Βραζιλία Καταρράκτες Ιγκουασού -Το υδάτινο μεγαλείο !

evitaki_boa

Member
Μηνύματα
40
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Περού & Βολιβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλος ο κόσμος !!!
Έχει σχεδόν 5 μήνες που επέστρεψα από το ταξίδι που έκανα στην Βραζιλία με την αδερφή μου.. και επιτέλους πήρα την απόφαση να γράψω και εγώ την δική μου εμπειρία.... (ήθελα να γίνει πολύ νωρίτερα ... αλλά που ελεύθερος χρόνος :p )
Ήταν Άυγουστος του 2015 όταν βρέθηκα στο ταξιδιωτικό πρακτορείο και ήμουν ένα βήμα πριν πάρω στα χεράκια μου τα εισιτήρια ... ( δυστυχώς ήταν εκείνη η περίοδος που έπεσαν τα κάπιταλ ..επομένως η μοναδική επιλογή για να αγοράσεις αεροπορικό εισιτήριο , ήταν μέσω ταξιδιωτικού)
Η ημέρα αναχώρησης φαινόταν πολύ μακρινή ..... αλλά τουλάχιστον ήταν πραγματικότητα ... 14 Γενάρη του 2016 ..πετούσαμε για Σάο Πάολο !!!!:clap::clap::clap:



[/url][/IMG]

Και όμως δεν ήταν όνειρο... βρισκόμασταν στο αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος και ετοιμαζόμασταν να επιβιβαστούμε για Ζυρίχη.... και από εκεί στην συνέχεια για Σάο Πάολο
Δεν θα ξεχάσω εκείνη την γλυκιά αίσθηση που ένιωσα όταν επιβιβαστήκαμε στο αεροπλάνο για Σάο ... και άκουγα από παντού να μιλάνε πορτογαλικά ( έχω τρέλα με αυτή την γλώσσα...μιλάω 11 χρόνια)
Και ναιιιιιιιιιι ... μετά από 12 μίση ώρες περίπου ταξίδι φτάσαμε στην Μπραζιουυυυυυυυ!!!!!!!!!!!!!!!!!:welcome:


Επόμενος προορισμός ..... Καταρράκτες Ιγκουασου!
Δυστυχώς δεν είχαμε κλείσει αεροπορικά εισιτήρια νωρίτερα ....με αποτέλεσμα ως γνωστόν τελευταία στιγμή να είναι πολύ ακριβά.. και έτσι καταλήξαμε να κλείσουμε ένα πακέτο οδικώς μέσω του CVC (από τα πιο γνωστά ταξιδιωτικά πρακτορεία στην Βραζιλία )
Το πακέτο κόστισε 180,00€ και περιλάμβανε την μεταφορά από και προς τον σταθμό λεωφορείων Tiete , διαμονή 3 διανυκτερεύσεις και τις περαιτέρω μετακινήσεις στην πόλη Foz Do Iguacu.





Αυτά ήταν μόνο μια μικρή γεύση για το τι θα ακολουθήσει στην συνέχεια......
:innocent::innocent::innocent:
 

Attachments

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
καλη αρχη...περιμενουμε και φωτογραφιες...
 
Μηνύματα
111
Likes
265
Είχα την τύχη να επισκευτώ τους καταρράκτες στο Ιγκουάσου πριν ένα χρόνο,με διαφορά το πιο όμορφο μέρος που έχω πάει ποτέ.Περιμένω με ανυπομονησία την συνέχεια της ιστορίας σου.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
με διαφορά το πιο όμορφο μέρος που έχω πάει ποτέ
Συμφωνώ απόλυτα! Αν και έχουν προβληθεί και έχουν διαφημιστεί περισσότερο οι καταρράκτες του Νιαγάρα νομίζω ότι αυτοί του Ιγκουασού υπερτερούν κατά πολύ.
Σε αυτούς του Νιαγάρα το περισσότερο κομμάτι το επισκέπτεσαι με το σχετικό καραβάκι - ξεκούραστα μεν, αλλά χάνεις πλην κάποιων σημείων την άμεση επαφή με τη φύση - ενώ στο Ιγκουασού έχεις τη δυνατότητα ''να ζήσεις'' από κοντά τη φύση, να περπατήσεις μέσα στο δάσος και να νοιώσεις καλύτερα το μοναδικό αυτό φαινόμενο!
Εμπειρία και αν επιλέξεις να μείνεις στο ξενοδοχείο που είναι σχεδόν δίπλα στους καταρράκτες, στο Cataratas Hotel.
Περιμένουμε τη συνέχεια.
 
Last edited:

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
τι γλυκια αισθηση να εισαι στο αεροδρομιο με την βαλιτσουλα σου ετοιμος να ταξιδεψεις! ελπιζω να υπαρξει συνεχεια!
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταράκτες Ιγκουασού
evitaki_ αν διαβάσεις στο προφίλ μου το "Ονειρεμένο ταξίδι" θα καταλάβεις το πόσο ανυπομονώ την συνέχεια της περιπλάνησης/περιγραφής σου στον μοναδικό αυτόν προορισμό
 

evitaki_boa

Member
Μηνύματα
40
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Περού & Βολιβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλος ο κόσμος !!!
Αγαπημένοι συνταξιδιώτες..... έχω καθυστερήσει την συνέχεια της ιστορίας το ξέρωωωω μου αλλά εδώ και δυο μήνες περίπου έχω ξανά βρεθεί στο Ριο ντε Τζανέιρο.... (λατρεμένη μπραζίουυυυ ) και εργάζομαι σε ένα έργο που έιχαμε στήσει για τους Ολυμπιακούς ! Σε λίγο καιρό τελειώνει οπότε θα υπάρχει πολύ ελεύθερος χρόνος για ταξίδια και για πολλές ακόμα ιστορίες !
:)
 

evitaki_boa

Member
Μηνύματα
40
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Περού & Βολιβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλος ο κόσμος !!!
Καιιιιιι ναί επέσρεψα στην όμορφη μας χώρα και είμαι πανέτοιμη να τελειώσω αυτην την ιστορία και να ξεκινήσω άλλες τόσες !!!!
Συγχωρέστε με για την καθυστέρησηηηηηηηηη !!!!!!
 

evitaki_boa

Member
Μηνύματα
40
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Περού & Βολιβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλος ο κόσμος !!!
1η Ημέρα

Σχεδόν 1.060 χιλιόμετρα , 3 στάσεις και 17 ώρες χρειάστηκε να διανύσουμε για φτάσουμε αισίως στην περιοχή Παρανά και πιο συγκεκριμένα στην πόλη Foz do Iguaçu!!!!!!!:clap::clap::clap:Η οποία και αποτελεί την πλησιέστερη βραζιλιάνικη πόλη στους καταρράκτες....
Πρώτη στάση και μοναδική για την πρώτη ημέρα μετα απο το πολύωρο ταξίδι που προηγήθηκε,το υδροηλεκτρικό φράγμα Itaipu!

DSCN0605.JPG


Στις αρχές της δεκαετίας του '70 το Foz 'ηταν μια μικρή παραμεθόρια πόλη .
Και τότε ήταν που οι κυβερνήσεις της Βραζιλίας και της Παραγουάης αποφάσισαν απο κοινού να κατασκευάσουν το μεγαλύτερο υδροηλεκτρικό εργοστάσιο στον κόσμο, φράζοντας τον ποταμό Παρανά ,ο οποίος αποτελούσε φυσικό σύνορο των δύο χωρών.
Έτσι μέσα στα επόμενα χρόνια ο πληθυσμός της πόλης πολλαπλασιάστηκε απο τους χιλιάδες εργάτες που κατέφθαναν ,αναζητώντας εργασία στην κατασκευή του Itaipu , του μεγαλύτερου φράγματος στον πλανήτη ( μέχρι τότε τουλάχιστον ).
Παράγει ηλεκτρική ενέργεια που τροφοδοτεί σε γεωγραφική έκταση όσες 19 Ελλάδες μαζί.Δώδεκα εκατομμύρια λίτρα νερού περνούν κάθε δευτερόλεπτο απο το φράγμα ! Έχει μήκος 8 χλμ και ύψος εώς 195 μ.
Αυτές 'ηταν οι βασικότερες πληροφορίες που έμειναν χαραγμένες στο μυαλό μας όσον αφορά το Itaipu!!!!!!
Αυτο είναι η επίσημη ιστοσελίδα , για όποιον ενδιαφέρεται να οργανώσει την δική του επίσκεψη στο φράγμα !
( https://www.turismoitaipu.com.br/ )

DSCN0637.JPG


Η ημέρα ήδη φαινόταν τεράστια .... και το σώμα σιγά σιγά είχε αρχίσει να μας εγκαταλείπει..... όσο και να πείς .... όσο και αν πaλέυαμε να κοιμηθούμε μέσα στο λεωφορείο .... μια κούραση και δύο μην σας πώ.... την είχαμε.. :xalara:
Η θερμοκρασία ήταν αρκετά υψηλή και η πισίνα του ξενοδοχείου ( Samba Hotel ) μαζί με μία σερβέζα...
έδειχνε αρκετά δελεαστική .......
Κάπως έτσι πέρασε η πρώτη μας ημέρα στο Foz do Iguaçu!!!!!!!!!!!!!!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Συγχωρέστε με για την καθυστέρησηηηηηηηηη !!!!!!
Εγώ δεν θα σε συγχωρήσω Ποτέ!!! :icon_evil::icon_evil::icon_evil:
Εκτός εάν ........ τα ομολογήσεις όλα αμέσως και με κάθε λεπτομέρεια :twisted:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom