Προτάσεις για βιβλία

Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Διάβασα τα "Πως να χάνεις χωρίς να χάνεις" της Ρεμπέκα Κονελ , "Πείτε όχι στο άγχος ναι στη ζωή" του Νταβίντ Σερβαν-Σρεμπερ - ( όταν άρχισαν τα καπιταλ κοντρολς χε!χε!) και "Μνήμες της Κωνσταντινούπολης" του Αχμέτ Ουμίτ.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
"Πείτε όχι στο άγχος ναι στη ζωή" του Νταβίντ Σερβαν-Σρεμπερ
Σε βοηθησε,τελικα;....εχω μια προκαταληψη,για τα βιβλια,που θελουν να σου δειξουν,πως μπορεις να αλλαξεις,να πετυχεις,να μεταμορφωθεις.Δυστυχως δεν υπαρχουν κανονες και το αν καποιος το κατορθωσε και εβγαλε βιβλιο να μας δειξει πως,ο μονος επιτυχημενος ειναι αυτος γιατι εβγαλε λεφτα...
Οι μνημες της Κωνσταντινουπολης,σου αρεσαν;
Υ.Γ. ηθελα να βαλω χιουμοριστικες φατσουλες,για να δωσω ελαφρυ τονο,αλλα δεν δουλευουν...και δεν ξερω γιατι.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Ετσι,για να γινεται κουβεντουλα,ποιο βιβλιο διαβαζετε τωρα το καλοκαιρακι;

Εγω,μολις τελειωσα το "Ας μιλησουμε για τον Κεβιν"της Λάιονελ Σράιβερ,ενα μυθιστορημα,ψυχογραφικο,που με συναρπασε.Πριν κατι μηνες ειχα διαβασει της ιδιας το "Αρκετα ως εδω" που επισης μου αρεσε πολυ.Τωρα ξεκιναω το "Εξοχικο με πισινα"του Χερμαν Κοχ,αστυνομικο.
Κοκκινο στην πράσινη γραμμή. Β.Γκουρογιάννης. Μυθιστόρημα ενδιαφέρον μέχρι στιγμής..
 

konsταν

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα και από μένα. Έχει διαβάσει κανείς το Πόλεμος και πόλεμος του Laszlo Krasznahorkai; Διάβασα διθυραμβικές βιβλίο κριτικές για το συγκεκριμένο και μου κίνησε την περιέργεια.
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Οι μνημες της Κωνσταντινουπολης,σου αρεσαν;
Το τελείωσα σε 1 εβδομάδα και ταυτόχρονα δούλευα, πολύ καλό. Το βιβλίο για το άγχος με βοήθησε, ο συγγραφέας είναι Γάλλος ψυχίατρος σε νοσοκομείο των ΗΠΑ και στους ασθενείς που έκαναν εγχείρηση καρδιάς, όταν έπαιρναν εξιτήριο δεν τους έγραφε ψυχοφάρμακα αλλά τους έλεγε να περπατάνε πολύ και τακτικά και να αγοράσουν σκύλο...φυσικά γρήγορα δέχθηκε "πιέσεις". έζησε και χρόνια σε Νεπάλ, Θιβέτ...πιστεύει σε διάφορες "τεχνικές" και όχι τόσο στα φάρμακα. σε μένα τώρα δουλεύουν:p.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.305
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
τώρα ,όχι το καλοκαιράκι, το "Αναμνήσεις εγωτισμού" του Σαντάλ
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Οι μνημες της Κωνσταντινουπολης,σου αρεσαν;
Καλημέ
Εγω,μολις τελειωσα το "Ας μιλησουμε για τον Κεβιν"της Λάιονελ Σράιβερ,ενα μυθιστορημα,ψυχογραφικο,που με συναρπασε.Πριν κατι μηνες ειχα διαβασει της ιδιας το "Αρκετα ως εδω" που επισης μου αρεσε πολυ.Τωρα ξεκιναω το "Εξοχικο με πισινα"του Χερμαν Κοχ,αστυνομικο.
Καλημέρα. Επειδή βλέπω σ' αρέσουν τα ψυχογραφικά-αστυνομικά, Πατρίτσια Χαισμιθ έχεις διαβάσει? και στην ίδια κατηγορία διάβασα τον φοβερό "κόκκινο δράκο" του Τόμας Χάρις σε 2 απογεύματα! και βόμβα να έπεφτε δίπλα δεν θα την καταλάβαινα! τα προτείνω σε όλους.
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αυτά τα βιβλία είναι κατά βάση αστυνομικά?
Ψάχνω βιβλία καθαρά αστυνομικά, με δράση και αγωνία, χωρίς να κάνει "κοιλιά" με "φιλοσοφίες" , φλυαρίες και ατέλειωτες περιγραφές...
Θα με καλύψει ο Κόκκινος Δράκος και το "Εξοχικό με πισίνα" ;
 
Last edited:

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλημέρα. Εγώ διαβάζω τη Νυχτερίδα του Jo Nesbo. Έχω περάσει τη μέση και τώρα έχει γίνει αρκετά ενδιαφέρον, στην αρχή μου φαινόταν αργό. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι με ένα μωρό στο σπίτι είναι λίγο δύσκολο να συγκεντρωθώ ή απλά δεν έχω κουράγιο να διαβάσω με αποτέλεσμα να αργώ λίγο. Υπό κανονικές συνθήκες και ειδικά σε διακοπές θα το είχα διαβάσει σε 3 μέρες.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
το "Εξοχικό με πισίνα" ;
Διαβαζεται πολυ ευχαριστα και γρηγορα αλλα αν και το εχω προχωρησει,δεν εχει δραση ακομη...υποθετω,οτι θα ερθει.Ειχα διαβασει το κοριτσι του τρενου της Πολα Χοκινς,που μου φανηκε ενδιαφερον,οπως και τον χιονανθρωπο του Nesbo,επισης,με δραση.
Πατρίτσια Χαισμιθ έχεις διαβάσει?
Οχι,αλλα πιστευω οτι θα διαβασω,τον χειμωνα.
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Θα με καλύψει ο Κόκκινος Δράκος
Είναι αστυνομικό θρίλερ, εγώ το πήγα μονορούφι. Ο συγγραφέας δημιουργεί τον Χάνιμπαλ Λέκτερ που συνεχίζει τη "δράση" του και στο δεύτερο βιβλίο του "η σιωπή των αμνών", και τα δυο έγιναν ταινίες με τους τίτλους των βιβλίων. Εαν τις έχεις δει και σου άρεσαν, τα βιβλία είναι 10 φορές καλύτερα (ως συνήθως).
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
για φέτος στις διακοπές κατάφερα να διαβάσω τα παρακάτω :
α) Η κόμη της Βερενίκης - Γιώργος Γραμματικάκης (πολύ "τεχνικό")
β) 1984 - Τζώρτζ Όργουελ (προφητικό)
γ) Μαρτύρων και Ηρώων αίμα - Ίων Δραγούμης (συγκινητικό - επικό)
δ) Δέκα Ζωές σε μία - Τατιάνα Αβέρωφ (πολύ καλό)
ε) Στη σκιά της σιωπής - Μαρία Καραγιάννη (καλό)
στ) Ο πρίγκιπας με το σκισμένο τζην - Σάσα Μανέττα (άθλιο)
ζ) Οι μεγάλοι έρωτες δεν φοράνε νυφικό - Μήτση Βαλάκα (εύκολο , ό,τι πρέπει για παραλία)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom