Μάλτα Πατήσαμε γη?? Summer love in Malta!

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Alex Loco δεν σε περίμενα τέτοιο τρέντυ τύπο ώστε να βγάζεις τέτοιες φωτογραφίες του συρμού!!

Άντε γράψε τη συνέχεια για να πάθουμε αν η κοπέλα στη φωτό είναι απλή φίλη η Η φίλη.
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Μετά το ταξίδι μου στη Πορτογαλία τον Ιανουάριο είχε από καιρό κανονιστεί με τη κοπέλα μου τη Δώρα (ήμασταν μαζί και όταν πήγα Λισαβόνα ) να πάμε ένα ερωτικό ταξιδάκι . Οι προτάσεις πολλές. Αγαπημένος μου στόχος η βαλτική που ακόμα δεν κατάφερα να πάω και συγκεκριμένα η Λιθουανία χωρίς να αποκλείσουμε Λετονία η Εστονία. Όμως τα αεροπορικά ήταν ανέφικτα για το budjet μας κι έτσι στραφήκαμε σε άλλο στόχο. Ισπανία και συγκεκριμένα Καταλονία πράγμα που σημαίνει ότι πάει πακέτο και η Ανδόρα !! Βρήκαμε πτήσεις φτηνές μέσω Bergamo κι εκεί που ευτυχώς ακόμα δεν το έχω κλείσει βλέπω ότι από |Βergamo Θεσσαλονίκη έχει μείνει ένα εισιτήριο κι εμείς είμαστε δύο !!! Ξενέρα μεγάλη.. Άρα λέω με την άνεση του ήδη ψαγμένου σε αποτυχία πάμε Μάλτα !!
- Μέσα !
Έτσι λοιπόν μέσω Αθήνας και συνολικά με 126 ευρώ για 4 πτήσεις έκλεισαν τα εισιτήρια από τις 12 μέχρι τις 16 Ιουλίου ! Ο καιρός πέρασε σχετικά γρήγορα καθώς ψυχολογικά δεν είναι και η καλύτερη περίοδος αφού όσο τρελός και αν παρουσιάζομαι στο αγαπημένο forum παλεύω εδώ και μήνες με τους δικούς μου δαίμονες που έχουν κατασκηνώσει στο μυαλό μου .. Το να διαλέξω ένα ταξίδι ήταν ένα ρίσκο καθώς δεν γνώριζα αν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω ακόμα και παίρνοντας το ναρκωτικό μου που είναι τα ταξίδια.. πιο πριν άλλωστε ακύρωσα ένα διήμερο στα Σκόπια γιατί με είχαν καταβάλει ξανά οι δυσκολίες .. Αλλά δεν ήθελα να αφήσω την ευκαιρία και πήγα κόντρα στις δύσκολες μέρες πηγαίνοντας στη Μάλτα !!
Ξημερώματα Σαββάτου είχαμε ήδη επιβιβαστεί στο αεροπλάνο της Ryanair για πρώτη στάση την Αθήνα και έπειτα τη πόλη Luqa που είναι το αεροδρόμιο της Μάλτας. Η πρώτη άποψη είναι από εμένα ότι ήρθαμε στην Αλγερία και από τη Δώρα ότι είμαστε στο Βιετναμ !! Μπεζ κτίσματα κόκκινη άμμος και φοίνικες !!! Λέω μάλλον μας κατέβασε στο Marakesh έγινε αεροπειρατεία !! Γρήγορα αντιλαμβάνεσαι ότι είσαι κοντά στην Αφρική σε μια χώρα με Αραβική επιρροή και πολλών ειδών κόσμου αλλά κυρίως άκρως τουριστική !! Η Βαλλέττα λοιπόν 8 χιλιόμετρα από το αεροδρόμιο με το λεωφορείο χ4 ήταν αρκετά κοντά κολλητά με τη πόλη ας πούμε Floriana . Ας πούμε λέω γιατί αν κατάλαβα κάτι στη Μάλτα είναι ότι εκτός ότι διασχίζεται όλη με το αστικό οι πόλεις-χωριά είναι κολλητά σπάνια να έχει κάποιο κενό με χωράφια για να καταλάβεις ότι είναι διαφορετικό. Είναι γειτονιές καλύτερα θα τις έλεγα. Η ζέστη αφόρητη ήδη στα πρώτα μας βήματα. Η πείνα έντονη . Λέω πρέπει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να φάω μια τοπική κουζίνα. Είχαμε αποφασίσει να φάω Fenek που είναι το κουνέλι η σπεσιαλιτέ τους και το εμπνεύστηκα από τη σειρά εγκλήματα ακριβώς από εκεί που εμπνεύστηκα και το τίτλο. Ιδού :

Αλλά για αρχή το burger king βρέθηκε μπροστά μου ! Αφού γέμισαν στομάχια φύγαμε για τη ξενοδοχειάρα μας το Palazzo Sant Ursula κτήριο του 16ου αιώνα !! Μετά από μικρή αναζήτηση βρέθηκε σε ένα στενό και ήρεμο δρομάκι στην οδό Sant Ursula street 74 !! Χτυπάμε πόρτα 1 φορά 2 ,3 567 φορές ΤΙΠΟΤΑ !! Πόρτα παλιά σκονισμένη παράθυρα κλειστά λέω μπράβοοο απατεώνες οι κύριοι και εμείς χωρίς σπίτι !! Κρύος ιδρώτας...

Συνεχίζεται...

13695853_10206515674992522_1793589651_n.jpg
13735343_10206515676912570_1021787379_n.jpg
13735505_10206515683312730_2132621325_n.jpg
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Alex Loco δεν σε περίμενα τέτοιο τρέντυ τύπο ώστε να βγάζεις τέτοιες φωτογραφίες του συρμού!!

Άντε γράψε τη συνέχεια για να πάθουμε αν η κοπέλα στη φωτό είναι απλή φίλη η Η φίλη.
ένα ταξίδι πήγα με γυναίκα τι ήθελες να κάνω κ αλλιώς ???
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Εκεί λοιπόν που έχουμε φρικάρει ακούω μια φωνή από το δρόμο να με φωνάζει Αλεξάντρος !! Βλέπω μια ομορφούλα να έρχεται προς τα εμάς και μας λέει ότι δεν έβρισκε να παρκάρει. Ευτυχώς σωθήκαμε. Το ξενοδοχείο παλιό κτήριο του 16ου αιώνα ήταν λίγο κάπως τρομακτικό θα έλεγα. Το δωμάτιο μας ήταν στο ισόγειο . Όταν μπήκαμε μέσα μύριζε μούχλα και δούλευε ένα μηχάνημα που τραβούσε και καλά τη μούχλα. Αφού τακτοποιηθήκαμε η Δώρα έδωσε τη λύση. Έξω είχε σε διάφορα σημεία αυτό το αρωματικό που κάθε λίγο κάνει ψιιτ από μόνο του. Πήρε ένα και το έβαλε στο δωμάτιο. Επί 5 μέρες δεν το βγάλαμε κοντέψαμε να πνιγούμε λίγο αλλά από τη μούχλα ήταν καλύτερο. Κάτσαμε στο κρεβάτι και ομολογώ ότι από τη κούραση ξεράθηκα μέχρι το βράδυ. Δεν είχα δύναμη να σηκωθώ να πάμε καμιά βόλτα !! Τελικά βολτάραμε στα όμορφα στενά της Βαλλέτα που τη νύχτα την αγαπούσα πιο πολύ είχε κάτι μοναδικό . Στενά με λίγο φως και λίγο κόσμο εστιατόρια κρυμμένα σε περίεργα σημεία με θέα τη θάλασσα καθόλου κίνηση από αυτοκίνητα και θόρυβο. Θέλαμε να φάμε και πήγαμε κεντρικά . Είχε αρκετό κόσμο εκεί κυρίως θα έλεγα τουρίστες όπως και σε όλο το νησί. Η πρώτη μας αναγνωριστική βόλτα δεν κράτησε πολύ καθώς φάγαμε και πήγαμε να κοιμηθούμε. Ξυπνήσαμε νωρίς και αναχωρήσαμε για τη πόλη Rabat. Μακρυά με λεωφορείο δεν ήταν πάντως. Εκεί είχαμε σκοπό να επισκεφτούμε τις κατακόμβες του Αγίου Παύλου αλλά και τη πόλη Mdina που είδα στο χάρτη ότι ήταν δίπλα. Βολτάραμε αρκετά μέχρι να βρούμε τις κατακόμβες. Απορώ πως αντέχανε εκεί μέσα. Δώσαμε και 5 ευρώ είσοδο μάλλον λίγο χαμένα τα θεωρώ καθώς δεν είναι και κάτι το αποπνικτικό υπόγεια με δρομάκια και υγρασία ! Η ζέστη μας δυσκόλευε αρκετά στη πορεία μας και έτσι είπαμε κακώς βέβαια να μην αναζητήσουμε τη Mdina. Φυσικά όπως γυρνούσαμε πίσω είδαμε μια πύλη που έγραφε Mdina -.- . Δεν ξέρω αν χάσαμε κάτι σπουδαίο αλλά δεν την είδαμε ποτέ !! Το βράδυ λέγαμε να φάμε κάτι λίγο ποιοτικό και την έβγαλα τη κυρία έξω για μια φορά κ εγώ να γίνω λίγο ρομαντικός. Πήγαμε σε ένα κεντρικό restaurant και φάγαμε δύο ψαγμένες μακαρονάδες που κακώς είχαν μπόλικο σκόρδο αλλά δεν το ξέραμε :p . Φυσικά όλα εμπειρίες είναι δεν μετανιώσαμε και για κάτι . Βρήκα και κασκόλ και μαγνητάκι και zippo για το κολλητό μου το Λαζ από τέτοια ήμουν καλυμμένος. Κοιμηθήκαμε στη κρεβατάρα μας περιμένοντας το πρωί που θα δροσίζαμε τα κορμιά μας στο ακατοίκητο νησί το Comino και το φημισμένο Blue Lagoon !!!

Συνεχίζεται..

13689861_10206515675992547_709976081_n.jpg

το ξενοδοχείο


13706177_10206515602910720_666595599_n.jpg

Οι κατακόμβες του Αγίου Παύλου


13735236_10206515666472309_749996262_n.jpg

Rabat city

13692140_10206515676872569_9735962_o.jpg

Βραδινή Βαλλέττα



Μακαρονάδες με σκόρδο xD
 
Last edited:

kanaliotis

Member
Μηνύματα
143
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Γεια σου Αρειανακι τρελό , σούπερ η Μαλτα , ελπίζω να πέρασες καλά !
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Παλεύοντας να απολαύσω το ταξίδι μου κάθε πρωινό ξύπνημα ήταν βάναυσο καθώς ήμουν στο πόδι από τις 7 χωρίς λόγο. Απλά το μυαλό μου δεν ηρεμούσε ούτε στον ύπνο μου. Και δεν ήθελα να μεταδώσω τη σύγχυση μου στη Δώρα γιατί δεν είχα σκοπό να της χαλάσω τον ύπνο έτσι κ αλλιώς δεν φταίει καθόλου ίσα ίσα με έχει στηρίξει πολύ. Κάνοντας υπομονή κοιτάζοντας τον εαυτό μου στο καθρέφτη του αθόρυβου μπάνιου για αρκετή ώρα σκεπτόμενος τι έχω πάθει και μολύνεται το μυαλό μου έκανα ότι μπορούσα να το αποβάλλω και να διασκεδάσω στη ποθητή επίσκεψη στο Blue Lagoon. Και τα κατάφερα. Ξύπνησα τη Δώρα μετά από 3 ώρες αναμονής ετοιμαστήκαμε και αφού βρήκαμε ένα πολύ καλό μαγαζάκι που είχε πίτες γευστικότατες πήραμε το λεωφορείο ( δεν θυμάμαι αριθμό) για τη πόλη Cirkewa που ήταν η τελευταία πάνω στη μύτη του νησιού εκεί που θα μας άφηνε ακριβώς στο λιμάνι για να πάρουμε το καραβάκι . Το ferry πήγαινε στο νησί της Καλυψώς το Gozo και έπαιρνες και αμάξι μαζί σου ενώ το καίκι που πήραμε εμείς δεν έπαιρνε οχήματα καθώς το νησί Comino είναι ακατοίκητο. Δώσαμε 10 ευρώ για το πάνε έλα και ομολογώ ότι η τακτική τους είναι αρκετά καλή αφού παραλίες καλές δεν έχουν ούτε και πολλές αν και πρόκειται για νησί .Είναι βραχώδης αρκετά η Μάλτα. Ακόμα και στο Blue Lagoon άκρως τουριστικός προορισμός( πιστεύω όλοι οι Τουρίστες που πάνε στη Μάλτα επισκέπτονται το νησάκι Comino) αν εξαιρέσεις τα κρυστάλλινα νερά η άμμος είναι λίγη γιατί είναι πίτα στα βράχια !! Προφανώς ξαπλώστρα δεν υπήρχε ελεύθερη γινόταν χαμός αλλά και αν υπήρχε το τόσο μπούγιο που επικρατούσε και οι τιμές που είχαν ήταν αστείες για τη δικιά μου ιδεολογία οπότε όπως τόσος κόσμος αράξαμε στο λόφο πάνω από τη παραλία. Οι καντίνες φυσικά ήταν φίσκα και τις τιμήσαμε και με το παραπάνω. Σαν εμπορικό κομμάτι το Comino κάνει χρυσές δουλειές ! Η θάλασσα ήταν κρύα αλλά με τόσο ζέστη μπήκαμε εύκολα και περάσαμε πολύ καλά. Στο γυρισμό μάλιστα μας κάνανε ένα tour στις σπηλιές που υπήρχαν με τη βαρκούλα και εκεί έδινε γερά γκάζια ο οδηγός κάνοντας μας μούσκεμα καθώς καθόμασταν στην ουρά του καϊκιού αλλά μας άρεσε πολύ η δροσιά που μας πρόσφερε !! Το βράδυ ήμασταν αρκετά κουρασμένοι και δεν υπήρχε όρεξη και αντοχή για τίποτα παρά μόνο για λίγο φαϊ και ύπνο !! Είχαμε ακόμα μια μέρα στη Μάλτα και νιώθαμε γεμάτοι από το ταξίδι μας με εξαίρεση το νησί Gozo και τη πόλη Mdina που δεν τα είδαμε τελικά !

Συνεχίζεται...

13713496_10206515592310455_171507039_n.jpg


Μαγευτικό Blue Lagoon

13720623_10206515592150451_86137890_o.jpg
 

Attachments

Last edited:

Val.Pav.

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Εσυ σιγουρα θα ησουν "μουσκεμα" με τοσα τεκνά που θα μπανισες στην παραλια...!!
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Εσυ σιγουρα θα ησουν "μουσκεμα" με τοσα τεκνά που θα μπανισες στην παραλια...!!
χαχα φιλε ειχε κατι τραβελια και για σενα μουρλια !! ( γεια σου Ευαγγελια αρενωπη !!)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.601
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom