Ταξιδιωτική Λογοτεχνία, τηλεόραση...

vasiliseva

Member
Μηνύματα
30
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Συγχωρήστε μου την αμφισβήτηση, αλλά εκτός από ιστορική αξία, ποια άλλη μπορεί να έχει το να διαβάσεις κανείς ένα κείμενο ταξιδιωτικής λογοτεχνίας τόσο παλιό; Ίσως φταίει ότι είμαι από τους λίγους που δεν τρελαίνονται με το ύφος του Καζαντζάκη.
Mα καθαρά και μόνο για την ιστορική του αξία!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ποια ιστορική αξία; Για τη διαχρονικότητά του ! (Καζαντζάκης)
 

vasiliseva

Member
Μηνύματα
30
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
εξάλλου τα σημαντικά αξιοθέατα και τα μνημεία δεν αλλάζουν στο πέρασμα των χρόνων! αυτό που αλλάζει είναι οι δρόμοι και τα καταστήματα, τα καφέ και τα εστιατόρια...
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Συγχωρήστε μου την αμφισβήτηση, αλλά εκτός από ιστορική αξία, ποια άλλη μπορεί να έχει το να διαβάσεις κανείς ένα κείμενο ταξιδιωτικής λογοτεχνίας τόσο παλιό; Ίσως φταίει ότι είμαι από τους λίγους που δεν τρελαίνονται με το ύφος του Καζαντζάκη.
Αν και δεν έχω διαβασει ταξιδιωτικη λογοτεχνια εποχής, θεωρώ ότι (θα) δίνει ώραιες περιγραφές καταστάσεων, του τροπου ζωής, της φύσης του τότε... σε πάει σε άλλες εποχές. Ειδικά αν έχεις επισκεφτεί το μέρος βλέπεις διαφορές, ομοιότητες.. Θεωρώ οτι σε καμία περίπτωση δεν χρησιμοποιείς το κείμενο σαν ταξιδιωτικό οδηγο όπώς και κανένα κείμενο ταξιδιωτικής λογοτεχνιας. Αλλο να σου εξάψει την φαντασία ή να διαβάσεις για μέρη αγνωστα.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
To "101 Reykjavik" το έχουμε πει; ΦΑ-ΝΤΑ-ΣΤΙ-ΚΟ και πολύ-πολύ αστείο έργο που διαδραματίζεται στην ομώνυμη πόλη... Αξίζει όχι μόνο για τους φίλους της Ισλανδίας (που δεν είναι και λίγοι σε αυτό το φόρουμ :haha:) και για επίδοξους επισκέπτες, αλλά για όποιον θέλει απλά να περάσει ένα ωραίο βράδυ στο σπίτι - το χαμόγελο στο τέλος της προβολής είναι εγγυημένο.
Πήρα το βιβλίο και καταπογοητεύτηκα...Έφτασα μέχρι το ένα τρίτο, μετά κουράστηκα τόσο πολύ με το ύφος που το παράτησα.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Θέλω να διαβάσω κάποιο από τα "Ταξιδιώτικα" του Καζαντζάκη, δεν έχω διαβάσει κανένα. Ποιο βιβλίο μου προτείνεται; Σκεφτόμουν να ξεκινήσω με την Ρωσία..
vitouli το Ρωσία έχει πολύ πολιτικό χρώμα. προτίμησε "Κίνα" 'η "Ιαπωνία"
όπου αναλύει την κουλτούρα και τη φιλοσοφική σκέψη του ντόπιου που είχε την ευκαιρία να γνωρίσει λόγω της προσωπικότητας του.
 

va5ilis

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.251
Ταξίδι-Όνειρο
Το Εβερεστ
Ένα βιβλιαράκι (65 σελίδες περίπου) που με έκανε να γελάσω πολύ στην Ισλανδία, ήταν της σειράς
"The Xenophobe's Guide to the...".​
Εν προκειμένω, "...to the Icelanders". Πρόκειται για μια σειρά χιουμοριστικών οδηγών, που εξηγούν με το δικό τους τρόπο τη νοοτροπία του κάθε λαού (χαρακτήρα, πίστεις και αξίες, μανίες, συμπεριφορά, τρόπους, αίσθηση του χιούμορ,κλπ).
Αν και εχουν περασει χρονια ευχαριστω πολυ για την προταση. Μολις τελειωσα αυτο για τους Ελληνες και μου αρεσε πολυ. Αν και η συγραφεας ειναι Ελληνιδα που ζει στην Αθηνα,ισως επειδη ειναι γραμμενο και στα αγγλικα, το βρηκα σαν μια πολυ καλη ματια απο ενα εξωτερικο παρατηρητη. Σε κανει να σκεφτεις καποια πραγματα που τα θεωρεις απολυτα φυσιολογικα και διαβαζοντας τα λες τι περιεργος λαος ειμαστε.:xalara:

Μια φραση που μου αρεσε ειναι οτι "ακομα και αν καταφερει καποιος να βγαλει τους Ελληνες απο την ιστορια, ειναι αδυνατο να βγαλει την ιστορια απο τους Ελληνες". Εχουμε τοσο πολλες αναφορες στην καθημερινη μας ζωη απο την Τροια μεχρι το 1821.

Το επομενο θα ειναι για τους Αμερικανους η τους Αγγλους.:bleh:
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Εχει διαβασει κανεις το "Εβενος" (The shadow of the sun) του Καπισινσκι (Kapuscinski);

Αρχισα να το διαβαζω και βρισκω την γραφη πολυ δελεαστικη. Αλλα επεσα πανω σε κατι ανακριβειες του τυπου "οι λευκοι οργανωναν το δουλεμπορειο στην Αφρικη". Ψαχνοντας on-line φαινεται οτι πολλες απο τις ανταποκρισεις του θεωρουνται πλεον προιον της φαντασιας του. Το εχει ψαξει κανεις το θεμα;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.367
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom