Αργεντινή Βολιβία Περού Χιλή Χαμένες πόλεις, Τσε, παγετώνες και έρημοι (Περού, Βολιβία, Χιλή, Αργεντινή και Ανταρκτική)

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.290
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τα 'χω ακούσει κι από άλλους αυτά. Μια γνωστή μου μάλιστα έλεγε "στις 125 σταμάτησα να μετράω". Σε όλες - όλες, όλες, όλες - τις περιπτώσεις, αμα τους πιέσεις λίγο ξέρουν να σου πουνε το ακριβές νούμερο, έτσι, απ' έξω, χωρίς να μπούνε στη διαδικασία να μερήσουνε. Υποθέτω τα ίδια κι ο Γιώργος...
Εννοείται ότι ξέρω. Δεν είπα ότι σταματάω να μετράω. Απλά δεν είναι αυτοσκοπός πια το να αυξηθούν οι χώρες. Προτιμώ να αφιερώνω 3 μήνες σε χώρες που ξέρω, παρά να πάω σε άλλες που ίσως με ενδιαφέρουν λιγότερο. Π.χ. προτιμώ να ξαναπάω στη Βραζιλία σε επαρχίες που δε γνωρίζω για κανένα δίμηνο, από το να πάω στο Σουρινάμ και τη Γουϊάνα έτσι για να πω ότι πρόσθεσα άλλες δυο στο παλμαρέ. Αλλά το ότι ξέρω σε πόσες πήγα είναι σαφές, όπως ξέρω να σου κάνω και ranking ανά κατηγορία.
 

Fenaki1981

Member
Μηνύματα
77
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
ΙΟΡΔΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ!!!!
Τι ωραίο τραγούδι....!!!! Και ποσό όμορφο και το video clip....απίστευτες εικόνες....;););)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.290
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
ΠΡΟΣΔΟΚΙΕΣ
Έχω πλέον καθιερώσει πριν ξεκινήσω ένα μεγάλο ταξίδι να καταγράφω τις προσδοκίες μου. Έχει πλάκα να διαβάζεις εκ των υστέρων τι πίστευες ότι θα συναντήσεις, τι νόμιζες ότι θα σε ενθουσιάσει περισσότερο και τι ενδεχομένως να αποδειχθεί πατάτα ολκής. Για ταξίδι με τόσες διαφορετικές δραστηριότητες φαινόταν ακόμη πιο γαργαλιστική η προσπάθεια να μαντέψω το πώς θα προκύψει το τελικό ranking του ταξιδιού. Ξεφυλλίζοντας λοιπόν το περσινό μου ημερολόγιο βρίσκω μπροστά μου τις εξής αρχικές εκτιμήσεις:

- Βόρειο Περού: Θα είναι πολύ ενδιαφέρον, αλλά θα έχει λίγο περισσότερο τουρισμό από τον μηδαμινό που περιμένω, δε θα έχω αρκετό χρόνο για να δω όσα θα ήθελα γύρω από την Chachapoyas, η βροχή θα μας ψιλοδιαλύσει τα τρεκ, το Kuelap θα είναι εξαιρετικό, αλλά το highlight θα είναι ο χαβαλές και το reunion με τον Κώστα

- Treks σε χαμένες πόλεις: Αναμένω υπερβολική κούραση και φουσκάλες στα πόδια, τα αρχαία στη Βιλκαμπάμπα θα είναι λιγότερο εντυπωσιακά και λιγότερα από όσα θα ήθελα, τα τοπία όμορφα αλλά λίγο επαναληπτικά, θα μπουχτίσω τόσο που δε θα ξανακάνω τρεκ για πολύ καιρό, αλλά θα βγάλω μερικές εκπληκτικές φωτογραφίες. Η βροχή και η ταλαιπωρία θα με καταβάλλουν

- Βολιβία: Θα βρω την Τιτικάκα πιο τουριστική από ό,τι τη θυμάμαι, το Iskanwaya θα είναι απολαυστκό και η όλη περιπέτεια μέχρι την προσέγγισή του θα είναι από τα κορυφαία σημεία του ταξιδιού, το Uyuni θα τα σπάει αλλά θα έχει τουρίστες πια κι αυτό, τα μονοπάτια του Τσε θα αποδειχθούν ψιλοαδιάφορα με ελάχιστα πράγματα να δω, η Cochabamba που δεν έχω πάει θα έχει πολύ ενδιαφέρον, οι Misiones θα είναι περιπέτεια αλλά θα είμαι λίγο μόνος μου εκεί

- Κεντρικές Άνδεις: Τίποτε το ανεπανάληπτο αλλά πολύ αυθεντικά, θα είναι κουραστικό επειδή θα ταξιδεύω μόνος αλλά θα γουστάρω πολύ

- Ανταρκτική: ΜΕγάλο ερωτηματικό. Πιστεύω ότι θα είναι κάτι μοναδικό αλλά ταυτόχρονα και υπεριμημένο και υπερεκτιμημένο. Είμαι σίγουρος ότι θα γνωρίσω ενδιαφέροντες ανθρώπους, αλλά φοβάμαι ότι δυο εβδομάδες στο πλοίο ίσως είναι πολλές και τα τοπία ελαφρώς επαναλαμβανόμενα. Δεν είμαι και τρελός φαν των πλοίων, το δε καγιάκ δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο γιατί όντως έχεις άλλου είδους επαφή με τη φύση ή αν απλώς σε βάζουν σε ένα καγιάκ να κάνεις λίγο κουπί για να βγάλεις μια φωτογραφία ότι και καλά "γουάου περιπέτεια, like στο instagram, είμαι παουεράς".

- Χιλή: Θα περάσω ΑΨΟΓΑ μόνο και μόνο που είναι ο Χ με τον Α, το Σαντιάγο θα αρέσει, στην έρημο θα έχει πολύ κόσμο διότι πέφτουμε και μέσα στις γιορτές αλλά ο Χ θα πάθει πλάκα με τις φωτογραφικές δυνατότητες, η Carretera Austral θα είναι λίγο μέτρια αλλά πιο αυθεντικό, η Παταγονία ωραία εμπειρία αλλά ίσως παραείναι ευρωπαϊκά τα τοπία, οι επίσκεψη στα λρασάκια μάλλον ωραία εμπειρία. Με την παρέα που θα έχω θα κατουριόμασταν στο γέλιο ακόμη κι αν πηγαίναμε στην Παναγιά του Σουμελά, λίγο ρόλο παίζει ο προορισμός

- Huaraz και γύρω: Ωραία τοπία, αλλά μάλλον θα μετράω μέρες για την Ελλάδα, μάλλον downgrade μετά τα υοόλοιπα που θα έχω δει

Μάλιστα έκανα και ranking, κάπως έτσι πίστευα ότι θα είναι το ταξίδι μου από πλευράς αξιολόγησης εμπειρίων πριν ξεκινήσω:
1. Βόρειο Περού
2. Χιλη
3. Βολιβία
4. Treks
5. Κεντρικές Άνδεις
6. Ανταρκτική
7. Huaraz και τριγύρω

Γενικά προτιμώ να έχω λιγότερες προσδοκίες, ίσως αυτό να εξηγεί και το ότι το πιο ακριβό και περίπλοκο κομμάτι του ταξιδιού, η Ανταρκτική, κατετάγη προτελευταίο.
Λοιπόν, πάμε να δούμε και το ταξίδι και στο τέλος θα κάνουμε ταμείο και για τις αρχικές εκτιμήσεις... Ξεκινάμε!
 
Last edited:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Έχω πλέον καθιερώσει πριν ξεκινήσω ένα μεγάλο ταξίδι να καταγράφω τις προσδοκίες μου.
Βρίσκω πολύ ωραία την ιδέα σου! Θα την υιοθετήσω ακόμα κι αν πρόκειται για μικρό ή πολύ μικρό ταξίδι.
Επίσης μου αρέσει ο συγκεκριμένος και λεπτομερής τρόπος που τα καταγράφεις. Περιμένω να δω τι έβγαλε το ..... ταμείο :)
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.730
Likes
14.330
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Σκέφτομαι τι να σου γράψω κι εγώ. Να σε παινέσω για το υπέροχο ταξίδι σου. Δε μπορεί παρά νάναι καταπληκτικό! Δε μου βγαίνει όμως αβίαστα να σου πω ότι περιμένω με ανυπομονησία τη συνέχεια. Βασικά δε με ενδιαφέρει.
Πράγματα που δεν πρόκειται να κάνω, αλλά τα ζηλεύω, με στεναχωρεί να τα παρακολουθώ.
Μα εκατό μέρες ταξίδι; Που ξανακούστηκε;
Και δεν είναι σα να μου κάνει ένας επίδειξη την καινούρια του ferrari. Δε με ενδιαφέρει καθόλου το θέμα αυτοκίνητο. Αλλά να μου κάνεις επίδειξη στα απραγματοποίητα όνειρά μου; Το παρατραβάς. Για μένα η ιστορία σου έχει τελειώσει ήδη. Αρκετά ως εδώ. :icon_evil:
Πες τα για τους άλλους και θα φτάσεις τα 100.000 like.
Μα δε σε πιάνει μάτι εσένα; Δεν το φοβάσαι το μάτι;
Μα τι λέω; Αν σε έπιανε, θα τα έγραφες όλα αυτά;:twisted:
Λυπήσου μας τουλάχιστο και γράψε τα περιληπτικά. Και σύντομα, ε; Μη φτάσουν τα Χριστούγεννα.
Και να ξέρεις, σε ενα-δυο χρόνια που θα έρθω Κούβα, θα σε συναντήσω, αν κι εσύ το θες, και θα στα πω από κοντά.
Καλά, σιγά που θα κάθεσαι σπίτι!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Για όποιο λόγο και να γράφεις -γράψε!!!! Εγω σε διαβάζω για όλους όσους αναφέρεις...
Γιωργο με καλυψε η εκλεκτη συμφορουμιτισσα !

Ασχετο αλλά διακρίνω σε 1-2 απαντησεις κλωνους του τραβελερ ;
Ασχημο πράγμα η εμπαθεια .....
 
Last edited:

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.730
Likes
14.330
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
νομιζω ειναι αποπειρα για χιουμορ..
@coco σε ευχαριστώ για το σχόλιο, που μου δίνει την ευκαιρία να απαντήσω.
Δεν είναι απόπειρα για χιούμορ, είναι χιούμορ. Φυσικά με το χιούμορ στέλνουμε και μηνύματα. Εγώ πραγματικά ήθελα να δείξω πόσο μου λείπουν ταξίδια του στυλ αυτού. Δε μπορώ να τα κάνω για πολλούς λόγους. Και η ζωή μου ήταν τέτοια που ουδέποτε θα τα έκανα. Κι ας ζήλευα αυτούς που έπαιρναν το magic bus για Ινδία.
Εννοείται ότι την ιστορία θα την παρακολουθήσω με πολύ ενδιαφέρον.
Τι να πω όμως ο φτωχός, που στο Περού δεν αξιώθηκα ούτε το Inka trail να κάνω!
Κι έχεις το @Yorgos να σου λέει για μονοπάτια που ούτε τα αγριοκάτσικα δεν έχουν πάει (χιούμορ είναι).
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.114
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ταξίδευε και μη σε μέλει !!! Η Γη μας είναι όμορφη και αξίζει κανείς να την δεί όσο πιο πολύ μπορεί.-
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.730
Likes
14.330
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Μάλιστα έκανα και rnking, κάπως έτσι πίστευα ότι θα είναι το ταξίδι μου από πλευράς αξιολόγησης εμπειρίων πριν ξεκινήσω:
1. Βόρειο Περού
2. Χιλη
3. Βολιβία
4. Treks
5. Κεντρικές Άνδεις
6. Ανταρκτική
7. Huaraz και τριγύρω
Τι να πω;
Από μόνο του το καθένα από αυτά τα μέρη αποτελεί ταξίδι ζωής!
Είμαι περίεργος: Θα καταφέρεις να βάλεις σε σειρά;
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.078
ΕΙΣΑΓΩΓΗ

Γιατί γράφουμε ιστορίες; Προσπαθώντας να το δω όσο πιο ψυχρά γίνεται, κατέληξα στους εξής λόγους που φαντάζομαι ότι για τους περισσότερους λειτουργούν συνδυαστικά:..................................................Ένα άγχος το είχα, πίστευα ότι ίσως και να μην είναι καλή ιδέα να έχω προσδοκίες ότι θα εντυπωσιαστώ τόσο όσο τότε, πριν σχεδόν είκοσι χρόνια που ήμουν πιο μικρός, με λιγότερες εμπειρίες, που μπορούσα να ενθουσιαστώ ευκολότερα, που ήταν η πρώτη φορά που έβλεπα αυτα που κατ' εμέ είναι τα πιο όμορφα μέρη στον κόσμο, στον πλανήτη, στο Γαλαξία, στο Υπερπέραν.
συμπαντα τα σεμιναρια δημιουργικης γραφης παντου στην υφηλιο, εχουν *πλεον* ως προτυπο το ως ανωθι.

Καρακαταευγε στον γραψαντα· συγγραψαντα μαλλον.
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ονειρεμένο Ταξίδι
γυρος του κοσμου
Ξεκίνησα να διαβάζω καινούρια ιστορία, κ αμέσως σε δύο πράγματα "σκαλωσα".
Το ένα ήταν το σχόλιο για την ηλικία... δεν έπρεπε να το πεις αυτό, δεν έπρεπε...
Το δεύτερο, που πρέπει να το λες κ να το ξαναλες, είναι πόσο υπέροχη, μοναδική κ ανεξαντλητη είναι η Λατινική Αμερική... Αν μπορούσα θα φευγα σήμερα...
Θα διαβάσω, λοιπόν, αυτήν την ιστορία για την κουρτίνα τέσσερα, σαν οδηγό για το επόμενο ταξίδι μου, σαν επιστροφή στην πατρίδα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom