Έχετε μετανιώσει ποτέ για κάποιο ταξίδι σας;

athinoulinio

Member
Μηνύματα
31
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Αυστραλία
Συγγνώμη αλλά σε τι; Ποια μικρή πόλη της Ιταλίας θυμίζει κάποια μικρή πόλη της Ελλάδας;
εννοω οτι γενικα η Ιταλια θυμιζει Ελλαδα.. οι ακτες οι ανθρωποι τα μνημεια (τα οποια βεβαια αυτοι τα προβαλουν μεγαλειωδως όχι σαν εμας τους χαλβαδες που τα χουμε παραμελημενα) η διασκεδαση.. νομιζω ειναι πολυ κοντα στα ελληνικα δεδομενα ολα αυτα.. τουλαχιστον αυτο πιστευω εγω.. δεν εχω ζησει κιολας.. αλλα ενα εξαημερο εκει αυτη την εντυπωση πηρα..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
οχι εγω δεν συμφωνω οτι η Ρωμη ειναι τουλαχιστον μετρια.. και ουτε ειμαι ατομο που δεν εχω ταξιδεψει (εχω παει ως τωρα σε επτα χωρες της ευρωπης κ στην αμερικη) και δεν θεωρω οτι η Ρωμη υστερει σε κατι σαν πρωτευουσα.. ισα ισα θεωρω πως ειναι για ολα τα γουστα και για ολα τα βαλαντια..
ητανε μαλιστα το πρωτο ταξιδι που εκανα εκτος συνορων και θα θελα να ξαναπαω για πιο λεπτομερη περιηγηση.. (η Ιταλια ειναι μια κουκλα και μου θυμιζει Ελλαδα)
Επιτέλους, *-λίνια μας, "τουλάχιστον μέτρια" σημαίνει "μέτρια και άνω" ή "όχι κάτω από μέτρια". Αν δε συμφωνείς ότι "η Ρώμη είναι τουλάχιστον μέτρια" σημαίνει με άλλα λόγια ότι θεωρείς ότι είναι κάτω από μέτρια. Μάθετε στοιχειώδη Ελληνικά.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Επιτέλους, *-λίνια μας, "τουλάχιστον μέτρια" σημαίνει "μέτρια και άνω" ή "όχι κάτω από μέτρια". Αν δε συμφωνείς ότι "η Ρώμη είναι τουλάχιστον μέτρια" σημαίνει με άλλα λόγια ότι θεωρείς ότι είναι κάτω από μέτρια. Μάθετε στοιχειώδη Ελληνικά.
Να μαθεις εσυ ελληνικα. Δεν συμφωνεί κανεις με μια μπουρδα. Η Ρωμη δεν ειναι τουλαχιστον μετρια. Ειναι Τελεια, η ωραιοτερη πολη του κοσμου. Ανοιξε το λεξικο να δεις τι σημαινει...
:bleh:
 

BLACK & WHITE

Member
Μηνύματα
16
Likes
17
Ισως να μην αρέσει σε όλους η Ρώμη, να μην είναι ο "Παραδεισος", να έχει τα μειονεκτίματα μιας σύγχρονης πρωτεύουσας όμως πιστεύω ότι έχει τη γοητεία της, είναι ένα απέραντο και όχι αδιάφορο μουσείο με αδιαμφισβήτητα καλιτεχνικούς θησαυρούς ικανούς να θαμπώσουν και να εμπνέυσουν πολλούς επισκέπτες. Εμένα προσωπικά, με ενθουσίασε, με οδήγησε να ψάξω, να διαβάσω, να μαθω και να την νιώσω καλυτερα στην 2η επίσκεψη μου. Ετσι την γνώρισα λιγότερο επιφανειακά και πραγματικα με ταξιδεψε πίσω....Οσο για ρομαντισμό και μαγεία....ε....με την καταλληλη παρέα σιγουρα τη βρίσκεις. Και μια και είπα τη λέξη ρομαντισμό, ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ταξίδι.....ηταν το γαμηλιο στη Ναξο. Πολυ κακή αρχη....
 

athinoulinio

Member
Μηνύματα
31
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Αυστραλία
Επιτέλους, *-λίνια μας, "τουλάχιστον μέτρια" σημαίνει "μέτρια και άνω" ή "όχι κάτω από μέτρια". Αν δε συμφωνείς ότι "η Ρώμη είναι τουλάχιστον μέτρια" σημαίνει με άλλα λόγια ότι θεωρείς ότι είναι κάτω από μέτρια. Μάθετε στοιχειώδη Ελληνικά.
κατ αρχην το υφος σου ειναι χαλι μαυρο, εδω μεσα μιλαμε και δεν ειρωνευομαστε..
κατα δευτερον πηρες την απαντηση σου απο τον-την Σαμιον..

Ισως να μην αρέσει σε όλους η Ρώμη, να μην είναι ο "Παραδεισος", να έχει τα μειονεκτίματα μιας σύγχρονης πρωτεύουσας όμως πιστεύω ότι έχει τη γοητεία της, είναι ένα απέραντο και όχι αδιάφορο μουσείο με αδιαμφισβήτητα καλιτεχνικούς θησαυρούς ικανούς να θαμπώσουν και να εμπνέυσουν πολλούς επισκέπτες. Εμένα προσωπικά, με ενθουσίασε, με οδήγησε να ψάξω, να διαβάσω, να μαθω και να την νιώσω καλυτερα στην 2η επίσκεψη μου. Ετσι την γνώρισα λιγότερο επιφανειακά και πραγματικα με ταξιδεψε πίσω....Οσο για ρομαντισμό και μαγεία....ε....με την καταλληλη παρέα σιγουρα τη βρίσκεις. Και μια και είπα τη λέξη ρομαντισμό, ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ταξίδι.....ηταν το γαμηλιο στη Ναξο. Πολυ κακή αρχη....
γιατι ηταν κακο ταξιδι; δεν σας αρεσε το νησι;
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
κατ αρχην το υφος σου ειναι χαλι μαυρο, εδω μεσα μιλαμε και δεν ειρωνευομαστε..
Και η ειρωνεία σχημα λόγου είναι. Μπορεις να το χρησιμοποιήσεις κι εσύ, αν το θεωρήσεις κατάλληλο σε καποια περίσταση.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
κατ αρχην το υφος σου ειναι χαλι μαυρο, εδω μεσα μιλαμε και δεν ειρωνευομαστε..
κατα δευτερον πηρες την απαντηση σου απο τον-την Σαμιον..
"τον"...
Μια παρεα ειμαστε...μην το παιρνεις κατακαρδα. Πες του κι εσυ τπτ. Βαρέθηκα να τα χωνω μονο στους ιδιους κ στους ιδιους.
Κανας αλλος που θεωρει τη Ρωμη μετρια?
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Δε γίνεται ούτε μια μέρα να λείψεις από το φόρουμ.. :haha:
Εγώ θεωρώ τη Ρώμη μητέρα όλων των πόλεων, επί γης και ουρανού.:rolleyes:
Απλά υστερεί έναντι της Βαρσοβίας, του Βελιγραδίου, της Μόσχας και πολλών άλλων φυσικά.. Κατά τη γνώμη ΜΟΥ, πάντα :cool:
Και ναι, πριν πάω, τολμώ να πω ότι η Νάπολη θα μου αρέσει πιο πολύ το καλοκαιράκι που έρχεται, το Παλέρμο επίσης.
Τώρα τι να πει ο @Samion , που λατρεύει νότια Ιταλία και Σικελία..:)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.926
Likes
40.761
Εγώ θεωρώ τη Ρώμη μητέρα όλων των πόλεων, επί γης και ουρανού.:rolleyes:
Απλά υστερεί έναντι της Βαρσοβίας, του Βελιγραδίου,
Εντάξει κι εγώ δεν τρελαίνομαι για τη Ρώμη, αλλά μη με κανείς να αρχίσω να την υπερασπίζομαι έναντι του Βελιγραδιου. Δε θέλω να δώσω δικαιώματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.582
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom