Ηνωμένο Βασίλειο Oyster or Travelcard

xarisro

Member
Μηνύματα
36
Likes
95
Δεν πιστεύω να θέλει και φωτό?
Ένα άλλο που θέλω να ρωτήσω είναι για το wi-fi.
Εντάξει αν είσαι σε μαγαζί.
Αν είσαι στο δρόμο, σε πάρκο και θέλεις να βρεις που πάει ένα Λεωφορείο p.x., υπάρχει διαθέσιμο wi-fi?
 

miss_quality

Member
Μηνύματα
38
Likes
1
φώτο χρειαζόσαστε για να βγάλεις την χάρτινη travelcard , η οποία συμφέρει αν ταξιδεύετε 2 άτομα και με την "χάρτινη" πληρώνετε ένα εισιτήριο και μπαίνετε 2 άτομα σε κάποια αξιοθέατα.
η κάρτα αυτή βγαίνει μόνο από τους σταθμούς τον τρένων (σταθμός Vitoria) στην περίπτωση σου με μια φώτο .επίσης καλό είναι να εκτυπώσεις τα voucher το αξιοθέατων που θέλεις να επισκεφτείς από εδώ
http://www.daysoutguide.co.uk/
 

eirman

Member
Μηνύματα
26
Likes
3
Γεια σας και απο μενα!Για 2 μερες βολτες στις ζωνες 1-2 (αντε και 1-3) χωρις αξιοθεατα κτλ τι συμφερει?Λογικα θα χρειαστω μονο μετρο και λεωφορεια απλα δεν μπορω να αποφασισω αν συμφερει oyster η travelcard. :/
 

Nikos77ier

Member
Μηνύματα
31
Likes
10
Παιδιά υπάρχει κάποιο εισητήριο όταν πάω απο Gatwick προς κέντρο να με καλύψει για το υπόλοιπο της μέρας η θα χρειαστεί να βγάλω travelcard για μισή μέρα?
 

dimigogu

Member
Μηνύματα
94
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
27 Νοεμβρίου θα παω με τον σύζυγο μου και τα δυο ανήλικα παιδιά μας (1 έτους και 3 ετών) Λονδίνο για 5 διανυκτερευσεις. Απο όσα διαβάζω νομίζω οτι μας συμφέρει να βγαλουμε travelcard 7 ημερών. Η κάρτα αυτή ισχύει απο την μέρα που θα την βγαλεις και για 7 μέρες ή απο Δευτέρα έως Κυριακή γιατί έτσι μου είπε μια γνωστή που πήγε; εμείς φτανουμε Παρασκευή απόγευμα και φεύγουμε Τετάρτη απόγευμα. Όποια βοήθεια δεκτή

Παιδιά και κάτι άλλο. Φτανουμε στανστεντ και το ξενοδοχείο που κλεισαμε είναι στο Stratford. Στο στανστεντ που μπορώ να βγάλω χαρτινη travelcard; η προσφορά 2for1 της χαρτινης travelcard ισχύει στο ενυδρείο; και πως ακριβώς την λαμβάνω; παω εκει να βγαλω εισιτηρια και την επιδεικνυω και πληρωνω μονο το ενα;
 
Last edited by a moderator:

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Η κάρτα αυτή ισχύει απο την μέρα που θα την βγαλεις και για 7 μέρες ή απο Δευτέρα έως Κυριακή γιατί έτσι μου είπε μια γνωστή που πήγε; εμείς φτανουμε Παρασκευή απόγευμα και φεύγουμε Τετάρτη απόγευμα. Όποια βοήθεια δεκτή
Καλώς ήλθες στην παρέα του Travelstories.
H 7day Travelcard ισχύει από την ημέρα που την αγοράζεις. Αν βέβαια θέλεις μπορείς να πεις στον υπάλληλο στο γκισέ του σταθμού να ξεκινά κάποια άλλη μέρα (πχ. από την επομένη). Εσείς όμως φτάνετε Παρασκευή απόγευμα και έτσι σας καλύπτει από εκείνη τη στιγμή μέχρι και την Τετάρτη που επιστρέφετε.

Στο στανστεντ που μπορώ να βγάλω χαρτινη travelcard; η προσφορά 2for1 της χαρτινης travelcard ισχύει στο ενυδρείο; και πως ακριβώς την λαμβάνω; παω εκει να βγαλω εισιτηρια και την επιδεικνυω και πληρωνω μονο το ενα;
Η περιοχή του Stansted επειδή είναι έξω από τις ζώνες που καλύπτονται με την Oyster ή την χάρτινη Travelcard δεν μπορείς να βγάλεις ή να χρησιμοποιήσεις την κάρτα εκεί (το ίδιο συμβαίνει και με το αεροδρόμιο του Gatwick).
Την χάρτινη Travelcard θα την βγάλετε, εφόσον θα μείνετε στο Stratford από τον εκεί σταθμό των τραίνων (National Rail και όχι του μετρό!) και μην ξεχνάς ότι χρειάζονται και δύο φωτογραφίες.
Σου επισυνάπτω όλους τους σταθμούς των τραίνων που εκδίδουν Travelcard.
http://www.oyster-rail.org.uk/nr-stations-issuing-oyster-cards/

Η προσφορά 2for1 ισχύει και στο ενυδρείο και σε πολλά άλλα εκθέματα. Κάνεις download από τη σελίδα που σου επισυνάπτω τα αξιοθέατα που θέλετε να επισκεφθείτε και από εκεί τυπώνεις τα ανάλογα vouchers τα οποία και μαζί με τις Travelcards πηγαίνατε στο ταμείο και τα παρουσιάζετε. Πληροφορίες θα δεις παρακάτω:
http://www.daysoutguide.co.uk/2for1-london

Στο Stratford σε ποιό ξενοδοχείο κλείσατε ? Είναι πολύ ωραία περιοχή (έχω μείνει δύο φορές εκεί) η οποία με την ευκαιρία των Ολυμπιακών έχει αναβαθμιστεί τα τελευταία χρόνια πάρα πολύ και καθημερινά συγκεντρώνει πολύ κόσμο εξ αιτίας και του μεγαλύτερου Mall στην Ευρώπη, του Westfield.
 

dimigogu

Member
Μηνύματα
94
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Καλώς ήλθες στην παρέα του Travelstories.
H 7day Travelcard ισχύει από την ημέρα που την αγοράζεις. Αν βέβαια θέλεις μπορείς να πεις στον υπάλληλο στο γκισέ του σταθμού να ξεκινά κάποια άλλη μέρα (πχ. από την επομένη). Εσείς όμως φτάνετε Παρασκευή απόγευμα και έτσι σας καλύπτει από εκείνη τη στιγμή μέχρι και την Τετάρτη που επιστρέφετε.


Η περιοχή του Stansted επειδή είναι έξω από τις ζώνες που καλύπτονται με την Oyster ή την χάρτινη Travelcard δεν μπορείς να βγάλεις ή να χρησιμοποιήσεις την κάρτα εκεί (το ίδιο συμβαίνει και με το αεροδρόμιο του Gatwick).
Την χάρτινη Travelcard θα την βγάλετε, εφόσον θα μείνετε στο Stratford από τον εκεί σταθμό των τραίνων (National Rail και όχι του μετρό!) και μην ξεχνάς ότι χρειάζονται και δύο φωτογραφίες.
Σου επισυνάπτω όλους τους σταθμούς των τραίνων που εκδίδουν Travelcard.
http://www.oyster-rail.org.uk/nr-stations-issuing-oyster-cards/

Η προσφορά 2for1 ισχύει και στο ενυδρείο και σε πολλά άλλα εκθέματα. Κάνεις download από τη σελίδα που σου επισυνάπτω τα αξιοθέατα που θέλετε να επισκεφθείτε και από εκεί τυπώνεις τα ανάλογα vouchers τα οποία και μαζί με τις Travelcards πηγαίνατε στο ταμείο και τα παρουσιάζετε. Πληροφορίες θα δεις παρακάτω:
http://www.daysoutguide.co.uk/2for1-london

Στο Stratford σε ποιό ξενοδοχείο κλείσατε ? Είναι πολύ ωραία περιοχή (έχω μείνει δύο φορές εκεί) η οποία με την ευκαιρία των Ολυμπιακών έχει αναβαθμιστεί τα τελευταία χρόνια πάρα πολύ και καθημερινά συγκεντρώνει πολύ κόσμο εξ αιτίας και του μεγαλύτερου Mall στην Ευρώπη, του Westfield.
Σε υπερ ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου! Στο vikings hotel θα μεινουμε. Εχω ψαξει αρκετά για το stratford και έχω πράγμα ενθουσιαστεί!! Απο όσο είδα είναι πολύ κοντά το ξενοδοχείο μας στο εμπορικό κέντρο Westfield. Η προσφορά 2for1 κάνει πολύ συμφερουσα την travelcard! Εμείς βέβαια μόνο συο ενυδρείο θέλουμε να πάμε και ίσως στο London zoo. Είναι τόσα πολλά αυτά που θέλουμε να κάνουμε και με δυο μωρά να δούμε τι θα πρωτοκανουμε! Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!
 

gerasimos89

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία - Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Καλησπέρα! Παρασκευή πηγαίνω στο Λονδίνο και επιστρέφω τη Δευτέρα, τι με συμφέρει να βγάλω; Δε νομίζω να μετακινηθώ πέρα από τη ζώνη 2!
Και κάτι ακόμα, αν συμφέρει η oyster πόσο να βάλω μέσα και πως ακριβώς χρεώνει τις μετακινήσεις;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Καλησπέρα! Παρασκευή πηγαίνω στο Λονδίνο και επιστρέφω τη Δευτέρα, τι με συμφέρει να βγάλω; Δε νομίζω να μετακινηθώ πέρα από τη ζώνη 2!
Και κάτι ακόμα, αν συμφέρει η oyster πόσο να βάλω μέσα και πως ακριβώς χρεώνει τις μετακινήσεις;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
Όσα και να βάλεις δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι γιατί εφόσον περισσέψουν θα τα πάρεις πίσω.
Το περισσότερο που θα σε χρεώσει για όλη την ημέρα, για τις ζώνες 1-2 είναι 6.40 λίρες. Οπότε υπολόγισε τις μέρες και βάλε τα αντίστοιχα λεφτά.
Φεύγοντας δίνεις την κάρτα πίσω και σου δίνουν το υπόλοιπο καθώς και τις 5 λίρες που έδωσες για να τη βγάλεις.
 

gerasimos89

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία - Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Όσα και να βάλεις δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι γιατί εφόσον περισσέψουν θα τα πάρεις πίσω.
Το περισσότερο που θα σε χρεώσει για όλη την ημέρα, για τις ζώνες 1-2 είναι 6.40 λίρες. Οπότε υπολόγισε τις μέρες και βάλε τα αντίστοιχα λεφτά.
Φεύγοντας δίνεις την κάρτα πίσω και σου δίνουν το υπόλοιπο καθώς και τις 5 λίρες που έδωσες για να τη βγάλεις.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση σου!!! ελπίζω να μη χαθώ εκεί πέρα!!! :haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.492
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom