Σερβία Србија - Άλλο Πάσχα σε Βελιγράδι και Νόβι Σαντ

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Na προσθεσω στην εξαιρετικη ιστορια του Γιαννη και ενα σαιτ καταπληκτικο ..πολυ πολυ δυνατο με ωραιες πληροφοριες για τα παντα
www.belgradian.com
Αυριο φευγεις ε? Θα ειναι χιονισμενα? Να περασεις τελεια.
Καλη πρωτοχρονια Κλεοπατριτσα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Οχι χιονι δεν εχει κ τωρα παιζει ενα μειον 5.Ωραια ειναι μεχρι στιγμης αυριο τα σπουδαια.Ο Ιβαν ειναι ωραιος τυποςΕσκασα με την πλεσκαβιτσα.Πηγαμε να φαμε στην Σκανταρλια (τελεια!!) αλλα λογω πρωτοχρονιας δε βρηκαμε τιποτα.
Πω πω σα στρουμφακι νιωθω κ ειμαι κ 1,70.Τι υψη εχουν οι γυναικες κ ειναι κ ωραιες οι περισσοτερες.Οι αντρες δυστυχως ...κακασχημοι.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Οχι χιονι δεν εχει κ τωρα παιζει ενα μειον 5.Ωραια ειναι μεχρι στιγμης αυριο τα σπουδαια.Ο Ιβαν ειναι ωραιος τυποςΕσκασα με την πλεσκαβιτσα.Πηγαμε να φαμε στην Σκανταρλια (τελεια!!) αλλα λογω πρωτοχρονιας δε βρηκαμε τιποτα.
Πω πω σα στρουμφακι νιωθω κ ειμαι κ 1,70.Τι υψη εχουν οι γυναικες κ ειναι κ ωραιες οι περισσοτερες.Οι αντρες δυστυχως ...κακασχημοι.
Εγώ τι να πω που επισης ειμαι 1.70. :DΣκεψου πως ενιωθα διπλα στον Ιβαν που ειναι 2.06! Παντως μου φανηκαν εντυπωσιακες οι σερβες αλλα το ιδιο και οι σερβοι. Ομορφος λαος. Μπορει απλα να μην ειδες ακομα τους ωραιους ;)

Να περασεις σουπερ κι ας εχει παγωνια.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Μπα Ιβανιτσα μου τους εψαξα καλα καλα χαχαχα.Θα καταχραστω την καλοσυνη του Τζονυ που κατσικωθηκα στην ιστορια του για να κανω καποια σχολια.Το Βελιγραδι εχει πανεμορφα κτηρια ,το καστρο ειναι μαγευτικο,ειδα απο κςι φωτισμενη ολη την πολη το βραδυ,φαγαμε στην καφανα?,παρακολουθησαμε για λιγο εσπερινο στη διπλα εκκλησια ,ξεποδαριαστηκα μεχρι να φτασω στον αγιο Σαββα ,αλλα ειναι τελειος,τα εχουμε δει ολα με το κρυο εχω παει κ σε αλλες πολεις,αλλα σαν εδω ....τςτοιο κρυο μιλαμε....
Ειναι παρα πολυ φθηνη πολη,ειχα σιχαθει να πηγαινω στα εξωτερικα κ να μετραω τις δεκαρες μου.Ενα πακετο τσιγαρα 1,9 ευρω ντοινγκ κ τα φαγητα κ ολα. Δυο προτασεις: πισω απο το αγαλμα του μιχαηλο καθε μερα στις εντεκα ξεκινα walking tour.Επισης καναμε κρουαζιερα με καραβακι στο Σαββα κ στο Δουναβη 800 δηναρια για ενενηντα λεπτα.το καραβι λεγεται Korlijaca και φευγει κατω απο το καστρο στην περιοχη Beton Hala.

Οι ανθρωποι ειναι πολυ φιλικοι,πιστευω πως η πολη ειναι τελεια για διασκεδαση το καλοκαιρι,δεν ηρθα σε καλη εποχη.Εχει φοβερα πλωτα εστιατορια κ κλαμπ πανω στο ποταμι.Ολα τα μαγαζια ειναι γεματα κ ο κοσμος τρωει,πινει ρακες ,κρασια κ μπυρες κ διασκεδαζει.
 
Last edited by a moderator:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
@KLEOPATRA συνέχισε τις ανταποκρίσεις από το Βελιγραδάκι που χαίρομαι που σου άρεσε και περνάτε ωραία. Και καμιά φωτό να δούμε δεν θα ήταν και άσχημα.
Μου αρέσει που μέσα στην ανοιξιάτικη ιστορία μου μας μεταφέρεις στο χειμερινό Βελιγράδι.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Τωρα χιονιζει κ το εχει ψιλοστρωσει ....ειναι το κρυο....ειναι το κρυο τσουχτερο!!!!Φωτογραφιες εχω στην καμερα οποτε δεν μπορω να ανεβασω τωρα αμεσα.Αλλα μη νομιζεις εχει τετοια γκριζιλα κ μουντιλα που δεν θα ειναι καλες.Ηλιο δεν θα δουμε μαλλον.

Sezar η Kralja Petra δεν ειναι αυτος ο δρομος που ειναι η καφανα με το ? Τον περπατησαμε ,εχει μεν καποια εστιατορια αλλα οχι πολλα.Μηπως λες τη Σαβαμαλα? Εκει μας ειπαν γινεται χαμος.Η Σαβαμαλα ειναι μια περιπτωση οπως το Meatpacking district στη ΝΥ.Κακοφημη κ παραμελημενη πςριοχη αρχικα ,καποιοι ομως δημιουργησαν γκαλλερι και πολιτιστικα κεντρα κ ετσι το σκηνικο αλλαξε.Η λεξη προερχεται απο το Σαβα και την τουρκικη λεξη μαχαλα ,δηλ η περιοχη,ο μαχαλας διπλα στον Σαβα.Μαλιστα πλουσιοι επενδυτες απο το Ντουμπαι θα επενδυσουν τα πετροδολλαρα τους για να φτιαξουν στην περιοχη εμπορικα κεντρα,πολυτελη διαμερισματα κ ξενοδοχεια,αλλα πολλοι κατοικοι της πολης αντιδρουν σε μια τςτοια αλλαγη της περιοχης.
 
Last edited by a moderator:

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
θελει περπατημα και ψαξιμο στα στενα Η Kralja Petra φτανει μεχρι το ποταμι-συνεχιζει σαν
Dubrovačka
Beograd, Σερβία
44.824282, 20.460544 εχει στην αρχη το
RESTAURANT ZNAK PITANJA

A:
Kralja Petra 6
Beograd παρα πολυ καλο και συνεχεια προς το ποταμι-και με αλλα και με πιο πολλα μπαρακια πολυ ευκολα απο εκει με πολυ καλη ατμοσφαιρα πολυ καλη κουζινα και ντοπια και καλες τιμες ειναι και το παρα πολυ καλο διπλα στο ποταμι
http://www.pantarei.rs/

πολυ ομορφα και στο εκκλησακι στο
Kalemegdan
 
Last edited:

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
O sezar εννοεί την οδό Kralja Petra σε αντίθετη κατεύθυνση - δηλαδή προς τον Δούναβη και όχι προς τον Σάβα. Από την άλλη μεριά της Κ.Μιχάιλοβα. Αν κατεβείς προς τα κει, μετά μπορείς να στρίψεις στα δεξιά και να χαθείς στην περιοχή του Ντόρτσιολ (η λέξη αυτής της περιοχής του Βελιγραδιου ετυμολογικά είναι τουρκική από τις λέξεις dort (4) και yol (δρόμος) ή αλλιώς - διασταύρωση τεσσάρων δρόμων. Η οδός Kralja Petra είναι από της παλιότερες οδούς που υπήρχαν στο Βελιγράδι έτσι όπως ήταν πριν και το dortyol αναφέρεται ακριβώς σε αυτήν!

Ο Μάιος είναι ο καλύτερος μήνας για την επίσκεψη!

Αν δεν πήγες, δες και την Barutana στο Kalemegdan.

http://www.restoranzavicaj.rs/ πήγαν κάποιοι φίλοι μου πρόσφατα, τους άρεσε

Η Σαβαμάλα δεν είναι κακόφημη, αλλά παρατιμένη. Ασφαλής απόλυτα. Δεν θα πρεπε να χάσεις και το Mixer house αν πας εκει όπως και το http://www.nadji.info/rs/savanova-restoran-kafe-savsko-setaliste-beograd/ve181210/ που έχει καλή θέα της πόλης από την δεξιά όχθη.

Τέλος, http://www.teglas.rs/ είναι αρκετά γνωστό τελευταία.
 
Last edited:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Καλα μιλαμε χιονιζει του καλου καιρου κ μαλιστα εχει αερα ,γυρναει τις νιφαδες σαν ανεμοστροβιλο.Θερμοκρασια μειον εξι,αισθηση ψυχροτητας μειον 18!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom