Ηνωμένο Βασίλειο Γλασκώβη για δουλειά κ διασκέδαση

WanderChris

New Member
Μηνύματα
2
Likes
5
Καλησπέρα, κατά πάσα πιθανότητα θα πάμε με την δουλειά 4 μέρες στη Γλασκώβη τον Ιούλιο, μάλλον 13-17. Επειδή πάμε για δουλειά αυτή θα παίρνει αρκετές ώρες κάθε μέρα δεν νομίζω να έχουμε ευκαιρία για εκδρομές εκτός της πόλης (θέλω πολύ να πάω προς τα highlands αλλά μάλλον σε άλλο ταξίδι) αλλά θέλουμε να γυρίσουμε την ίδια την Γλασκώβη όσο γίνεται με έμφαση: Φαγητό (όχι τίποτα ακριβό), ποτό και διασκέδαση και να δούμε όμορφα σημεία της, γραφικές γειτονιές, τίποτα ιστορικό κοκ.

Έχει κανείς καμία ιδέα;

Επίσης, με την ταυτότητα την Ελληνική με αγγλικού χαρακτήρες ήμαστε οκ ε;
Υπάρχει η πιθανότητα να πάμε με αεροπλάνο Εδιμβούργο και από εκεί είτε με τρένο είτε με ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο να πάμε Γλασκώβη. Για το αυτοκίνητο χρειαζόμαστε κάτι άλλο πέρα από το δίπλωμα και την ταυτότητα; Πόσο εύκολο είναι το ανάποδο τιμόνι;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.417
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα, κατά πάσα πιθανότητα θα πάμε με την δουλειά 4 μέρες στη Γλασκώβη τον Ιούλιο, μάλλον 13-17. Επειδή πάμε για δουλειά αυτή θα παίρνει αρκετές ώρες κάθε μέρα δεν νομίζω να έχουμε ευκαιρία για εκδρομές εκτός της πόλης (θέλω πολύ να πάω προς τα highlands αλλά μάλλον σε άλλο ταξίδι) αλλά θέλουμε να γυρίσουμε την ίδια την Γλασκώβη όσο γίνεται με έμφαση: Φαγητό (όχι τίποτα ακριβό), ποτό και διασκέδαση και να δούμε όμορφα σημεία της, γραφικές γειτονιές, τίποτα ιστορικό κοκ.

Έχει κανείς καμία ιδέα;

Επίσης, με την ταυτότητα την Ελληνική με αγγλικού χαρακτήρες ήμαστε οκ ε;
Υπάρχει η πιθανότητα να πάμε με αεροπλάνο Εδιμβούργο και από εκεί είτε με τρένο είτε με ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο να πάμε Γλασκώβη. Για το αυτοκίνητο χρειαζόμαστε κάτι άλλο πέρα από το δίπλωμα και την ταυτότητα; Πόσο εύκολο είναι το ανάποδο τιμόνι;
Καλησπέρα !

Ας ξεκινήσω λέγοντάς σου οτι στις 24 Ιουνίου θα πάω Σκωτία....οπότε δεν έχω πάει ακόμα, αλλά έχω κάνει κάποιον σχεδιασμό για το ταξίδι μου :)
Σχετικά με την ταυτότητα, έχω να σου πώ οτι μπορείς να πάς αρκεί να έχει εκδοθεί εντός 15ετίας ( είναι νομίζω κοινοτική οδηγία ανα 15 έτη να βγάζουμε νέα ταυτότητα ). Βέβαια έχω ακούσει απο άλλους οτι είχαν κάποιες καθυστερήσεις στο αεροδρόμιο για έλεγχο στοιχείων ( χώρα μου είναι θα σε ελένξω όσο γουστάρω...), ενώ αν πάς με διαβατήριο δεν θα έχεις τέτοιο πρόβλημα ! Άλλωστε μπορεί να μην έχεις ούτε με την ταυτότητα, εξαρτάται που θα πέσεις ! Εγώ έβγαλα διαβατήριο, κυρίως γιατί έχω σκοπό να πάω Λατινική Αμερική αλλά και για την Σκωτία ( δεν έχω χρόνο για χάσιμο γιατί θα γυρίσω οδικώς τα Highlands ).
Ας πάμε τώρα στο θέμα αυτοκινήτου ! Αφού έκαψα αρκετά εγκεφαλικά κύτταρα...κατέληξα να κλείσω αυτόματο ! Έχω μιλήσει με άλλους που έχουν οδηγήσει δεξιοτίμονα αυτοκίνητα και μου έχουν πεί οτι είναι θέμα συνήθειας....βέβαια άλλο να ζείς στην Αγγλία και άλλο να πηγαίνεις διακοπές...οπότε όλοι μου συνέστησαν αυτόματο, για να απολαύσω και τις διαδρομές μου ! Με ένα χειροκίνητο ταχυτήτων, για κάποιον που δεν είναι συνηθισμένος να οδηγεί στα αριστερά, χρειάζεται περισσότερη προσήλωση στην οδήγηση, οπότε "χάνεις" στην απόλαυση της διαδρομής....και εγώ θέλω να απολαύσω τη φύση των Highlands :). Έχω οδηγήσει αυτόματο πρίν 8 χρόνια στην Ελλάδα και είναι πολύ εύκολο στην οδήγηση, οπότε μου μένει μόνο να συνηθίσω την αριστερή οδήγηση χαχαχα
Όσον αφορά τα έγγραφα που χρειάζεσαι για ενοικίαση, μου είπαν άτομα που έχουν νοικιάσει αυτ/το στην Σκωτία οτι ζητάνε το δίπλωμα σου ( το οποίο πρέπει να είναι κοινοτικό, τύπου ταυτότητας ) και αν το έχεις κλείσει μέσω ιντερνετ θα σου ζητήσουν την πιστωτική σου κάρτα. Εγώ το έκλεισα μέσω της airtickets που με παρέπεμψε στην Rendalcars.com ( την παραπομπή την πρόσεξα μετά, όταν εκτύπωσα την κράτηση που έκανα....είχα μπεί στην Rendalcars και μου έδειχνε μεγάλου κυβισμού αυτ/τα, κάτι που δεν ήθελα...αλλά μάλλον κάτι λάθος έκανα στην αναζήτηση μου...anyway !). Επίσης καλό είναι να έχεις μαζί σου την ταυτότητα ή το διαβατήριο με το οποίο έχεις ταξιδέψει και η γνώμη μου είναι να έχεις και ένα αντίγραφο του τραπεζικού λογαριασμού με τον οποίο είναι συνδεδεμένη η πιστωτική με την οποία έκανες την κράτηση, για να φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας ( αυτό το ζητάει στις προϋποθέσεις της ενοικίασης, αλλά μου είπαν οτι εκεί δεν το ζητάνε...θα δείξει !) Αν το πληρώσεις εκεί μετρητοίς, χρειάζεσαι το δίπλωμα σου και τα ταξιδιωτικά έγγραφα που ταξίδεψες ( ταυτότητα ή διαβατήριο ).
Όσον αφορά την Γλασκώβη, δυστυχώς η πόλη δεν είναι στα σχέδια μου γιατί απλά δεν προλαβαίνω...οπότε αν περάσω απο Γλασκώβη θα είναι μία απλή βόλτα με το αυτ/το ! Εύχομαι κάποιος άλλος που έχει πάει να μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο !!!
Αναφέρεις οτι θα πάς τον Ιούλιο. Οπότε μέχρι να πάς, θα έχω γυρίσει και θα μπορώ να σου δώσω πιο ακριβείς πληροφορίες για το αυτοκίνητο, καθώς και να σου περιγράψω την εμπειρία μου στην αριστερή οδήγηση :)
 
Last edited:

angryDuck

Member
Μηνύματα
36
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα
Καλημερα και απο μενα. Με την ταυτοτητα θα ειστε μια χαρα --εαν δεν αλλαξει κατι με το μπρεξιτ. Οσο αφορα το αμαξι, εαν εχετε τα παλια διπλωματα (ροζ) ισως εχετε δυσκολιες (αναλογα σε ποιον θα πεσετε). Πχ εμενα μου εχουν αρνηθει ενοικιαση πολλες φορες επειδη δεν εχει αγγλικα πανω. Ομως αν νοικιασετε απο το αεροδρομιο θα ειστε ενταξει.

Με ποια πτηση φτανετε; αυτη που ερχετε μεσανυχτα; αν ναι, τοτε σιγουρα θελετε αμαξι γιατι δεν εχει τρενα εκεινη την ωρα. Το τρενο κανει απο 45'-1 ωρα, αναλογα το δρομολογιο.

Για φαγητο κλπ δεν ξερω να σου πω γτ δεν την πολυξερω τη γλασκωβη --με ενα γρηγορο σερτς στο τριπ αντβαισορ ομως θα βρεις πολλα.

Τελος, σιγουρα αξιζει και μια βολτα στο εδιμβουργακι το οποιο ειναι κατα πολυ πιο παραδοσιακο απο τη γλασκωβη.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.239
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom