Τσεχική Δημοκρατία ΠΑΩ ΠΡΑΓΑ τί προτείνετε

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
@love-to-travel Δεν έχω πάει ποτέ στην Τσεχία, ούτε θα το προγραμμάτιζα άμεσα, μου είναι μια από τις πιο αδιάφορες χώρες. Λατρεύω όμως τις αρνητικές κριτικές γιατί με ιντριγκάρουν να δω αν πράγματι είναι έτσι κι από κοντά (όπως τα σχολιάζει αυτός που κράζει) μου κινούν την περιέργεια και πάω υποψιασμένη (ευτυχώς όχι προκατειλημμένη!) για τα χειρότερα. Σ’ ευχαριστώ για τις χρηστικές πληροφορίες με τις χρεώσεις κι όλα τα παρελκόμενα. Μήπως θα μπορούσες να μας δείξεις περισσότερες φωτογραφίες; Από το τι σου άρεσε και τι όχι; Κάποιες φωτό σου μου άρεσαν πολύ.

@Nenaki_Rocks , αν υπήρχε κουμπί dislike θα το είχα πατήσει...
Α ρε @Ivanna Petrovna γ'ιαυτό σε πάω:p
Βρήκα άκρως ενδιαφέροντα αυτά που έγραψε ο/η @love-to-travel γιατί η αρνητική κριτική σε κάνει να βλέπεις λίγο πιο έξω από τη βιτρίνα. Δεν χρειάζεται να τα κάνεις Ευαγγέλιο απλά αν πας εκεί είσαι υποψιασμένος ή έτοιμος και για τα αρνητικά.

Πάντως όταν διαβάζω για Πράγα, όλοι μα όλοι έχουν αναφέρει ότι είναι ο πιο αγενής λαός και ο πιο φραγκοφονιάς! Το διαβάσαμε πρώτη φορά στο συγκεκριμένο τόπικ? Δεν νομίζω. Γιατί τόσες αντιδράσεις?
 
Last edited by a moderator:

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Για μενα δεν χαρακτηριζεις εναν λαο απο ενα τουριστικο κοματι το κεντρο- αλλος κοσμος πχ στην οστραβα αλλος στο Πίλζεν καρλοβυ βαρυ (πολλες επιρροες απο τουρισμο που και παραδοσιακα τους λεγανε γερμανους (Σουδητία)ακομα και αποκεντρα απο την πραγα
και κατι ακομα δημιουργησαμε εναν χριστουγενιατικο προορισμο χωρις να ειναι πανω το 50-60% ειναι αθεοι στην τσεχια
 
Last edited:

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Πολύ όμορφες οι φωτογραφίες σου από τη Πράγα και θα συμφωνήσω ότι δεν είναι ο πιο ευχάριστος λαός,Μόνο που δεν με έδειρε η μαίτρ 5στερου ξενοδοχείου επειδή τη ρώτησα αν μιλάει Αγγλικά
Έχοντας μείνει στο Brno τρεις φορές και στο Οlomuc, Ostrava, Frydec Mistek στη Νότια Μοραβία εκεί τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά .Καμία σχέση με τους βόρειους μπορεί τα Αγγλικά τους να μην είναι τέλεια η ευγένεια τους όμως είναι δεδομένη
 

billkozani

Member
Μηνύματα
42
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ηρθα προχτες περασα τελεια...ηθελα άλλες 2 μερες βεβαια για πιο ξεκουραση και για να παω η στο Καρλοβυ βαρυ η Δρεσδη..Αν την ψαξεις την Πραγα εχει πολλα πραγματα να κανεις ,εργοστασια μπυρας,εστιατορια-ζυθοποιιες,παραδοσιακα φαγητα-ποτα δεν γινεται να τα απολαυσεις όλα σε 2 μερες θα σκασεις.....!!!!Η πιο παραμυθενια πολη που εχω παει (ομορφια) αλλα την Βουδαπεστη δεν την πιανει γενικα στο θεμα διασκεδασης-συμπεριφορας ,τιμες πιο χαμηλες και για να ζησει καποιος καιρο
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.110
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Για μενα δεν χαρακτηριζεις εναν λαο απο ενα τουριστικο κοματι το κεντρο- αλλος κοσμος πχ στην οστραβα αλλος στο Πίλζεν καρλοβυ βαρυ (πολλες επιρροες απο τουρισμο που και παραδοσιακα τους λεγανε γερμανους (Σουδητία)ακομα και αποκεντρα απο την πραγα
και κατι ακομα δημιουργησαμε εναν χριστουγενιατικο προορισμο χωρις να ειναι πανω το 50-60% ειναι αθεοι στην τσεχια
Η γιορτη των Χριστουγεννων δεν γιορταζεται πλεον μονο απο χριστιανους. Ειναι ενα event που το διασκεδαζουν ανθρωποι απο πολλες θρησκειες ή μη. Αλλωστε ο χαρακτηρας που εχει παραπεμπει μαλλον σε παγανιστικους ή διονυσιακους εορτασμους.
 

Cristiana

Member
Μηνύματα
5
Likes
6
Καλημέρα σας,πρόκειται σε λίγες μέρες να ταξιδέψω στην Πράγα.Θα ήθελα λοιπόν να παραθέσω κάποιους προβληματισμούς.Η μετακίνηση απο το Αεροδρόμιο προς το κέντρο έχω παρατηρήσει οτι γίνεται με ταξί(ακριβό για εμένα),3 γραμμές λεωφορείων 119,100,179 και με το εξπρες λεωφορείο.Αυτό που καταλαβα είναι πως αν αγοράσεις το εισητήριο απο τον οεδηγό απευθείας είναι ακριβοτερο καθως επισης και οτι στο εξπρες λεωφορείο χρειάζεται να το έχεις ήδη αγορασμένο ηλεκτρονικά για να γίνει ο απαραίτητος έλεγχος ώστε να επιβιβαστείς και έτσι όπως τα περιέγραφε το συγκεκριμένο site μου φάνηκε κάπως πολύπλοκο.Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει;Έχει μεγάλη διαφορά αν αντι για τι εξπρές πάρω το κανονικό λεωφορείο;Και πόσο κοστίζουν τα εισητήρια,είναι εύκολη η προμηθειά τους;
με το ΜΕΤΡΟ μετακινείσαι ανετότατα...
 

djvangelis

New Member
Μηνύματα
1
Likes
4
Γεια σας κι από μένα, μόλις γυρίσαμε με την γυναίκα μου από 5 υπέροχες μέρες στην Πράγα. Καταρχήν να ευχαριστήσω όλα τα μέλη για τις προτάσεις, τις συμβουλές, τις οδηγίες κ.τ.λ. Τα διάβασα όλα πριν φύγω και πραγματικά μας φάνηκαν πολύ χρήσιμα. Δεν θα γράψω κι εγώ για τις απίστευτες ομορφιές, τα αξιοθέατα, τα φαγητά της Πράγας. Έχουν γραφτεί ήδη πολλές φορές.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι (ενώ ήμασταν προετοιμασμένοι) δεν συναντήσαμε καθόλου αγένεια, αντιθέτως όλοι ήταν πολύ ευγενικοί (είτε σε αξιοθέατα, είτε σε εστιατόρια, είτε σε μαγαζιά, ακόμα και στο δρόμο). Δεν ξέρω αν οφειλόταν στο ότι πήγαμε σε πολύ χαμηλή σαιζόν ή αν έχει αλλάξει κάτι, αλλά δεν διαπιστώσαμε καμιά διαφορά με τους ανθρώπους από άλλες πόλεις της Ευρώπης.
Μια διευκρίνηση για να μην ταλαιπωρούνται οι επόμενοι το image theatre δεν είναι πλέον στην Parizka αλλά στην Betlémská και καλά είναι να μην κάτσεις πολύ μπροστά γιατί είσαι κολλητά με τη σκηνή και ακούς και βλέπεις πράγματα που δεν πρέπει και χάνεται λίγο η μαγεία.
Στο agharta πήγαμε στον Petr Kroutil και ήταν φανταστικός.
Τέλος το Cesky Krumlov απλά παραμυθένιο.
 

fbk

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ! ΘΑ ΠΑΩ 5 ΜΕΡΕΣ ΣΤΗ ΠΡΑΓΑ! ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΛΟ ΜΑΓΑΖΙ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ, ΚΜΙΑ ΚΑΛΗ ΜΠΥΡΑΡΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΙΟ ΨΑΓΜΕΝΟ ΑΞΙΟΘΕΑΤΟ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
 

Arkoudou

Member
Μηνύματα
55
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Μπρυζ-Γάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγικα Φιορδ - Ν.Υόρκη
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ! ΘΑ ΠΑΩ 5 ΜΕΡΕΣ ΣΤΗ ΠΡΑΓΑ! ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΛΟ ΜΑΓΑΖΙ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ, ΚΜΙΑ ΚΑΛΗ ΜΠΥΡΑΡΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΙΟ ΨΑΓΜΕΝΟ ΑΞΙΟΘΕΑΤΟ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Καλησπέρα και χρόνια πολλα! Όμορφη η επιλογή σου, παραμυθένια πόλη πραγματικα! Λοιπόν για φαγητό σου προτείνω το Kolkovna. Καλή κουζινα, νόστιμες μπυρες, κάποια παραδοσιακά πιάτα όπως η σούπα Goulash, ωραίο περιβάλλον και προσιτές τιμες. Στην κεντρική πλατεία να δοκιμάσετε άφοβα λουκάνικα και πατατοσαλατα, γευστική εμπειρια. Τώρα από αξιοθέατα και εμείς ακολουθήσαμε τα πιο γνωστά λόγω του περιορισμένου χρονου. Αν θελήσετε όμως μπορείτε να επισκεφθείτε την πόλη Cesky Krumlov, μεσαιωνικό παραμύθι στην κυριολεξια. Είναι περίπου 3 ώρες από Πράγα και πήγαμε με πούλμαν που προσέφερε μέχρι και καφεδακι, θα βρεις εισιτήρια εδω: www.studentagencybus.com. Αν θα πάτε για φαγητό δοκιμάστε χοιρινό γόνατο και σούπα μέσα σε ψωμί στο μεσαιωνικού τύπου εστιατόριο Tavern Satlava. Αυτά προς το παρον, αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι άλλο με χαρά να σου απαντησω.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ! ΘΑ ΠΑΩ 5 ΜΕΡΕΣ ΣΤΗ ΠΡΑΓΑ! ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΛΟ ΜΑΓΑΖΙ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ, ΚΜΙΑ ΚΑΛΗ ΜΠΥΡΑΡΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΙΟ ΨΑΓΜΕΝΟ ΑΞΙΟΘΕΑΤΟ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Σύμφωνα με τους όρους του φόρουμ:
Απαγορεύονται τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ και τα greeklish, στον τίτλο του μηνύματος αλλά και στο περιεχόμενό του.
Παρακαλώ μην γράφεις με κεφαλαία και διόρθωσε το μήνυμά σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.808
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom