Δουλειές στην Αυστραλία

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κατ αρχήν να διαβάσεις το παρόν θέμα από την αρχή , γιατί έχει πάρα πολλές πληροφορίες. Αν μετά έχεις κάποια συγκεκριμένη ερώτηση εδώ είμαστε.
 

ioakim

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Συγχαρητήρια για τις ωραίες πληροφορίες πους μας δίνεις.Είμαι καινούργιος και εγω στο φόρουμ και θα ήθελα να μάθω ενας ο οποίος ειναι 23 χρονών με
απολυτήριο λυκείου
και έχει και την Αυστραλέζικη υπηκοότητα τα αγγλίκα του ειναι σε επίπεδο lower μπορεί να στεριώσει στην Αυστραλία.Σε μερικούς μήνες θα κανόυμε το μεγάλο βήμα με την μητέρα μου να πάμε Στη χώρα των καγκουρώ.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
E από τη στιγμή που έχεις υπηκοότητα στο χέρι σου είναι. Το να σου πω εγώ αν μπορεί ή δε μπορεί κάποιος να στεριώσει μου φαίνονται εντελώς παράλογο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Συγχαρητήρια για τις ωραίες πληροφορίες πους μας δίνεις.Είμαι καινούργιος και εγω στο φόρουμ και θα ήθελα να μάθω ενας ο οποίος ειναι 23 χρονών με
απολυτήριο λυκείου
και έχει και την Αυστραλέζικη υπηκοότητα τα αγγλίκα του ειναι σε επίπεδο lower μπορεί να στεριώσει στην Αυστραλία.Σε μερικούς μήνες θα κανόυμε το μεγάλο βήμα με την μητέρα μου να πάμε Στη χώρα των καγκουρώ.
Τα Αγγλικά σου θα βελτιωθούν αμέσως αν δεν περιστοιχίζεσαι από Έλληνες. Η χώρα έχει τόσες μας τόσες ευκαιρίες που πρέπει να προσπαθήσεις πολύ σκληρά για να αποτύχεις.
 

E_daskala

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα και απο μενα Δευκαλιων! Ειμαι καινουρια στην παρεα και βρίσκω πολυ ενδιαφεροντα οσα γραφεις. Ειμαι άνεργη δασκαλα Δημοτικής Εκπαίδευσης με εξειδικευση στην Ειδική Αγωγή και αριστη γνωση αγγλικων. Ειδα οτι βρίσκεται στη λιστα με τα επαγγέλματα που ζητουνται στην Αυστραλία γενικα, αλλα δε γνωριζω τι πιθανότητες εχω για sponsor στο αντικείμενο μου, καθως ειμαι δασκαλα ελληνικων. Περιμένω την απαντηση σου! Σ ευχαριστώ εκ των προτερων!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γεια χαρά,

Πριν από λίγο καιρό έγιναν μεγάλες αλλαγές όσον αφορά το sponsor και η 457 visa που χρησιμοποιούνταν γι'αυτό το σκοπό υποβαθμίστηκε πάρα πολύ. Εάν βρήκες το επάγγελμά σου στις λίστες, τότε ίσως αξίζει τον κόπο να ψάξεις την 189 ή 190 visa. Δες εδώ: https://www.border.gov.au/Trav/Work...sessing-authorities/skilled-occupations-lists
 

E_daskala

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεια χαρά,

Πριν από λίγο καιρό έγιναν μεγάλες αλλαγές όσον αφορά το sponsor και η 457 visa που χρησιμοποιούνταν γι'αυτό το σκοπό υποβαθμίστηκε πάρα πολύ. Εάν βρήκες το επάγγελμά σου στις λίστες, τότε ίσως αξίζει τον κόπο να ψάξεις την 189 ή 190 visa. Δες εδώ: https://www.border.gov.au/Trav/Work...sessing-authorities/skilled-occupations-lists

Σ ευχευχαριστώ για την αμεση απάντηση σου! Αυτό που με χαροποίησε ειναι οτι ειδα και την ειδικότητα primary school teacher και special needs education, τα οποια αντιστοιχουν στις σπουδες μου. Λυσε μου μια απορια ομως, τι κινησεις πρέπει να κανω για να πετυχω μια απ'αυτές τις θεσεις που ζητούνται; εννοώ,ποια βηματα πρεπει να ακολουθησω; πρώτα πρεπει να στειλω καπου το βιογραφικο μου και αν ενδιαφερονται θα επικοινωνήσουν μαζι μου για τις διαδικασίες; επισης, προκειται για κρατικο φορεα ο οποίος αναλαμβανει την πρόσληψη προσωπικού σε αυτες τις ειδικότητες της λιστας skilled occupations; συγγνώμη αν σε κούρασα νε τις πολλες αποριες μου, αλλα ειμαι κ μανα δυο παιδιων κ ψαχνω το καλύτερο για το μελλον τους.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όχι δε δουλεύει έτσι τι σύστημα. Αν διαβάσεις από την αρχή το θέμα έχω γράψει για τους δύο τρόπους.

Ο ένας είναι απλά να αρχίσεις να στέλνεις βιογραφικά ελπίζοντας ότι κάποιος εργοδότης θα σε κάνει sponsor, οπότε η βίζα βγαίνει από τον εργοδότη και δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι εσύ. Όμως περνάνε τώρα κάποιες αλλαγές σχετικά με την βίζα 457 και θα είναι εξαιρετικά δύσκολο πια να βρεις σπονσορ.

Ή άλλη λύση είναι να κάνεις μόνη σου την αίτηση για βίζα με βάση τις λίστες , μια διαδικασία που παίρνει πολύ χρόνο και πρέπει να δεις τι πόντους συμπληρώνεις κλπ. Αν η αίτησή σου είναι επιτυχής σου δίνει το κράτος βίζα. Πρέπει να δεις προσεκτικά τις λίστες ομως, να είσαι σίγουρη ότι ταιριάζει το επάγγελμά σου.
 

Mimona

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γεια σας,
Διάβασα όλες τις σελίδες και κατάλαβα τους τροπους εισόδου στην χώρα. Ομως έχω ένα φίλο που ισχυρίζεται πως μπορεί ο θείος του να τον προσκαλέσει, ο οποίος έχει υπηκοότητα. Εγώ του λέω πως δεν παίζει τέτοιο πράγμα και πως κάτι άλλο θα εννοεί ο θείος. Σωστά;; Μετά μου λέει πως του είπε ο θείος πως το χαρτί που έχει από τα ΤΕΕ (τεχνικο επαγγελματικο εκπαιδευτηριο) για μηχανοτεχνίτης αυτοκινήτων μετράει πολύ στην Αυστραλία κτλ... Εγω απ'ό,τι κατάλαβα από δω, ούτε αυτό ισχύει. Λέει πως θα πάει σε έναν γνωστο του θειου και θα δουλέψει εκεί και θα βγάζει 500 δολάρια την μέρα.. Ολα αυτά του τα είπε ο θείος!!! Ρε παιδιά παίζει τέτοιο πράγμα;; μήπως τον πιάσουν κορόιδο;;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γεια σας,
Διάβασα όλες τις σελίδες και κατάλαβα τους τροπους εισόδου στην χώρα. Ομως έχω ένα φίλο που ισχυρίζεται πως μπορεί ο θείος του να τον προσκαλέσει, ο οποίος έχει υπηκοότητα. Εγώ του λέω πως δεν παίζει τέτοιο πράγμα και πως κάτι άλλο θα εννοεί ο θείος. Σωστά;; Μετά μου λέει πως του είπε ο θείος πως το χαρτί που έχει από τα ΤΕΕ (τεχνικο επαγγελματικο εκπαιδευτηριο) για μηχανοτεχνίτης αυτοκινήτων μετράει πολύ στην Αυστραλία κτλ... Εγω απ'ό,τι κατάλαβα από δω, ούτε αυτό ισχύει. Λέει πως θα πάει σε έναν γνωστο του θειου και θα δουλέψει εκεί και θα βγάζει 500 δολάρια την μέρα.. Ολα αυτά του τα είπε ο θείος!!! Ρε παιδιά παίζει τέτοιο πράγμα;; μήπως τον πιάσουν κορόιδο;;
Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα, πάντως 500 δολλάρια Αυστραλίας τη μέρα προ φόρων είναι κάπου €5000 το μηνα καθαρά. Όσο ακριβή κι αν είναι η Αυστραλία...
 

Stakis79

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα και από εμένα. Συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά και βοήθεια που μας προσφέρεται. Σκοπεύω να έρθω με την οικογένεια μου του χρόνου τον χειμώνα (Ελλάδα) για μόνιμη εγκατάσταση. Έχω έρθει Μελβούρνη 2 φορές και ξέρω αρκετά πράγματα για την ζωή και εργασία εκεί , βέβαια σκοπεύω να έρθω με φοιτητική βίζα και να σπουδάσω κάτι το οποίο θα έχει μέλλον στην Αυστραλία ώστε να μου δώσουν μετά άδεια παραμονής. Θα έρθουμε για κάποιο διάστημα 2 3 μηνών για να τακτοποιήσουμε πράγματα αλλά και για να ενημερωθούμε καλύτερα. Δεν γνωρίζω βέβαια αν σε αυτό παίζει ρόλο η ηλικία μου. Του χρόνου θα είμαι 38 και έχω κάποιο φόβο στο ότι μετά από κάποια ηλικία δεν δέχονται φοιτητές ή ακόμα και εργαζόμενους. Οι συγγενείς μου εκεί μου είπαν ότι με 2 μισθούς ανειδίκευτου εργάτη τα βγάζεις πέρα οικονομικά. Έχουν προθυμοποιηθεί να μας φιλοξενήσουν για όσο καιρό χρειαστεί αλλά δεν θέλω να γινόμαστε βάρος και θα προτιμούσα να βρούμε και σπίτι. Δεν ξέρω κατά πόσο ακούγονται εφικτά όλα αυτά μιας και δεν έχω ψάξει καθόλου τις βίζες και απλά ακολουθώ τις συμβουλές των συγγενών που μου προτείνουν να πάω εκεί πρώτα και μετά θα τακτοποιηθούν όλα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.251
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom