Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Bermondsey

Mayflower: για την ατμόσφαιρα. Μη φύγετε αν δεν ανεβείτε στον πάνω όροφο και στο μπαλκόνι στον Τάμεση. Pub Μουσείο.
Στο shad Thames υπάρχουν αρκετές αλυσίδες με ικανοποιητικό και σχετικά φθηνό φαΐ. Και επί του shad Thames (που πρέπει να το περπατήσεις) και στον παραποταμιο
Το ίδιο και στα st Katherine docks απέναντι (μόνο στον τούρκο μη πας, πανάκριβος για τη φτωχή ποιότητα του)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Παιδιά θέλουμε να κλείσουμε για θέατρο στο les miserables. Βρίσκω με 29 και 45 λίρες αλλά με περιορισμένη θέα.. Έχει κλείσει κανείς τέτοιες θέσεις ή όντως δεν βλέπεις.
Έχει κανείς εμπειριά από το συγκεκριμένο θέατρο; Που να προτιμίσουμε;
Αυτό που κάνω όταν θέλω να κλείσω θέσεις σε χώρο που δεν έχω ξαναπάει είναι ότι βρίσκω φωτογραφίες από την αίθουσα και προσπαθώ να τις συνδυάσω με το σχεδιάγραμμα των θέσεων. Με αυτόν τον τρόπο, τουλάχιστον αποφεύγω τις πολύ χάλια θέσεις.
 

Sandi

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεια σας παιδια! Μια μικρη βοηθεια θα ηθελα..ψαχνω ξενοδοχειο η διαμερισμα σε λογικες τιμες για λονδινο σε οποιαδηποτε περιοχη επειδη οσα εψαξα μεχρι τωρα ειναι αρκετα τσιμπημενες οι τιμες..θα σας ειμαι ευγνωμων αν με βοηθουσατε λιγακι γτ εχω πελαγωσει.. ευχαριστω εκ των προτερων :)
 

Nikos77ier

Member
Μηνύματα
31
Likes
10
Είναι κάποιος/α που έχει ανέβει στον shard? Εχω διαβάσει σχόλια απο αυτούς που θέλουν να ανεβουν αλλα οχι απ' όσους πήγαν....
 

Nikos77ier

Member
Μηνύματα
31
Likes
10
Ας κάνω και την τελευταία ερώτηση πριν το ταξίδι. Αφού έρθει η ώρα της επιστροφής τι κάνω τις ωραίες μου τις λίρες που έχουν περισέψει? Που θα τις κάνω ευρουλάκια?
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.813
Ας κάνω και την τελευταία ερώτηση πριν το ταξίδι. Αφού έρθει η ώρα της επιστροφής τι κάνω τις ωραίες μου τις λίρες που έχουν περισέψει? Που θα τις κάνω ευρουλάκια?
Τις μετατρέπεις σε ευρώ σε κάποιο από τα πολλά ανταλλακτήρια είτε στην πόλη είτε στο αεροδρόμιο, αποφεύγοντας τα πολύ κεντρικά σε δημοφιλή τουριστικά σημεία γιατί η ισοτιμία δεν είναι και η καλύτερη.
Επειδή όμως η αγγλική λίρα παραμένει ένα από τα πιό ισχυρά νομίσματα με σταθερή έως και ανοδική πορεία έναντι του ευρώ μπορείς να τις κρατήσεις για επόμενο ταξίδι είτε στην Αγγλία είτε σε οποιαδήποτε άλλη χώρα. Έτσι όπως έχει ισχυροποιηθεί η αγγλική λίρα μπορεί να αποβεί και ως μία καλή ''επένδυση''.
 

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
660
Προς τους ειδήμονες του "one and only London.." ποιον μήνα του καλοκαιριού θα προτιμούσατε για μια πενθήμερη στο Λονδίνο με δύο παιδιά αρχές εφηβείας;
Αρχές Αυγούστου είναι καλά;και αν ναι ποιο από τα δύο travelodge θα προτιμούσατε;Covent garden ή Waterloo;
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Ο καιρός στο Λονδίνο είν απρόβλεπτος. Ελάτε προετοιμασμένοι και ευχηθείτε για το καλύτερο.
Covent Garden
 

Dimitra gian

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Γείας σας έχω κλείσει εισιτήρια για Λονδίνο και θέλω να αγοράσω από το ιντερνετ τα εισιτήρια του τρένου ταξιδεύουμε με easyjet από το Gatwick για το σταθμό Βικτώρια.
1) αυτό το σαιτ είναι εγκύρο? http://www.gatwickexpress.com/en/tickets-and-fares/buy-online-and-save/
2) έχω προπληρωμένη visa electron από την attica βάζω τα χρήματα κανονικά σε ευρώ και αγοράζω τα εισιτήρια ?η τα κάνω λίρες και τα καταθέτω στη κάρτα ?
3) που θα αλλάξουμε τα ευρώ σε λίρες ?? είναι καλύτερα στην Αθήνα η στο Λονδίνο?

ευχαριστώ

επίσης να πάρω oyster online? https://visitorshop.tfl.gov.uk/tfl/london-visitor-oyster-card/ αυτό το σαιτ είναι επίσης εγκύρο? και φυσικά ισχύει το ίδιο ερώτημα για τη κάρτα και την αγορά .
 
Last edited by a moderator:

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Γείας σας έχω κλείσει εισιτήρια για Λονδίνο και θέλω να αγοράσω από το ιντερνετ τα εισιτήρια του τρένου ταξιδεύουμε με easyjet από το Gatwick για το σταθμό Βικτώρια.
1) αυτό το σαιτ είναι εγκύρο? http://www.gatwickexpress.com/en/tickets-and-fares/buy-online-and-save/
2) έχω προπληρωμένη visa electron από την attica βάζω τα χρήματα κανονικά σε ευρώ και αγοράζω τα εισιτήρια ?η τα κάνω λίρες και τα καταθέτω στη κάρτα ?
3) που θα αλλάξουμε τα ευρώ σε λίρες ?? είναι καλύτερα στην Αθήνα η στο Λονδίνο?

ευχαριστώ

επίσης να πάρω oyster online? https://visitorshop.tfl.gov.uk/tfl/london-visitor-oyster-card/ αυτό το σαιτ είναι επίσης εγκύρο? και φυσικά ισχύει το ίδιο ερώτημα για τη κάρτα και την αγορά .
1) Ναι, είναι το επίσημο.
2) Βάζεις κανονικά σε ευρώ και γίνεται αυτόματα η μετατροπή κατα την αγορά. Δεν ξέρω τι κράτάει η κάρτα σου σαν προμήθεια οπότε βάλε κάτι παραπάνω για να είσαι σίγουρη.
3) Δεν ξέρω. Εγώ βγάζω απο χρεωστική της Εθνικής κατευθείαν απο εκεί.

Το site για την oyster είναι γνήσιο αλλα γιατί να την πάρεις ονλαιν? Φαντάζομαι θα έχει μεταφορικά.Με το που φτάσεις στην Victoria θα βγάλεις απο εκεί.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.813
επίσης να πάρω oyster online? https://visitorshop.tfl.gov.uk/tfl/london-visitor-oyster-card/ αυτό το σαιτ είναι επίσης εγκύρο? και φυσικά ισχύει το ίδιο ερώτημα για τη κάρτα και την αγορά .
Το site για την oyster είναι γνήσιο αλλα γιατί να την πάρεις ονλαιν? Φαντάζομαι θα έχει μεταφορικά.Με το που φτάσεις στην Victoria θα βγάλεις απο εκεί.
Ακριβώς. Δεν συμφέρει η αγορά online της Visitor Oyster Travelcard (έτσι ονομάζεται αν αγοραστεί από το εξωτερικό) γιατί εκτός από το τέλος ενεργοποίησης £3 (το οποίο δεν είναι επιστρέψιμο) επιβαρύνεται και με μεταφορικά £9.75.
Καλύτερα η αγορά της απλής Oyster από εκεί, όπως και σημειώνει ο @Hugin , για την οποία χρεώνεσαι με £5 τα οποία όμως είναι επιστρέψιμα στο τέλος του ταξιδιού.
Άλλη μία διαφορά της απλής Oyster με την Visitor Oyster είναι ότι στην πρώτη μπορείς να ενσωματώσεις και την 7day Travelcard, η οποία και συμφέρει αν μείνει κάποιος πάνω από 5 μέρες, ενώ στην Visitor δεν μπορείς, απλά την φορτώνεις με χρήματα.
 

Dimitra gian

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
σας ευχαριστω πολυ :) αρα το σαιτ για τα εισητηρια του τρενου δεν χρειαζεται paypal? γτ ειδα οτι δεν το εχει σαν τροπο πληρωμης. επισης δεν μου ειπε καποιος που με συμφερει να αλλαξω το νομισμα ! ρωταω γτ θα χασουμε χρηματα λογο της ισοτιμιας αλλα που ισως θα εχουμε μικροτερη προμηθεια κτλπ.

και για την oyster απο το σταθμο μπορω να αρχισω να τη φορτωνω με 5 λιρες και μετα οσο θελω? θα μενουμε κοντα στο london eye οποτε δεν θελω να ειμαι συνεχεια στο μετρο θελουμε να τη περπατισουμε τη πολη
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.493
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom