ΗΠΑ Αμερική γενικώς, ΝΥ πιο ειδικώς

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επίσης, μάλλον η καλύτερη pizza της πόλης (Αμερικάνο-ιταλιάνικη όσο δεν πάει, σα να βγήκε από την τριλογία του godfather) είναι στο Grimaldi's, στο dumbo (Βrooklyn). - 19 Old Fulton Str., σχεδόν κάτω από τη γέφυρα. Προσοχή γιατί ενίοτε μαζεύει μακρύτατες ουρές...
 

pulsar

Member
Μηνύματα
32
Likes
7
Επιχειρήσαμε να την προσεγγίσουμε ένα ζεστό απόγευμα του Αυγούστου και η ουρά μπορεί να ήταν 100 μέτρα, για ένα πολύ μικρό μαγαζί.
Τελικά μείναμε με την όρεξη. :roll:
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα ας κάνω εδώ την ερώτησή μου..
Στη Νέα Υόρκη, το Greenwich Village είναι καλή περιοχή για να μείνει κανείς ως επισκέπτης? (και συγκεκριμένα κοντά στο Washington Square Park)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ναι είναι καλή περιοχή... λίγο μακρυά από το κέντρο αλλά με πολλά ενδιαφέροντα...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα ας κάνω εδώ την ερώτησή μου..
Στη Νέα Υόρκη, το Greenwich Village είναι καλή περιοχή για να μείνει κανείς ως επισκέπτης? (και συγκεκριμένα κοντά στο Washington Square Park)
Εξαιρετική. Έχει κοντά express σταθμό μετρό, ενώ η φοιτηταρία του NYU (που είναι ακριβώς εκεί) δίνει ιδιαίτερη ζωή στη γειτονιά. Για διασκέδαση θα βρέις πολύ πράμα εκεί δίπλα (από φημισμένα jazz clubs και το θεάτρο των stomp, μέχρι ότι θες). Είσαι μέσα στο "κεντρο" του Manhattan (=ισαπέχεις από τα 2 "κέντρα" της πόλης), όλα είναι σε απόσταση βολής.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Και τώρα που ο Yorgos επέστρεψε, θα είχε ιδιέταιρο ενδιαφέρον να βλέπαμε πως είδε την πόλη από τη δική του ματιά... Ε?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
ΜΕ μεγάλη μου χαρά να γράψω δυο κουβέντες μόλις γυρίσω από την Πελοπόννησο...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γύρισα και μέσα στο ΣΚ θα γράψω και για την Αμερική. Πολύ χρήσιμες όλες οι πληροφορίες που βρήκα εδώ και πάλι ευχαριστώ.
 

Spiros90

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα και απο μενα και καλως σας βρηκα ! Θα ηθελα καποιες συμβουλές. Τον Σεπτέμβρη κατα τις 25 λεω να κανω ενα ταξιδι στην Νεα Υόρκη! Το σχέδιο μου ειναι να κατσω 5-6 μερες και μετα να κανω ενα road trip μεχρι το san Antonio (texas ) οπου και μενει ο θειος μου.Λεω να ακολουθήσω την διαδρομή Φιλαδέλφεια ουασινκτον,σαρλοτ,Ατλάντα,τζακσον Χιούστον και να καταληξω σαν Αντόνιο οπου και θα μεινω μεχρι τις 25 Οκτώβρη.Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι για το αυτοκίνητο θα χρειαστω περιπου 2-2500 € για τον λογο οτι εχει διαφορετικο drop off δηλαδη στο texas.ολες οι αποψεις καλοδεχούμενες.να πω οτι το 2008 ειχα παει ξανα στο τεξας και ειχα βγαλει visa η οποια ισχυει μεχρι το 2018, θα εχω καποιο προβλημα ? Η κοπελα μου δεν εχει παει ξανα να κανει αιτηση για visa η esta; ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας !
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
Καλησπέρα και απο μενα και καλως σας βρηκα ! Θα ηθελα καποιες συμβουλές. Τον Σεπτέμβρη κατα τις 25 λεω να κανω ενα ταξιδι στην Νεα Υόρκη! Το σχέδιο μου ειναι να κατσω 5-6 μερες και μετα να κανω ενα road trip μεχρι το san Antonio (texas ) οπου και μενει ο θειος μου.Λεω να ακολουθήσω την διαδρομή Φιλαδέλφεια ουασινκτον,σαρλοτ,Ατλάντα,τζακσον Χιούστον και να καταληξω σαν Αντόνιο οπου και θα μεινω μεχρι τις 25 Οκτώβρη.Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι για το αυτοκίνητο θα χρειαστω περιπου 2-2500 € για τον λογο οτι εχει διαφορετικο drop off δηλαδη στο texas.ολες οι αποψεις καλοδεχούμενες.να πω οτι το 2008 ειχα παει ξανα στο τεξας και ειχα βγαλει visa η οποια ισχυει μεχρι το 2018, θα εχω καποιο προβλημα ? Η κοπελα μου δεν εχει παει ξανα να κανει αιτηση για visa η esta; ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας !
Έστα φυσικά.., γρήγορα κ φτηνά..
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Καλησπέρα και απο μενα και καλως σας βρηκα ! Θα ηθελα καποιες συμβουλές. Τον Σεπτέμβρη κατα τις 25 λεω να κανω ενα ταξιδι στην Νεα Υόρκη! Το σχέδιο μου ειναι να κατσω 5-6 μερες και μετα να κανω ενα road trip μεχρι το san Antonio (texas ) οπου και μενει ο θειος μου.Λεω να ακολουθήσω την διαδρομή Φιλαδέλφεια ουασινκτον,σαρλοτ,Ατλάντα,τζακσον Χιούστον και να καταληξω σαν Αντόνιο οπου και θα μεινω μεχρι τις 25 Οκτώβρη.Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι για το αυτοκίνητο θα χρειαστω περιπου 2-2500 € για τον λογο οτι εχει διαφορετικο drop off δηλαδη στο texas.ολες οι αποψεις καλοδεχούμενες.να πω οτι το 2008 ειχα παει ξανα στο τεξας και ειχα βγαλει visa η οποια ισχυει μεχρι το 2018, θα εχω καποιο προβλημα ? Η κοπελα μου δεν εχει παει ξανα να κανει αιτηση για visa η esta; ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας !
Γιατί δεν πατε αεροπορικώς;;
Φυσικά εστα όπως προειπώθηκε (γτ το πιθανοτερο είναι η αίτηση για βιζα να απορριφθεί κ μετά θα απορριφθεί κ η εστα)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.795
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom