Προτάσεις για βιβλία

papatya

Member
Μηνύματα
55
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Πασχα-Ανταρκτική
Xerei kapoios na mou proteinei ena kalo biblio gia to Iran? Eite epistimoniko i kai logotexniko (arkei na exei sxesi me istorika- politika genonota).

Euxaristw polu!

- Den exw ellinikous xaraktires ston ipologisti apo ton opoio grafw -
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.305
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Σας παρουσιάζω ένα σπάνιο τίτλο κειμένου τον μοναδικό που ανακάλυψα μέσα σε δύο τόμους 1500 συμβολαίων, όπως είναι γραμμένο αλλά χωρίς τις περισπωμένες και τα πνεύματα λόγω του πληκτρολογίου και το οποίο δίνει πληφροφορίες για τις ιδέες και τα έθιμα της εποχής. Η γραφή είναι επίσημη συμβολαογραφική με ανακάτεμα εκκλησιαστικής, κρητικής μαζί με ιταλικές λέξεις λόγω της ετοκρατίας, και το θέμα κοντά στη Μεγαλοβδομάδα...
Πηγή: Ενετικές πηγές της Κρητικής ιστορίας, Νοτάριος Ιωάννης Κατζαράς 1607-1635 Βικελαία δημοτική βιβλιοθήκη

ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΑΓΑΠΗΣ

1623, 12 Δεκεμβρίου

αχκγ’ , δεκεμβρίου ιδ’

Δίκεων και επενετόν ήνε εις τους πιστους χριστηανούς να φιλάσουν τους ορησμούς του δεσπότη μας Χριστου, περιτοπλιας του αγιου κε ιερου Ευαγγελίου, εκήνο όπουυ μασε λέγει: ‘Εάν αφύτε της ανθρώπους τα παραπτόματα αυτόν, θέλει αφυσει και ο πατήρ ημόν ο ουράνιως τα παραπτόματα ημόν. Θεωρόντας και τα σκάνδαλα να μην καμνουν ποτε καλόν καρπόν, δια τουτο και εγώ Γεωργης Πεδιωτης υιός του Λαμπριανού από το χωρίον Κάτο Αμπραμοχώρι της Φουρνής, θέλοντας να κάμο τα αυτά αγιώματα λόγια και να κάμο ωσάν καλός χριστηανόςμ να αφύσο πασα λογής έκριτα και κακοσήνη απου εχω μετα σενα τον κυρ Κοσταντή Φουσκη του Πέτρου από το ηρημένον χωρίον, και φυλεί ένας τον άλλο μας, ού φυλήματι δολίον αλά φυλήματι κθαρό και αληθηνό. Στάντες και να λαβοθό εγώ ό άνωθεν Γεώργης από έσενα τον λεγόμενον Κονσταντή άνκαλα και αληθηνά και το λάβομα όπου με ελάβοσες να ήτονε από σφάλμα εδικό μου, σταντες και καπιος τηνας ανθρωπος πονηρός, μισόκαλος να ήθελεν ρήξη πέτρα ής την μπόρτα σου μια και διο βολπες την νηκτα πάρορα, και γρικοντας ετιας λογής εσηκόθης απού το στρόμα σου, σκανδαλησμενος ήσε εκήνο όπου ήρηξεν τζι πετρες ής την μπόρτα σου, πιάνοντας το ήσε ντεσπέζο και περνόντας εγώ την οραν εκηνη, εθέλησα να πάρο την κόλπα απάνο μου δια να σε ευγάλο από τον μεγάλο λογισμόν, και εσή ος μανησμένς όπου ήσουνε ήριξες και ελάβοσες με. Διά τούτο και εγώ οσάν το εγνόρισα το σφάλμα μου θέλο με όλην μου την λαβοματία και κάνομεν ετούτο το φανερόν ειστρουμέντο της αγάπης και σημπαθεί ένας του αλού μας και σηγχορό σου εσένα του άνωθεν Κονσταντί εις την λεγομενοι λαβοματια απού μου εσηγήρησε, και έτης σε παρακαλό να συμπαθήσης και εσή εμενα του άνωθεν Γεωργη και να ήμεσταν παντα αγαπιμένοι καθαρά και άδολα οσάν θελει ο δεσπότης μας Χριστός, και ούτος ήμε πρεζεντε και κοτεντος. Εις τούτο από το άλον μέρος εγώ ο άνωθεν Κοσταντής πρεζέντε και κοτεντος ής την αληθηνήν αγάπη και σηγχόρεση όπου εκάμαμε ενας του αλου μας και με το λεγομενον ειστρουμεντο ή πρεζεντζια τον κατογεγραμενον μαρτύρων όπου εδιαβάστη και επαρεκαλεθη. Μάρτυρες παρακαλετοι: παπά κυρ Πέτρο Φουλέ ποτέ Μανόλη, παπά κυρ Γεωργηη Πεδιώτη ποτέ παπα Ιωάννη, δαδασκαλο Νικολα Παντούβα του Μανόλη
 

dozas33

Member
Μηνύματα
6
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
κορσικη
Ταξίδι-Όνειρο
ανατολικη μεσογειος
Εχω σέ bdf 2 σπάνια βιβλία , "Ελληνες καί Νεοέλληνες "τού Β.Ραφαηλίδη και "Ανάλυση τής Νεοελληνικής Αστικής Ιδεολογίας" τού Γερ.Κακλαμάνη . Αν κάποιος τά θέλει μπορώ νά τού τά στείλω.
 
Last edited by a moderator:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Το βιβλιοπωλείο «Παπασωτηρίου» στον αριθμό 37 της οδού Πανεπιστημίου κατέβασε οριστικά τα ρολά του το περασμένο Σάββατο, νικημένο από την κλιμακούμενη κρίση χρεών στην οποία έχει περιέλθει η αλυσίδα τα τελευταία 2 χρόνια.......

http://www.huffingtonpost.gr/2016/0...apasotiriou-sth-panepistimiou_n_10044472.html
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Το βιβλιοπωλείο «Παπασωτηρίου» στον αριθμό 37 της οδού Πανεπιστημίου κατέβασε οριστικά τα ρολά του το περασμένο Σάββατο, νικημένο από την κλιμακούμενη κρίση χρεών στην οποία έχει περιέλθει η αλυσίδα τα τελευταία 2 χρόνια.......

http://www.huffingtonpost.gr/2016/0...apasotiriou-sth-panepistimiou_n_10044472.html

Πολύ κρίμα:( . Το επισκέφτηκα τελευταία φορά τον περασμένο μήνα...
Εν τω μεταξύ έχουν κλείσει πολλά τελευταία...π.χ.ο Ελευθερουδάκης στη Γλυφάδα μετά από πολλά χρόνια στο συγκεκριμένο σημείο:(
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Πολύ κρίμα:( . Το επισκέφτηκα τελευταία φορά τον περασμένο μήνα...
Εν τω μεταξύ έχουν κλείσει πολλά τελευταία...π.χ.ο Ελευθερουδάκης στη Γλυφάδα μετά από πολλά χρόνια στο συγκεκριμένο σημείο:(
Πότε έκλεισε ο Ελευθερουδάκης στην Γλυφάδα;Δεν το πήρα είδηση...Κρίμα...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Το βιβλίο(και όχι μόνο)πλήττεται τα τελευταία χρόνια και ειδικά η έντυπη μορφή του,αφού εναλλακτικά μπορεί κάποιος να το κατεβάσει και από το ιντερνετ.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Πότε έκλεισε ο Ελευθερουδάκης στην Γλυφάδα;Δεν το πήρα είδηση...Κρίμα...
Πολύ πρόσφατα. Είχε βάλει προσφορές σε πολύ καλά βιβλία του και ταμπέλα πως έκλεινε.....Δυστυχώς υπάρχει μεγάλη κρίση στον κλάδο του βιβλίου.

Προσωπικά πάντα προτιμώ την έντυπη μορφή του βιβλίου και μου αρέσει η διαδικασία ψαξίματος σε διάφορα βιβλιοπωλία, παρά να διαβάζω μπροστά σε μια οθόνη εκατοντάδες σελίδες.Το βρίσκω πολύ κουραστικό για τα μάτια να διαβάζω σε ηλεκρτρονική μορφή, ολόκληρα βιβλία.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Εν τω μεταξύ με τον Παπασωτηρίου τι γίνεται; Έκλεισε και το κατάστημα που διατηρούσε στο εκπτωτικό χωριό Μακ Άρθουρ Γλεν. Έχει διατηρήσει τα υπόλοιπα υποκαταστήματα του; Μου άρεσε πολύ ως βιβλιοπωλείο....
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Έχω να προτείνω μια μικρή ποιητική συλλογή: "Δεν είναι η εποχή των κερασιών" του Γ. Δομιανού. Νομίζω πρώτη φορά εκδίδει κάτι δικό του, νεαρός σχετικά, με προβληματισμό και μια κίνκυ πινελιά που μου έκατσε μια χαρά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom