Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
oriona τα ίδια σχεδόν έπαθα κι εγώ που ετοιμάζομαι για Αμερική! έπρεπε να στείλω με έμβασμα τα λεφτά για την εστία και μου ζήταγαν λογαριασμό ενώ δεν είχα πάει ακόμα εκεί. τελικά κανένας δεν ήξερε τι έπρεπε να γίνει ενώ είχα ήδη κάνει την αίτηση για να εξεταστεί το αίτημά μου από αυτές τις ειδικές επιτροπές. τεσπα, από τότε βγάζω λεφτά από ΑΤΜ και ελπίζω να τους τα δώσω μετρητά μόλις πάω (ευτυχώς για μένα δεν έχω χρονικό όριο να τα δώσω)
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Παίδες καλησπέρα και συγγνώμη αν επανέρχομαι με ερώτηση που ίσως έχει απαντηθεί ξανά!! φεύγω για Αμερική και ήθελα να ρωτήσω που συμφέρει καλύτερα να αλλάξω κάποια ευρώ σε δολλάρια..εδώ ή όταν φτάσω εκεί?
 

grinder22

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Παιδια, αν κανω αναληψη απο ελληνικη χρεωστικη (Εθνικης) το αγγλικο ατμ θα δωσει τις αντιστοιχες λιρες συμφωνα με τη μεση τιμη της τρεχουσας ισοτιμιας? Η θα ειναι σαν να αγοραζω νομισμα κ θα μου δωσει πολυ λιγοτερα?
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Παιδια, αν κανω αναληψη απο ελληνικη χρεωστικη (Εθνικης) το αγγλικο ατμ θα δωσει τις αντιστοιχες λιρες συμφωνα με τη μεση τιμη της τρεχουσας ισοτιμιας? Η θα ειναι σαν να αγοραζω νομισμα κ θα μου δωσει πολυ λιγοτερα?
Θα σου δώσει τα μετρητά σύμφωνα με την ισοτιμία της τράπεζας. Μπορείς να μπεις στη σελίδα τους για να ενημερωθείς για τις τρέχουσες τιμές. Επιπλέον, ενημερώσει για προμήθειες και έξτρα χρεώσεις που μπορεί να υπάρχουν, δε γνωρίζω την πολιτική της εθνικής. Πέρα από αυτά πάντως, μπορείς άνετα να χρησιμοποιείς την κάρτα σου για όλες τις συναλλαγές.
 

grinder22

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Η Εθνικη μου ειπε οτι η προμηθεια για αναληψ απο ΑΤΜ εξωτερικου ειναι 1Ε, οποτε συμφερει μια χαρα. Αλλα για αγορες με την ελληνικη καρτα στο εξωτερικο λογω capitcal controls δε νομιζω να γινεται.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Η Εθνικη μου ειπε οτι η προμηθεια για αναληψ απο ΑΤΜ εξωτερικου ειναι 1Ε, οποτε συμφερει μια χαρα. Αλλα για αγορες με την ελληνικη καρτα στο εξωτερικο λογω capitcal controls δε νομιζω να γινεται.
Γίνεται.
"Μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική, χρεωστική ή/και προπληρωμένη μου κάρτα για να κάνω αγορές στο εξωτερικό;
ΝΑΙ, εφόσον βρίσκεστε στο εξωτερικό και η συναλλαγή σας γίνεται με χρήση της κάρτας, μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας για αγορές αγαθών και υπηρεσιών στο εξωτερικό:

  • μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα, και
  • εντός του ημερήσιου ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών."
(από την Ελληνική Ένωση Τραπεζών)
 

grinder22

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Γίνεται.
"Μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική, χρεωστική ή/και προπληρωμένη μου κάρτα για να κάνω αγορές στο εξωτερικό;
ΝΑΙ, εφόσον βρίσκεστε στο εξωτερικό και η συναλλαγή σας γίνεται με χρήση της κάρτας, μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας για αγορές αγαθών και υπηρεσιών στο εξωτερικό:

  • μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα, και
  • εντός του ημερήσιου ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών."
(από την Ελληνική Ένωση Τραπεζών)
ομολογω πως δε το ηξερα ευχαριστω πολυ, θα μου φανει ιδιαιτερα χρησιμο. Ξερεις τι παιζει με την προμηθεια σε αυτην την περιπτωση? Κραταει τιποτα η Εθνικη?
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
ομολογω πως δε το ηξερα ευχαριστω πολυ, θα μου φανει ιδιαιτερα χρησιμο. Ξερεις τι παιζει με την προμηθεια σε αυτην την περιπτωση? Κραταει τιποτα η Εθνικη?
Για αγορές με κάρτα δεν υπάρχει προμήθεια, όχι.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
537
Likes
2.746
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Γεια σας, εχω ξεμείνει με λιγα ουκρανικα και φιλιπινεζικα χαρτονομισματα αξίας περιπου 100 ευρω. Μπορω να παω σε τράπεζα για αλλαγή ; ευχαριστώ

Ξέχασα να αναφέρω ότι τηλεφωνησα στην eurochange και μου ειπαν ίσως για τα φιλιπινεζικα πεζος και οχι για το ουκρανικό νομισμα...
 
Last edited by a moderator:

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Ψαχνω για συναλλαγμα σε Αγγλικη Λιρα. Βρηκα απο την Εθνικη τραπεζα αυτο το κειμενο με τις χρεωσεις εδω, στην σελιδα 34. Αναφερει τις χρεωσεις για την χρεωστικη καρτα και αναληψη απο τον λογαριασμο στο εξωτερικο. Αυτο που δεν καταλαβα ειναι εαν θα πρεπει να ψαξω ATM της Εθνικης στην Αγγλια.

ΥΓ Μεγαλη ευκολια το κοινο νομισμα.
 

Attachments

Evangeliaeva

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Γεια σας, σκεφτομαστε με το αγορι μου να παμε ταξιδι στην ιταλια.. η απορια μου ειναι επειδη δν εχω ξαναπαει ποτε εξωτερικο, πως θα βγαζω χρηματα απο την καρτα μου; η οποια ειναι χρεωστικη... πρεπει να υπαρχει στην ιταλια atm της πειραιως;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Όχι.Τι σήμα έχει η κάρτα σου;Maestro,Visa,Mastercard;Μπορείς να βγάζεις απο ΑΤΜ που έχουν το αντίστοιχο σήμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.704
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom