Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο αυθημερόν

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλησπερα ταξιδιωτες!
Θα βρισκομαι παλι Παρισι αυτο το Νοεμβρη και επειδη ειναι η 4η φορα ειπα να πεταχτω αυθημερον Λονδινο. Ξερω οτι υπαρχουν απειρες πληροφοριες και ιστοριες εδω μεσα αλλα δυστυχως θα βρισκομαι μεχρι και αρχες Νοεμβρη για δουλεια στη Σαντορινη και δεν εχω ουτε χρονο, ουτε ιντερνετ για να ευχαριστηθω την αναζητηση :p Λοιπον... Θα βρισκομαι εκει για περιπου 10 ωρες.
Θελω γενικα να μου προτεινετε μια "διαδρομη" που πρεπει να ακολουθησω, μια σειρα συγκεκριμενων πραγματων (2-3 φανταζομαι, δε νομιζω να χωρεσουν παραπανω :p ) που πρεπει οπωσδηποτε να δουμε, καποιο φαγητο που πρεπει οπωσδηποτε να φαμε, ενα μερος για πρωινο/τσαι/lunch κτλ. ΞΕΡΩ οτι ουσιαστικα δεν προλαβαινουμε να δουμε τιποτα αλλα η eurostar δεν κανει επιστροφες χρηματων, οποτε... :p
Ευχαριστω προκαταβολικα! :)
Εγω θα έπαιρνα το μετρό απο St Pancras και θα κατέβαινα Green Park. Απο εκεί μετα πόδια μέσω Green Park και St James Park θα έφτανα στο Αββαείο του Westminster και απο εκει Big Ben και κοινοβούλιο που είναι δίπλα. Μετα θα συνέχιζα προς Trafalgar Square για πινακοθήκη. Αν σας αρεσουν οι πίνακες μια βιαστική ματιά στους 4-5 πιο σημαντικούς γίνεται (είναι δωρεάν). Απο εκεί Piccadilly Circus και στη συνέχεια Leicster Square και Covent Garden.Συνέχεια για Βρετανικό μουσείο και γρήγορη ματιά στα μάρμαρα του Παρθενώνα και στην στήλη της Ροζέτας (επίσης δωρεάν). Μετά Oxford street και απο εκεί λεωφορείο μέχρι το St Pancras για επιστροφή.Θα πάρεις μια γενική εικόνα απο Λονδίνο. Όσο για φαγητό κτλ ας πουν οι πιο ειδικοί.
 

Fanula

Member
Μηνύματα
89
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
NYC
Ταξίδι-Όνειρο
USA roadtrip
Εγω θα έπαιρνα το μετρό απο St Pancras και θα κατέβαινα Green Park. Απο εκεί μετα πόδια μέσω Green Park και St James Park θα έφτανα στο Αββαείο του Westminster και απο εκει Big Ben και κοινοβούλιο που είναι δίπλα. Μετα θα συνέχιζα προς Trafalgar Square για πινακοθήκη. Αν σας αρεσουν οι πίνακες μια βιαστική ματιά στους 4-5 πιο σημαντικούς γίνεται (είναι δωρεάν). Απο εκεί Piccadilly Circus και στη συνέχεια Leicster Square και Covent Garden.Συνέχεια για Βρετανικό μουσείο και γρήγορη ματιά στα μάρμαρα του Παρθενώνα και στην στήλη της Ροζέτας (επίσης δωρεάν). Μετά Oxford street και απο εκεί λεωφορείο μέχρι το St Pancras για επιστροφή.Θα πάρεις μια γενική εικόνα απο Λονδίνο. Όσο για φαγητό κτλ ας πουν οι πιο ειδικοί.
ευχαριστω για την απαντηση @Hugin. Ολες αυτες οι αποστασεις μου φαινονται λιγο τεραστιες , παρ'ολα αυτα τα μερη που προτεινεις ειναι σουπερ! ποσο κοστιζουν τα εισιτηρια του μετρο; και το λεωφορειο που αναφερεις απο την oxford, ξερεις απο που το παιρνουμε και ποιο ειναι;
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ευχαριστω για την απαντηση @Hugin. Ολες αυτες οι αποστασεις μου φαινονται λιγο τεραστιες , παρ'ολα αυτα τα μερη που προτεινεις ειναι σουπερ! ποσο κοστιζουν τα εισιτηρια του μετρο; και το λεωφορειο που αναφερεις απο την oxford, ξερεις απο που το παιρνουμε και ποιο ειναι;
Δεν ειναι και τοσο μεγάλες οι αποστάσεις!!Το ημερήσιο για όλα τα μεσα ειναι 6,5 λίρες αλλα δεν μπορω να σου δωσω αλλες λεπτομερειες γιατι εγω χρησιμοποιώ oyster 7ημερου συνηθως. Στάσεις εχει πάρα πολλες πάνω στο δρόμο. Τα νουμερα που βολευουν ειναι τα 10,73 και 390. Θα το παρεις απο την πλευρα που είναι το Selfridges.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Δεν ειναι και τοσο μεγάλες οι αποστάσεις!!
Πολύ σωστά! Έχεις φτιάξει μία πολύ ωραία διαδρομή για έναν ημερήσιο χαλαρό περίπατο ώστε να δει κάποιος τα βασικότερα από τα αξιοθέατα του Λονδίνου.
Εντάξει η πόλη είναι απέραντη αλλά για μία μέρα ακολουθώντας τη συγκεκριμένη διαδρομή θα πάρει μία γεύση.

Το ημερήσιο για όλα τα μεσα ειναι 6,5 λίρες
@Fanula βγάζοντας μία Oyster card (πλαστική κάρτα που μοιάζει με πιστωτική από οποιοδήποτε σταθμό μετρό) θα χρειστεί να δώσεις αρχικά 5 λίρες για την έκδοση της κάρτας (τα οποία στο τέλος της μέρας τα παίρνεις πίσω από οποιοδήποτε σταθμό μετρό) συν 6,5 λίρες που είναι το ανώτατο ημερήσιο κόστος για όλες τις διαδρομές με όλα τα ΜΜΜ.
Υπάρχει βέβαια και η ημερήσια Travelcard με κόστος 12 λίρες για απεριόριστες διαδρομές, αλλά στην πρώτη περίπτωση νομίζω ότι σε συμφέρει περισσότερο γιατί στο τέλος της ημέρας επιστρέφοντας την Oyster card θα πάρεις πίσω τις 5 λίρες.

Στάσεις εχει πάρα πολλες πάνω στο δρόμο. Τα νουμερα που βολευουν ειναι τα 10,73 και 390. Θα το παρεις απο την πλευρα που είναι το Selfridges.
Στην Oxford Street, όπως πολύ σωστά σου γράφει και ο @Hugin είτε από τη στάση μπροστά στο Selfridges είτε στην επόμενη μπροστά στο John Lewis (δεν ξέρω αν έχεις επισκεφθεί ξανά το Λονδίνο αλλά είναι δύο πολύ μεγάλα πολυκαταστήματα στον εμπορικότερο δρόμο του Λονδίνου στην Oxford Street) θα πάρεις ή το λεωφορείο 390 (με κατεύθυνση Archway), ή το λεωφορείο 10 (με κατεύθυνση Kings Cross Str. / Yorkway), ή τέλος καλύτερα το 73 (με κατεύθυνση Stoke Newington) γιατί είναι πιο σύντομη η διαδρομή με λιγότερες στάσεις.
Καλά να περάσεις!

Σημείωση
@Hugin συγγνώμη για την παρέμβαση στην απάντηση σου, δεν θέλω να κάνω τον ειδήμονα, αλλά επειδή αγαπώ πολύ αυτή την πόλη - όπως βλέπω και εσύ άλλωστε - ήθελα να σημειώσω κάποιες επι πλέον λεπτομέρειες.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
@vasnorth Οσες επι πλεον λεπτομέρειες τοσο καλύτερα για όλους μας. Οποιαδήποτε παρέμβαση δίνει περισσότερες πληροφορίες είναι πάντα καλοδεχούμενη.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Απο Παρίσι μονοήμερη σε Λονδίνο;; μέγα λάθος !!! Τι να δεις και να καταλάβεις σε μια μεγαλούπολη για μια μέρα;; το μόνο που θα καταλάβεις είναι ότι έκανες λάθος (ειδικά αν πας πρώτη φορά) που πήγες μόνο για μια μέρα... αυτό μοιάζει σαν τα touch 'n go των αεροσκαφών...

Μονοήμερη πας μιά μιαμιση ώρα μακρυά σε μια μικρή πόλη ή κωμόπολη με κανένα κάστρο, κανα ποταμάκι, πάρκο κλ και δόξα το θεό έχει ένα σωρό απο αυτά γύρω απο το Παρίσι...

Αυτό το λάθος θα το καταλάβαινα μόνο σε πακέτο εκδρομικό πχ Βιέννη Βουδαπέστη κλ και πάλι θα είχα ενστάσεις ...

Εντάξει γούστα είναι αυτά αλλά πρέπει να απολαμβάνεις το όποιο ταξίδι και να μην είσαι με το ρολόι στο χέρι και στο τρέξιμο συνεχώς..
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Απο Παρίσι μονοήμερη σε Λονδίνο;; μέγα λάθος !!! Τι να δεις και να καταλάβεις σε μια μεγαλούπολη για μια μέρα;; το μόνο που θα καταλάβεις είναι ότι έκανες λάθος (ειδικά αν πας πρώτη φορά) που πήγες μόνο για μια μέρα...
Σίγουρα είναι λάθος και κυρίως άδικα έξοδα. Μου θυμίζει πριν πολλά χρόνια που ήμουν Βρυξέλλες και πήγαμε μονοήμερη οργανωμένη εκδρομή από εκεί στο Παρίσι (!) γιατί ο αδελφός μου δεν είχε πάει μέχρι τότε. Καταλήξαμε να είμαστε σε ένα πούλμαν και για πολλές ώρες να μας τριγυρνάνε από εδώ και από εκεί μπας και δούμε κάποια αξιοθέατα. Ευτυχώς πήγε κανονικό ταξείδι μετά από λίγο καιρό και είδε το Παρίσι όπως και αξίζει.
Εντάξει κάποια μέλη εδώ στο forum έχουν κάνει κάποιες μονοήμερες σε μεγαλουπόλεις (στη Ρώμη πχ.) αλλά νομίζω ότι δεν ήταν η πρώτη τους φορά.
Αλλά όμως όπως μας λέει η φίλη μας παραπάνω ήδη έχει κλείσει τα εισιτήρια με το Eurostar και δεν υπάρχει επιστροφή χρημάτων σε περίπτωση ακύρωσης.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Απο Παρίσι μονοήμερη σε Λονδίνο;; μέγα λάθος !!! Τι να δεις και να καταλάβεις σε μια μεγαλούπολη για μια μέρα;; το μόνο που θα καταλάβεις είναι ότι έκανες λάθος..
Ετσι ακριβώς....και όταν το τρένο κοστιζει και κάποια λεφτά(αλήθεια πόσα;)που με καλό προγραμματισμό θα ήταν τα αεροπορικά για ένα ταξίδι,αργότερα,μόνο στο Λονδίνο.Αλλά σίγουρα είναι μιά εμπειρία...Εγώ θα προτιμούσα εκδρομή σε κάποια άλλη μικρή πόλη της Γαλλίας.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Η πρώτη φορά που πήγα Λονδίνο ήταν αυθημερόν απο Νίκαια και επειδή η επιστροφή ήταν μετά τα μεσάνυχτα το συνδύασα και με αγώνα της Τσέλσι!! Κουράστηκα αλλα μου μπήκε το μικρόβιο και πήγα πολλές φορές στο μέλλον!!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Κι εγω το χω κανει,2 η 3 φορες..αλλα ειχα βρει πολυ φθηνα εισητηρια με το Γιουροσταρ..κατι 36 ευρο πανε ελα,θυμαμαι..Βεβαια ηταν πολλες οι μερες στο Παρισι και στο Λονδινο πηγαιναμε για να δουμε φιλους και μερη που αγαπουσαμε..Παντως,με κινδυνο να φανω γραφικη,υποστηριζω παντα την λυση των τουριστικων λεωφορειων για τετοιες περιπτωσεις..μαλιστα νομιζω πως καποιο απο αυτα προσφερει και μια μικρη βολτα στον Ταμεση..
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
υποστηριζω παντα την λυση των τουριστικων λεωφορειων για τετοιες περιπτωσεις..μαλιστα νομιζω πως καποιο απο αυτα προσφερει και μια μικρη βολτα στον Ταμεση..
Η χρήση των τουριστικών λεωφορείων ( τύπου Hop on - Hop off ) σε πόλεις όπως το Λονδίνο σε γενικές γραμμές είναι σχεδόν απογοητευτική αλλά και αρκετά κουραστική από το χάσιμο χρόνου από την κίνηση που θα συναντήσει κάποιος στους δρόμους μιας τέτοιας μεγαλούπολης.
Στην προκείμενη περίπτωση, όπως σωστά αναφέρεις, είναι μία πολύ καλή λύση για να τη δεις κάπως ξεκούραστα αλλά και να έχεις μία συνοπτική εικόνα από όλη την πόλη.
Η συγκεκριμένη εταιρεία συνδυάζει και περιήγηση με το λεωφορείο και με τα πόδια αλλά και βόλτα στον Τάμεση (ίσως να είναι μία από αυτή που αναφέρεις):
http://eng.bigbustours.com/london/tour-highlights.html
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.191
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom