Γερμανία Μόναχο, γιατί όχι???

sotoscivil

Member
Μηνύματα
67
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
road trip στις ΗΠΑ
Μόναχο: μία ευρωπαϊκή πόλη που μου θύμισε έντονα την Βιέννη, πεζόδρομοι, ενδιαφέροντα μουσεία, καλά ΜΜΜ και ένα υπέροχο πάρκο. και πάμε με την σειρά:

Ξενοδοχείο: έμενα στο eurostrars grand central, 4 αστέρων, όχι τόσο καλό με άσχημο ίντερνετ αλλά δίπλα σε στάση μετρό. Στα σύνορα της παλιάς πόλης στην karlspaltz πήγαινες εύκολα με τα πόδια σε 20 λεπτάκια. Γενικά επειδή το Μόναχο ενδείκνυται για ημερήσιες εκδρομές σε άλλες πόλεις, ένα ξενοδοχείο δίπλα στον κεντρικό σταθμό είναι καλή πρόταση αφού και δίπλα στον σταθμό είσαι αλλά και όχι μακριά από το κέντρο. Η περιοχή δεν είναι σίγουρα τόσο γραφική αλλά δεν είναι και όπως άλλες περιοχές στην Ευρώπη όπου συνήθως η περιοχή γύρω από τον σταθμό είναι υποβαθμισμένη. Δυστυχώς στο κέντρο της πόλης, μέσα δηλαδή από τα παλαιά τείχη, θα βρεις είτε πολύ ακριβό είτε κάτι που δεν θα είναι καλό.

Φαγητό: πήγα να δοκιμάσω την Hofbrauhaus που είναι διάσημη και σαν μπυραρία του Χίτλερ, πολύ χάλια, είναι ουσιαστικά σαν ένα οικοδομικό τετράγωνο που είχε μία απίστευτη οχλαγωγία και μέσα στο χώρο έκανε ζέστη αφού είχε υγρασία με μία βαριά βρώμα από μπύρα, όπως καταλαβαίνετε δεν μου άρεσε. Ίδιο στυλ μπυραρίας, κτήνος σε μέγεθος αλλά πιο προσεγμένη ήταν η Augustiner keller, ανάμεσα σε ξενοδοχείο και κεντρικό σταθμό!!! Κότσι τέρας και μπύρα μίσολιτρη δική τους ένα 20αρικάκι και πάς σπίτι σκαμένος. Δοκίμασα και την Zum Augustiner στο κέντρο, αξιοπρεπές, ίδιες τιμές με την προηγούμενη (κότσι στα 15ευρώ, μπύρα στα 5 ευρώ και σνίτσελ στα 20ευρω) αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Στην κεντρική πλατεία υπάρχει και ένα μαγαζί που διαφήμιζε τα μπέργκερ του αλλά δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Τέλος έφαγα και σε μία άλλη μπυραρία κοντά στην asam church που ήταν τόσο αδιάφορη που ούτε το ονομά της δεν αναφέρω. Δυστυχώς επειδή πήγα στο Πάσχα που ήταν κοινό και για αυτούς, δεν πέτυχα ανοικτή την Viktualien markt και έτσι από λουκάνικα ότι έφαγα στην Νυρεμβέργη (θα σου πω μετά για αυτήν)

Ποτό: πέρα από τις μπυραρίες, αξίζει με τα χίλια να πιείς ένα ποτό στο keneddys, υπόγεια στυλ μπυραρίας, με τρομερή διακόσμηση, ελάχιστους τουρίστες και live μουσική. Όχι παραδοσιακή βαυαρική αλλά βλέπεις πως διασκεδάζουν οι νέοι Γερμανοί σήμερα.

Αξιοθέατα: Marienplatz είναι το κέντρο των όλων όσο θα κάνεις. Το δημαρχείο το βλέπεις και μέρα αλλά και βράδυ που είναι φωταγωγημένο, γειτονικά στον Άγιο Πέτρο ανεβαίνεις για να θαυμάσεις την θεά (φθηνά με 3 ευρώ, όλο με τα πόδια, πεθαίνεις, ok, καλή η θέα αλλά πάνω είναι με πλέγμα οπότε κάτι χάνεις), και φυσικά δεν χάνεις να δοκιμάσεις και λουκανικούμπες στην Marienplatz κάτι που όπως προείπα έχασα την ευκαιρία. Ενδιάφερουσες εκκλησίες που θα της δεις στον δρόμο σου και δεν πρέπει να χάσεις είναι Frau Kirche, η Michael kirche και η Asam kirche, είναι δωρεάν, μπαίνεις ξεκουράζεσαι και φεύγεις.

Λίγο πιο βόρεια το residenz, το παλιό αυτοκρατορικό παλάτι, αξίζει η επίσκεψη. Εαν κάνει καλό καιρό (σε μένα δεν έκανε) πας και στο Englisch Garten για βόλτα, από τα πιο όμορφα πάρκα. Τέλος εάν σου αρέσει το είδος δεν χάνεις το deutsches museum και το μουσείο BMW μαζί με το BMW WELT. Στην παλαιά πινακοθήκη δεν πήγα γιατί δεν είχα χρόνο και το μετάνιωσα.

Σαν βόλτα πέρα από τις κλασσικές στο κέντρο, άξιζε πολύ και η περιοχή στο ποτάμι, ξεκινάς κατά μήκος του ποταμιού από εκεί που την τέμνει η maximilian strasse μέχρι το νησί που είναι το deutsches museum, δεν την χάνεις αυτή την διαδρομή.

Έξω από την πόλη τώρα: δεν χάνεις με τπτ το κάστρο Νοισβασταην, πας με τραίνο μέχρι το fussen και από εκεί με λεωφορείο που σε αφήνει στους πρόποδες του λόφου του κάστρου. Από εκεί με 3 ευρώ παίρνεις το λεωφορείο που σε ανεβάζει στο λόφο και σε αφήνει σε μία διχάλα. Στην μία πλευρά πας για την κλασσική γέφυρα Marienbrucke από όπου η θέα του κάστρου είναι συγκλονιστική, πάαααρα πολύ το κρύο Απρίλη μήνα (τον βαρύ χειμώνα πολλές φορές είναι και κλειστή) κάθεσαι για όμορφες φώτο αφού περιμένεις για λίγο στην ουρά. Για το κάστρο τώρα έχεις προνοήσει και έχεις κλείσει θέσεις από το internet οπότε από τους πρόποδες του λόφου που είναι τα εκδοτήρια μπαίνεις σε άλλη σειρά με ελάχιστη ουρά και παίρνεις εισιτήριο για όποιο γκρουπ ξεναγήσεως είναι ελεύθερο. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να έχεις κλείσει για 15.00, να πας 14.00 στα εκδοτήρια και να σου πουν ότι το επόμενο ελεύθερο είναι στις 18.00. οπότε προσοχή!!! Η όλη διαδρομή για να πας στοίχισε 44 ευρώ και για τα 4 άτομα πήγαινε έλα με Bavarian card που ισχύει και για το μετρό.

Επίσης ωραία εκδρομή που δεν την χάνεις είναι η Νυρεμβέργη, 1,5 ώρα απόσταση, με την ίδια Bavarian card στην ίδια τιμή. Είναι πραγματικά πανέμορφη όπως θα δείτε και στο βίντεο που ακολουθεί. Ο κεντρικός σταθμός που σε αφήνει το τραίνο είναι κοντά στην παλαιά πόλη, από εκεί παίρνεις χάρτη και πάς και διασχίζεις την πόλη έτσι ώστε να φτάσεις στην άαααλλη πλευρά του της πόλης όπου είναι τα τείχη και ένα πανέμορφο κάστρο το imperial casstle τείχος από όπου είναι τρομερή η θέα αλλά και πολύ γραφικό. Τέλος αξίζει πολύ η διαδρομή γύρω από ένα νησάκι που περικλείεται από τις γέφυρες maxbrucke και kettensteg, μην την χάσεις.


κλασσικά κλείνουμε με το βιντεάκι για extra εικόνες, καλά ταξίδια:

 

sotoscivil

Member
Μηνύματα
67
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
road trip στις ΗΠΑ
Γνωρίζει κάποιος πως μεταφέρεται στις ολοκληρωμένες ταξιδιωτικές ιστορίες??? γιατί ίσως να την έχω γράψει την ίδια ιστοριά 2 φορές!!!
 
Last edited:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πολύ ωραίο το βιντεάκι σας...Είναι τραβηγμένο με go pro κάμερα;;; Έκανα το ίδιο ταξίδι με σας Πρωτοχρονιά αλλά αντί για Νυρεμβέργη πήγα Σαλζμπουργκ...Νομίζω ότι αν είχατε νοικιάσει αμάξι όπως είχα κάνει κ εγώ θα είχατε κερδίσει πολύ χρόνο και θα σας έβγαινε περίπου ίδια λεφτά...Με 4 άτομα παρέα δεν υπήρχε περίπτωση να μπω σε τραίνο...Next time :)
 
Last edited:

sotoscivil

Member
Μηνύματα
67
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
road trip στις ΗΠΑ
Πολύ ωραίο το βιντεάκι σας...Είναι τραβηγμένο με go pro κάμερα;;; Έκανα το ίδιο ταξίδι με σας Πρωτοχρονιά αλλά αντί για Νυρεμβέργη πήγα Σαλζμπουργκ...Νομίζω ότι αν είχατε νοικιάσει αμάξι όπως είχα κάνει κ εγώ θα είχατε κερδίσει πολύ χρόνο και θα σας έβγαινε περίπου ίδια λεφτά...Με 4 άτομα παρέα δεν υπήρχε περίπτωση να μπω σε τραίνο...Next time :)
έχεις δίκιο στο θέμα του αμαξιού, το μετανιώσαμε!!!!!! next time!!! ναι το βιντεάκι είναι με gopro 5, έτσι για να θυμόμαστε!!!! καλά ταξίδια σού εύχομαι!!!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Το θέμα του αυτοκινήτου με προβλημάτισε πολύ γιατί μου έβγαινε 30% πάνω σε τιμή αλλά αν είχαμε δύο άτομα ακόμα για να πάει δια 4 θα το έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη..Δεν το μετάνιωσα γιατί παρκάραμε σχεδόν απέξω φεύγαμε ότι ώρα θέλαμε και μπορούσαμε να κάνουμε κ στάση όπου θέλαμε (εμείς που φάγαμε κ πολύ χιόνι δεν γινόταν χωρίς αμάξι).Πάντως το Μόναχο δεν με έψησε να πάω ξανά με αυτά που είδα δεν ξέρω αν εσένα σου άρεσε περισσότερο....Βερολίνο και Δρέσδη ας πούμε θα πήγαινα ξανά...
 

sotoscivil

Member
Μηνύματα
67
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
road trip στις ΗΠΑ
Το θέμα του αυτοκινήτου με προβλημάτισε πολύ γιατί μου έβγαινε 30% πάνω σε τιμή αλλά αν είχαμε δύο άτομα ακόμα για να πάει δια 4 θα το έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη..Δεν το μετάνιωσα γιατί παρκάραμε σχεδόν απέξω φεύγαμε ότι ώρα θέλαμε και μπορούσαμε να κάνουμε κ στάση όπου θέλαμε (εμείς που φάγαμε κ πολύ χιόνι δεν γινόταν χωρίς αμάξι).Πάντως το Μόναχο δεν με έψησε να πάω ξανά με αυτά που είδα δεν ξέρω αν εσένα σου άρεσε περισσότερο....Βερολίνο και Δρέσδη ας πούμε θα πήγαινα ξανά...
Σίγουρα, το Μόναχο δεν αξίζει μία δευτερή επίσκεψη χωρίς να μετανιώνω που πήγα... το Βερολίνο έχει και μία ταυτότητα, είναι ίσως πιο ψαγμένο για αυτό τους αξίζουν και άλλες επισκέψεις...
 

Nikoscy

Member
Μηνύματα
49
Likes
5
Μόναχο: μία ευρωπαϊκή πόλη που μου θύμισε έντονα την Βιέννη, πεζόδρομοι, ενδιαφέροντα μουσεία, καλά ΜΜΜ και ένα υπέροχο πάρκο. και πάμε με την σειρά:

Ξενοδοχείο: έμενα στο eurostrars grand central, 4 αστέρων, όχι τόσο καλό με άσχημο ίντερνετ αλλά δίπλα σε στάση μετρό. Στα σύνορα της παλιάς πόλης στην karlspaltz πήγαινες εύκολα με τα πόδια σε 20 λεπτάκια. Γενικά επειδή το Μόναχο ενδείκνυται για ημερήσιες εκδρομές σε άλλες πόλεις, ένα ξενοδοχείο δίπλα στον κεντρικό σταθμό είναι καλή πρόταση αφού και δίπλα στον σταθμό είσαι αλλά και όχι μακριά από το κέντρο. Η περιοχή δεν είναι σίγουρα τόσο γραφική αλλά δεν είναι και όπως άλλες περιοχές στην Ευρώπη όπου συνήθως η περιοχή γύρω από τον σταθμό είναι υποβαθμισμένη. Δυστυχώς στο κέντρο της πόλης, μέσα δηλαδή από τα παλαιά τείχη, θα βρεις είτε πολύ ακριβό είτε κάτι που δεν θα είναι καλό.

Φαγητό: πήγα να δοκιμάσω την Hofbrauhaus που είναι διάσημη και σαν μπυραρία του Χίτλερ, πολύ χάλια, είναι ουσιαστικά σαν ένα οικοδομικό τετράγωνο που είχε μία απίστευτη οχλαγωγία και μέσα στο χώρο έκανε ζέστη αφού είχε υγρασία με μία βαριά βρώμα από μπύρα, όπως καταλαβαίνετε δεν μου άρεσε. Ίδιο στυλ μπυραρίας, κτήνος σε μέγεθος αλλά πιο προσεγμένη ήταν η Augustiner keller, ανάμεσα σε ξενοδοχείο και κεντρικό σταθμό!!! Κότσι τέρας και μπύρα μίσολιτρη δική τους ένα 20αρικάκι και πάς σπίτι σκαμένος. Δοκίμασα και την Zum Augustiner στο κέντρο, αξιοπρεπές, ίδιες τιμές με την προηγούμενη (κότσι στα 15ευρώ, μπύρα στα 5 ευρώ και σνίτσελ στα 20ευρω) αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Στην κεντρική πλατεία υπάρχει και ένα μαγαζί που διαφήμιζε τα μπέργκερ του αλλά δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Τέλος έφαγα και σε μία άλλη μπυραρία κοντά στην asam church που ήταν τόσο αδιάφορη που ούτε το ονομά της δεν αναφέρω. Δυστυχώς επειδή πήγα στο Πάσχα που ήταν κοινό και για αυτούς, δεν πέτυχα ανοικτή την Viktualien markt και έτσι από λουκάνικα ότι έφαγα στην Νυρεμβέργη (θα σου πω μετά για αυτήν)

Ποτό: πέρα από τις μπυραρίες, αξίζει με τα χίλια να πιείς ένα ποτό στο keneddys, υπόγεια στυλ μπυραρίας, με τρομερή διακόσμηση, ελάχιστους τουρίστες και live μουσική. Όχι παραδοσιακή βαυαρική αλλά βλέπεις πως διασκεδάζουν οι νέοι Γερμανοί σήμερα.

Αξιοθέατα: Marienplatz είναι το κέντρο των όλων όσο θα κάνεις. Το δημαρχείο το βλέπεις και μέρα αλλά και βράδυ που είναι φωταγωγημένο, γειτονικά στον Άγιο Πέτρο ανεβαίνεις για να θαυμάσεις την θεά (φθηνά με 3 ευρώ, όλο με τα πόδια, πεθαίνεις, ok, καλή η θέα αλλά πάνω είναι με πλέγμα οπότε κάτι χάνεις), και φυσικά δεν χάνεις να δοκιμάσεις και λουκανικούμπες στην Marienplatz κάτι που όπως προείπα έχασα την ευκαιρία. Ενδιάφερουσες εκκλησίες που θα της δεις στον δρόμο σου και δεν πρέπει να χάσεις είναι Frau Kirche, η Michael kirche και η Asam kirche, είναι δωρεάν, μπαίνεις ξεκουράζεσαι και φεύγεις.

Λίγο πιο βόρεια το residenz, το παλιό αυτοκρατορικό παλάτι, αξίζει η επίσκεψη. Εαν κάνει καλό καιρό (σε μένα δεν έκανε) πας και στο Englisch Garten για βόλτα, από τα πιο όμορφα πάρκα. Τέλος εάν σου αρέσει το είδος δεν χάνεις το deutsches museum και το μουσείο BMW μαζί με το BMW WELT. Στην παλαιά πινακοθήκη δεν πήγα γιατί δεν είχα χρόνο και το μετάνιωσα.

Σαν βόλτα πέρα από τις κλασσικές στο κέντρο, άξιζε πολύ και η περιοχή στο ποτάμι, ξεκινάς κατά μήκος του ποταμιού από εκεί που την τέμνει η maximilian strasse μέχρι το νησί που είναι το deutsches museum, δεν την χάνεις αυτή την διαδρομή.

Έξω από την πόλη τώρα: δεν χάνεις με τπτ το κάστρο Νοισβασταην, πας με τραίνο μέχρι το fussen και από εκεί με λεωφορείο που σε αφήνει στους πρόποδες του λόφου του κάστρου. Από εκεί με 3 ευρώ παίρνεις το λεωφορείο που σε ανεβάζει στο λόφο και σε αφήνει σε μία διχάλα. Στην μία πλευρά πας για την κλασσική γέφυρα Marienbrucke από όπου η θέα του κάστρου είναι συγκλονιστική, πάαααρα πολύ το κρύο Απρίλη μήνα (τον βαρύ χειμώνα πολλές φορές είναι και κλειστή) κάθεσαι για όμορφες φώτο αφού περιμένεις για λίγο στην ουρά. Για το κάστρο τώρα έχεις προνοήσει και έχεις κλείσει θέσεις από το internet οπότε από τους πρόποδες του λόφου που είναι τα εκδοτήρια μπαίνεις σε άλλη σειρά με ελάχιστη ουρά και παίρνεις εισιτήριο για όποιο γκρουπ ξεναγήσεως είναι ελεύθερο. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί
 
Last edited:

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.081
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Φαγητό: πήγα να δοκιμάσω την Hofbrauhaus που είναι διάσημη και σαν μπυραρία του Χίτλερ, πολύ χάλια, είναι ουσιαστικά σαν ένα οικοδομικό τετράγωνο που είχε μία απίστευτη οχλαγωγία και μέσα στο χώρο έκανε ζέστη αφού είχε υγρασία με μία βαριά βρώμα από μπύρα, όπως καταλαβαίνετε δεν μου άρεσε. Ίδιο στυλ μπυραρίας, κτήνος σε μέγεθος αλλά πιο προσεγμένη ήταν η Augustiner keller, ανάμεσα σε ξενοδοχείο και κεντρικό σταθμό!!! Κότσι τέρας και μπύρα μίσολιτρη δική τους ένα 20αρικάκι και πάς σπίτι σκαμένος. Δοκίμασα και την Zum Augustiner στο κέντρο, αξιοπρεπές, ίδιες τιμές με την προηγούμενη (κότσι στα 15ευρώ, μπύρα στα 5 ευρώ και σνίτσελ στα 20ευρω) αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Στην κεντρική πλατεία υπ
πέστα γιατί μας περνάνε για χάπατα! έχω πάει πολλές φορές Μόναχο γιατί έχω φίλους γερμανούς εκεί και με φιλοξενούν, το μόνο που μου αρέσει είναι ο Εγγλέζικος Κήπος, κατά τα άλλα μια μεγάλη πλούσια γερμανική πόλη με ωραία μαγαζιά, εκκλησίες και πινακοθήκη. Αυτή η γερμανική κουλτούρα της μπύρας μου είναι άκρως απωθητική-προσοχή όχι η μπύρα!
 
Last edited:

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
πέστα γιατί μας περνάνε για χάπατα! έχω πάει πολλές φορές Μόναχο γιατί έχω φίλους γερμανούς εκεί και με φιλοξενούν, το μόνο που μου αρέσει είναι ο Εγγλέζικος Κήπος, κατά τα άλλα μια μεγάλη πλούσια γερμανική πόλη με ωραία μαγαζιά, εκκλησίες και πινακοθήκη. Αυτή η γερμανική κουλτούρα της μπύρας μου είναι άκρως απωθητική-προσοχή όχι η μπύρα!
γερμανική κουλτούρα της μπύρας
δηλαδη?

δεν καταλαβαινω ποια ειναι η γερμανικη κουλτουρα της μπυρας
προσπωικα πιστευω οτι δεν υπαρχει πλεον
η νεολαια δεν πινει μπυρα οπως παλια, οι γυναικες πλεον ουτε κατα διαννοια, τα hugo, prosecco & Spritz apperol δινουν και παιρνουν...

"κουλτουρα" οπως λες υπαρχει μονο για καποιους κοιλαραδες 55+ κυριως επαρχια που πινουν ακομα οπως παλια & που εμειναν σε αλλες εποχες και σε μαγαζια αλλα για τουριστικους λογους....

PS ok, μπυρα πινουν πολλοι και οι asozial αλλα αυτοι ειναι μια κατηγορια απο μονοι τους
 
Last edited:

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.081
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
γερμανική κουλτούρα της μπύρας
δηλαδη?

δεν καταλαβαινω ποια ειναι η γερμανικη κουλτουρα της μπυρας
προσπωικα πιστευω οτι δεν υπαρχει πλεον
η νεολαια δεν πινει μπυρα οπως παλια, οι γυναικες πλεον ουτε κατα διαννοια, τα hugo, prosecco & Spritz apperol δινουν και παιρνουν...

"κουλτουρα" οπως λες υπαρχει μονο για καποιους κοιλαραδες 55+ κυριως επαρχια που πινουν ακομα οπως παλια & που εμειναν σε αλλες εποχες και σε μαγαζια αλλα για τουριστικους λογους....

PS ok, μπυρα πινουν πολλοι και οι asozial αλλα αυτοι ειναι μια κατηγορια απο μονοι τους
Oktoberfest η γιορτή της μπύρας στο Μόναχο τον Οκτώβριο, αυτό εννοώ, η απαράδεκτη ατμόσφαιρα στις "υποτίθεται" κλασσικές βαυαρικές μπυραρίες και γενικά το μεθύσι που κάνει η γερμανική νεολαία με μπύρα, μου έχει συμβεί να το δω ουκ ολίγες φορές.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.283
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom