Γαλλία Ταξίδι του Μέλιτος Κυανή Ακτή-Παρίσι

DEP DEP

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα!!! Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα την βοήθειά σας. Παντρεύομαι τον Σεπτέμβριο και λέμε με τον αγαπημένο μου να πάμε για γαμήλιο ταξίδι στην Γαλλία, Κυανή Ακτή και Παρίσι. Λέμε να μείνουμε 3 ή 4 νύχτες στην Νίκαια και 5 ή 4 νύχτες στο Παρίσι, σύνολο 8 νύχτες δηλαδή. Θα ήθελα να με βοηθήσετε με τις μετακινήσεις στην Νίκαια, καθώς είδα ότι υπάρχουν πολύ ωραία μέρη που μπορούμε να επισκεφτούμε και δεν ξέρω πως θα φτάσουμε έως εκεί, πχ πως μπορούμε να πάμε από Νίκαια στην Εξ αν Προβάνς και στη Βιλφράνς. Μήπως συμφέρει καλύτερα να νοικιάσουμε αμάξι, αλλά αγχωνόμαστε λίγο σε αυτήν την ιδέα.
Ευχαριστώ!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Eπειδή είναι γαμήλιο θα σου πρότεινα εναλλακτικά να μείνετε στο Μονακό. Ακριβότερη αλλά πολύ πιο ξεχωριστή επιλογή.

Για μετακινήσεις μπορείτε να χρησιμοποιείτε και το τρένο από Σαιντ Ραφαέλ και Κάννες μέχρι Μεντόν και Βεντιμίλια γιατί η κίνηση στους παραλιακούς δρόμους είναι πολύ μεγάλη.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Νομίζω το τρένο είναι η καλύτερη λύση. Στη Νίκαια έχει τραμ που βολεύει κυρίως όταν θέλεις να ανέβεις την Jean Medecin. Τώρα για το Μονακό με αυτοκίνητο έχω μια μικρή ένσταση... Τα οικονομικά δεν τα ξέρω, αλλά οι δρόμοι είναι λίγο περίεργοι, προσωπικά πιστεύω το περπατάς πιο εύκολα απ'ότι το οδηγάς. Για παράδειγμα βλέπεις ένα κατηφορικό δρόμο, λες πάει στη θάλασσα και μετά από λίγο στρίβει απότομα και ανεβαίνει πάλι προς το βουνό. Με τα πόδια μπορείς να μπεις σε κανένα μικρό σοκάκι και να κατέβεις με τα σκαλοπάτια. Πέρα από το Μονακό, εμένα μου άρεσε και η Αντίμπ (Antibes).

Από την άλλη, το αμάξι θα σε βολέψει π.χ. αν θες να πας σε Σεν Τροπέ κλπ που με τα μέσα είναι ολόκληρο ταξίδι. Πάντως σε Εξ και Βιλφράνς (καθώς και στο Παρίσι) πας και με το τρένο.

Αν επιλέξεις το τρένο έχε υπόψην πως τα μηχανήματα δέχονται μόνο ψιλά ή κάρτα και το μενού είναι μόνο στα Γαλλικά (γι αυτό και οι ουρές που θα δεις :)).
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Το Μονακο ειναι μιση ωρα με τρενο απο Νικαια και προσωπικα ,εκτος απο τις παραλογα ακριβες τιμες του,δεν εχει και τιποτα που δεν μπορεις να δεις σε μια ημερησια!Η Νικαια ειναι ομορφη πολη,πολλα περισσοτερα να δεις και να κανεις και με τρενο δινει πολλες επιλογες για ημερησιες.Η Εζ ειναι φανταστικη,οι Καννες το ιδιο..Για Σαιν Τροπε δεν εχω και την καλλιτερη γνωμη..δεν θα πηγαινα καν αν ηξερα τι θα βρω.Υπαρχουν τοσα μερη τριγυρω..Το σιγουρο ειναι οτι με τρενο,βλεπεις ολη την Κοτ Ντ Αζυρ ,ανετα και ξεκουραστα.Να περασετε τελεια!
 

thalia 35

Member
Μηνύματα
158
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Μπορεις να χρησιμοποιησεις και αστικα απο Νικαια. Ειναι και πιο οικονομικα. Κοσιζει 1.50 ευρω η διαδρομη για Καννες , Μονακο, Εζε, Σαιν Πολ ντε Βανς κλπ αλλα ειναι πιο αργα απο το τρενο.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
σιγουρα μπορεις .απο οτι μου εχουν πει ομως η αστικη γραμμη δεν ειναι παντα παραθαλασσια και βεβαια ειναι πολυ πιο αργη..Δεν νομιζω για Καννες να ειναι τοσο φτηνο το αστικο παντως..
 

thalia 35

Member
Μηνύματα
158
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Κι ομως για Καννες τοσο ειναι το εισητηριο. Για Μονακο, λεωφορειο δαγκωτο, η διαδρομη ειναι παραλιακη και πολυ ομορφη, με το τρενο δεν βλεπεις τιποτα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Όποιος θέλει να κάνει 2 ώρες καλοκαιριάτικα μέσα στο λεωφορείο για να διανύσει 30 χλμ (Νίκαια-Κάννες), ας πάρει το λεωφορείο. Οι υπόλοιποι λογικοί άνθρωποι θα πάρουν το τρένο.

Tι εννοείς ότι από το τρένο δε βλέπεις τίποτα; Mετά τη Νίκαια και αν κάθεσαι στα δεξιά έχεις στο πιάτο όλη την ακτογραμμή, Βιλφράνς, Μονακό, Μεντόν κτλ.
 

thalia 35

Member
Μηνύματα
158
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Για το Μονακο προτεινα το λεωφορειο. Η διαδρομη ειναι πιο ομορφη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπέρα!!! Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα την βοήθειά σας. Παντρεύομαι τον Σεπτέμβριο και λέμε με τον αγαπημένο μου να πάμε για γαμήλιο ταξίδι στην Γαλλία, Κυανή Ακτή και Παρίσι. Λέμε να μείνουμε 3 ή 4 νύχτες στην Νίκαια και 5 ή 4 νύχτες στο Παρίσι, σύνολο 8 νύχτες δηλαδή. Θα ήθελα να με βοηθήσετε με τις μετακινήσεις στην Νίκαια, καθώς είδα ότι υπάρχουν πολύ ωραία μέρη που μπορούμε να επισκεφτούμε και δεν ξέρω πως θα φτάσουμε έως εκεί, πχ πως μπορούμε να πάμε από Νίκαια στην Εξ αν Προβάνς και στη Βιλφράνς. Μήπως συμφέρει καλύτερα να νοικιάσουμε αμάξι, αλλά αγχωνόμαστε λίγο σε αυτήν την ιδέα.
Ευχαριστώ!!
Οπωσδήποτε θα νοικιάσετε αυτοκίνητο στην Cote d' Azur. Όλα τα καλά μέρη θέλουν αυτοκίνητο, και η οδήγηση είναι πάνω από ασφαλέστατη. Τώρα, για διαμονή, αν μπορείτε να μείνετε στο χωριό Eze (με θέα!) θα ήταν ιδανικά, αλλά τα βαλάντια για κει είναι πολύ υψηλά, οπότε μπορείτε να συμβιβαστείτε και πιο πέρα (Beaulieu-sur-mer, Sean-Jean-Cap-Ferrat, Menton, Monaco, άντε και Villefrance-sur-mer). Γενικά προγραμματίστε τα έτσι ώστε να κάνετε το Μονακό-Νίκαια από κάθε πιθανή και απίθανη διαδρομη (http://www.lifeinriviera.com/guide/les-trois-corniches/ ).

Εκτός από τα προφανή ΣΟΣ που αναπόφευκτα θα τα δείτε μπροστά σας, σημειώστε για μια επίσκεψη τη Villa Kerylos στο Beaulieu. Στο Eze, το εισιτήριο εισόδου στο βοτανικό κήπο αξίζει κάθε σεντ.

Από την άλλη πλευρά της Νίκαιας, σημειώστε ως σημεία ενδιαφέροντος:
α) Antibes (εκτός από τις βόλτες, μπείτε στο Μουσείο Πικάσσο και ψάξτε και για το σπίτι του Καζαντζάκη)
β) Grasse (διαβάστε "το άρωμα" πριν πάτε...)
γ) Cannes
δ) Saint-Paul-de-Vence. Εκτός από τον τάφο του Matisse που βρίσκεται εδώ, το χωριό είναι πανέμορφο. Προσοχή, μπορεί έυκολα να πετύχετε Έλληνες, για κάποιο λόγο πάνε όλα τα Ελληνικά γκρούπ εκεί. Όχι ότι δεν αξίζει...

Πιο πέρα, θα είστε σε χαλαρή περίοδο το Σεπτέμβρη, άρα το St-Tropez πρέπει να υποφέρεται. Εξοπλιστείτε με υπομονή για ατέλειωτα μποτιλιαρίσματα προς και από εκεί, όμως. Υπόψην ότι οι διάσημες παραλίες είναι εκτός πόλης (ψάξτε Pampelone στο χάρτη). Στο Saint-Tropez μην προγραμματίσετε φαγητό ή καφέ γιατί οι τιμές είναι αλλού. Θα δοκιμάσετε όμως ένα κομμάτι Tarte Tropézienne.

Κοντά στο St-Tropez είναι το - εντελώς τεχνητό - θέρετρο του Port Grimaud, μια μικρή βενετία με τις θαλαμηγούς να είναι αραγμένες ανάμεσα στα σπίτια.

Δίνω μόνο τίτλους, βάλτε τους στο google να δείτε περισσότερα και φωτογραφίες. Συγχωρήστε μου όμως καμμιά ανορθογραφία στα τοπονύμια , τα γράφω από μνήμης.

Εννοείται πως εντός Νίκαιας το αυτοκίνητο θα μείνει παρκαρισμένο. Πάντως η Νίκαια, χωρίς μουσεία, μισή μέρα υπόθεση είναι.

Εστιατόρια τώρα (μόνο εντός Νίκαιας, γιατί στα παραέξω έχω 3-4 χρόνια να πάω):
(οι επιλογές είναι για επίπεδο γαμηλίου, αν θέλετε και πιο οικονομικά, ασφαλώς και έχει...)
http://lespecheurs.com/dev/lespecheurs.php
https://www.facebook.com/Bistrodufromager
http://www.les-viviers-nice.fr/en/
και για μεσημεριανό, στον τοπικό θεσμό για θαλασσινά: http://www.cafedeturin.fr/
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Το τρενο για Μονακο περναει διπλα στην παραλια σχεδον σ ολη τη συντομη διαδρομη...ποσο πιο κοντα περναει λεωφορειο? για καννες δεν ειναι αστικο ,ειναι υπεραστικο..μονο 1.50 ευρο...τζαμπα για 2 ωρες διαδρομη..εκτος αν ειναι αυτα που κανουν πολυ πολυ περισσοτερο...
Μολις ειδα την αναφορα για τροπεζιεν..τις ταραξα,ναι αλλα τις καλλιτερες τις βρηκαμε στη μασσαλια..τελειες.
 
Last edited:

thalia 35

Member
Μηνύματα
158
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Δεν περνα πιο κοντα στην παραλια απλα η διαδρομη ειναι πιο ομορφη. Για Καννες ειναι πραγματι δυο ωρες αλλα αδιαφορη και βαρετη διαδρομη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.654
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom