Γαλλία Απορίες για Παρίσι

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Σε κάποιο ποστ έχει προταθεί αυτό:
"Να περπατήσεις μεσημεράκι - απόγευμα στη Μονμάρτη και στάση για ομελέτα και μπίρα."
Πρόκειται για συγκεκριμένο μαγαζί ή φτιάχνουν την ομελέτα με ιδιαίτερο τρόπο; Αν ναι, πως τη ζητάω;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γενικα η ομελετα στη Γαλλια ειναι αρκετα διαφορετικη απο αυτην που εχουμε στην Ελλαδα. Ουσιαστικα ειναι τηγανιτα αυγα σκετα που ομως δεν τηγανιζονται πολυ ωστε να γινονται ρολο. Σαν κρεπα ρολο. Γι αυτο την λενε και omelette roulee. Πολλες φορες τη γεμιζουν με τυρι ή/και ντοματα και μυρωδικα.
 

Mitsaki

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Καλησπέρα και από μένα.... Από λάθος έκλεισα και εγώ το δικό μου όνειρο για να πάω εξωτερικό και πόσο μάλλον στο Παρισι. Πηγαίνω 22/3 - 26/3 οπότε οποιαδήποτε πληροφορία για το τι προλαβαίνω να κάνω και περίπου πόσο θα κοστίζουν όλα θα ήτανε ανακούφιση για μένα..... Θέλω να πάω και Disneyland..... ( το μόνο σίγουρο) ευχαριστώ για οποιαδήποτε πληροφορία :)

Να σας βοηθήσω με ένα πλάνο στο τι θέλουμε να κάνουμε με το ταιρι....(μπορεί να γίνει οποιαδήποτε διόρθωση) φτάνω Τετάρτη πρωί με aegean φτάνω σχεδόν 11.15 CDG (ποτέ μπορώ να κάνω check in)? Φτάνουμε με το καλό στο residhome Val d'europe εκεί έκλεισα και λέμε να φυγουμε για βόλτα στο Παρισι. Πέμπτη πρωί να πάμε στη Disneyland (αν μας βγουν τα λεφτά θα πάμε και Παρασκευή) και θέλω.....: κρουαζιέρα,πύργο του αιφελ Παναγία των Παρισίων,Λούβρο (αυτά νομίζω.....) πείτε μου της γνώμες σας.....ευχαριστωωωωωωωωωωωωωω :-D :):):):):):):)
 
Last edited by a moderator:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Να σας βοηθήσω με ένα πλάνο στο τι θέλουμε να κάνουμε με το ταιρι....(μπορεί να γίνει οποιαδήποτε διόρθωση) φτάνω Τετάρτη πρωί με aegean φτάνω σχεδόν 11.15 CDG (ποτέ μπορώ να κάνω check in)? Φτάνουμε με το καλό στο residhome Val d'europe εκεί έκλεισα και λέμε να φυγουμε για βόλτα στο Παρισι. Πέμπτη πρωί να πάμε στη Disneyland (αν μας βγουν τα λεφτά θα πάμε και Παρασκευή) και θέλω.....: κρουαζιέρα,πύργο του αιφελ Παναγία των Παρισίων,Λούβρο (αυτά νομίζω.....) πείτε μου της γνώμες σας.....ευχαριστωωωωωωωωωωωωωω :-D :):):):):):):)
Check in μπορεις να κανεις 48 ωρες νωριτερα. Τεταρτη πηγαινετε Πυργο και μετα κρουαζιερα, Πεμπτη-Παρασκευη Disneyland (καλο ειναι να κλεισεις εισιτηρια online γιατι τελευταια στιγμη απο κει θα τα χρυσοπληρωσεις) και Σαββατο Λουβρο και μετα Παναγια.
Την Τεταρτη πριν απο Αιφελ μπορειτε να πατε αρχικα μια βολτα Μονμαρτη και το Σαββατο μετα την Παναγια να περασετε απο Οπερα, Βαντομ, Κονκορντ, Ηλυσια Πεδια και να καταληξετε στην Αψιδα.
 

Mitsaki

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Ευχαριστώ πολύ :):):)

Κάτι ακόμα.....από που μπορώ να βγάλω εισητηρια ηλεκτρονικά για τη Disneyland (tripakias είσαι το πιο αναλυτικό άτομο,μπράβο σου) :clap::clap:

http://billetterie.auchan.fr/fr/edito?page=parc-disneyland-paris.htm κοίταξα εδώ που μου είχες πει αλλά με αυτή τη μετάφραση δε βγάζω άκρη....αχαχαχ ποια η διαφορά mini σόρυ για το πρηξιμο :rolleyes-80:
 
Last edited by a moderator:

Fanula

Member
Μηνύματα
89
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
NYC
Ταξίδι-Όνειρο
USA roadtrip
http://billetterie.auchan.fr/fr/edito?page=parc-disneyland-paris.htm κοίταξα εδώ που μου είχες πει αλλά με αυτή τη μετάφραση δε βγάζω άκρη....αχαχαχ ποια η διαφορά mini σόρυ για το πρηξιμο :rolleyes-80:
και απο το fnac.com μπορεις να κλεισεις για disneyland. Τα mini ισχυουν μονο δευτερα-παρασκευη εκτος αργιων φυσικα. υπαρχει καπου και ενα σχεδιαγραμμα για το ποιες μερες ισχυει ποιο εισιτηριο..
 

katp

Member
Μηνύματα
22
Likes
19
Πιστεύετε ότι είναι οικονομικό να πάρω το λεωφορείο hop on hop off για να δω τα αξιοθέατα στο Παρίσι μιας και θα κάτσω μόλις 2 πλήρης μέρες ή να κινηθώ με το μετρο;
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Καλησπέρα, επειδή η ιστορία πλησιάζει αρκετά...θα ήθελα να αποτυπώσω ορισμένες απορίες της τελευταίας στιγμής.
-Γνωριζει κανείς εάν στις 11/11 που θα είναι και εθνική εορτή αν θα επικρατεί το γνωστό ελληνικό μπάχαλο με τις αργίες στα μμμ?
-Επειδη θελω να κανω μια έκπληξή στην αγαπημενη μου.. μπορείτε να μου κάνετε κάποια πρόταση για μια βραδυνή έξοδο-έκπληξη για ποτό ?
-Η επίσκεψη στα περιφερειακά πάρκα αξίζει τον Νοέμβριο?
-Υπαρχει περίπτωση να πετύχουμε στολισμένη την πόλη για τα Χριστούγεννα? (Διάβασα ότι ξεκινάνε από αρχές του μήνα)
- Στα μουσεία Όσοι δεν χρειαζόμαστε εισιτήριο (κάτω των 26) απλά μπαίνουμε στην ουρά χωρίς να βγάλουμε κάποιο εισιτήριο?
-Για βράδυ ποιες περιοχές να προτιμήσω και τι μέσο όρο τιμών θα συναντήσω ας πούμε για ένα κοκτέιλ?
-Τέλος επειδή πέφτουμε στην επέτειο της 14/11 υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξουμε? (Πέρα από την ευχή να μην πάθουμε τίποτα.....)

Ευχαριστώ πάρα πολύ προκαταβολικά!!!
Καίγομαι......
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Καλησπέρα, επειδή η ιστορία πλησιάζει αρκετά...θα ήθελα να αποτυπώσω ορισμένες απορίες της τελευταίας στιγμής.
-Γνωριζει κανείς εάν στις 11/11 που θα είναι και εθνική εορτή αν θα επικρατεί το γνωστό ελληνικό μπάχαλο με τις αργίες στα μμμ?
-Επειδη θελω να κανω μια έκπληξή στην αγαπημενη μου.. μπορείτε να μου κάνετε κάποια πρόταση για μια βραδυνή έξοδο-έκπληξη για ποτό ?
-Η επίσκεψη στα περιφερειακά πάρκα αξίζει τον Νοέμβριο?
-Υπαρχει περίπτωση να πετύχουμε στολισμένη την πόλη για τα Χριστούγεννα? (Διάβασα ότι ξεκινάνε από αρχές του μήνα)
- Στα μουσεία Όσοι δεν χρειαζόμαστε εισιτήριο (κάτω των 26) απλά μπαίνουμε στην ουρά χωρίς να βγάλουμε κάποιο εισιτήριο?
-Για βράδυ ποιες περιοχές να προτιμήσω και τι μέσο όρο τιμών θα συναντήσω ας πούμε για ένα κοκτέιλ?
-Τέλος επειδή πέφτουμε στην επέτειο της 14/11 υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξουμε? (Πέρα από την ευχή να μην πάθουμε τίποτα.....)

Ευχαριστώ πάρα πολύ προκαταβολικά!!!
Καίγομαι......
-Δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα με τα ΜΜΜ και ειδικά με τα σταθερής τροχιάς αλλά δες και δω
-Εδώ δεν μπορώ να βοηθήσω υπάρχουν άλλοι πιο κατάλληλοι αλλά πρέπει να προσδιορίσεις και τόπο πχ διαμέρισμα ..
-Εγώ σε όποια πάρκα είχα πάει άξιζαν αλλά πρέπει και δω να μας πεις ποια ακριβώς εννοείς.. ενδεχομένως να είναι και πάνω από 20..
- από 21 Νοέμβρη και μετά..
-δεν το γνωρίζω ακριβώς αλλά την ουρά θα την φας .. όσοι είναι κάτω απο 26 δεν πληρώνουν εισιτήριο σε Μουσεία;; μήπως έχουν κάποια έκπτωση;;
-το ίδιο με 2ο
-εδώ τι θα μπορούσε κανείς να πει εκτός απο το να προσέχεις γενικά και να αποφεύγεις τον πολύ συνωστισμό..
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
-Δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα με τα ΜΜΜ και ειδικά με τα σταθερής τροχιάς αλλά δες και δω
-Εδώ δεν μπορώ να βοηθήσω υπάρχουν άλλοι πιο κατάλληλοι αλλά πρέπει να προσδιορίσεις και τόπο πχ διαμέρισμα ..
-Εγώ σε όποια πάρκα είχα πάει άξιζαν αλλά πρέπει και δω να μας πεις ποια ακριβώς εννοείς.. ενδεχομένως να είναι και πάνω από 20..
- από 21 Νοέμβρη και μετά..
-δεν το γνωρίζω ακριβώς αλλά την ουρά θα την φας .. όσοι είναι κάτω απο 26 δεν πληρώνουν εισιτήριο σε Μουσεία;; μήπως έχουν κάποια έκπτωση;;
-το ίδιο με 2ο
-εδώ τι θα μπορούσε κανείς να πει εκτός απο το να προσέχεις γενικά και να αποφεύγεις τον πολύ συνωστισμό..
-Για την έκπληξη...δεν με πειράζει το διαμέρισμα καθώς ''όλα κοντά θα είναι'' με το μετρό.
Θα προτιμούσα στην Λε μαραί.
-Για τα πάρκα, εννοώ εάν τον Νοέμβριο μαζεύουν γενικώς κόσμο και αξίζουν μία επίσκεψη στο κρύο.
-Πολύ κρίμα για τον στολισμό... Ελπίζω-εύχομαι ορισμένοι βιαστικοί να άρχισαν τους στολισμούς..
-Όσοι είναι κάτω των 26 και Ευρωπαίοι πολίτες μπαίνουν δωρεάν στα περισσότερα μουσεία.
-Το τελευταίο, πράγματι κανείς δεν μπορεί να κάνει κάτι αλλά μπορεί να υπάρχουν και περιοχές που θα πρέπει να αποφεύγω. (μόνο στο διαμέρισμα 19 γνωρίζω ότι δεν πρέπει να πατήσω)

Καμιά άλλη άποψη, πρόταση -βοήθεια ''φίλοι'' μου??
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.463
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom