Βιετνάμ Καμπότζη Αν έχεις τύχη διάβαινε και κουράγιο περπάτα (Βιετνάμ-Καμπότζη)

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Villi μου απίστευτη εμπειρία αυτό το ταξίδι! Τα γραπτά σου όπως πάντα ξεχωριστά! Κι αυτό που λατρεύω είναι το πόσο συνειδητοποιημένη ταξιδιώτρια είσαι. Πάντα το ψάχνεις πολύ, επιλέγεις εναλλακτικές με σεβασμό προς τους ντόπιους και προσπαθείς να αποκομίσεις όσο πιο αυθεντικές εμπειρίες μπορείς από τον εκάστοτε τόπο! :)
Τι να πω τώρα;Το ευχαριστώ είναι λίγο!
Το κομμάτι αυτό του ταξιδιού όπως και το κομματι του Μεκόνγκ ήταν αυτά που με προβλημάτισαν και τα έψαξα πάρα πολύ.Τα τουρ που προσφέρουν τα πρακτορεία δε λέω ότι είναι άσχημα αλλά πολλές φορές δε σε αφήνουν να πλησιάσεις πολύ την πραγματικότητα.Ή τουλάχιστον όχι όσο θέλω εγώ.Σου προσφέρουν ωραίες εικόνες χωρίς ουσιαστική επαφή.Εξαρτάται βέβαια και τι θέλει ο καθένας.Δεν επιδιώκουν όλοι την επαφή με τους ντόπιους ή θέλουν την ησυχία τους,δε το θεωρώ απαραίτητα κακό.Νομίζω ότι για τον τόσο λίγο χρόνο που είχα ήταν ο καλύτερος τρόπος να απομακρυνθώ από το στημένο τουριστικό σκηνικό και να ρίξω μια κλεφτή ματιά στην πραγματική καθημερινή ζωή έτσι όπως είχα ονειρευτεί την επίσκεψή μου στην περιοχή.

Γράφεις υπέροχα!! Με έχεις πάρει μαζί σου στο ταξίδι αυτό...:lol:
Την αγάπησα πραγματικά αυτή τη χώρα και γράφω παρασυρόμενη από τα ειλικρινή μου αισθήματα.Νομίζω ότι έστω και λίγο παρασέρνω κι όλους εσάς που με διαβάζετε και σας ευχαριστώ πολύ γι'αυτό!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Φτάσαμε στο Hanoi νωρίτερα κι από την προβλεπόμενη ώρα,4:45 μπαίναμε στην πόλη.Στις 7:30 έπρεπε να βρισκόμαστε στα γραφεία του royal palace τα οποία βρισκόντουσαν 10 λεπτά με τα πόδια από το σταθμό.Τι κάνουμε 5 η ώρα το πρωί και για 2 ώρες στο Ηanoi που κοιμόταν;Ψάξαμε κάπου να πάρουμε πρωινό,όλα τριγύρω κλειστά!Δρόμο παίρναμε,δρόμο αφήναμε πιάνει το μάτι μου κόσμο σε κάτι στενά.Ας μπούμε κάτι θα έχει!Αμ δε!Ο υπόκοσμος του Hanoi ξεβραζόταν από τα διάφορα μαγαζιά,κοπελίτσες με στραπατσαρισμένο μακιγιάζ πήγαιναν για ύπνο κι οι ιδιοκτήτες είχαν βγει και πλένανε τους δρόμους που βρωμάγανε ποτό κι αποφάγια.Μέσα σε όλα αυτά δυο παλαβοί τουρίστες κόβανε βόλτες!Ξαναπιάνει το μάτι μου στο τελείωμα όλων αυτών μια τσαγερί αταίριαστη με το περιβάλλον που καθόντουσαν 4-5 ξενύχτηδες.Μπαίνουμε και τι να δούμε!Πάνω από 15 άνθρωποι κοιμόντουσαν κυριολεκτικά παντού!Στους καναπέδες,στις καρέκλες,στο πάτωμα,παντού!Συγνώμη λέμε και πάμε να φύγουμε όταν ο συμπαθητικός νεαρός που καθάριζε στο μπαρ μας λέει ότι είναι ανοικτά (!!!) αλλά να καθίσουμε έξω και θα μας φέρει τσαί!Μήπως είχαμε και κάπου καλύτερα να πάμε;

Μας έφερε δυο παγωμένα τσαγάκια μούρλια και είχε και wifi να χαζέψουμε,μια χαρά!Βλέπω μήνυμα από την υπεύθυνη του ξενοδοχείου που είχαμε κλείσει για μετά την κρουαζιέρα στο Halong και παίρνω τηλέφωνο στο ξενοδοχείο στις 6 το πρωί.Η κοπέλα που το σήκωσε μου είπε πως θα με έπαιρνε πίσω μόλις τάιζε το μωρό της!Σε 15 λεπτά με ξαναπαίρνει και ξεκινάω συζήτηση με μια Βιετναμέζα που δεν γνωρίζω στις 6:15 το πρωί για τα μωρά και που δεν προλαβαίνει με τη δουλειά!Εντελώς σουρεάλ!

Εν τέλη μου είπε ότι στο ξενοδοχείο που είχα κλείσει έκαναν ανακαίνιση και θα είχει φασαρία και θα μας πάνε στο αδερφάκι του επίσης τρίστερο αλλά καλύτερο.Κανένα πρόβλημα της λέω αρκεί να είναι στο old quarter.Σε 10 λεπτά με ξαναπαίρνει να μου πει ότι ούτε εκεί πιστεύει ότι θα είναι καλά για μας κι επειδή θέλει και μια καλή κριτική θα μας πάει στο 4στερό τους που΄χει πολύ καλή τοποθεσία και πιο ωραία δωμάτια και θα είναι κι αυτή εκεί που θέλει να με γνωρίσει!Ότι πεις της λέω,να μου φιλήσεις το μωρό!

Με τούτα και με κείνα πέρασε η ώρα και πήγαμε στα γραφεία,μας βάλανε στο πουλμανάκι και ξεκινήσαμε να μαζέψουμε και τους υπόλοιπους από τα ξενοδοχεία.Δίπλα μου κάθισε μια κυρία Βραζιλιάνα με τον ηλικιωμένο σύζυγο και πίσω μας ο γιος της με τον σύντροφό του.

Βγάζει λοιπόν η κυρία μια νάυλον σακούλα με όλα τα ψωμιά και τα κρουασάν που είχε μαζέψει από το πρωινό!Μου έσπασε τη μύτη και πεινούσα η κακομοίρα!Και να τα τρώει με τέτοια όρεξη!Ο δε γιος γλώσσα δεν έβαλε μέσα,να προσπαθώ να κλείσω τα μάτια να ξεχάσω την πείνα μου και να έχει πιάσει συζήτηση με μια αγγλίδα που τα αγγλικά της ήταν σα να άκουγα κινέζικα!

Σε δύο ώρες φτάσαμε στο λιμάνι και επιβιβαζόμαστε σε ταχύπλοο να πάμε στο πλοίο.
Φτάνοντας αρχίσαν οι τυμπανοκρουσίες και το ράντισμα με ροδοπέταλα!Να τρελαθώ!Μας κεράσανε το κοκτειλάκι μας και τα φρουτάκια μας,με την πείνα που είχα μου φάνηκαν Θεικά!Εντωμεταξύ είχε αρχίσει ο ξεναγός να μοιράζει τα κλειδιά των δωματίων ώστε να τακτοποιηθούμε και να ξεκινήσει το σερβίρισμα του φαγητού.Τελευταίοι μείναμε εμείς κι οι Βραζιλιάνοι,κι ο ξεναγός πιστεύοντας πως τα αγόρια ειναι απλά φίλοι,τους δίνει ένα δωμάτιο με δύο μονά κρεββάτια.Κάθετος ο γιος του ζευγαριού ζητάει διπλό κρεββάτι κι ο μπαμπάς αναστατωμένος τον ρωτάει τι το θέλει το διπλό κρεββάτι!Η μαμά να του λέει θα σου εξηγήσω αργότερα και εμείς να παρακολουθούμε όλο ενδιαφέρον την εξέλιξη!Για να αποφευχθεί η οικογενειάκη σύρραξή ο ξεναγός τους δίνει το διπλό κρεββάτι και το ζέυγος φεύγει ικανοποιημένο με τον μπαμπά να τρέχει ξοπίσω για εξηγήσεις!

Mε κατεβασμένη την ουρά έρχεται στους τελευταίους και καταπεινασμένους, κι εγώ αρχίζω να φοβάμαι ότι μας ετοιμάζει για τα μονά κρεββατάκια καθώς το πλοίο ήταν γεμάτο.Αντ’αυτού μας λέει συνομωτικά ότι επειδή εμείς κλείσαμε από το booking και δε μας θέλει δυσαρεστημένους θα μας δώσει τη σουίτα χωρίς έξτρα χρέωση!Που είναι οι Βραζιλιάνοι να τους φιλήσω!!!

Κι ανοίγουμε την πόρτα και μπαίνουμε στον παράδεισο!
DSCN1577.JPG


Μετά από δύο νύχτες σε τρένο και μία νύχτα με τα ποντίκια να τρέχουν γύρω μας το υπέροχο αυτό δωμάτιο με το αφράτο στρώμα στο κρεββάτι υπήρξε μια πραγματική όαση.Η δε θέα;;;Πανοραμική κι απίστευτη!
DSCN1588.JPG


Και δικό μας μπαλκονάκι με ξαπλώστρες,χλιδή!
DSCN1592.JPG


Εδώ λιώσαμε παρακολουθώντας τους βράχους να πλησιάζουν και να ξεμακραίνουν.
DSCN1667.JPG


DSCN1630.JPG


Το φαγητό ήταν πάρα πολύ σε ποσότητα και πολύ καλό.Το μόνο αρνητικό που δεν μας χάλασε ιδιαίτερα γιατί είμαστε της παρέας,είναι ότι επειδή το πλοίο ήταν γεμάτο δε βρήκαμε τραπεζάκι μόνο για μας σε κάποια γεύματα.Κατα τ’άλλα το διήμερο ήταν καταπληκτικό,στη διαδρομή δεν είδαμε παρά δύο πλοία κι αυτά από μακριά,κάναμε καγιάκ γύρω στη μιάμιση ώρα σε μια πανέμορφη και ήσυχη περιοχή και μετά πήγαμε ακόμη πιο μακριά σε καθαρά νερά για βουτιές!
DSCN1679.JPG

Όσο κολυμπούσαμε παρατήρησα στην πλάτη του Βραζιλιάνου γιου το ονομά του στα Ελληνικά σε τατουάζ!Αλέξανδρος λοιπόν και φυσικά έγινε η αφορμή να γνωριστούμε τελικά,να μας πει για τις διακοπές τους στην Ελλάδα,στην Αθήνα και στη Μήλο,την αγάπη του για την ελληνική γλώσσα(!) και την προθεσή τους να πάνε σύντομα στη Βουλγαρία για να παντρευτούν.Κι ο μπαμπάς του αποδείχτηκε πολύ γλυκός άνθρωπος,οπότε όλοι τελικά μείναμε πολύ ευχαριστημένοι!

Το βραδινό ήταν επίσης υπέροχο κι ενώ κάποιοι πήγαν για νυχτερινό ψάρεμα και άλλοι ανέβηκαν στο πάνω κατάστρωμα να χαζέψουν τον καθαρό ουρανό,εμείς με δύο κοκτείλ για τη χώνεψη καθίσαμε στις πολυθρόνες του μπαλκονιού μας σα βασιλιάδες
DSCN1579.JPG


κι απολαύσαμε το ηλιοβασίλεμα στον κόλπο του Halong!
DSCN1692.JPG
 

PAPI_9

Member
Μηνύματα
138
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Είμαστε στην έρευνα....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΑΚΕΡΟΣ!!!
Θέλω Βιετνάμ...και το θέλω ΤΩΡΑ!!! Με ποιο πλοίο κλείσατε στο Ηalong??
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Θέλω Βιετνάμ...και το θέλω ΤΩΡΑ!!! Με ποιο πλοίο κλείσατε στο Ηalong??
Κι εγώ θέλω!Τώρα που τα γράφω και τα θυμάμαι μου γεννιέται πάλι η επιθυμία!
Το πλοίο στο ειχα γράψει στο πμ. https://halongroyalpalacecruise.com.
Εγώ ειχα τσιγκουνευτεί να κλείσω τη σουίτα αλλά είχε απόλυτο δίκιο η @evi01 !Τα αξίζει τα επιπλέον χρήματα,ιδίως αν θέλεις ιδιωτικότητα και λιγάκι χλιδή!Ήταν όνειρο!Ευτυχώς δούλεψε η τύχη μου!!!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Υπέροχο κεφάλαιο ! Χαιρομαι που περάσατε τόσο ωραία !

Καποια στιγμη αν μπορείς γραψε πόσο σου κόστισε το ταξίδι .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.685
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom