Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Επειδή απο γλώσσα μιλάω τουριστικά αγγλικά νομίζω το Thriller θα μου κάτσει καλύτερα.
Τα capitals controls δεν νομίζω να επηρεάζουν σε κάτι. Οπως έκλεισα τα εισητήρια (ταξιδιωτικά) με χρεωστική ετσι θα κλείσω κι αυτά. Σωστά?
Οπωσδήποτε τα μιούζικαλ είναι πιό εύκολα τόσο από άποψη γλώσσας όσο και από άποψη θεάματος.
Για την κράτηση εισιτηρίων αλλά και ξενοδοχείων μέσω ίντερνετ δεν υπήρχε πρόβλημα με τους περιορισμούς στις τραπεζικές συναλλαγές (γρήγορα είχαν αποκατασταθεί) ενώ για κράτηση εισιτηρίων σε θεατρικές παραστάσεις ή για είσοδο σε μουσεία μέχρι πολύ πρόσφατα πολλοί είχαμε προσπαθήσει χωρίς όμως επιτυχία.
Πριν τέσσερις μέρες όμως κατόρθωσα να κάνω κράτηση τελικά για παράσταση στο Λονδίνο. Φαίνεται ότι τα μέτρα χαλαρώνουν!
 

Nikos77ier

Member
Μηνύματα
31
Likes
10
Ωραία! Διαφωτιστικότατος!
Για κράτηση σε μιούζικαλ (το thriller ας πούμε) είναι κάπου μαζεμένες όλες οι παραστάσεις και επιλέγω η είναι χωριστά καθε μια?
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Για οποιαδήποτε θεατρική παράσταση υπάρχουν πολλά sites με όλες τις παραστάσεις από όπου μπορείς να επιλέξεις αυτή που σε ενδιαφέρει με ελάχιστες διαφορές στην τελική τιμή.
Ενδεικτικά σου επισυνάπτω κάποια sites, τα οποία και έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές.
http://www.london-theatreland.co.uk/index_musical.php
http://www.theatreticketsdirect.co.uk/category/london-musicals
http://www.uktickets.co.uk/london-theatre/musicals
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
καλησπέρα , συγγνώμη αν ρωτάω στο λάθος θέμα απλά έχει να κάνει με πτήση μέσω Λονδίνου!
Σκεφτόμαστε να κλείσουμε πτήση από Ισλανδία προς Λονδίνο με easyjet η οποία αναχωρεί 9:55 πμ και γράφει ώρα άφιξης 13:55μμ στο αεροδρόμιο Στάνστεντ και από εκεί να πάρουμε πτήση της Ryanair Που αναχωρεί 16:40 για Θεσσαλονίκη ! Πιστεύετε ότι είναι καλή η διαφορά ώρας για να προλάβουμε? Δεν γνωρίζω καθόλου το αεροδρόμιο. Να σημειώσω ότι δεν θα έχουμε να παραδώσουμε αποσκευές.

ευχαριστώ πολύ!
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Πιστεύετε ότι είναι καλή η διαφορά ώρας για να προλάβουμε? Δεν γνωρίζω καθόλου το αεροδρόμιο. Να σημειώσω ότι δεν θα έχουμε να παραδώσουμε αποσκευές.
Νομίζω ότι η διαφορά ανάμεσα στις πτήσεις είναι πολλή καλή και προσωπικά θα έκλεινα τις πτήσεις.
Εφόσον δεν έχετε να παραδώσετε αποσκευές και επιπλέον ότι το αεροδρόμιο του Stansted είναι αναλογικά μικρότερο από τα αντίστοιχα των Heathrow και Gatwick με ένα κυρίως τέρμιναλ μόνο. Πιστεύω, εκτός απροόπτου, ότι δεν θα έχετε πρόβλημα.
 

kostas_sam1

Member
Μηνύματα
82
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη?
Ταξίδι-Όνειρο
Κωνσταντινούπολη
καλημέρα παιδιά, μια ερώτηση όσον αφορά τις προσφορές για τα αξιοθέατα 2 for 1.
αν είμαστε 2 ενήλικες και 1 παιδί 3 ετών πληρώνουμε μόνο 1?
(όπου το παιδί ειναι δωρεάν) σωστά?
 

dimigogu

Member
Μηνύματα
94
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Καλησπέρα σας! Θέλω κι εγώ την πολύτιμη βοήθεια σας. 27 Νοεμβρίου με 2 Δεκεμβρίου θα παμε Λονδίνο με το σύζυγο και τα δυο παιδιά μας. Επειδή τα παιδιά μας είναι πολύ μικρά (1 έτους και 3 ετών) προσπαθούμε να οργανωθούμε όσο καλύτερα γίνεται. Θα φτάσουμε Παρασκευή απόγευμα στο στανστεντ. Μέχρι να πάμε στο ξενοδοχείο μας στο Stratford, θα έχει νυχτώσει, θα είναι και τα μικρά κουρασμένα, οπότε δεν θα παμε κάπου, ίσως μια βόλτα στο Stratford. Τετάρτη φεύγουμε απόγευμα αλλά θα περάσουμε την ημέρα μας στο Stratford. Οπότε μας μένει Σάββατο, Κυριακή, Δευτέρα και Τρίτη. Θα σας πω που θέλω να παω, να μου πείτε εάν μπορείτε πως να τα συνδυάσω. Βρετανικό μουσειο, μουσείο φυσικης ιστοριας, ενυδρειο, camden town, covent garden, notting hill, πλατεία trafalgar, πικαντιλι, ανακτορα μπακινχαμ, tower of London, tower Bridge, Westminster abbey, oxford street, harrods. Ενδεχομένως london zoo. Δεν ξέρω εαν αξίζει. Έχω διαβάσει και για υπό μουσείο παιδικής ηλικίας αλλα δεν έχω καταλάβει που είναι

Τα βασικότερα ξέχασα! Hyde park, regent park, st james park, εθνική πινακοθήκη, καθεδρικός ναός Αγίου Παύλου, big ben φυσικά και ίσως μια βόλτα soho και China town. Πολλά ε;
 
Last edited by a moderator:

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Καλησπέρα σας! Θέλω κι εγώ την πολύτιμη βοήθεια σας. 27 Νοεμβρίου με 2 Δεκεμβρίου θα παμε Λονδίνο με το σύζυγο και τα δυο παιδιά μας. Επειδή τα παιδιά μας είναι πολύ μικρά ;
Πολλά? Κοίτα επειδή έχεις παιδιά και είναι μικρά θα τα δεις όλα αυτά που είπες πολύ άνετα...
Τα περισσότερα είναι στο κέντρο και εύκολα προσβάσιμα με τα πόδια ή με hop on hop off bus.
Τώρα πιο ειδικά:
- ανακτορα μπακινχαμ να πας Κυριακή για την αλλαγή φρουράς και συνδιάζεται πολύ όμορφα με τα πάρκα και γυρνώντας από την πίσω μεριά με το μουσείο φυσικής ιστορίας και τα χαροντς.
- Ενυδρείο: Αν έχεις πάει στις Βαρκελώνης απλά μην πας θα απογοητευτείς:rolleyes-80:
https://www.londoneye.com/ . Από εδώ διάλεξε ότι προσφορά θες μαζί με το ενυδρείο.
Camden town: Μόνο αυτή δεν συνδιάζεται με κάτι από τα προαναφερόμενα και θα πρέπει να την βάλεις μόνη της.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Καλησπέρα σας! Θέλω κι εγώ την πολύτιμη βοήθεια σας. 27 Νοεμβρίου με 2 Δεκεμβρίου θα παμε Λονδίνο με το σύζυγο και τα δυο παιδιά μας. Επειδή τα παιδιά μας είναι πολύ μικρά (1 έτους και 3 ετών) προσπαθούμε να οργανωθούμε όσο καλύτερα γίνεται. Θα φτάσουμε Παρασκευή απόγευμα στο στανστεντ. Μέχρι να πάμε στο ξενοδοχείο μας στο Stratford, θα έχει νυχτώσει, θα είναι και τα μικρά κουρασμένα, οπότε δεν θα παμε κάπου, ίσως μια βόλτα στο Stratford. Τετάρτη φεύγουμε απόγευμα αλλά θα περάσουμε την ημέρα μας στο Stratford. Οπότε μας μένει Σάββατο, Κυριακή, Δευτέρα και Τρίτη. Θα σας πω που θέλω να παω, να μου πείτε εάν μπορείτε πως να τα συνδυάσω. Βρετανικό μουσειο, μουσείο φυσικης ιστοριας, ενυδρειο, camden town, covent garden, notting hill, πλατεία trafalgar, πικαντιλι, ανακτορα μπακινχαμ, tower of London, tower Bridge, Westminster abbey, oxford street, harrods. Ενδεχομένως london zoo. Δεν ξέρω εαν αξίζει. Έχω διαβάσει και για υπό μουσείο παιδικής ηλικίας αλλα δεν έχω καταλάβει που είναι

Τα βασικότερα ξέχασα! Hyde park, regent park, st james park, εθνική πινακοθήκη, καθεδρικός ναός Αγίου Παύλου, big ben φυσικά και ίσως μια βόλτα soho και China town. Πολλά ε;
Καλημέρα dimigogu.
Όπως σου είπα και στο άλλο thread που αφορούσε την Travelcard η περιοχή του Stratford που διαλέξατε να μείνετε είναι πολύ ωραία και με πολλά ενδιαφέροντα σημεία για να περάσετε πολλές ώρες εκεί. Φυσικά κυριαρχεί το εμπορικό κέντρο "Westfield" όπου τόσο τα παιδιά όσο και εσείς θα εντυπωσιαστείτε από το χώρο αλλά και από την ποικιλία αυτών που προσφέρει (στο υπόγειο επίπεδο υπάρχει και μεγάλη ποικιλία με οικονομικές και καλές επιλογές για φαγητό). Βέβαια είστε αρκετά μακρυά από το κέντρο του Λονδίνου (περίπου 25 λεπτά με το μετρό) αλλά υπάρχουν πολύ καλές επιλογές ΜΜΜ - δύο γραμμές μετρό, η Central (κόκκινη) και η Jubilee (γκρι).
Εννοείται αυτά που έχετε προγραμματίσει να δείτε είναι τα βασικά αξιοθέατα που κάθε επισκέπτης βάζει στην ατζέντα του. Επειδή όμως η ευρύτερη περιοχή του Λονδίνου είναι τεράστια χρειάζεται σωστή κατανομή και του χρόνου αλλά και ομαδοποίηση των περιοχών που θα επισκεφθείτε.
Ενδεικτικά μπορεί να γίνει συνδυασμός των αξιοθεάτων ως εξής:
- Oxford str. (απέραντος δρόμος με τα γνωστά πολυκαταστήματα), φτάνοντας στο Oxford Circus και αριστερά ξεκινά η Regent str.(ένας από τους ωραιότερους δρόμους του Λονδίνου) που καταλήγει στο Piccadilly και ευθεία κάτω στην Trafalgar square με την επιβλητική National Gallery.
Στη συνέχεια φτάνουμε στην καρδιά του Westminster όπου έχουμε τα Houses of Parliament, το Big Ben και το Westminster Abbey.Ενυδρείο και London Eye.

- Περιοχή του Kensington: Harrods (προτείνω να μην αφιερώσετε πολύ χρόνο γιατί και θα κουραστείτε αλλά και θα ζαλιστείτε πολύ από τον πολύ κόσμο αλλά και από το δαιδαλώδες του χώρου. Αξίζει ένα πέρασμα από το ισόγειο με τα τμήματα με τα τρόφιμα). Πολύ κοντα είναι το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας. Σχετικά κοντά είναι και το ωραιότερο πάρκο του Λονδίνου, το St. James's Park, αλλά και το Green Park με το Buckingham Palace.

- British Museum, Covent Garden (περιοχή από τις αγαπημένες μου, αξίζει να την επισκεφθείτε και απόγευμα όπου συγκεντρώνονται πολλοί καλιτέχνες και παρουσιάζουν υπαίθριες παραστάσεις). Στο Covent Garden υπάρχει και το London Transport Museum, ένα υπέροχο μουσείο που δείχνει την εξέλιξη των μεταφορικών μέσων και θα αρέσει πολύ και στα μικρά. Περιλαμβάνεται στην προσφορά 2for1.
http://www.ltmuseum.co.uk/
China Town, Soho (βέβαια το βράδυ η περιοχή δεν είναι και η καλύτερη με τους μεθυσμένους να βγαίνουν από τα μπαρ, ιδίως επειδή θα είστε με τα παιδιά), Leicester Square (υπέροχος δρόμος - πλατεία με το κατάστημα μαγνήτης για τα παιδιά, το m&m's).
https://www.mmsworld.com/

- Ανατολικό Λονδίνο: St. Paul's Cathedral, Tower of London και Tower Bridge.

- Βόρειο Λονδίνο: Regent's Park και London Zoo (απέραντο ζωολογικό πάρκο, αλλά αν ο καιρός δεν είναι καλός προτείνω να μην πάτε γιατί θα ταλαιπωρηθείτε και εσείς και τα παιδιά).

Επιδή αναφέρεις και το Notting Hill να σημειώσω ότι η πιό βολική στάση του μετρό για να επισκεφθείτε την περιοχή μαζί με το Porobello, είναι το Ladbroke Grove. Μαζί μπορείτε να συνδυάσετε και τα δύο συνεχόμενα μεγάλα πάρκα, το Kensington Gardens και το Hyde Park.

Για το μουσείο για τα παιδιά που σημειώνεις, βρήκα στο ίντερνετ μία σελίδα με πολλά ενδιαφέροντα μουσεία. Θα βρεις πολλές πληροφορίες εκεί. Θα πρότεινα το Φυσικής Ιστορίας και το μουσείο μεταφορών (London Transport Museum).
http://www.visitlondon.com/things-t...useum/best-london-museums-for-kids?ref=mosaic

Γενικά έχετε αρκετές μέρες στη διάθεση σας και άνετα μπορείτε να επισκεφθείτε αυτά που έχετε προγραμματίσει. Το βασικό είναι να μην αγχωθείτε πως θα τα προλάβετε γιατί τότε δεν θα ευχαριστηθείτε αυτή την υπέροχη πόλη.
Για ότι άλλο χρειαστείς και μπορούμε να βοηθήσουμε είμαστε στη διάθεση σου.
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Σαββατο notting hill και βολτα στην αγορα του portobello road και επιστρεφει για βολτα σε oxford street kai piccadilly.
Το απογευμα βολτα σε soho και china town

Κυριακη βολτα στις αγορες του Camden.Απογευματακι πας μια βολτα με το Dlr απο stratford προς canary warf.

Δευτερα trafalgar,πινακοθηκη, ανακτορα (μεσα απο st. James park)και κατεβαινεις προς national history. Στην επιστροφη λεωφορειο που σε αφηνει εξω απο Harrods.
Απογευμα βολτα απο tower of london,bridge και συνεχιζεις στη νοτια πλευρα του ποταμου για μια ωραια βολτα μεχρι να περασεις London eye ,Aquarium και απεναντι να δεις Big Ben,Westminster Abbey.

Τριτη Βρετανικο μουσειο και οτι αλλο δεν εχεις προλαβει ή θες να ξαναδεις.

Τα υπολοιπα παρκα θα σου ελεγα να τα αφησεις γιατι και θα εχει και ενα σχετικο κρυο.Σκεψου πως τωρα εχει 11-12 βαθμους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.094
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom