Γενικά Καλοκαιρινές διακοπές 2017

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
Καλησπέρα σας, θα ήθελα μια μικρή βοήθεια επειδή σχεδιάζω καλοκαιρινές διακοπές με το αγόρι μου. Που είναι καλύτερα για Σαντορίνη ή Μήλο ; Μου προτείνετε κάποιο για διαμονή ; και λογικά δε θα έχουμε αμάξι ποιο ενδείκνυται ;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.388
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Χωρίς αυτοκίνητο στην Σαντορίνη θα βολευτείς μια χαρά :)
 

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
Καλησπέρα σας,

όλο και πιο κοντα πλησιαζει το καλοκαιρι και θα ηθελα τα φωτα σας για νησακι..
Σκεφτομαι να παω με το αγορι μου αλλα δυστυχως δε θα εχουμε αυτοκινητο , ποιο νησι θα μου προτείνατε ;
Είδα ότι χωρις αυτοκινητο συμφερει Αστυπαλαια, Κουφονησια, Συμη, Σκόπελο.. θα ήθελα πληροφορίες ή και οποιαδήποτε αλλη γνώμη και προτασή θα εκτιμούσα.

Σας ευχαριστώ πολύ
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Δεν έχετε αυτοκίνητο, ούτε και δίπλωμα; Ή μπορείτε ας πούμε να νοικιάσετε μηχανάκι; Αν ναι, οι επιλογές είναι πολλές. Αυτές που είπες, επίσης η Σκιάθος (αλλά με μηχανάκι για να δείτε την τρομερά όμορφη βόρεια πλευρά που δεν πάνε παρά ελάχιστοι), Νίσυρος, Πάτμος, Κως, Κάλυμνος, Ίος. Τι ψάχνετε, τι θέλετε να κάνετε στις διακοπές σας, τι λεφτά διαθέτετε, πόσες μέρες; Όλα παίζουν ρόλο. Εδώ μέσα θα διαβάσεις απόψεις για τα πάντα, φιλτράρισε πρώτα τις προτεραιότητές σου και αποφασίζεις. Πάντως Σύμη για μοναδικό προορισμό διακοπών δε θα επέλεγα. Για να πας ένα διήμερο από τη Ρόδο καλά είναι, παραπάνω όχι.
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Δεν νομίζω ότι μπορεί να ζήσει κανείς χωρίς αυτοκίνητο στην Αστυπάλαια. Επίσης, η Φολέγανδρος έχει καλή συγκοινωνία.
 

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
Εχουμε διπλωμα απλα δε το χρησιμοποιουμε και πολυ και γι αυτο. Θελουμε να χει νορμαλ νυχτερινη ζωη, οχι πολυ ακριβα νορμαλ σε high season.γυρω στος 5-6 μερες. Τι θα μου προτεινατε;
Ακουσα οτι η Αστυπάλαια γυριζετε χωρις αμαξι γι αυτο.
Εχετε να μου προτεινετε πανω σ αυτα κατι;
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
3.397
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Εχουμε διπλωμα απλα δε το χρησιμοποιουμε και πολυ και γι αυτο. Θελουμε να χει νορμαλ νυχτερινη ζωη, οχι πολυ ακριβα νορμαλ σε high season.γυρω στος 5-6 μερες. Τι θα μου προτεινατε;
Ακουσα οτι η Αστυπάλαια γυριζετε χωρις αμαξι γι αυτο.
Εχετε να μου προτεινετε πανω σ αυτα κατι;
Το 2010 που είχα πάει Αστυπάλαια είχε λεωφορείο κ μάλιστα με καλουτσικη συχνότητα που συνέδεε το Λιβάδι κ τη Χώρα με τη Μαλτεζανα (τον άλλο οικισμό του νησιού). Για τις πραγματικά όμως καλές κ απομονωμένες παραλίες, μόνο με καικακι (λίγο ακριβό) η ιδιωτικό μέσο (κατά προτίμηση μηχανάκι). Γενικά το μηχανάκι βοηθά στο συγκεκριμένο νησί, όχι όμως κ το αυτοκίνητο. Εξαιρετικά κακοί δρόμοι-εκτός κι αν έχει αλλάξει κάτι από τότε ).
Σκέψου παντως κ τις προτάσεις του Κωνσταντίνου πιο πάνω για νησιά
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
233
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Αίγυπτος
Σκόπελο, πήγαμε πέρσι με το αγόρι μου για 7 μέρες. Μπορείς να βολευτείς με το ΚΤΕΛ, έχει αρκετά δρομολόγια -ιδίως τον Αύγουστο-, αλλά το χρησιμοποιεί πολύς κόσμος και χρειάζεται υπομονή. Νοικιάσαμε μια μέρα αμάξι για να πάμε στον Άγιο Ιωάννη και σε μια όμορφη παραλία όπου δεν πάει το ΚΤΕΛ. Για διασκέδαση έχει μπαρ ή μαγαζιά τύπου ταβέρνα-κουτούκι με μουσική.
Πιστεύω πως αξίζει σαν προορισμός.
 

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
Δεν εχουμε θεμα σα νυχτερινη διασκεδαση απλα να κυκλοφορει και κοσμος μετα τις 12. Τελικα καταληξαμε αναμεσα σε τρια : Κουφονησια,Σκοπελο ή Φολεγανδρο. Ποιο ειναι ιδανικο για χωρις αυτοκινητο; με καλες παραλιες και να ειμαστε σχετικα ανετα;
Πολυ ομορφες πληροφοριες ωστοσο
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
3.397
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δεν εχουμε θεμα σα νυχτερινη διασκεδαση απλα να κυκλοφορει και κοσμος μετα τις 12. Τελικα καταληξαμε αναμεσα σε τρια : Κουφονησια,Σκοπελο ή Φολεγανδρο. Ποιο ειναι ιδανικο για χωρις αυτοκινητο; με καλες παραλιες και να ειμαστε σχετικα ανετα;
Πολυ ομορφες πληροφοριες ωστοσο
Η Σκόπελος πιστεύω κ εγώ ότι θα σε ικανοποιήσει, τα Κουφονήσια ίσως να σου παραφανούν ήρεμα. Για Φολέγανδρο δεν έχω προσωπική άποψη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom