Γενικά Διακοπες για ζευγαρι

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
Τη Σικινο είναι η αλήθεια ότι τη σκεφτόμασταν.. αλλά δεν έχει καθόλου οργανωμένες παραλίες, κατι που ψάχνουμε πλεον :(



έχεις δίκιο μπορεί κανείς να συνδυάσει τα πάντα στην πάρο! αλλά βγαινει εκτός γιατί έχουμε πάει...



έχουμε πάει αρκετές φορές Σίφνο παλαιότερα.. οπότε βγαίνει εκτοσ και αυτό το νησι.. :(


Για τη Σκύρο έχετε κάποια άποψη? Απο παραλίες τι λέει?
Η σκυρος ειναι εξαιρετικη επιλογη κατα την γνωμη μου σε περιπτωση που θελετε ακομη και τον Αυγουστο ενα ηρεμο νησακι. Δεν εχει βεβαια πολλες οργανωμενες παραλιες οπως θελετε.
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Καλησπέρα!

Ψάχνουμε νησί για διακοπές με την κοπέλα μου, μάλλον στις αρχές του Ιούλη.

Είμαστε φοιτητές οπότε κοιτάμε για κάτι οικονομικό, κάμπινγκ κυρίως (είτε οργανωμένο είτε ελεύθερο).
Δεν αποκλείω και το ενδεχόμενο ενοικιαζόμενου δωματίου, αν αξίζει πολύ ας πούμε λόγω τοποθεσίας ή/και σχετικά μικρού κόστους λόγω εποχής, απλά γενικά προτιμώ να κάτσουμε μια βδομάδα να δούμε ένα νησί, παρά να ξοδέψουμε λεφτά για τη διαμονή και να αναγκαστούμε να μείνουμε λιγότερες μέρες.

Το δεύτερο ζήτημα και μάλλον και πιο σημαντικό είναι η έλλειψη μεταφορικού, καθώς για ενοικίαση αυτοκινήτου για μια βδομάδα ξεφεύγει η τιμή, για μηχανάκι απ'ότι βλέπω ζητάνε παντού να έχεις πάνω από ένα χρόνο το δίπλωμα, και το να ξεκινήσεις με αμάξι από Θεσσαλονίκη για να πας στο χ νησί του Αιγαίου δε συμφέρει ιδιαίτερα...

Εντάξει, κατά τα άλλα δε θέλουμε και πολλά πράγματα... :D

Νορμάλ ζωή, όχι πάρο, σκιάθο, μύκονο κτλ, αλλά να μην είναι και τελείως νέκρα. (που το φοβάμαι λίγο λόγω εποχής)
Στην ουσία δεν ενδιαφερόμαστε για νησιά που απευθύνονται κυρίως σε φοιτητοαντροπαρέες/γυναικοπαρέες, μεθυσμένους τουρίστες, οικογένειες, και πιο κυριλέ καταστάσεις.

Κυρίως όμορφες παραλίες θέλουμε, αν και εντάξει, καλυπτόμαστε γενικά με φυσική ομορφιά. Πχ στη Σαμοθράκη δεν έλεγε και τίποτα από παραλίες που ζητάω, αλλά δεν είχαμε και παράπονο από τις βάθρες.
Αναγκαστικά μια αξιοπρεπή συγκοινωνία για να μπορούμε να δούμε ό,τι αξίζει, καμιά καλή ταβερνούλα, αν γίνεται και κάνα μαγαζάκι να πιεις καμιά ρακή, κάνα πανηγύρι ή τίποτα τοπικές είναι επίσης ευπρόσδεκτα, αν και δε νομίζω να πετύχουμε πουθενά λόγω εποχής...

Για βράδυ σίγουρα δεν ψάχνουμε για κλαμπ, κυριλέ μπαράκια, ή τρανσόπαρτα να βαράνε μέχρι τις 5 το πρωί.
Δεν είμαστε και περίεργοι (πολύ), και σε ροκόμπαρο όπως το Τιθώρα στη Σαντορίνη μπορούμε να πάμε, και σε πιο ήσυχα μαγαζάκια με ντόπιους, και σε λάιβ αααν τύχει κι έχει τίποτα στα γούστα μας (έχω πετύχει Αγγελάκα στην Πάρο, απ'τα καλύτερα λάιβ που έχω πάει), και γενικά σε πιο "εναλλακτικές" (αν και δε μ'αρέσει ο όρος) φάσεις...

Τέλος, δεν ξέρω αν πρέπει να το πω για να μην επηρεάσω/αποτρέψω διαφορετικές συμβουλές, αλλά για κάποιο λόγο μας αρέσει αρκετά σαν ενδεχόμενο η Αμοργός.
Οπότε προφανώς και είναι ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε άποψη ως προς το αν είναι αυτό που ψάχνουμε από κάποιον/κάποια που έχει πάει, αλλά μην κολλήσετε όμως σ'αυτό. Απλά το αναφέρω σαν μια πρώτη ιδέα, πιθανόν να υπάρχουν πολύ καλύτερα νησιά για αυτό που θέλουμε.
Επίσης δεν έχουμε κάποιο κόλλημα με το Αιγαίο, δε θα πούμε όχι αν υπάρχει κάτι πολύ καλό στο Ιόνιο, απλώς άνοιξα εδώ το θέμα καθώς υπάρχουν σίγουρα περισσότερες εναλλακτικές.

Σε περίπτωση που υπάρχει παρόμοιο τόπικ μπορείτε απλά να με παραπέμψετε εκεί, απλά επειδή είναι πολύ συγκεκριμένο αυτό που ψάχνουμε φαντάστηκα πως δεν θα υπάρχει κάτι που να ταυτίζεται πλήρως.
Ευχαριστώ προκαταβολικά για όλες τις προτάσεις και τις πληροφορίες, και ελπίζω να μην κούρασα με το μέγεθος του ποστ.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.672
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Όσο διάβαζα τι ψάχνετε, ένα βασικά νησί μου ήρθε στο μυαλό ότι σας ταιριάζει. Και κοίτα σύμπτωση, είναι η Αμοργός. Νομίζω ότι είναι ό,τι πρέπει για την περίπτωσή σας. Αυτό που δεν ξέρω μόνο είναι τι παίζει με τις συγκοινωνίες και αν είναι βολικές για κάποιον που δεν έχει άλλο μέσον. Κατά τα άλλα Αμοργός με τα χίλια.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.915
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Δε χρειάστηκε να διαβάσω πάνω από το μισό ποστ, για να προτείνω κι εγώ με τη σειρά μου την Αμοργό. Έχει όλα (και παραπάνω ίσως) από τα ζητούμενα σου.
Και αφού είσαι και της φάσης, και μάλιστα προσανατολίζεσαι για Ιούλιο, θα κοιτάξεις να το συνδυάσεις με το Up festival (αν δε το έχεις ακούσει ψάξε, να δεις τι είναι και ποιοι παίζουν συνήθως), το οποίο θα γίνεται και στην Αιγιάλη, το μέρος δηλαδή που είναι το κάμπινγκ που ψάχνεις.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Απαντω στο ζευγαρι απο το εξωτερικο...θα προτεινω και γω Αμοργο καθως και Σκυρο...για τα θαλασσινα κ τις αστακομακαροναδες.Στη Σκυρο οταν πηγα εγω ειχε τρεις τεσσερις οργανωμενες παραλιες ...ισως στα χρονια που περασαν να εβαλαν κ αλλες.Πολλες οργανωμενες εχει κ η Συρος ......θα τρελαθειτε απο την Ερμουπολη..ενω οι επιλογες για καλο φαγητο ειναι πολλες.Με τιποτα Σικινο ,κατ εμε,πολυ λιγες παραλιες ..ομπρελες οχι ..μαγαζια για φαγητο παρα πολυ λιγα....εγω δυο μερες θα εμενα με το ζορι..αλλοι πανε καθε χρονο για μια βδομαδα οπως μου ειπαν οι ντοπιοι...τι να πω γουστα ειναι αυτα.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Γεια σας σε ολους!

το ξέρω είναι αρκετά νωρίς για να κανονίζουμε τις καλοκαιρινές μας διακοπες.. Ερχόμαστε απο μακριά 'ομως και ήρθε η ώρα να κλέισουμε τα ειστηρια μας για Ελλάδα :) Θα έχουμε 10 μέρες άδεια, οπότε λέμε να μείνουμε 3 μέρες Αθήνα για να δούμε φίλους κλπ και μετά να πάμε 7 μέρες σε ένα νησάκι.. οπότε απο αυτό θα εξαρτηθούν και τα εισητήρια για Ελλάδα..

Θα ήθελα συμβουλές/απόψεις/προτάσεις για κάποιο νησί στο αιγαίο.. κατα προτίμηση κυκλάδες (λατρεύουμε την αρχιτεκτονική). Μας αρέσουν κυρίως τα μικρά μέρη τα οποία δεν έχουν αλλοιωθεί απο τον τουρισμό ακόμα.. όπου κάποιος μπορεί να γευθεί τη νσιώτικη ζωή. Βασικό συστατικό είναι όμορφες παραλίε/θάλασσεσ και καλό φαγητο (ψαρικά κυρίως). Για να καταλάβετε το στιλ μας, έχουμε πάει Δονούσα και ξετρελαθήκαμε με τους ντόπιους και τη ζωή, θεωρούμε τις παραλίες τισ Μήλου ανεπανάληπτες και την Κύθνο άκρως τουριστική/αρπαχτή/ακριβή για αυτό που προσφέρει. Κάτι άλλο που κοιτάμε πλέον, είναι το νησί να έχει κάποιες οργανωμένες παραλίες.. χρειαζόμαστε ίσκιο απαραίτητα, ομπρέλες κλπ δεν θα έχουμε και θα μας άρεσε να μπορούμε να πιούμε και τα ποτάκια μας όσο κάνουμε το μπάνιο μας --όχι όμως παρτυ και χαμο! Αμάξι δεν θα έχουμε, αλλά ίσωσ να νοικιάζαμε..

Γενικά ψάχνουμε ένα σχετικά μικρό νησί για να ξεκουραστούμε (οι μόνες διακοπές που έχουμε) και να απολαύσουμε την Ελλαδάρα μας που τόσο πολύ μας λείπει..

Γαλάζια νερά, άμμος, ουζάκια, μεζέδες.. και γενικα χαλαρα! κάπως έτσι έχουμε τις τέλειες διακοπεσ στο μυαλο μας!

Θα εκτιμούσαμε οποιαδήποτε πρόταση! :)
αντε, ας μην ξαναπροτείνω την Κυθνοσ, εκει σας εχω στείλει ήδη!
Αν δε σε νοιαζει να πατε στις Κυκλάδες, σκέψου τη Σκύρο!
 

diskus89

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Γεια σας σε ολους!

το ξέρω είναι αρκετά νωρίς για να κανονίζουμε τις καλοκαιρινές μας διακοπες.. Ερχόμαστε απο μακριά 'ομως και ήρθε η ώρα να κλέισουμε τα ειστηρια μας για Ελλάδα :) Θα έχουμε 10 μέρες άδεια, οπότε λέμε να μείνουμε 3 μέρες Αθήνα για να δούμε φίλους κλπ και μετά να πάμε 7 μέρες σε ένα νησάκι.. οπότε απο αυτό θα εξαρτηθούν και τα εισητήρια για Ελλάδα..

Θα ήθελα συμβουλές/απόψεις/προτάσεις για κάποιο νησί στο αιγαίο.. κατα προτίμηση κυκλάδες (λατρεύουμε την αρχιτεκτονική). Μας αρέσουν κυρίως τα μικρά μέρη τα οποία δεν έχουν αλλοιωθεί απο τον τουρισμό ακόμα.. όπου κάποιος μπορεί να γευθεί τη νσιώτικη ζωή. Βασικό συστατικό είναι όμορφες παραλίε/θάλασσεσ και καλό φαγητο (ψαρικά κυρίως). Για να καταλάβετε το στιλ μας, έχουμε πάει Δονούσα και ξετρελαθήκαμε με τους ντόπιους και τη ζωή, θεωρούμε τις παραλίες τισ Μήλου ανεπανάληπτες και την Κύθνο άκρως τουριστική/αρπαχτή/ακριβή για αυτό που προσφέρει. Κάτι άλλο που κοιτάμε πλέον, είναι το νησί να έχει κάποιες οργανωμένες παραλίες.. χρειαζόμαστε ίσκιο απαραίτητα, ομπρέλες κλπ δεν θα έχουμε και θα μας άρεσε να μπορούμε να πιούμε και τα ποτάκια μας όσο κάνουμε το μπάνιο μας --όχι όμως παρτυ και χαμο! Αμάξι δεν θα έχουμε, αλλά ίσωσ να νοικιάζαμε..

Γενικά ψάχνουμε ένα σχετικά μικρό νησί για να ξεκουραστούμε (οι μόνες διακοπές που έχουμε) και να απολαύσουμε την Ελλαδάρα μας που τόσο πολύ μας λείπει..

Γαλάζια νερά, άμμος, ουζάκια, μεζέδες.. και γενικα χαλαρα! κάπως έτσι έχουμε τις τέλειες διακοπεσ στο μυαλο μας!

Θα εκτιμούσαμε οποιαδήποτε πρόταση! :)
Η Μήλος είναι πολύ όμορφο νησί κ γενικά πάνε ζευγάρια πολλά οπότε είναι ήρεμα. . Δεν ξέρω αν κ πέφτει λίγο μακριά αν θα σας αρέσε κ η Αστυπάλαια πολύ όμορφο νησί απίστευτη ηρεμία όπως κ στην Τήλο!!!
 

angryDuck

Member
Μηνύματα
36
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα
αντε, ας μην ξαναπροτείνω την Κυθνοσ, εκει σας εχω στείλει ήδη!
Αν δε σε νοιαζει να πατε στις Κυκλάδες, σκέψου τη Σκύρο!
Βικτορια να μην σου πω οτι ειμαστε στο τσακ να ξαναπαμε κυθνο!!! Τελικα καταληξαμε σε ενα μινι αιλαντ-χοπινγκ για να τα συνδυασουμε ολα :)
 

Blue_marshmallow

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Λοιπόν ψάχουμε ένα νησί για διακοπές με ωραίες παραλίες, φθηνό, με εναλλακτική ατμόσφαιρα και κυρίως να είναι μικρό ή να έχει καλά λεωφορεία γιατί μεταφορικό μέσο δεν παίζει . Έχουμε πάει ήδη Αμοργό και Σαντορίνη ( το πρώτο μας ταίριαζε περισσότερο). Είμαστε 19 και θέλουμε ένα μέρος όπου θα έχει μια σχετική ηρεμία αλλά όχι νέκρα.
 

angryDuck

Member
Μηνύματα
36
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα
Δονουσα ειναι πολυ ομορφο νησι με καταπληκτικεσ παραλιες, αλτερνατιβα κοσμο και χαλαρη ζωη γενικα. Επισης μπορειται να κοιταξεται αστυπαλαια, οι παραλιες δεν συναγωνιζονται Δονουσας αλλα ειναι ντισεντ, και εχει και ΟΚ δημοασια μεσα μεταφορας. Αλλο... Ικαρια? Θες αμαξι εκει, αλλα τα μεσα μεταφορας επισησ ειναι ΟΚ.
 

Blue_marshmallow

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Δονουσα δεν εχει τιποτα για διαμονη (καμπινγκ θα παμε αλλου), θα το σκεφτω για του χρονου μαλλον. Απο Ικαρια εχω καταγωγη και μαλλον θα παω με φιλες. Σκεφτομουν Φολεγανδρο αλλα δεν ξερω τι παιζει με αποστασεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom