Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

travelling523

Member
Μηνύματα
84
Likes
15
σε τι τιμες περιπου ειναι τα μαγαζια που φαγατε?
Στα μαγαζια που ημασταν εμεις οι τιμες ηταν αρκετα καλες και θυμιζουν ελληνικες τιμες. Ομως καλο φαγητό! Ηταν ιταλικα εστιατορια! γενικοτερα ομως στη βουδαπεστη μπορεις να βρεις απο αρκετα φθηνα εστιατορια μεχρι και αρκετα ακριβα! Οπως πχ αρκετα ακριβα ειναι μπροστα στον Δούναβη. οπως ειπα επισκεφτήκαμε τα εστιατορια Vapiano , eataliano ! Η πρωτη φωτογραφια ειναι απο το eataliano και η δεύτερη απο το πρωινο μας γευμα στο Ζερμπώ!!!
 

Attachments

Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Στα μαγαζια που ημασταν εμεις οι τιμες ηταν αρκετα καλες και θυμιζουν ελληνικες τιμες. Ομως καλο φαγητό! Ηταν ιταλικα εστιατορια!
Αν θέλεις, γράψε το σκεπτικό αυτής της επιλογής σας που για μένα είναι αδιανόητη...στην Ιταλία θα επιλέγατε Ουγγρικό φαγητό?
 

travelling523

Member
Μηνύματα
84
Likes
15
Αν θέλεις, γράψε το σκεπτικό αυτής της επιλογής σας που για μένα είναι αδιανόητη...στην Ιταλία θα επιλέγατε Ουγγρικό φαγητό?[/QUOT
Αν θέλεις, γράψε το σκεπτικό αυτής της επιλογής σας που για μένα είναι αδιανόητη...στην Ιταλία θα επιλέγατε Ουγγρικό φαγητό?
για μενα δεν ειναι αδιανόητη ! εαν θες εσυ μπορεις να επιλεξεις ουγγρικο φαγητο ! δηλαδη εαν ερθει ενας στη ελλαδα και φαει στο lapasteriα στο κολωνακι που συνδιαζει καλες τιμες και ποιοτητα ειναι λαθος; πρεπει αναγκαστικα να δειπνησει στο θησιο με greek gyro και tzatziki ??? ο,τι φαγητο θελει ο καθενας , τρωεει!!! εγω δεν καταλαβαινω το σκεπτικο της ερωτησης σου! να εισαι καλα!
 

katerinaki10

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Στα μαγαζια που ημασταν εμεις οι τιμες ηταν αρκετα καλες και θυμιζουν ελληνικες τιμες. Ομως καλο φαγητό! Ηταν ιταλικα εστιατορια! γενικοτερα ομως στη βουδαπεστη μπορεις να βρεις απο αρκετα φθηνα εστιατορια μεχρι και αρκετα ακριβα! Οπως πχ αρκετα ακριβα ειναι μπροστα στον Δούναβη. οπως ειπα επισκεφτήκαμε τα εστιατορια Vapiano , eataliano ! Η πρωτη φωτογραφια ειναι απο το eataliano και η δεύτερη απο το πρωινο μας γευμα στο Ζερμπώ!!!
ευχαριστω!!
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
"εγω δεν καταλαβαινω το σκεπτικο της ερωτησης σου!να εισαι καλα!" Ατυχές το παράδειγμα...τέλος πάντων, είχα τις υποψίες μου...επιβεβαιώθηκα. Ευχαριστώ για την ευχή και ανταποδίδω!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Στα μαγαζια που ημασταν εμεις οι τιμες ηταν αρκετα καλες και θυμιζουν ελληνικες τιμες. Ομως καλο φαγητό! Ηταν ιταλικα εστιατορια! γενικοτερα ομως στη βουδαπεστη μπορεις να βρεις απο αρκετα φθηνα εστιατορια μεχρι και αρκετα ακριβα! Οπως πχ αρκετα ακριβα ειναι μπροστα στον Δούναβη. οπως ειπα επισκεφτήκαμε τα εστιατορια Vapiano , eataliano ! Η πρωτη φωτογραφια ειναι απο το eataliano και η δεύτερη απο το πρωινο μας γευμα στο Ζερμπώ!!!
To vapiano είναι αλυσίδα ιταλικού ταχυφαγείου με ποιοτητα που έχει εστιατόρια σε όλη την Ευρώπη. Όμως η Βουδαπέστη έχει αμέτρητα εστιατόρια με ούγγρική κουζίνα, σε πολύ καλές τιμές. Γιατί να προτιμήσετε ιταλικό? Εκτός αν δεν τρώτε κρέας και πληθωρικά πιάτα. Πάντως ένα gulas έπρεπε να το φάτε. Είναι βάλσαμο!
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γιατί να προτιμήσετε ιταλικό? Εκτός αν δεν τρώτε κρέας και πληθωρικά πιάτα.
Μα γι' αυτό ρώτησα για το σκεπτικό τους περιμένοντας μια τέτοιου τύπου απάντηση, αντίθετα δέχτηκα "επίθεση". Οι γεύσεις από τα φαγητά, γλυκά κλπ που δοκιμάζουμε σε κάθε ταξίδι είναι η "γεύση" που έχουν οι αναμνήσεις μας, ο φίλος μετά από λίγα χρόνια δεν θα είναι σίγουρος αν πήγε στη Βουδαπέστη ή στη Ρώμη. και βέβαια ο ξένος επισκέπτης της Αθήνας τρώει σουβλάκι, τζατζίκι και μουσακά και όχι στην, υπερεκτιμημένη για μένα, lapasteria, ζω εδώ και ξέρω. Τέλος πάντων, αν ο άνθρωπος δεν το έχει...
 

travelling523

Member
Μηνύματα
84
Likes
15
Μα γι' αυτό ρώτησα για το σκεπτικό τους περιμένοντας μια τέτοιου τύπου απάντηση, αντίθετα δέχτηκα "επίθεση". Οι γεύσεις από τα φαγητά, γλυκά κλπ που δοκιμάζουμε σε κάθε ταξίδι είναι η "γεύση" που έχουν οι αναμνήσεις μας, ο φίλος μετά από λίγα χρόνια δεν θα είναι σίγουρος αν πήγε στη Βουδαπέστη ή στη Ρώμη. και βέβαια ο ξένος επισκέπτης της Αθήνας τρώει σουβλάκι, τζατζίκι και μουσακά και
όχι στην, υπερεκτιμημένη για μένα, lapasteria, ζω εδώ και ξέρω. Τέλος πάντων, αν ο άνθρωπος δεν το έχει...
Εσυ που το χεις με το φαγητο, πες μας που πηγες διακοπες φετος τι φαγητο εφαγες και ασε τις επιθεσεις .
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Βουδαπέστη φάγαμε υπέροχα στο Nancsi Neni...Δύο φορές..! Και κάθε Χριστούγεννα μου έρχονται στου νου τα φαγητά του και ειδικά αυτή η σούπα με σκόρδο, κρέμα, μανιτάρια και τρούφα..!! Πείνασα! Αφήστε τις αλυσίδες για τα μεσημέρια που βαριέστε στην πόλη σας και θέλετε να φάτε γρήγορα και άνοστα. Ψάξτε τα μαγαζάκια, ρωτήστε ντόπιους, ρωτήστε στο ξενοδοχείο σας που πάνε οι ίδιοι να φάνε.. Το συγκεκριμένο ταβερνάκι μας το πρότειναν στο ξενοδοχείο αφού μας είπαν στην αρχή τα τουριστικά.. Είναι λίγο μακρυά, θέλει αυτοκίνητο ή ταξί. Και με λεωφορείο πας αλλά δεν ξέρω πως και από που κλπ. Αλλά έχει τρομερή ατμόσφαιρα και εννοείτε φαγητό φανταστικό.
Δοκιμάστε επίσης και το Cyrano. Μην σας φανεί τουριστικό η ακριβό χωρίς λόγο. Έχει φανταστικά, αυθεντικά ουγγρικά πιάτα. Θυμάμαι τρία άτομα με κρασια και ότι γκουρμεδιά μας καθόταν πληρώσαμε 75€ και φύγαμε στην κυριολεξία σκασμένοι.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Καλησπέρα Νίκο. Χριστούγεννα θα πάω και εγώ φέτος. 3 μέρες. Έχω αγχωθεί λιγάκι γιατί διαβάζω ότι λόγω των ημερών θα βρω αρκετά πράγματα κλειστά! Προς το παρόν στα πλάνο μου έχω τα λουτρά Gellert και κρουαζιέρα στον Δούναβη. Αν έχεις να προτείνεις κάτι άλλο ή αν έχεις κάποια συμβουλή καλοδεχούμενη.
 
  • Like
Reactions: Tea

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.625
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom