Ηνωμένο Βασίλειο Oyster or Travelcard

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Γιατι στην σελιδα τους λενε για +3 λιρες κατα την διαδικασια φορτωματος; Εαν πουμε οτι υπολογισω οτι θα μου φτασουν 30 λιρες για τις ημερες που θα παω, θα πληρωσω 30 λιρες για την καρτα, 3 λιρες κατα την ενεργοποιηση και 5 λιρες για την φυσικη πλαστικη καρτα; Μολις την επιστρεψω θα παρω πισω τις 5 λιρες και οσο εχει μεσα υπολοιπο η καρτα;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Γιατι στην σελιδα τους λενε για +3 λιρες κατα την διαδικασια φορτωματος; Εαν πουμε οτι υπολογισω οτι θα μου φτασουν 30 λιρες για τις ημερες που θα παω, θα πληρωσω 30 λιρες για την καρτα, 3 λιρες κατα την ενεργοποιηση και 5 λιρες για την φυσικη πλαστικη καρτα; Μολις την επιστρεψω θα παρω πισω τις 5 λιρες και οσο εχει μεσα υπολοιπο η καρτα;
Πας και δίνεις 5 λίρες για να σου δώσουν την κάρτα και τους λες τι ποσό να βάλουν μέσα. Στο τέλος θα πάρεις και τις 5 λίρες και το υπόλοιπο, εαν υπάρχει.
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη
Διορθώστε με εάν κάνω κάπου λάθος, μολονότι τα λέτε πολύ λεπτομερώς:

Εάν κατάλαβα καλά, για να βγάλω εβδομαδιαία travelcard (χάρτινη) πάω σε μία από τις στάσεις του τρένου και τη ζητάω από το γκισέ (που λειτουργεί πλην μεταμεσονύκτιων ωρών) μαζί με δύο φωτογραφίες. Για να επωφεληθώ της προσφοράς 2-4-1, θα πρέπει να έχω κάνει register στο επίσημο σάιτ, να έχω επιλέξει τα αξιοθέατα που με ενδιαφέρουν (δεν υπάρχει ''όριο'') και τέλος να το έχω εκτυπώσει. Στο λεωφορείο δείχνω την travelcard, στο μετρό την περνάω στη σχισμή και βγαίνει από την άλλη. Ισχύει από την πρώτη μέρα που τη χρησιμοποιώ έως την έβδομη κατά σειρά και δεν ισχύει για να πηγαινοέρθω στο Gatwick. Στα αξιοθέατα της προσφοράς επιδεικνύω το voucher για να μπαίνει ο δεύτερος δωρεάν και δεν έχω προτεραιότητα.

Υπάρχει λάθος στο παραπάνω λογύδριο; :innocent:
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
όχι απλά προσοχή θα πρέπει και οι δύο να έχετε βγάλει 7 day travelcard ή έστω ημερήσια travelcard.
Και βασικά θέλει μία φωτογραφία.
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη
Ναι ναι, το κατάλαβα αυτό! Ευχαριστώ! :)
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Παιδιά και γω θα ήθελα την βοηθεία σας.
Θα πάμε 22/12-29/12 και προσπαθώ να καταλάβω τι με συμφέρει.
Από όλα αυτά που διάβασα νομίζω καταλάλαβα πάνω κάτω πως λειτουγεί η travelcard και αν θέλω να χρησιμοποοιήσω και την προσφορά 2for1 την βγάζω απο liverpool station και ισχύει για όλα τα μμε.

Επειδή όμως δεν καταλήξαμε ακόμα τι αξιοθέατα θα επισκεφτούμε και άρα αν αξίζει να βγάλουμε travelcard.. μπερδεύτηκα λίγο με την oyster card. Πώς προκυππτουν οι χρεώσεις; Ποιο είναι το ελάχιστο που σε χρεώνει και για τις ζώνες 1-2 το ανώτερο ημερίσιο όριο είναι 8,40 ανεξάρτητα ποσες διαδρομές κανουμε;
2 της παρέας έχουν ήδη oyster aπό προηγούμενη επίσκεψη.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Αφού πάτε για 7 μέρες και αποφασίσετε να πάρετε oyster θα βγάλετε την εφταήμερη. Στοιχίζει 32.10 λίρες και είναι για όλα τα μέσα στην ζώνη 1-2. Οι 2 που έχουν ήδη κάρτα θα πάνε σε γκισέ η σε μηχάνημα και θα φορτίσουν την κάρτα τους με το ποσο που χρειάζεται για να φτάσει τις 32.10 και θα επιλέξουν την 7day. Οι υπολοιποι θα πάνε επισης σε γκισέ η σε μηχάνημα (νομίζω δεν εκδίδουν όλα τα μηχανήματα κάρτα) και θα ζήτησουν 7day oyster. Θα τους χρεώσουν 32.1ο συν 5 λίρες. Τις 5 λίρες φευγοντας απο το Λονδίνο πας σε γκισέ και στις δίνουν πίσω.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Παιδιά και γω θα ήθελα την βοηθεία σας.
Θα πάμε 22/12-29/12 και προσπαθώ να καταλάβω τι με συμφέρει.
Από όλα αυτά που διάβασα νομίζω καταλάλαβα πάνω κάτω πως λειτουγεί η travelcard και αν θέλω να χρησιμοποοιήσω και την προσφορά 2for1 την βγάζω απο liverpool station και ισχύει για όλα τα μμε.

Επειδή όμως δεν καταλήξαμε ακόμα τι αξιοθέατα θα επισκεφτούμε και άρα αν αξίζει να βγάλουμε travelcard.. μπερδεύτηκα λίγο με την oyster card. Πώς προκυππτουν οι χρεώσεις; Ποιο είναι το ελάχιστο που σε χρεώνει και για τις ζώνες 1-2 το ανώτερο ημερίσιο όριο είναι 8,40 ανεξάρτητα ποσες διαδρομές κανουμε;
2 της παρέας έχουν ήδη oyster aπό προηγούμενη επίσκεψη.
Επειδή θα μείνετε οκτώ μέρες οπωσδήποτε σας συμφέρει η 7ήμερη Travelcard. Όπως έχουμε πει, αν θέλετε το προνόμιο 2for1 για τα αξιοθέατα τότε πρέπει να βγάλετε την χάρτινη Travelcard με κόστος 32.10, όπως και έχεις σημειώσει, από το σταθμό Liverpool (των τραίνων, όχι του μετρό).
Η Oyster (η πλαστική) μπορεί να έχει ενσωματωμένη και αυτή την 7ήμερη Travelcard αλλά δεν έχεις το προνόμιο του 2for1 και στην προκείμενη περίπτωση δεν σας συμφέρει.
Υπάρχει και η απλή Oyster (η πλαστική πάλι) στην οποία ''φορτώνεις'' κάποιο ποσό και κάθε φορά σου αφαιρεί σε κάθε διαδρομή. Συμφέρει για ταξίδι λίγων ημερών (έως 4 μέρες για παράδειγμα) γιατί όταν συμπληρώσεις το ανώτατο ημερήσιο που σε χρεώνει (daily cap) και είναι 6.40 λίρες, από εκεί και πλέον ταξιδεύεις χωρίς χρέωση.
http://content.tfl.gov.uk/tube-dlr-lo-adult-fares.pdf
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Ευχαριστώ γαι τις απαντήσεις σας!
Η απλή οyster αν καταλαβαίνω καλά από το πιο πάνω link η 1 μόνο διαδρομή σε χρεώνει 2,90 και με ανώτερο το 6,40;;
Άρα καθαρά με μόνο και για τα μμε να χρησιμοποιήσει κανείς την απλή oyster, για μια επίσκεψη πάνω απο 5 μέρες φτάνει τις 32λιρες, που κοστίζει και η χάρτινη 7travelcard που σου δίνει και την δυνατότητα 2for1 για τα αξιοθέατα. Σωστά έτσι;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom