Περού Ταξιδι στο Περου

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπερα!!!!
ειμαι καινουρια στην παρεα.ταξιδεμενη στην Ευρωπη και τωρα κανω το πρωτο βημα για Λατινικη Αμερικη.Πρωτο ταξιδι στο Περου.Εννοειται οτι εχω διαβασει τα σχετικα.Αυτο που με αγχωνει λιγο ειναι το θεμα της ασφαλειας ειδικα στη Λιμα.Θα ειμαι η μονη γυναικα της παρεας(ελπιζω θα με προσεχουν).Κατα ποσο μπορω να κυκλοφορω?Επισης,στο θεμα του φαγητου..τρωμε τα παντα εκει?η' απογευγουμε ωμα και φρουτα κτλ?
Όλα μια χαρά.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Αυτο που με αγχωνει λιγο ειναι το θεμα της ασφαλειας ειδικα στη Λιμα.Θα ειμαι η μονη γυναικα της παρεας(ελπιζω θα με προσεχουν).Κατα ποσο μπορω να κυκλοφορω?
Μ'εχεις μπερδέψει λίγο: Αφού δεν θα είσαι μόνη, αλλά η μόνη γυναίκα της παρέας, τι σε αγχώνει; Θα φοβάσει να κυκλοφορήσεις με τους άντρες της παρέας σου; Μη τυχόν και δε σε προστατέψουν; (από τι αλήθεια; τι είναι αυτό που σε φοβίζει; ) Εμείς (ένα ζευγάρι μόνοι μας) κυκλοφορούσαμε μέχρι μετά τα μεσάνυχτα με τα πόδια στο κέντρο της Λίμα και δε νοιώσαμε πουθενά κάποιο κίνδυνο - ακόμη και σε πιο "σκοτεινά" δρομάκια. Σε κάποιες γειτονιές (ανάλογα την περιοχή) τα πράγματα είναι διαφορετικά, αλλά δε νομίζω να κινηθείτε εκεί κι ακόμη περισσότερο, όχι με τα πόδια φυσικά.
 

kathrin80

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Μ'εχεις μπερδέψει λίγο: Αφού δεν θα είσαι μόνη, αλλά η μόνη γυναίκα της παρέας, τι σε αγχώνει; Θα φοβάσει να κυκλοφορήσεις με τους άντρες της παρέας σου; Μη τυχόν και δε σε προστατέψουν; (από τι αλήθεια; τι είναι αυτό που σε φοβίζει; ) Εμείς (ένα ζευγάρι μόνοι μας) κυκλοφορούσαμε μέχρι μετά τα μεσάνυχτα με τα πόδια στο κέντρο της Λίμα και δε νοιώσαμε πουθενά κάποιο κίνδυνο - ακόμη και σε πιο "σκοτεινά" δρομάκια. Σε κάποιες γειτονιές (ανάλογα την περιοχή) τα πράγματα είναι διαφορετικά, αλλά δε νομίζω να κινηθείτε εκεί κι ακόμη περισσότερο, όχι με τα πόδια φυσικά.


Καλημερα!!!Σε ευχαριστω για την απαντηση.Αυτο που με ανησυχει, οχι με φοβιζει, ειναι οτι δεν ειναι μια χωρα που τη λες και πλουσια,και οπου υπαρχει φτωχια υπαρχει και εγκληματικοτητα.Απο την ερευνα που εκανα, τρομαξα λιγο και γι αυτο ζητησα προσωπικες εμπειριες.απο την αλλη εγκληματικοτητα υπαρχει παντου, το ξερω.Οπως και να ναι σ ευχαριστω για το χρονο σου!





Τελεια!!!!
 
Last edited by a moderator:

Msk

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Για 3 βράδια το Puerto Maldonado.Βέβαια μετά από επικοινωνία με γιατρό στο κεελπνο με ενημέρωσε οτί μετά από 1 μήνα από τα χάπια δεν υπάρχει πρόβλημα.
Καλησπέρα!!!!
Πρόκειται να κάνω το ίδιο ταξίδι τον Αύγουστο. Ο δικός μου γιατρός μου είπε πως μετά απο 6 μήνες θα είναι οκ για εγκυμοσύνη λόγω του εμβολίου κίτρινου πυρετού, του malarone κ του ιού ζίκα. Τελικά τα πράγματα εκεί πως ήταν; Έκανες τα εμβόλια;?;
 

zoe_kar

Member
Μηνύματα
43
Likes
23
Καλησπέρα!!!!
Πρόκειται να κάνω το ίδιο ταξίδι τον Αύγουστο. Ο δικός μου γιατρός μου είπε πως μετά απο 6 μήνες θα είναι οκ για εγκυμοσύνη λόγω του εμβολίου κίτρινου πυρετού, του malarone κ του ιού ζίκα. Τελικά τα πράγματα εκεί πως ήταν; Έκανες τα εμβόλια;?;
Καλημέρα!!Ακριβώς την ίδια γνώμη είχε κ ο δικός μου γιατρός, μετά από 6 μήνες είσαι οκ.
Το εμβόλιο του κίτρινου πυρετού το έκανα αλλά τα χάπια δεν τα πήρα τελικά. Μετά από αρκετό ψάξιμο αποφάσισα να μη τα πάρω. Όσον για τον ιό ζήκα υπάρχει στη λατινική Αμερική αλλά (νομίζω) όχι στο Περού...πάντως μετά από 6 μήνες δεν έχει να φοβηθείς τίποτα. Το ταξίδι ήταν πάρα πολύ ωραίο κ δύσκολο ταυτόχρονα! Δύσκολο εννοώ λόγω των εναλλαγών στις θερμοκρασίες κ λόγω του υψομέτρου αλλά αξίζει χίλιες φορές!Στον αμαζόνιο ήταν απλά μοναδικά!!!Φανταστική εμπειρία!Τώρα αν με ρωτάς για τα κουνούπια είχε αρκετά αλλά λόγω της εποχής που πήγα όχι υπερβολικά όμως!Αντικουνουπικό κ μακρυμάνικα κ ήμασταν οκ....2-3 τσιμπηματάκια!Να περάσεις τέλεια!!!
 

Msk

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Καλημέρα!!Ακριβώς την ίδια γνώμη είχε κ ο δικός μου γιατρός, μετά από 6 μήνες είσαι οκ.
Το εμβόλιο του κίτρινου πυρετού το έκανα αλλά τα χάπια δεν τα πήρα τελικά. Μετά από αρκετό ψάξιμο αποφάσισα να μη τα πάρω. Όσον για τον ιό ζήκα υπάρχει στη λατινική Αμερική αλλά (νομίζω) όχι στο Περού...πάντως μετά από 6 μήνες δεν έχει να φοβηθείς τίποτα. Το ταξίδι ήταν πάρα πολύ ωραίο κ δύσκολο ταυτόχρονα! Δύσκολο εννοώ λόγω των εναλλαγών στις θερμοκρασίες κ λόγω του υψομέτρου αλλά αξίζει χίλιες φορές!Στον αμαζόνιο ήταν απλά μοναδικά!!!Φανταστική εμπειρία!Τώρα αν με ρωτάς για τα κουνούπια είχε αρκετά αλλά λόγω της εποχής που πήγα όχι υπερβολικά όμως!Αντικουνουπικό κ μακρυμάνικα κ ήμασταν οκ....2-3 τσιμπηματάκια!Να περάσεις τέλεια!!!
Καλημέρα!!!! Χαίρομαι που είναι ένα ταξίδι που αξίζει. Είμαι σίγουρη πως είναι κουραστικό. Για να είμαι ειλικρινής εγώ δε θα κάνω ούτε του κίτρινου πυρετού μάλλον. Θα κάνω μόνο του τετάνου κ της Ηπατίτιδας Α. Ζίκα έχει κ στο Περού σύμφωνα με τον ΠΟΥ. Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Καλά ταξίδια εύχομαι!!!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Γειά σας και απο μένα,

Έχω διαβάσει σχεδόν τα πάντα που έχετε γράψει εδώ για το Περού και όχι μόνο. Εμένα όμως με εδνδιαφέρει το Περού σε πρώτη φάση γιατί έχω στη διάθεση μου μόνο 15 μέρες μαζί με το ταξίδι...
  • Το πρώτο που με ενδιαφέρει είναι να μάθω ποια είναι η πιο κατάλληλη περίοδος για να επισκεφτείς την χώρα ! με αυτά που διάβασα μπερδεύτηκα...πίστευα οτι είναι καλύτερα Φλεβάρη, Μάρτιο και Απρίλιο.
  • Το δεύτερο είναι να προμηθευτώ καλό/ους ταξιωτικό/ους οδηγό/ους και χάρτη της χώρας. Τι προτείνετε;
  • Το τρίτο και τελευταίο ερώτημα ( για την ώρα) είναι αν πρέπει να κάνω εμβόλια υποχρεωτικά και ποιά. Δεν έχω σκοπό να πάω Αμαζόνιο, γιατί δεν προλαβαίνω....
Ας ξεκινήσω με αυτά και βλέπουμε για τις επόμενες απορίες. Να κάνω ένα πρώτο πλάνο για να μπορώ να θέτω και πιο σγκεκριμένες ερωτήσεις και να παίρνω πληροφορίες απο προηγούμενα σχόλια για να μην επαναλαμβάνονται
Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Με 15 μέρες χωρίς Αμαζόνιο θα έκανα:
2 Λίμα
5 Κούσκο και περίχωρα
1 Νάσκα
2 Τρουχίγιο
5 ΚΑχαμάρκα και Chachapoyas

Γι αυτά δε χρειάζεσαι εμβόλια. Οδηγούς έχει διάφορους, όλες οι γνωστές σειρές οδηγών έχουν για Περού. Η σχετικά χειρότερη περίοδος είναι ο ελληνικός χειμώνας.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Με 15 μέρες χωρίς Αμαζόνιο θα έκανα:
2 Λίμα
5 Κούσκο και περίχωρα
1 Νάσκα
2 Τρουχίγιο
5 ΚΑχαμάρκα και Chachapoyas

Γι αυτά δε χρειάζεσαι εμβόλια. Οδηγούς έχει διάφορους, όλες οι γνωστές σειρές οδηγών έχουν για Περού. Η σχετικά χειρότερη περίοδος είναι ο ελληνικός χειμώνας.
Κάπως έτσι το σκέφτομαι και εγώ με τη μόνη διαφορά οτι βάζω 3 μέρες Λίμα και 4 Κούσκο. Θα το μελετήσω όμως και αν χρειαστώ βοήθεια θα σε ενημερώσω :)
Με ταξιδιωτικούς βρήκα άκρη και για τα εμβόλια έχω μιλήσει με έναν γιατρό μου και θα μιλήσω με έναν ακόμα αργότερα γιατί όλοι λείπουν τώρα ( καλοκαίρι και διακοπές ).
Σκέφτομαι να πάω τον Απρίλιο για να μπορέσω να κολλήσω στην άδεια ( αν μου την δώσουν..) και τις μέρες του Πάσχα για να γίνουν 20 αντί 15. Θα δείξει ( εύχομαι να τα καταφέρω ).
Σε υπερ-ευχαριστώ Γιώργο !
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
ξεκιναω να ψαχνω πληροφοριες για 3 εβδομαδες περου :D:D:D (μετα απο 7 χρονια θα γινω κυρια κοκοβικου :haha:)
σκεφτομαι για σεπτεμβριο ή αν ειναι τελος αυγουστου- σεπτεμβριο. στα σαιτ βλεπω οτι ο σεπτεμβριος ειναι οριακα. ειναι καλη εποχη για να παω ή να το χωσω καλυτερα αυγουστο; θελω και 4ημερο trekking machu picchu.. βλεπω να αρχιζω εντατικο διαβασμα σιγα σιγα.:rolleyes:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
ξεκιναω να ψαχνω πληροφοριες για 3 εβδομαδες περου :D:D:D (μετα απο 7 χρονια θα γινω κυρια κοκοβικου :haha:)
σκεφτομαι για σεπτεμβριο ή αν ειναι τελος αυγουστου- σεπτεμβριο. στα σαιτ βλεπω οτι ο σεπτεμβριος ειναι οριακα. ειναι καλη εποχη για να παω ή να το χωσω καλυτερα αυγουστο; θελω και 4ημερο trekking machu picchu.. βλεπω να αρχιζω εντατικο διαβασμα σιγα σιγα.:rolleyes:
Welcome to the club :haha::haha::haha:
Εμένα μου έχουν βγεί τα μάτια απο το διάβασμα και το ψάξιμο !
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Κάπως έτσι το σκέφτομαι και εγώ με τη μόνη διαφορά οτι βάζω 3 μέρες Λίμα και 4 Κούσκο. Θα το μελετήσω όμως και αν χρειαστώ βοήθεια θα σε ενημερώσω :)
Με ταξιδιωτικούς βρήκα άκρη και για τα εμβόλια έχω μιλήσει με έναν γιατρό μου και θα μιλήσω με έναν ακόμα αργότερα γιατί όλοι λείπουν τώρα ( καλοκαίρι και διακοπές ).
Μιας και τα έχω σχετικά πρόσφατα... Οι 3 μέρες Λίμα είναι ΠΟΛΛΕΣ. Οι 2 που πρότεινε ο Γιώργος είναι ΑΡΚΕΤΕΣ. Οπότε και εγώ προτείνω την εξτρά μέρα να τη φας στο Κούσκο, περισσότερο για να συνηθίσεις το υψόμετρο. Εμείς μείναμε τη μία μέρα στο Ollantaytambo και για να συνηθίσουμε τη διαφορά υψομέτρου και πήραμε από εκεί το τρένο για το Machu Picchu.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom