Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Λοιπόν καλοί μου συμφορουμίτες,
Πρώτα από όλα ψάχνοντας λίγο τα των τρένων, κατάλαβα ότι δεν υπάρχουν δρομολόγια για όλες τις πόλεις, πχ για Τετουαν, Σεφσαουεν,Μέκνες κλπ.Σε αυτή την περίπτωση παίρνουμε λεωφορείο;

Για το οδικό δίκτυο ξέρετε αν είναι καλό; Θα είμαστε 4-5 και άρα θα μας βγει φτηνά το αμάξι καιθα είμαστε πιο ευέλικτοι.Το αμάξι όμως που το παρκάρεις εκεί; Οι μεδίνες έιναι όλο στενά δρομάκια.
Τravellstorytelelr, θα κοιτάξω το ριάντ που προτείνεις για σεφσαουέν.Marstay μήπως θυμάσαι το όνομα του Ριάντ στη Φεζ;Με έψησες πολύ να πάω και στην Aït Benhaddou, πολύ ιδιαίτερο μέρος για τα ευρωπαικά μου δεδομένα.
Θεωρείτε πως αντί να κοιμηθούμε Μέκνες είναι καλύτερα να μείνουμε 3 μέρες Φεζ , να δούμε μια μέρα την πόλη και να κάνουμε 2 ημερήσιες; Οι ημερήσιες είναι πακέτα που βρίσκεις έτοιμα εκεί ή απλώς παίρνεις το τρένο-λεωφορείο και πας;

Το Μαρακές, η Φεζ, η Ταγγέρη, Το Ραμπάτ και η Μέκνες πόσες μέρες θέλει το καθένα;

Έμενα στο Dar Labchara. Οσον αφορά την Ait Benhadou μην ενθουσιάζεσαι και τόσο. Αν σε βγάλει ο δρόμος πήγαινε αλλά μη περάσεις μόνο και μόνο για αυτό, αρκετά τουριστικό αν θες την γνώμη μου. Οι ημερησιες μπορεί να είναι και τα δύο. Ανάλογα με τι θες και πόσα λεφτά διαθέτεις. 3 μέρες για Φεζ είναι καλά. Και μόνο μία εκδρομή να κάνεις και να σου μείνουν 2 μέρες για Φεζ μια χαρά είναι. Να χαθείς και λίγο στα στενάκια να νοιώσεις τον παλμό της πόλης που είναι ίσως η πιο αυθεντική που είδα. Εγώ είχα πάει μόνο 3 μέρες Φεζ και 3 Μαρακές οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω και πολύ για τα υπόλοιπα.
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
ποια είναι αυτή? εννοείς Δυτ. Σαχάρα?
https://en.wikipedia.org/wiki/Moulay_Idriss_Zerhoun είναι πολύ κοντά στη Μέκνες. Το ταχι που πείρα από το σταθμό του τρένου (στη Μέκνες) πρότεινε και αυτή την πόλη στο τουρ που μας έκανε. Ούτε εγώ την ήξερα όταν οργάνωνα το ταξίδι...Υποτίθεται οτι απαγορευόταν η διανυκτέρευση σε μη μουσουλμάνους μέχρι κάποια χρονολογία που δεν θυμάμαι και γιαυτό και το "Απαγορευμένη πόλη".
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
https://en.wikipedia.org/wiki/Moulay_Idriss_Zerhoun είναι πολύ κοντά στη Μέκνες. Το ταχι που πείρα από το σταθμό του τρένου (στη Μέκνες) πρότεινε και αυτή την πόλη στο τουρ που μας έκανε. Ούτε εγώ την ήξερα όταν οργάνωνα το ταξίδι...Υποτίθεται οτι απαγορευόταν η διανυκτέρευση σε μη μουσουλμάνους μέχρι κάποια χρονολογία που δεν θυμάμαι και γιαυτό και το "Απαγορευμένη πόλη".
οκ κατάλαβα, θεωρείται ιερή αλλά με μπέρδεψε το ''απαγορευμένη'', αν θυμάμαι καλά περνάς από αυτή πηγαίνοντας στο volubilis.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Καλησπέρα, ετοιμάζουμε ένατ ταξίδι 8- ημερών στο Μαρόκο :Ταγγέρη-Τετουάν-Σεφσουαν-Φεζ-Μέκνες-Volubilis(η ρωμϊκλη πόλη) -Ραμπάτ ίσως και Μαρακές (ελπίζω) αν βρούμε φτηνά αεροπορικά για να επιστρέψουμε από εκεί. Αν κάποιος που ξέρει τη χώρα μπορεί να μου λύσει κάποιες απορίες, θα του ήμουν ευγνώμων
1) Είχατε ποτέ προβλήματα με την αστυνομία;Άκουσα από φίλους ότι τους ζητούσαν λάδωμα οι αστυνομικοί για να μη τους σέρνουν στο τμήμα για ψύλλου πήδημα ή για τα ταξιδιωτικά τους έγγραφα
2) Πως είναι το οδικό σύστημα και ποιο είναι το καλύτερο ΜΜΜ για μέσα στη χώρα;Τρένα; Εσείς προτιμήσατε να νοικιάσετε αμάξι ή χρησιμοποιήσατε τα μέσα; Είναι ακριβά και τα δρομολόγια τους ήταν βολικά;
3) Έχουμε μικρό μπάτζετ, να εμπιστευθούμε κάποια φθηνότερα καταλύματα που βρίσκω στο tripadvisor?Υπάρχουν χόστελ ή κάτι ανάλογο που να είναι σχετικά καθαρό - όχι ψυλλους :p - και ασφαλές;

Ευχαριστώ πολύ
Καλησπέρα, αν και έχει 2 χρόνια που επισκέφθηκα το Μαρόκο. Είχαμε μείνει 10 μέρες και κινηθήκαμε στον άξονα Φεζ-Ραμπάτ-Μαράκες-Χωριά Άτλαντα-Σαχάρα-Μαράκες.
1) Δεν υπάρει κανέναν πρόβλημα ασφάλειας. Δεν είχαμε ούτε ακούσαμε κανένα περιστατικό σας αυτό που αναφέρεις.
2) Τρένο. Μοιάζουν με τα τρένα που είχαμε στην Ελλάδα πριν 10 χρόνια. Πολύ οικονομικά. Τα δρομολόγια για τις πόλεις που προανέφερα ήταν πολύ βολικά. Ενδεικτικά αναφέρω Φεζ-Ραμπάτ αν θυμάμαι καλά ήταν περίπου 3 ώρες με κόστος 6Ε (!!)
3) Για κατάλυμα ψάξε ριαντ (σπίτια με εσωτερική αυλή) μέσα στις παλιές πόλεις (μεντίνες). Εμείς μέναμε μόνο μέσα στις παλιές πόλεις και αξίζει. Οι καινούριες πόλεις δεν μας άρεσαν ιδιαίτερα. Τα ριάντ ήταν απίστευτα όμορφα και καθαρά και το κόστος ήταν περίπου 30ε το δίκλινο (!!) την βραδιά. Τα συστήνω ανεπιφύλακτα.Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου πω που μείναμε
 

reisender

Member
Μηνύματα
59
Likes
62
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους, άρχισε να ξεκαθαρίζει το τοπίο πλέον.X777 αν το θυμάσαι πες μου το όνομα. Γενικά τα ριάντ τα βρίσκω στο booking και το ripadvisor? Αγγλικλα μιλάνε οι ντόποιοι ή μόνο γαλλικά;
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Στη Φεζ είχαμε μείνει στο Riad Dar Skalli με 30ε ανά βράδυ στη ραμπάτ είχαμε μείνει στο Dar Yanis λίγο πιο ακριβό αν θυμάμαι καλά στ 40ε και στο μαρακές είχαμε μείνει στο Riad Palais Des Princesses αν θυμάμαι καλά και εδώ με 40ε.
Στη σαχάρα είχαμε πάει με γκρούπ που κλείσαμε μέσω διαδικτύου μόνοι μας με 90ε-100ε (απίστευτη τιμή) για τρείς μέρες με τα ξενοδοχεία (μην περιμένεις κάτι φοβερό) και οδηγό. Η εκδορμή ήταν πάρα πολύ καλή αλλά είναι πολλά χιλιόμετρα. To site είναι αυτό http://morocco-desert-tours-marrakech.com/index.html
 

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
456
Καλησπέρα, ετοιμάζουμε ένατ ταξίδι 8- ημερών στο Μαρόκο :Ταγγέρη-Τετουάν-Σεφσουαν-Φεζ-Μέκνες-Volubilis(η ρωμϊκλη πόλη) -Ραμπάτ ίσως και Μαρακές (ελπίζω) αν βρούμε φτηνά αεροπορικά για να επιστρέψουμε από εκεί. Αν κάποιος που ξέρει τη χώρα μπορεί να μου λύσει κάποιες απορίες, θα του ήμουν ευγνώμων
1) Είχατε ποτέ προβλήματα με την αστυνομία;Άκουσα από φίλους ότι τους ζητούσαν λάδωμα οι αστυνομικοί για να μη τους σέρνουν στο τμήμα για ψύλλου πήδημα ή για τα ταξιδιωτικά τους έγγραφα
2) Πως είναι το οδικό σύστημα και ποιο είναι το καλύτερο ΜΜΜ για μέσα στη χώρα;Τρένα; Εσείς προτιμήσατε να νοικιάσετε αμάξι ή χρησιμοποιήσατε τα μέσα; Είναι ακριβά και τα δρομολόγια τους ήταν βολικά;
3) Έχουμε μικρό μπάτζετ, να εμπιστευθούμε κάποια φθηνότερα καταλύματα που βρίσκω στο tripadvisor?Υπάρχουν χόστελ ή κάτι ανάλογο που να είναι σχετικά καθαρό - όχι ψυλλους :p - και ασφαλές;

Ευχαριστώ πολύ
Γεια χαρά, εγώ πήγα πριν από ένα χρόνο. Πήγαμε με Ryan Air (Χανιά - Μπέργκαμο - Φεζ και αναχώρηση Μαρακές - Βενετία - Χανιά) και μας βγήκε πολύ φτηνά (δε θυμάμαι ακριβώς το κόστος αλλά έχω την εντύπωση ότι ήταν στο σύνολο περίπου 200 ευρώ το άτομο). Ήμασταν 4 άτομα και νοικιάσαμε ένα αυτοκίνητο. Για περίπου 15 μέρες μας πήγε 5500 MAD - άρα κάτι του τύπου 500 ευρώ συνολικά (περίπου 125/άτομο). Γενικά κάναμε πάρα πολλά χιλιόμετρα, αστυνομία είχε συχνά, αλλά ποτέ δεν αντιμετωπίσαμε θέμα, παρά μόνο όταν κάναμε εμείς μαλακία και μας τη χάρισαν κιόλας. Δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα με το αυτοκίνητο και πάντα ήταν πολύ εύκολο και ασφαλές το πάρκινγκ. Στο Μαρόκο παντού όπου μπορείς να παρκάρεις υπάρχει κάποιος ας τον πούμε παρκαδόρος. Του δίνεις κάτι ψυλλά και γενικά προσέχει το αυτοκίνητο. Για το λόγο αυτό στο Μαρόκο δεν υπάρχει καθόλου θέμα με κλοπές αυτοκινήτων ή σπασίματα να σου κλέψουν πράγματα (ok μέσα σε λογικά πλαίσια ε! :) ). Για την ελευθερία του πράγματος θα σου πρότεινα πολύ το θέμα αυτοκίνητο.

Γενικά για διαμονή, πέρα από τη πρώτη βραδιά δεν είχαμε κλείσει τίποτα άλλο. Είτε βρίσκαμε κάπου να μείνουμε φτάνοντας σε κάθε προορισμό, είτε πριν ξεκινήσουμε για ένα προορισμό μπαίναμε ένα booking και κλείναμε ή απλά κοιτούσαμε δυο τρία καταλύματα και τα βάζαμε στο gps για να τα βρούμε όταν φτάσουμε. Σε γενικές γραμμές μια χαρά ήταν όλα. Το αποκορύφωμα ήταν στο Μαρακές που μείναμε στο σπίτι κάποιου (Maison Oufala αν δε κάνω λάθος λεγόταν στο booking αλλά θα πρέπει να το ψάξω) και ήταν παραπάνω από τέλεια με κόστος πραγματικά μικρό. Κορυφαία στιγμή όταν ζητήσαμε στους σπιτονοικοκύρηδες να μας μαγειρέψουν ένα βράδυ και μας έφτιαξαν το καλύτερο φαγητό που φάγαμε ever.

Όσον αφορά τη διαδρομή, εμείς κινηθήκαμε εντελώς αντίθετα από ότι εσείς σκοπεύετε. Από Φεζ -> Μεκνές -> Μέσος Άτλας (Aζρού, Ιφράν, λίμνες) -> Ερασίντια -> Μερζούγκα -> έρημος -> Τιγνκριτ -> Ουαρζαζατ -> Εσαουίρα -> Μαρακές.

Αν θες μερικές φωτογραφίες μπορείς να βρεις για το πρώτο σκέλος -> http://www.croissantstories.com/gr/travelling/incredible-morocco-part-1/ (φωτογραφίες από τη συνέχεια του ταξιδιού το επόμενο διάστημα) . Για πληροφορίες εδώ οι ταξιδιωτικές ιστορίες έχουν πολύ περισσότερες.

Να περάσετε τέλεια!!
 

Lydias13

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Καλησπερα σας. θα ταξιδεψω 18-26 Ιουνιου στο Μαροκο με μια φιλη και εναν φιλο. Εχω διαβασει ολες τις ιστοριες για τοΜαροκο αλλα εχω καποιες αποριες ακομα. Σκεφτομαι για Μαρακες-Καζαμπλανκα-Ραμπατ-Φεζ, απο οτι εχω διαβασει οι Μαρακες και η Καζαμπλανκα δεν λενε και πολλα, γι αυτο θα κατσω δυο μερες Μαρακες και μια στην Καζαμπανκα. Θα ηθελα να διαβασω τις προτασεις σας για το προγραμα μου, δεν εχω καταληξει ακομα. Επισης δεν εχω καταλαβει πως μπορουμε να ντυθουμε με τη φιλη μου αφου θα εχει αρκετη ζεστη και απο οτι καταλαβα πρεπει να ειμαστε αρκετα σεμνες. Θα με ενδιεφερε να με παραπεμψετε σε ξενοδοχεια (ριαντ) και καποια γραφεια ή ανθρωπους για εκδρομη στην ερημο. Καπου διαβασα οτι δεν χρειαζεται να βγαλεις βιζα, στην βγαζουν στο αεροδρομιο οταν φτασεις, ισχυει..?
 

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
456
Βίζα δε χρειάζεται, no worries. Για την έρημο εξαρτάται από πού θέλεις να πας. Εμείς πήγαμε από Rissani -> Merzouga -> μετά παραμέσα με καμήλες. (μπορείς να δεις εδώ μερικές φωτογραφίες: http://www.croissantstories.com/gr/travelling/incredible-morocco-part-two/ ). Τώρα όσον αφορά το πώς το κανονίσαμε, ήταν στο μιλητό μέσω αυτού που είχε το riad που μείναμε στη Φεζ. Αν θέλεις να το κανονίσεις από πριν, εμείς πήγαμε με αυτούς: https://www.tripadvisor.com/Attract...e_Morocco_Tours-Fes_Fes_Boulemane_Region.html

Εσύ τώρα αν κινηθείς από Μαρακές μεριά, ίσως σε βολεύει περισσότερο να προσεγγίσεις την έρημο από Ουαρζαζάτ -> Zagora -> έρημος.

Όσον αφορά το ντύσιμο, ειδικά σε μέρη όπως το Μαρακές, Εσαουίρα, Καζαμπλάνκα δε θα έχετε κανένα πρόβλημα (εντάξει μη κυκλοφορείτε και με hot shorts). Σε πόλεις πιο "κλειστές" όπως η Φεζ, εντάξει απλά μην είναι κάτι ιδιαιτέρως αποκαλυπτικό. Σε γενικές γραμμές το Μαρόκο είναι μια χαρά, τίποτα εξτριμ συντηρητικό. Απλά σεβαστείτε το ότι μπορεί να έχουν ορισμένες πολιτισμικές ιδιαιτερότητες.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Σκεφτομαι για Μαρακες-Καζαμπλανκα-Ραμπατ-Φεζ, απο οτι εχω διαβασει οι Μαρακες και η Καζαμπλανκα δεν λενε και πολλα, γι αυτο θα κατσω δυο μερες Μαρακες και μια στην Καζαμπανκα
Όντως δύο μέρες είναι καλά για Μαρακές και άλλες 2 μίνιμουμ στη Φεζ, προσωπικά θα πήγαινα και Εσσαουίρα και θα έκοβα από Ραμπάτ, Καζαμπλάνκα δεν τρελλάθηκα αλλά μπορεί και να την αδικώ, αν πετάτε από ή προς εκεί οκ πάντως αφιερώστε μια μέρα.

Επισης δεν εχω καταλαβει πως μπορουμε να ντυθουμε με τη φιλη μου αφου θα εχει αρκετη ζεστη και απο οτι καταλαβα πρεπει να ειμαστε αρκετα σεμνες.
Στα τουριστικά μέρη όντως δεν υπάρχει μεγάλο θέμα όπως σου είπαν και πιο πάνω αρκεί να είναι στα πλαίσια του ευπρεπούς λαμβάνοντας υπόψιν τη χώρα που είσαι.
Με βερμούδες και φουστάνια μέχρι το γόνατο καθώς και χοντρό ραντάκι (μην κυκλοφορείτε με εξώπλατα για beach bar στο Λαγανά ) θα είστε οκ!
Αν και εγώ έβλεπα τουρίστριες με πολύ κοντά σόρτς απλά εμένα προσωπικά δε μου πήγαινε να φορέσω κάτι ανάλογο όσο και να ζεσταινόμουν.

. Θα με ενδιεφερε να με παραπεμψετε σε ξενοδοχεια (ριαντ) και καποια γραφεια ή ανθρωπους για εκδρομη στην ερημο
Έρημο θα πας Ζαγορά (πιο εύκολα προσβάσιμη από Μαρακές ας πούμε) ή Μερτζούγκα αν πάτε Φεζ μέσω Άτλαντα, αυτό θα πρέπει να το αποφασίσετε εσείς και επίσης πρέπει να διευκρινήσεις πως θα κινηθείτε, με αμάξι ή ΜΜΜ?
Τα περισσότερα ριαντ πάντως θα σας βρουν τρόπο να πάτε στην έρημο.
Επειδή οι μέρες σας δεν είναι πολλές πάντως και για να μην είστε στο τρέξιμο επικεντρωθείτε στο τι θα θέλατε περισσότερο να δείτε ώστε να μη σπαταλήσετε πολύ χρόνο σε μετακινήσεις.

Καπου διαβασα οτι δεν χρειαζεται να βγαλεις βιζα, στην βγαζουν στο αεροδρομιο οταν φτασεις, ισχυει..?
Βίζα δε χρειάζεται καθόλου στη χώρα ούτε πριν ούτε on arrival.
 

reisender

Member
Μηνύματα
59
Likes
62
Όλα έτοιμα για Μαρόκο, θα πάμε 15-24 Μαιου , πετάμε για Ταγγέρη και από εκεί θα μετακινούμαστε μέχρι να φτάσουμε Μαρακές από όπου και επιστρέφουμε.
15-16 Ταγγέρη
17 Τετουάν
18 Σεφσαουέν
19-21 Φεζ (από εκεί αυθημερόν Βολουμπίλις, Μέκνες ίσως και Μουλάι Ιντρίς)
22-24 Μαρακές (εκεί δεν έχουμε καταλήξει ακόμα που θα πάμε, υπάρχει η Εσσαουίρα και η ait benhaddou)
Πώς σας φαίνεται; Ίσως δε χρειάζεται διανυκτέρευση στην τετουάν και αρκεί ένα πέρασμα μόνο με τελικό προορισμό την Σεφσαουέν, ώστε να κερδίσω μια μέρα ακόμα στο Μαρακές ή την Φεζ
Όταν λέγατε 2-3 μέρες για Μαρακές και Φεζ εννοούσατε και τα πέριξ των πόλεων, σωστά;
Kingmouf εσύ ποια από τις δύο περιοχές της ερήμου θα προτιμούσες, από Φεζ ή από Μαρακές;
Σε αυτήν την διαδρομή που θα κινηθούμε υπάρχει κάποια πόλη/περιοχή που παραλείπω και αξίζει να επισκεφθώ;

Σας ευχαριστώ από καρδιάς για τη διάθεση σας να με βοηθήσετε τον τελευταίο μήνα με πολύ χρήσιμες πληροφορίες και συμβουλές, να είστε πάντα καλά! Ειλικρινά, κάνατε την οργάνωση του ταξιδιού πολύ ευκολότερη για εμένα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.358
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom