Πρόβλημα με την κράτηση ξενοδοχείου..

Konkon

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
@greg_thess εγώ έστειλα για κράτηση και να μου το επιβεβαιώσουν με email ήθελα και μου στείλανε το παραπάνω. τους έστειλα και τους είπα μήπως θέλετε να πείτε reservation και κάνετε κάποιος λάθος αλλά δεν απάντησαν

Τα λεφτά τα παίρνουν με την μία από τη κάρτα;
 

olympialag

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
καλησπερα,τα χρηματα μπορει να τα τραβηξουν αυτοι οποιαδηποτε στιγμη,μπορει την επομενη μπορει και μετα τη διαμονη σου.εσυ απλα επικοινωνησε μαζι τους για το ποτε θα φτασεις μερα και ωρα ωστε να μην εχεις καποιο θεμα οταν φτασεις εκει.και να εχεις μαζι σου το mail που σου στειλανε οταν εκανες την κρατηση εκτυπωμενο.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
@greg_thess εγώ έστειλα για κράτηση και να μου το επιβεβαιώσουν με email ήθελα και μου στείλανε το παραπάνω. τους έστειλα και τους είπα μήπως θέλετε να πείτε reservation και κάνετε κάποιος λάθος αλλά δεν απάντησαν

Τα λεφτά τα παίρνουν με την μία από τη κάρτα;
Απο που έκανες την κράτηση;απο την σελίδα του ξενοδοχείου;...πρέπει να το ξεκαθαρίζεις αυτό,με το μειλ που λεει για ακύρωση....
Αν είναι κράτηση,χωρίς δικαίωμα ακύρωσης,μπορούν να στα πάρουν οποιαδήποτε στιγμή.
 

Konkon

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Την κράτηση την έκανα από το δικό τους site, και τελικά μου στείλανε email ότι δεν δέχτηκαν μία κάρτα της πειραιώς που είχα και να στείλω στοιχεία άλλης κάρτας.
Ορίστε η απαντηση τους

Τhe reservation has been cancelled as the credit card you provided as guarantee of the reservation is not valid.

We can keep your reservation if you can update us with another credit card.

Το ξενοδοχείο είναι αυτό http://www.hotelranieri.com/en/default.html
είναι καλό σαν τοποθεσία;να προχωρήσω σε κράτηση με άλλη κάρτα;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Το ξενοδοχείο είναι αυτό http://www.hotelranieri.com/en/default.html
είναι καλό σαν τοποθεσία;να προχωρήσω σε κράτηση με άλλη κάρτα;
Η περιοχή είναι καλή, αλλά θέλει λίγο περπάτημα για να φτάσετε στο κέντρο.
Γιατί δεν το κλείνεις από το booking; http://www.booking.com/hotel/it/ran...b94a2364f80beea857cc4f86X1;type=total;ucfs=1&
 

Konkon

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Μου έκανε εντύπωση το booking το έχει 374 ενώ από τη σελίδα τους 362,10. γι αυτό το έκλεισα από τη σελίδα τους. @katkats έχεις κάποιο άλλο να προτείνεις πιο κεντρικά στα 360 περίπου; αν όχι να κλείσω αυτό.
 

izev

Member
Μηνύματα
20
Likes
11
Οι περισσότερες μηχανές αναζήτησης-online travel agencies (Booking, Tripadvisor, Expedia κτλ) εχουν εγγύηση χαμηλότερης τιμής. Στην περίπτωση που ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο δωμάτιο με τις ίδιες παροχές και πολιτικές δωματίου προσφέρεται φθήνοτερα στην σελίδα του ξενοδοχείου απ ότι στις μήχανες αναζήτησης, απλά το αναφέρεις σε αυτούς και παίρνεις το δωμάτιο στην χαμηλότερη τιμή.

Τουτέστιν, αν το δωμάτιο στη σελίδα του ξενοδοχείου έχει 362 ενω στη Booking 374, το αναφέρεις στη Booking ελέγχουν την ορθότητα του ισχυρισμού σου και σου δίνουν τη χαμηλότερη τιμή.
 

Helennnn

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Μόλις έκανα εγγραφή γιατί προέκυψε ένα ζήτημα με μια κράτηση ξενοδοχείου που έκανα μέσω booking. Πάτησα στις ρυθμίσεις ότι θα πληρώσω μετρητά κατά τη διαμονή. Έδωσα τα στοιχεία της κάρτας μου και 2 βδομάδες αργότερα μου ήρθε μήνυμα στο κινητό από την τράπεζα ότι έχει μεταφερθεί το ποσό προς την επιχείρηση. Λίγο αργότερα όμως μου έρχεται mail οτι η κάρτα δεν έγινε δεκτή-υπόψιν ότι με την ίδια ακριβώς κάρτα μια φίλη μου είχε κάνει κράτηση στο ίδιο ξενοδοχείο. Επικοινωνώ με το ξενοδοχείο και μου είπαν ότι θα ακυρωθεί η κράτηση επειδή η κάρτα δεν έγινε δεκτή και για τον ίδιο λόγο δεν έγινε δέσμευση ποσού.
Επικοινωνώ με την τράπεζα και μου είπαν ότι τα χρήματα όντως έχουν αποσταλεί και είναι στο χέρι του ξενοδοχείου αν θα γίνει επιστροφη και μου είπαν να τους πω να τα αποδεσμευσουν. Ξαναπαίρνω στο ξενοδοχείο κι επιμένουν ότι δεν έχουν κρατήσει χρήματα επειδή η κάρτα δεν έγινε δεκτή. Τώρα εγώ τι να κάνω;
 

Maria Mavr

Member
Μηνύματα
87
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Ίσως κάποιοι ξέρουν καλύτερα να σε καθοδηγήσουν αλλά μήπως να επικοινωνήσεις με booking? Σε ένα παρόμοιο πρόβλημα που είχα κι εγώ με μη δεκτή κάρτα, η λύση δόθηκε από την booking. τηλ. 00800 127 605
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Μόλις έκανα εγγραφή γιατί προέκυψε ένα ζήτημα με μια κράτηση ξενοδοχείου που έκανα μέσω booking. Πάτησα στις ρυθμίσεις ότι θα πληρώσω μετρητά κατά τη διαμονή. Έδωσα τα στοιχεία της κάρτας μου και 2 βδομάδες αργότερα μου ήρθε μήνυμα στο κινητό από την τράπεζα ότι έχει μεταφερθεί το ποσό προς την επιχείρηση. Λίγο αργότερα όμως μου έρχεται mail οτι η κάρτα δεν έγινε δεκτή-υπόψιν ότι με την ίδια ακριβώς κάρτα μια φίλη μου είχε κάνει κράτηση στο ίδιο ξενοδοχείο. Επικοινωνώ με το ξενοδοχείο και μου είπαν ότι θα ακυρωθεί η κράτηση επειδή η κάρτα δεν έγινε δεκτή και για τον ίδιο λόγο δεν έγινε δέσμευση ποσού.
Επικοινωνώ με την τράπεζα και μου είπαν ότι τα χρήματα όντως έχουν αποσταλεί και είναι στο χέρι του ξενοδοχείου αν θα γίνει επιστροφη και μου είπαν να τους πω να τα αποδεσμευσουν. Ξαναπαίρνω στο ξενοδοχείο κι επιμένουν ότι δεν έχουν κρατήσει χρήματα επειδή η κάρτα δεν έγινε δεκτή. Τώρα εγώ τι να κάνω;
α) Θα έπαιρνα ένα αντίγραφο κίνησης από την τράπεζα με την επιβεβαίωση της μεταφοράς χρημάτων,
β) Θα επικοινωνούσα με το booking είτε μέσω τηλεφώνου είτε μέσω email προκειμένου να επικοινωνήσουν με το κατάλυμα και να μάθουν:1) για ποιο λόγο δεν έγινε δεκτή η κάρτα , 2) για ποιό λόγο έχουν κρατήσει το ποσό (εφοσον έχεις την επιβεβαιωση της τράπεζας ασφαλώς) 3) πότε θα σου επιστρέψουν το ποσο

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Ξανακοίτα τους όρους πολιτικής του καταλύματος προκειμενου να βεβαιωθείς για το πώς και πότε έχει το δικαίωμα το κατάλυμα να σου κρατήσει αμοιβή και πόσο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.526
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom