Ισπανία Ανδαλουσία - Ερωτήσεις

Μηνύματα
12
Likes
0
Σε ευχαριστω παρα πολυ...!μου προτεινεις να μενω καπου σταθερα ή να πηγαινω καθε 2-3 ημερες σε αλλη περιοχη και εννοειται διαφορετικο καταλυμα ? απο χρηματα καλα υπολογιζω ?
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Νομίζω ότι αλλάζοντας κατάλυμα έχεις μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων. Κάτι παρόμοιο είχα κάνει και εγώ το ¨11. Road trip 10 ημερών Ιούλιο μήνα και χάλασα περίπου τόσα τότε (2000€ το ζευγάρι). Αν θέλεις διάβασε την ιστορία μου
Γνωστή ...και άγνωστη Ανδαλουσία και άλλα...by road για να πάρεις μια ιδέα.
 
Μηνύματα
12
Likes
0
Σε ευχαριστώ πολύ! Μακάρι να μη στραβώσει κάτι και να πάω τελικα ! Αν δεν πάω τον Αύγουστο ,θα πάω από Σεπτέμβρη!
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Καλημέρα,
Σορυ που επεμβαίνω στο αρχικό post, αλλά για να μην ανοιγω νέο θέμα..
Αν έχω βάση την Μάλαγα, αξίζει να κάνω μονοήμερες εκδρομές σε Γρανάδα και Κορδοβα? Από άποψη ωρών μετακίνησης και πόση ώρα να δεις τα βασικά μιας πόλης ρωτάω..
Ευχαριστώ!
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Αν έχω βάση την Μάλαγα, αξίζει να κάνω μονοήμερες εκδρομές σε Γρανάδα και Κορδοβα? Από άποψη ωρών μετακίνησης και πόση ώρα να δεις τα βασικά μιας πόλης ρωτάω..
Το αν αξίζει μπορείς να το κρίνεις και μόνος σου. Τσέκαρε στο διαδίκτυο να δεις αν σε ενδιαφέρoυν τα αξιοθέατα που έχει η κάθε πόλη. Κατά την γνώμη μου με καλή οργάνωση βγαίνουν οι ημερήσιες.Από το google maps είδα ότι δεν δίνει την πρόσβαση , πάνω από δίωρο με αφετηρία την Μάλαγα, σε καθεμιά από τις δύο πόλεις. Δεν σημαίνει ότι θα προλάβεις να δεις όλα τα βασικά αλλά μία μικρή ωραία γεύση, προλαβαίνεις να πάρεις!
Για μένα το τζαμί στην Κόρδοβα είναι καταπληκτικό, θα έκανα μόνο για αυτό ημερήσια για να το δώ.
Όπως επίσης και η Αλάμπρα στην Γρανάδα είναι εξαιρετική. Προσοχή μόνο γιατί δέχεται περιορισμένο αριθμό επισκεπτών ημεησίως.
Στην θέση σου θα εξέταζα και το ενδεχόμενο διανυκτερέυσης στην Γρανάδα.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Καλημέρα,
Σορυ που επεμβαίνω στο αρχικό post, αλλά για να μην ανοιγω νέο θέμα..
Αν έχω βάση την Μάλαγα, αξίζει να κάνω μονοήμερες εκδρομές σε Γρανάδα και Κορδοβα? Από άποψη ωρών μετακίνησης και πόση ώρα να δεις τα βασικά μιας πόλης ρωτάω..
Ευχαριστώ!
Στη Γρανάδα η Αλάμπρα θέλει 3-4 ώρες. Εγώ έμεινα μια ολόκληρη μέρα και στην συνοικία Αλμπαϊθίν δεν πρόλαβα να πάω. Για την Κόρνυοβα μην χάσεις με τίποτα το Τζαμί-Καθεδρικό Μεθκίτα. Αν η Αλάμπρα είναι το ομορφότερο από τα μαυριτανικά μνημεία, η Μεθκίτα είναι το πιο ενδιαφέρον, ίσως και από πολλές άλλες χώρες. Αυτός ο συνδυασμός του Αραβικού με το Χριστιανικό "σκοτώνει"!
Θέλει λοιπόν ψάξιμο για να δεις αν προλαβαίνεις να τα δεις με ημερήσιες.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Καλημέρα,
Σορυ που επεμβαίνω στο αρχικό post, αλλά για να μην ανοιγω νέο θέμα..
Αν έχω βάση την Μάλαγα, αξίζει να κάνω μονοήμερες εκδρομές σε Γρανάδα και Κορδοβα? Από άποψη ωρών μετακίνησης και πόση ώρα να δεις τα βασικά μιας πόλης ρωτάω..
Ευχαριστώ!
Με τα γρήγορα τρένα της Ισπανίας μπορείς σίγουρα να κάνεις μονοημέρες εκδρομές και στις 3 πόλεις. Ειδικά η Γρανάδα είναι πολύ κοντά. Δες παραπάνω στο θέμα τους χρόνους που αναφέρονται ή τσέκαρε τις διαδρομές μέσω Google maps. Οι χρόνοι εξαρτώνται από το μέσο που θα επιλέξεις. Με το τρένο ειναι πιο γρήγορα και μετά με το αυτοκίνητο εάν νοικιάσετε.
Εάν πας Γρανάδα πρέπει να κάνεις έγκαιρα κράτηση για το Αλάμπρα. Εμείς το Δεκέμβρη του 2015 δε βρήκαμε εισητήρια και δεν πήγαμε τελικά.
Η Κόρδοβα είναι κούκλα και της αξίζει μια ημερήσια εκδρομή. Εμείς την είδαμε από Σεβίλλη.
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Τα γρήγορα τρένα ποια εννοούμε? Για Μάλαγα - Κόρδοβα μου βγάζει με τρένα Renfe και για Γρανάδα με λεωφορεία ALSA, σωστά?
Αν κάποιος έχει να προτείνει και κανένα καλό μέρος/πλατεία σε Κόρδοβα, Γρανάδα για φαγητό.
Επίσης, αν έχω να διαλέξω μια παραλία (κοντά) στη Μάλαγα?
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Τα γρήγορα τρένα ποια εννοούμε? Για Μάλαγα - Κόρδοβα μου βγάζει με τρένα Renfe και για Γρανάδα με λεωφορεία ALSA, σωστά?
Αν κάποιος έχει να προτείνει και κανένα καλό μέρος/πλατεία σε Κόρδοβα, Γρανάδα για φαγητό.
Επίσης, αν έχω να διαλέξω μια παραλία (κοντά) στη Μάλαγα?
Εγώ μετακινήθηκα με τρένο από Μαδρίτη προς Σεβίλλη (3 ώρες μόνο!!!) και από εκεί έκανα ημερήσια εκδρομή με ενοικιαζόμενο ΙΧ στην Κόρδοβα. Δεν γνωρίζω εάν υπάρχουν πολλά δίκτυα στην Ισπανία για να επιλέξεις. Πάντως σίγουρα είναι πολύ καλά τα τρένα τους!
Για την Κόρδοβα θα σου προτείνω τα εξής: Μόλις μπεις από την κεντρική πύλη στην οχυρωμένη παλιά πόλη θα συναντήσεις ένα τεράστιο γραφείο πληροφοριών. Εκεί θα σου δώσουν χάρτες και θα σου επισημάνουν πάνω τους τι αξίζει να δεις σε μία μέρα στην πόλη. Εκτός από το υπέροχο τζαμί τους Μεσκίτα που στεγάζει και τον καθεδρικό τους ναό, εγώ θα σου προτείνω να ανακαλύψεις και μια πολύ γραφική γειτονιά με άσπρα σπίτια και ανθισμένες αυλές, όπου βέβαια πληρώνεις εισιτήριο για να τις δεις. Επίσης, να τονίσω ότι τα εστιατόρια τους σε αυτήν την γραφική περιοχή κλείνουν το μεσημέρι μετά τις 4 και κάποια ξανανοίγουν το βράδυ... Εμείς δεν μπορέσαμε να φάμε σε αυτήν την περιοχή γιατί δε βρήκαμε κανένα ανοιχτό... Οπότε γυρίσαμε στην περιοχή του τεμένους και φάγαμε εκεί μέτρια...
Τέλος να προτείνω και το κάστρο "Alcázar de los Reyes Cristianos" που βρίσκεται μέσα στην πόλη και έχει καταπληκτικούς κήπους μαυριτανικού στυλ!! Εκεί βγάλαμε τις καλύτερες φωτογραφίες!!
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Καλημέρα,
Σορυ που επεμβαίνω στο αρχικό post, αλλά για να μην ανοιγω νέο θέμα..
Αν έχω βάση την Μάλαγα, αξίζει να κάνω μονοήμερες εκδρομές σε Γρανάδα και Κορδοβα? Από άποψη ωρών μετακίνησης και πόση ώρα να δεις τα βασικά μιας πόλης ρωτάω..
Ευχαριστώ!
Aν εχεις ηδη αποφασισει να εχεις ως βαση τη Μαλαγα μια χαρα!!Εννοειται μια μονοημερη στην Κορδοβα και δυο μερες,με μια διανυκτερευση,στη Γραναδα ειναι οτι πρεπει θα ελεγα!!Δυο φορες που βρεθηκα στην περιοχη προτιμησα παντως ως εδρα τη Σεβιλλη,κατα την γνωμη μου ακρως πιο εντυπωσιακη και ενδιαφερουσα απο Μαλαγα!!!
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Κοιτάω για εισιτήρια για Αλάμπρα το ΣΚ από αυτό το site
http://apc.ticketmaster.es/nav/land...hambra-tickets.es&utm_medium=link&canalMB=ALH
και προφανώς δεν υπάρχουν πολλά διαθέσιμα.
Επειδή όμως απ'ότι έχω καταλάβει μπορεις να κλείσεις να δεις διαφορετικούς χώρους, μπορεί κάποιος να βοηθήσει τι αξίζει να δω με βάση τη διαθεσιμότητα που μου βγάζει το site?
Επίσης, για 1 διανυκτέρευση, σε ποια περιοχή να περάσω το βράδυ για ένα χαλαρό φαγητό/ποτό?
Ευχριστώ!
 

evmorfia

Member
Μηνύματα
7
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
βιρμανια
Ονειρεμένο Ταξίδι
νησια του ειρηνικου νεα ζ
Πρέπει να κλείσεις online απο πριν
Eιναι αδύνατον να κλείσω εισιτήρια για Αλάμπρα απο το επίσημο site.Ξέρει κανείς κάτι ?θα μαι εκει στις 5 Ιουλίου

Εγώ θα πρότεινα να περιοριζόσασταν μόνο στο τρίγωνο που αναφέρετε, καθότι ούτε η Ρόντα ούτε όμως και το Καντίθ είναι σε κάποια λογική διαδρομή μεταξύ των 3 πόλεων που θα επισκεφθείτε.
Οπωσδήποτε να κλείσετε από πριν εισιτήρια για την Αλάμπρα της Γρανάδας, καθότι ενδέχεται να εξαντληθούν. http://www.ticketmaster.es/nav/land...hambra-tickets.es&utm_medium=link&canalMB=ALH
μου είναι αδύνατον να κλείσω εισιτήρια απο το συγκεκριμένο!!!!!!!!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.798
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom