Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

penelopebek

Member
Μηνύματα
254
Likes
259
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Γεια σας σε όλους,
Θα ταξιδέψουμε οικογενειακώς το τριήμερο της Πρωτομαγιάς στην υπέροχη Φλωρεντια.
Θα ήθελα να βγάλω εισιτήρια για Ufizzi και Academia μέσω Ίντερνετ όμως έχω λίγο μπερδευτεί.
Θέλω εισητηρια με τα οποία δεν περιμένεις στις ουρές. Έχω βρει πολλά sites με διάφορες τιμές.
Που πρέπει τελικά να κλείσω ? Δεν με ενδιαφέρει ξενάγηση Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα χαρώ πολυ πολυ . Ευχαριςτω για το χρόνο σας.
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Καλησπέρα,
εγώ που ήμουνα ακριβώς πριν έναν χρόνο,κανόνισα με το ξενοδοχείο μου και μου αγόρασαν αυτοί τα εισιτήρια για Ufizzi και μπορούσες να επιλέξεις συγκεκριμένη ώρα και έμπαινες από άλλη είσοδο χωρίς να περιμένεις στη μεγάλη σειρά.
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
254
Likes
259
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Ευχαριςτω. Άρα μπορώ να ρωτήσω στο ξενοδοχείο που θα μεινουμε
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ευχαριςτω. Άρα μπορώ να ρωτήσω στο ξενοδοχείο που θα μεινουμε
Επίσης να διαβάσεις τα μηνύματα στο παρόν θέμα όπου μεταφέρθηκε το μήνυμά σου, αλλά και εδώ http://www.travelstories.gr/community/threads/Πληροφορίες-για-ταξίδι-στην-Φλωρεντία.48571/http://www.travelstories.gr/community/threads/Πληροφορίες-για-ταξίδι-στην-Φλωρεντία.48571/
για να δεις ότι μπορείς να το κάνεις και μόνη σου :)
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
254
Likes
259
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Διάβασα το κείμενο σχετικά με την Φλωρεντια και το ZTL. Και εμείς θα ταξιδέψουμε τον άλλο μήνα και από το ξενοδοχείο μας ενημέρωσαν σχετικά με τη διαδρομή που πρέπει να ακολουθήσουμε ως το parking , μου είπαν ότι θα μπούμε στην ZTL θα ενημερώσουμε όμως τον υπάλληλο του parking ότι ςιμαστε πελάτες του ξενοδοχείο και αυτός θα δηλώσει τις πινακίδες μας. Όντως γίνετε έτσι ? και μπορώ να είμαι σίγουρη ότι δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα αργότερα? Ευχαριστω


Καταρχήν καλησπέρα στη παρέα.
Τέσσερις φίλοι ετοιμαζόμαστε για ένα μικρό ταξιδάκι στη Τοσκάνη για να δούμε το ''φίλο μας'' Βαλεντίνο Ρόσι στα τέλη του Μάη στο, κατά πάσα πιθανότητα, τελευταίο χρόνο στα motogp.

Το σκεπτικό είναι Παρασκευή μεσημέρι άφιξη Μπολόνια. Παίρνουμε να αυτοκινητάκι μας (που θα έχουμε ενοικιάσει) και βουρ για μουσείο Ferrari. Απόγευμα βόλτα στη Μπολόνια και μετά φεύγουμε για Φλωρεντία.
Το Σάββατο θα είναι free για ημερήσια εκδρομή στη Τοσκάνη. Κυριακή αγώνας και από το μεσημέρι και μετά βόλτα στη Φλωρεντία. Δευτέρα μεσημέρι επιστροφή.

Οι ερωτήσεις μου είναι δυο
α) Ιδέες για τη μονοήμερη (λέμε για Σιένα - Σαν Τζιμιτζιάνο - Πίζα)
β) Τη γίνετε με το ZTL κυρίως στη Φλωρεντία. Από το ξενοδοχείο που μάλλον θα κλείσω μου είπαν ότι μπορώ να μπω και να παρκάρω το αμάξι σε ιδιωτικό χώρο στάθμευσης χωρίς να πληρώσω πρόστιμο αφού θα με βάλουν στη λεγόμενη λευκή λίστα(!!). Ξέρετε εάν ισχύει κάτι τέτοιο; Γιατί εάν ισχύει θα κλείσουμε ενα ιδιωτικό parking για 3 ημέρες και ξεμπερδέψαμε.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια..
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Διάβασα το κείμενο σχετικά με την Φλωρεντια και το ZTL. Και εμείς θα ταξιδέψουμε τον άλλο μήνα και από το ξενοδοχείο μας ενημέρωσαν σχετικά με τη διαδρομή που πρέπει να ακολουθήσουμε ως το parking , μου είπαν ότι θα μπούμε στην ZTL θα ενημερώσουμε όμως τον υπάλληλο του parking ότι ςιμαστε πελάτες του ξενοδοχείο και αυτός θα δηλώσει τις πινακίδες μας. Όντως γίνετε έτσι ? και μπορώ να είμαι σίγουρη ότι δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα αργότερα? Ευχαριστω
Ναι ετσι γινεται μην ξεχάσετε να το δηλώσετε μόνο :)
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
254
Likes
259
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Καλησπέρα σας, θα ταξιδέψουμε οικογενειακώς Φλωρεντια. Προσγειωνόμαστε στο Μπεργκαμο 11:15. Μια σκέψη είναι να νοικιάσουμε αμάξι ( 115€ - Europcar) και να φτάσουμε σε parking (τρεις μέρες 75€)
συν βενζίνη -διόδια (140€) = 330€ περίπου.
Η άλλη σκέψη είναι το τρένο 4 άτομα (351 €).
Αυτή είναι η περιγραφή της μεταφοράς. Πάμε τώρα στις ερωτήσεις
Α. Η europcar είναι αξιόπιστη πιστεύω. Έχει νοικιάσει κάποιος? Εγώ συνήθως από Avis νοίκιαζα ,είναι όμως πιο ακριβά.
Β. Ο προβληματισμός μου για το τρένο είναι οι ώρες. Φοβάμαι ότι σε περίπτωση καθυστέρησης του αεροπλάνου χάνουμε και τα δυο τρένα. Πρέπει να κλείσω εισητηρια νωρίτερα για να είναι πιο φθηνά. Γνωρίζει κάποιος εάν και τα τρένα (Μπεργκαμο -μιλάνο) είναι στην ώρα τους?
Γ. Πρέπει να αλλάξω τρένο στο Μιλανο. Και έχω μόνο 10 λεπτά . Γνωρίζει κάποιος εάν ο centrale είναι σταθμός που δύσκολα θα μετακινηθώ από αποβάθρα σε αποβάθρα.
Δ. Τέλος ποια λύση θα προτιμούσατε ? Έτσι για να μαζέψω γνώμες ταξιδευτών

Ευχαριςτω πολυ
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.300
Likes
17.203
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Καλησπέρα σας, θα ταξιδέψουμε οικογενειακώς Φλωρεντια. Προσγειωνόμαστε στο Μπεργκαμο 11:15. Μια σκέψη είναι να νοικιάσουμε αμάξι ( 115€ - Europcar) και να φτάσουμε σε parking (τρεις μέρες 75€)
συν βενζίνη -διόδια (140€) = 330€ περίπου.
Η άλλη σκέψη είναι το τρένο 4 άτομα (351 €).
Αυτή είναι η περιγραφή της μεταφοράς. Πάμε τώρα στις ερωτήσεις
Α. Η europcar είναι αξιόπιστη πιστεύω. Έχει νοικιάσει κάποιος? Εγώ συνήθως από Avis νοίκιαζα ,είναι όμως πιο ακριβά.
Β. Ο προβληματισμός μου για το τρένο είναι οι ώρες. Φοβάμαι ότι σε περίπτωση καθυστέρησης του αεροπλάνου χάνουμε και τα δυο τρένα. Πρέπει να κλείσω εισητηρια νωρίτερα για να είναι πιο φθηνά. Γνωρίζει κάποιος εάν και τα τρένα (Μπεργκαμο -μιλάνο) είναι στην ώρα τους?
Γ. Πρέπει να αλλάξω τρένο στο Μιλανο. Και έχω μόνο 10 λεπτά . Γνωρίζει κάποιος εάν ο centrale είναι σταθμός που δύσκολα θα μετακινηθώ από αποβάθρα σε αποβάθρα.
Δ. Τέλος ποια λύση θα προτιμούσατε ? Έτσι για να μαζέψω γνώμες ταξιδευτών

Ευχαριςτω πολυ
Καλησπέρα.
Έχω προσγειωθεί στο Μπέργκαμο και έχω νοικιάσει αυτοκίνητο επί τόπου (και όχι από το Internet) από την avis με 150€ για 5 ημέρες και τότε ήταν η φθηνότερη εταιρεία (το 2015).
Η Europecar πιστεύω και εγώ ότι είναι αξιόπιστη.
Τα τρένα είναι στην ώρα τους. Ο σταθμός του Μιλάνου Centrale είναι πολύ μεγάλος. Εύκολα μετακινείσai αλλά παρόλα αυτά έχει πάντα κόσμο και κίνηση και το 10λεπτο που έχεις είναι πολύ οριακό. Εάν δεν υπάρχει εναλλακτική άλλου δρομολογίου, εγώ πάντως δεν θα το ρίσκαρα.
Επίσης κάτι πολύ σημαντικό: να υπολογίσεις το ενδεχόμενο των απεργιών. Κάνουν συχνά στην Ιταλία. Μου έχει τύχει σε άλλο ταξίδι (Cinque terre λιγουρίας & Λίμνες Λομβαρδίας σε ένα) να πέσω σε απεργίες και να χάσω πολύ χρόνο και χρήμα.
Συμπέρασμα: Επειδή μαζεύεις και γνώμες ταξιδιωτών Τρένα - νοικιασμένο αυτοκίνητο σημειώσατε: 1 (ένας λόγος παραπάνω που είσαστε οικογενειακώς).
Καλά να περάσετε!
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
254
Likes
259
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Ευχαριςτω για τη βοήθεια σας. Κοίταξα σε διαφορά sites υπάρχουν διάφορες στις τιμές. Έχει αναφερθεί το b-ticket.com το οποίο έχει για 4 άτομα (οικογένεια) 43,75€ για Uffizi. Άλλο site για παράδειγμα τα ίδια εισητηρια τα έχει 77.40€ κάποιο άλλο 65.40€. Έχει κάποιος χρησιμοποιείς ΕΙ το b-ticket.com ? Είναι το πιο φθηνό. Είναι τα εισητηρια skip the line?
Ευχαριστω
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Παρε τηλεφωνο στο επισημο σαιτ και κλεισε θεσεις και μην προπληρωσεις τιποτα. Εκει θα σου εξηγησουν και τι εκπτωσεις υπαρχουν και φυσικα θα μπεις εκτος ουρας.
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
254
Likes
259
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Η κράτηση απ το τηλέφωνο φανταζόμαι είναι το ίδιο ασφαλής . Σου δίνουν προφανώς κάποιον κωδικό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom