ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα
Γενικα εχω καταλαβει οτι αυτη η εποχη ειναι η φθηνοτερη για ταξιδια, τα ιδια ξενοδοχεια για νοεμβρη - δεκεμβρη εχουν διπλασιες τιμες
Νοέμβριος Δεκέμβριος θεωρείτε εξαιρετική εποχή να επισκεφθείς την Nέα Yόρκη σε αντίθεση με Iανουάριο Φεβρουάριο που θεωρείτε η καρδιά του χειμώνα και περιμένεις πολύ άσχημο καιρό..άσχετα αν φέτος ο χειμώνας είναι πολύ ήπιος..(με μικρές εξαιρέσεις)
 

sheik

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Παιδια καλημερα. Σχεδιαζω ταξιδι για Νεα Υορκη τον Ιουνιο, καθοτι εχει φοβερες τιμες αυτη τη στιγμη στα αεροπορικα(Aegean+United και Aegean+Lufthansa).



Εκει που εχω μπερδευτει ειναι στα ξενοδοχεια. Στο Booking.com οταν κοιτας τα δωματια αναγραφει κατω οτι


"δεν συμπεριλαμβάνεται: 14.75 % ΦΟΡΟΣ, 3.50 US$ Δημοτικός φόρος τη βραδιά."

Που σημαινει οτι χοντρικα η τελικη τιμη ειναι ενα 15% επανω.

Οταν ομως παω π.χ στην ιστοσελιδα του ξενοδοχειου βλεπω την τιμη την οποια την κανει breakdown και αναφερει τους φορους κλπ, το αθροισμα ολων των οποιων ειναι η τιμη που αναγραφει(και η οποια ειναι στα ιδια επιπεδα με του Booking ΠΡΟ φορων).



Ξερετε τι ισχυει τελικα; Μηπως καλυτερα να το κλεισω απο το εκαστοτε site του ξενοδοχειου;
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
310
Likes
169
οτι σου λεει το booking , + ειναι το ποσο που θα πληρωσης + 14.75% φορος + 3.50 δημοτικο φορο την βραδια!
 

sheik

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Γιατι ομως να μην κλεισεις απευθειας απ το ξενοδοχειο, εφοσον βγαινουν λιγοτερα χρηματα? Εκτός και αν τελικά, ισχυει αυτο που λες και βγει οσα λεει το Booking
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
310
Likes
169
μηπος στην τιμη του ξενοδοχειου δεν συμπεριλαμβανονται τα taxes?
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Γιατι ομως να μην κλεισεις απευθειας απ το ξενοδοχειο, εφοσον βγαινουν λιγοτερα χρηματα? Εκτός και αν τελικά, ισχυει αυτο που λες και βγει οσα λεει το Booking
Να κλείσεις από το Booking γιατί θα έχεις το feedback για μετά και θα σε προσέξουν περισσότερο. Η τιμή θα είναι η ίδια.
 

Fanula

Member
Μηνύματα
89
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
NYC
Ονειρεμένο Ταξίδι
USA roadtrip
Να κλείσεις από το Booking γιατί θα έχεις το feedback για μετά και θα σε προσέξουν περισσότερο. Η τιμή θα είναι η ίδια.
στειλε mail στο ξενοδοχειο για να το διευκρινησεις αν θες, ισως σου στειλουν και καμια "κρυφη" προσφορα
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.033
Να κλείσεις από το Booking γιατί θα έχεις το feedback για μετά και θα σε προσέξουν περισσότερο. Η τιμή θα είναι η ίδια.
1.Υπάρχουν κάποια ξενοδοχεία που δίνουν καλύτερη τιμή στην σελίδα τους (δεν λέω μόνο για Νέα Υόρκη).
2.Τι είναι το feedback στο booking;...εννοείς οτι θα σε προσέξουν καλύτερα για να γράψεις καλό σχόλιο;
 

_angie_

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Miami
sheik επειδή κι εγώ κοιτάω αυτές τις μέρες για ξενοδοχείο για Μάιο και επίσης προβληματίστηκα πολύ με το ίδιο με σένα, έμπαινα κι εγώ ξεχωριστά στις σελίδες των ξενοδ. να δω τιμές. Πάνω κάτω οι τιμές ήταν ίδιες αλλά και πάλι αν όχι σε όλα, στα περισσότερα έλεγαν αυτά τα έξτρα κόστη not included, οπότε χονδρικά βγαίνει ένα 15 με 16% πάνω, που δεν το λες και αμελητέο ποσό. Αν μπεις στο hotelsone.com πάντως σου βγάζει τις τιμές με όλα τα έξτρα υπολογισμένα, αν θες τσέκαρε και από εκει.
 

sheik

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Ενταξει ναι την βρηκα την ακρη δικο μου λαθος ηταν οντας αρχαριος. Απλως καλο ειναι να κοιταμε και τα sites των ξενοδοχειων γιατι εχω βρει κανα 3-4 περιπτωσεις που απευθειας απο κει εχουν λιγο καλυτερες τιμες.

Αυτο που βλεπω παντως ειναι πως ειναι πανακριβα τα "ξενοδοχεια" τους γιαυτα που προσφερουν. Θα μου πεις Manhattan θες αλλα οκ δε θα ειχα προβλημα αν τα ξενοδοχεια βλεπονταν. Εδω βλεπεις κριτικες για ποντικια και κατσαριδες, τα περισσοτερα δωματια ειναι τρυπες και αμα θες ιδιωτικο μπανιο και οχι κοινοχρηστο πρεπει να τα σκασεις κι αλλο. Τεσπα καναμε μια υποχωρηση, σκεφτηκαμε οτι απλα θα κοιμομαστε εκει οποτε ειπαμε να βρουμε κατι πιο οικονομικο και οσο γινεται και κλεισαμε στο Hotel 31 μεσω του site του ξενοδοχειου. Φαινεται πολυ παλιο, με κοινο μπανιο κλπ αλλα μας βγηκε συνολο 930 ευρω(ολα μεσα τελικη τιμη) για 7 νυχτες εχει ομως καλουτσικες κριτικες γενικα για αυτα που δινει.
 
Last edited:

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
@sheik γιατί δεν κοιτάς λίγο και προς την πλευρά του queens?
πχ. http://www.booking.com/hotel/us/ram...out=2016-06-23;atlas_src=hp_iw_btn#map_closed

Είναι κοντά σε 7 γραμμές μετρό και σχετικά κοντά στο Manhattan.
Αυτό στο λέω γιατί είναι κανονικό δωμάτιο, χωρίς κοινό μπάνιο, και πιο φτηνά από το να μείνεις μέσα στο μπιγκ απλ. Κοίταξε λίγο τοποθεσία, συνυπολόγισε και πως θα κινηθείς, διάβασε λίγο και την κόντρα (μέσα στο νησί ή απ' έξω :rolleyes-80:) και διάλεξε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom