Πού ήταν το πρώτο σας ταξίδι;

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Το πρώτο μου ταξίδι το έκανα τον Φεβρουάριο του 2012, 23 χρονών, στην αγαπημένη μου Ρώμη. Πριν μία εβδομάδα βρισκόμουν εκεί για τέταρτη φορά. Από τις απαντήσεις των υπολοίπων όμως βλέπω ότι σε μεγάλη ηλικία ξεκίνησα τα ταξίδια.. επίσης παρατηρώ ότι η Ρώμη και γενικότερα η Ιταλία αποτέλεσε το πρώτο ταξίδι πολλών μελών!!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Από τις απαντήσεις των υπολοίπων όμως βλέπω ότι σε μεγάλη ηλικία ξεκίνησα τα ταξίδια και νόμιζα το αντίθετο
Ποτέ δεν είναι αργά για να ξεκινήσει κανείς τα ταξίδια!
Κι εγώ βλέπω ότι τα ξεκίνησα σχετικά αργά(στα 15) αν και νομίζω παίζει ρόλο και ο περίγυρος για να συγκρίνεις. Στα Τρίκαλα που μεγάλωσα τουλάχιστον από γνωστούς και φίλους μόνο καναδύο είχαν πάει εξωτερικό πιο πριν. Είχα(και ακόμη έχω) μία φίλη που από το δημοτικό κάθε Χριστούγεννα πήγαινε εξωτερικό με τους γονείς της. Θυμάμαι που στο δημοτικό είχα ζηλέψει πολύ όταν είχε πάει στη Disneyland και την επόμενη χρονιά που πήγε Τυνησία. Εγώ εκείνη την εποχή πήγαινα καλοκαίρι μέχρι τον Αγιόκαμπο και πολύ μου ήταν.Τί να κάνεις! Τυχερά είναι αυτά...
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Ποτέ δεν είναι αργά για να ξεκινήσει κανείς τα ταξίδια!
Κι εγώ βλέπω ότι τα ξεκίνησα σχετικά αργά(στα 15) αν και νομίζω παίζει ρόλο και ο περίγυρος για να συγκρίνεις. Στα Τρίκαλα που μεγάλωσα τουλάχιστον από γνωστούς και φίλους μόνο καναδύο είχαν πάει εξωτερικό πιο πριν. Είχα(και ακόμη έχω) μία φίλη που από το δημοτικό κάθε Χριστούγεννα πήγαινε εξωτερικό με τους γονείς της. Θυμάμαι που στο δημοτικό είχα ζηλέψει πολύ όταν είχε πάει στη Disneyland και την επόμενη χρονιά που πήγε Τυνησία. Εγώ εκείνη την εποχή πήγαινα καλοκαίρι μέχρι τον Αγιόκαμπο και πολύ μου ήταν.Τί να κάνεις! Τυχερά είναι αυτά...
Ακριβώς γι αυτό τον λόγο, βλέποντας τον περίγυρό μου γνωστοί παρέες κλπ που δεν είχαν ταξιδέψει και πολλοί απ αυτούς δεν έχουν ταξιδέψει ακόμα στο εξωτερικό νόμιζα ότι εγώ ξεκίνησα σχετικά μικρή. Άλλοι είχαν ταξιδέψει αλλά ήταν μεγαλύτεροι από μένα κλπ.. Έχεις δίκιο ότι όποτε τύχει στον καθένα τα ξεκινάει. Κάλιο αργά παρά ποτέ που λένε, καλύτερα να το αποφασίσεις να ταξιδέψεις έστω και μεγαλύτερος παρά να μην το κάνεις ποτέ. Μακάρι να μπορούμε να ταξιδεύουμε σε όλη μας τη ζωή ή όσο μας κρατάνε τα πόδια μας τέλος πάντων!!
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Το πρωτο-πρωτο ταξιδι μου εκτος Κρητης ηταν στην Αθηνα. Μαλλον ειχε εκπαιδευτικο σκοπο αφου οι γονεις μου με πηγαν σε ολους τους αρχαιολογικους χωρους. Στο εξωτερικο, ηταν στα 13 μου στην Σαρδηνια με τον χορευτικο συλλογο. Ξεκινησαμε με καραβι απο Κρητη, λεωφορειο, παλι καραβι, παλι λεωφορειο, παλι Καραβι και ο γυρισμος το ιδιο. Αν και το προγραμμα μας ηταν φορτωμενο, καταφεραμε και γυρισαμε αρκετα. Και στις παραλιες μας πηγαμε και ας μην το ευχαριστηθηκαμε οπως εμεις θα θελαμε. Και ας λιωναμε κατω απο τον ηλιο δεν τολμουσαμε να κολυμπησουμε για πολλη ωρα. Προφανως οι συνοδοι μας ενιωθαν τεραστια ευθυνη και φοβο, οποτε για να εχουν το κεφαλι τους ησυχο οτι δεν θα απομακρυνθουμε μας ειπαν ' Προσοχη παιδια...εδω δεν ειναι Κρητη, εδω εχει καρχαριες. Για αυτο εξω-εξω και τα ματια σας δεκαδεκατεσσερα'. Μα τι ερωτησεις ειναι αυτες? Εννοειται και την επομενη φορα που μας ειπαν για παραλια ειπαμε οχι.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εξομολογηθείτε ΠΟΥ ήταν το πρώτο σας ταξίδι στο εξωτερικό, και ΠΟΤΕ το κάνατε
Το τόπικ ρωτάει πού ήταν το πρώτο σας ταξίδι και όχι πότε και πού ήταν το πρώτο σας ταξίδι.
Ντεν ντιαβαζει καλα η κυρια..
Ρωμη βεβαιως, 1984, με Alitalia βεβαιως.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.209
Likes
25.745
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Ντεν ντιαβαζει καλα η κυρια..
Εχεις δίκιο, παρασύρθηκα από την επικεφαλίδα, ξεχνώντας το κείμενο το οποίο διάβασα χτες ξημερώματα μέσα στη νύστα μου. Sorry :icon_redface:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.151
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom