελλάδας χωρίς να την έχεις δηλώσει, μπορεί να σου την κλειδώσουν, για λόγους ασφαλείας.
2) Να ελέγξεις και να προσέχεις το καθημερινό όριο συναλλαγών με την κάρτα, το οποίο νομίζω προκύπτει ανάλογα με το εισόδημά σου. Καλύτερα να τα ρωτήσεις αυτά στην τράπεζα κατευθείαν.

Όσον αφορά το δίπλωμα, θα πρέπει να είναι τα στοιχεία σου με λατινικούς χαρακτήρες, οπότε κι εκεί θα πρέπει να εφοδιαστείς με το νέο δίπλωμα.

Έχεις πολύ χρόνο μέχρι το ταξίδι, οπότε ετοιμάσου με την ησυχία σου\. Για ό,τι άλλο μπορώ να βοηθήσω, στη διάθεσή σου...;)
Αντουαν σε ευχαριστώ πολύ. Θάνο με λένε. Ξεκινάω από αύριο τις διαδικασίες για όλα τα απαιτούμενα. Αν χρειαστώ κάτι θα σου στείλω.Καλο καλοκαίρι
 
Last edited by a moderator:

dark_elf

Member
Μηνύματα
38
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκανδιναβία και Η.Π.Α.
Φανταστική ιστορία !!!! Ήταν εμπειρία ζωής !!!! Επίσης και οι φωτογραφίες ήταν εκπληκτικές !!! Με τι μηχανή έβγαζες ????
 

antouan28

Member
Μηνύματα
41
Likes
210
Επόμενο Ταξίδι
Μέλανας δρυμός, Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Φανταστική ιστορία !!!! Ήταν εμπειρία ζωής !!!! Επίσης και οι φωτογραφίες ήταν εκπληκτικές !!! Με τι μηχανή έβγαζες ????
Ευχαριστώ πολύ dark_elf για τα καλά σου λόγια, όντως ήταν εμπειρία ζωής για μας το ταξίδι αυτό!
Η μηχανή ήταν μια mirrorless μηχανή, η Sony A5000. Μετάνιωσα όμως πολύ που δεν φρόντισα να έχω μαζί μου ένα τρίποδο, ιδιαίτερα όταν είδαμε το Βόρειο σέλας...
 

alexia81

Member
Μηνύματα
21
Likes
5
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νήσος Πάσχα
Μια και αναφερθήκατε στο τεχνικό κομμάτι,όσον αφορά το σέλας έπρεπε να κάνεις ιδιαίτερες ρυθμίσεις για την ευαισθησία στο φώς ή θα μπορούσε κάποιος να το αποτυπώσει με μια κάμερα σε αυτόματες ρυθμίσεις για παράδειγμα..;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.615
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom