Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Έχω πρόσφατα γράψει για το κομμάτι Marrakech Ouarzazate εδώ
Πρακτικά θα κάνετε ένα ale retour και μάλλον στην επιστροφή θα βαρεθείτε. Μιλάμε για τουλάχιστον 700 χλμ πήγαιν'έλα. Εμείς δεν συνεχίσαμε προς Zagora γιατί το τοπίο μέχρι το Agzd όταν ξεκινά η κοιλάδα Draa, ήταν μια επιπεδη έρημος χωρίς κανένα ενδιαφέρον.
Η τιμή είναι φθηνή (αλλά το from.... με προβληματίζει για το τελικό κόστος αν είστε λίγοι στο γκρουπ, αποσαφήνισέ το). Εγώ θα επέλεγα την επιστροφή μέσω Skoura και καταρρακτη Οuzoud (αλλά ξεκινώντας πρωίπρωί από το camp) για εναλλαγή. Aλλά δεν έχεις τέτοιες ελευθερίες χωρίς δικό σου όχημα.
Μονοήμερη στην Essaouira σημαίνει 3 ώρες να πάς και 3 να έρθεις με το ΚΤΕΛ.
Αν τελικά έχετε 3 μέρες εκτός Μαρρακές θα επέλεγα ένα 3ήμερο tour προς Merzouga (αν υπάρχει) όπου θα δείτε και τα φαράγγια στη διαδρομή

πχ αυτό χωρίς να ξέρω τιμή όμως
 
Last edited by a moderator:

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Καλύτερα βρες 3ημερη εκδρομή προς Merzouga. Και σίγουρα πρέπει να ρωτήσεις τελική τιμή. Εμείς με 95ε είχαμε κλείσει 3ημερο. Στην τιμή συμπεριλαμβανόταν και τα γεύματα.
 

kate-dim

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Αυτό εννοούσα. Όλοι το ίδιο ακολουθούν. Πάρε μια ιδέα από την ιστορία μου γιατί ως το κομμάτι που σε ενδιαφερει έχει γραφτεί πλαισιωμένο με αρκετές φωτό
Εμείς το κάναμε ανεξάρτητοι, με το ραχάτι μας και με δικό μας μέσο
Θεωρώ καλύτερο να αφήσετε την Essaouira για μελλοντικό ταξίδι και να την συνδυάσετε με fes κλπ. Τώρα δείτε καλύτερα την έρημο
 
Last edited:

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Αν προτιμησεις παντως την συγκεκριμμενη εταιρια κρατα λιγο χαμηλα τον πηχη οσον αφορα την εξυπηρετηση και την ποιοτητα που περιμενεις,παντοτε οσον αφορα την εταιρια καθως σε αποζημιωνει το μερος οπως και να εχει!!!Εμας στο γυρισμο απο Μερζουγκα για Φεζ που ζητησαμε μας βαλανε σε ενα ταξι που συνεργαζονται πεντε ατομα και ενας ο οδηγος εξι και μαλιστα επειδη δεν ηξερε την διευθυνση που του ειπαμε να μας αφησει μας παρατησε σε εναν κεντρικο δρομο!!Επισης η οδηγικη συμπεριφορα του ανθρωπου που μας συνοδευε καθολι την διαρκεια του ταξιδιου δεν ηταν και η καλυτερη,ειχαμε καποια δυωρη τουλαχιστον μπορει και τριωρη καθυστερηση στην αρχη της ερημου που περιμεναμε να μας παρουν οι καμηλιερηδες οπως και η πρωτη εικονα ηταν κακη στο κεντρικο μερος που βρεθηκαμε στο Μαρακες.!!Μπορει να την ξαναπροτιμουσα ,δεν ειμαι και τοσο απαιτητικος στο κατω κατω και προσαρμοζομαι,οποτε δεν λεω μην την χρησιμοποιεις απλως να ξερεις οτι απεχει το επιπεδο απο τα συνηθη ευρωπαικα στανταρ ωστε να μην σε παρει απο κατω!!!
 

kate-dim

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Επειδή δεν είναι η πρώτη κακή κριτική που διαβάζω, δεν θα την χρησιμοποιήσω. Έχεις να μου προτείνεις κάποια πιο εξυπηρετική? όπως και να το κάνεις, οι γυναίκες είμαστε λίγο πιο απαιτητικές και οφείλω να ελαχιστοποιήσω το ρίσκο
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
γκουγκλάρεις "3day tour Merzouga from Marrakech", και μετά από το tripadvisor βρίσκεις κριτικές για το συγκεκριμένο γραφείο (όσο μπορείς περισσότερες για να ειναι αξιόπιστες)
 

Eirini 88

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
Καλησπέρα!Πριν 2 μηνες γύρισα από Μαρόκο κ το μόνο που θα σου έλεγα να αλλαξεις ειναί η εκδρομη στην έρημο εκτός από την απόσταση θα έχει και υπερβολικη ζεστη!Θα σου πρότεινα να κρατήσεις την Εσαουιρα κ να πατε και στο Αγκαντιρ υπέροχο και μας το πρότεινε το παλικάρι που δούλευε στο Ριαντ μας!
 

kate-dim

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Καλημέρα. εννοείς ότι έχει πολύ ζέστη τον Δεκέμβριο??
 

Eirini 88

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
ΩωωχΣυγνώμη!!Μπερδεύτηκα καί νόμιζα πως πάτε τώρα! Για Δεκέμβριο καλά θα είναι στην έρημο αλλά καλύτερα κλείστε την 3ημερη για Μετζουρκα αξίζει περισσότερο εμείς πήγαμε Ζαγκορα και πραγματικα δεν άξιζε τον κόπο!
 

kate-dim

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Σε ευχαριστώ πολύ! Αυτό θα κάνουμε, αλλά ακόμη ψάχνω γραφείο, μιας και με όσα έχω επικοινωνήσει, διοργανώνουν ιδιωτικές εκδρομές με τιμές περίπου 370,00 το άτομο!
 

Amplified

Member
Μηνύματα
86
Likes
70
Επόμενο Ταξίδι
Δυτική ακτή ΗΠΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Utopia Planitia
Σε ευχαριστώ πολύ! Αυτό θα κάνουμε, αλλά ακόμη ψάχνω γραφείο, μιας και με όσα έχω επικοινωνήσει, διοργανώνουν ιδιωτικές εκδρομές με τιμές περίπου 370,00 το άτομο!
Εάν μιλάς για 2 διανυκτερεύσεις (gorge κι έρημο), δεν χρειάζεται να δώσεις πάνω από 100 ευρώ το άτομο. Θα βρείτε πάρα πολλές στο Μαρακές κι όλες, έχουν πάνω κάτω τις ίδιες υπηρεσίες. Εάν θέλετε να δώσετε παραπάνω λεφτά για γούστα, προτείνω auberge le petit prince στη Μερζούγκα. Να βεβαιωθείς ότι πάτε με βαν maximum 14-15 άτομα, ότι έχετε πριβέ δωμάτιο στα gorge κι ότι έχετε πριβέ tent /χώρο στην έρημο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.676
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom