Ηνωμένο Βασίλειο Εδιμβούργο ,εκδρομές.

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.420
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
τωρα προσεξα οτι εγραψα "Κανονικα στα δεξια",εννοωντας τα δεξιοτιμονα, ενω ο συμπλεκτης ειναι αριστερα.Sorry,αν σε μπερδεψα.
Κατάλαβα τι ήθελες να μου πείς :)
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.196
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
1.Σωστη, Αυτοματη κι Ανετη.
2.Πρωτη φορα ακουω να ζητουν εγγραφα κλπ για ενοικιαση αυτοκινητου. Καταγραφεις το Νο καρτας σου και τελος. Τι συστηματα ειναι αυτα;
Και γιατι Airtickets για αυτοκινητο; Εγω τελευταια βρισκω παντα φθηνοτερη τη EconomyCarRentals και μετα την RentalCar και φυσικα χωρις δεσμευσεις ποσων κλπ. Κανεις την κρατηση σου (αφου ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ, ιδιως σε οτι αφορα τις επιπλεον χρεωσεις για τυχον εξτρα ασφαλεια -δεν χρειαζεται,κατα την αποψη μου- το ποσο που δεσμευουν ως ρητρες για προστιμα, κλησεις κλπ) κι εχεις και το δικαιωμα, αν βρεις καλυτερη τιμη μεχρι την πραγματοποιηση του ταξιδιου σου, να ακυρωσεις την 1η κρατηση και να κανεις νεα.
Αρα γιατι να περιοριστεις και ν'ασχολεισαι με χαρτογιακαδες;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.420
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
1.Σωστη, Αυτοματη κι Ανετη.
2.Πρωτη φορα ακουω να ζητουν εγγραφα κλπ για ενοικιαση αυτοκινητου. Καταγραφεις το Νο καρτας σου και τελος. Τι συστηματα ειναι αυτα;
Και γιατι Airtickets για αυτοκινητο; Εγω τελευταια βρισκω παντα φθηνοτερη τη EconomyCarRentals και μετα την RentalCar και φυσικα χωρις δεσμευσεις ποσων κλπ. Κανεις την κρατηση σου (αφου ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ, ιδιως σε οτι αφορα τις επιπλεον χρεωσεις για τυχον εξτρα ασφαλεια -δεν χρειαζεται,κατα την αποψη μου- το ποσο που δεσμευουν ως ρητρες για προστιμα, κλησεις κλπ) κι εχεις και το δικαιωμα, αν βρεις καλυτερη τιμη μεχρι την πραγματοποιηση του ταξιδιου σου, να ακυρωσεις την 1η κρατηση και να κανεις νεα.
Αρα γιατι να περιοριστεις και ν'ασχολεισαι με χαρτογιακαδες;
Μπήκα στη Rendalcar και τα αυτόματα ήταν μεγάλα αυτοκίνητα...τι να το κάνω το μεγάλο αυτοκίνητο ; Έκλεισα τελικά με 40€ τη μέρα....δεν ξέρω αν είναι φθηνό ή ακριβό, αλλά τέλος,! έκλεισε και τη τελευταία "λεπτομέρεια".
Διάβασα τα πάντα, θα έχω τα πάντα μαζί μου, και μόλις φτάσω το παίρνω και εξαφανίζομαι :) :) :)
Θα ήθελα να σε ευχαριστήσω απο καρδιάς, για τις συμβουλές και όλη τη βοήθεια που μου έχεις δώσει !!!! :)
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.196
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Ευχομαι το ταξιδι σου να ειναι τοσο υπεροχο, οσο θα ηθελες , απλα υπενθυμιζω.
Να μην βιαζεσαι να φευγεις απο την εξοχη και την υπεροχη φυση.Απολαυσε την μεχρι να νυχτωσει.
Μην βιαστεις να διασχισεις τα Highlands. Κανε στασεις, πηγαινε σε σημεια, που βλεπεις μακρια απο τον δρομο, ανεβα λοφους κι oταν βλεπεις δρομακι που θεωρεις οτι μπορει να σε οδηγησει σε καποιο ομορφο σημειο, ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.420
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ευχομαι το ταξιδι σου να ειναι τοσο υπεροχο, οσο θα ηθελες , απλα υπενθυμιζω.
Να μην βιαζεσαι να φευγεις απο την εξοχη και την υπεροχη φυση.Απολαυσε την μεχρι να νυχτωσει.
Μην βιαστεις να διασχισεις τα Highlands. Κανε στασεις, πηγαινε σε σημεια, που βλεπεις μακρια απο τον δρομο, ανεβα λοφους κι oταν βλεπεις δρομακι που θεωρεις οτι μπορει να σε οδηγησει σε καποιο ομορφο σημειο, ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ!
Done !!!
Καλημέρα είπαμε ;;; Δεν είπαμε :) Πολύ καλημέρα σας :)
 

angryDuck

Member
Μηνύματα
36
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα
Καλημερα! Σε ποια ποιες πολεις εχεις σκοπο να πας; ωραια θα ηταν να παρεις και διαδρομες που ειναι ντιστιλερι τρειλς :)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.420
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα ! :)
Θα φτάσω Εδιμβούργο, την επομένη φεύγω και θα μείνω Αμπερντίν, μετά δύο βράδια Ινβερνές, στην συνέχεια θα μείνω Λόχ Ρανόχ, μετά Στέρλινγκ και πίσω Εδιμβούργο :)
Έχω σχεδιάσει κάποιες διαδρομές και φεύγοντας απο Αμπερντίν για Ινβερνές θα περάσω απο Σπεϊσάιντ. Επίσης φεύγοντας απο Ινβερνές την δεύτερη μέρα θα πάω νήσο Σκάι όπου έχω διαβάσει και εκεί για αποστακτήρια !
Δυστυχώς έχω μόνο 7 γεμάτες μέρες και τις δύο τελευταίες θα μείνω Εδιμβούργο....το μόνο σίγουρο είναι οτι θέλω να δώ κυρίως την φύση και όσα πιο πολλά αξιοθέατα μπορώ !!! Η Σκωτία έχει να προσφέρει πάρα πολλά για να δείς !!!!! Μακάρι να μπορούσα να μείνω ένα καλοκαίρι και να δώ τα πάντα....
Αν έχεις να προτείνεις κάτι συγκεκριμένο θέλω να μου πείς και θα το μελετήσω :)
 

angryDuck

Member
Μηνύματα
36
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα
Καλησπερα,
Inverness -loch rannoch: κανε παρακαμψη και πηγαινε στο aviemore για ουισκι τεστινκ και για την ανεπαναλυπτη φυση! Η αμα δεν βαριεσαι το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να περασεις απο fort william και glencoe. Ειναι απο τα πιο παραδοσιακα και μαστ μερη στα χαιλαντς. Glencoe ειδικα φαντασου ειναι το αγαπημενο των σκωτσεζων και το φορτ γουλιαμ θεωρειται κατι σαν το καλοκαιρινο θερετρο των σκωτσεζων.

γυριζοντας απο loch rannoch για stirling μπορεις να σταματησεις στο aberceldy που εχει distillery και καλο ουισκι. Επισης στην ιδια διαδρομη συνεχισε για loch lomond και αμα εχεις χρονο κανε και καγιακ/κανο :)

Ενα απολυτα μαστ μερος που θα συναντησεις πολλα καστρα στη διαδρομη στη μεση του πουθενα ειναι το oban. Απιστευτη φυση, καστρα και μεσα στην πολη θα δεις την αλλη οψη των χαιλαντς: ψαροχωρι. Δεν ξερω αν θα σε βγαλει ο δρομος σου, αλλα προσπαθησε το!


Υγ να σου πω οτι το αμπερντιν δεν λεει και πολλα. Ειδικα αμα εχεις δει το εδιμβουργο ισως και να σε ξενερωσει.

Οτι απορια εχεις στειλε μου μηνυμα. Εμενα πολλα χρονια εκει και τα εχω φαει με το κουταλι :) μπορω να σου πω και μερη για δαγητο αμα επιθυμεις :)


Θα περασεις αρκετα ομορφα! :)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.420
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Πολύ καλησπέρα σου :) :) :)
Καταρχήν σε ευχαριστώ που αφιέρωσες χρόνο για να μου προτείνεις μέρη και να βοηθήσεις !!!
Θα σου στείλω τις διαδρομές που έχω σκεφτεί με μήνυμα όταν βρώ χρόνο και αν θέλεις μου λές τι προτείνεις να αφαιρέσω ή να προσθέσω....θα σου πώ και πως το έχω σκεφτεί και θα ήθελα την γνώμη σου πάρα πολύ !
Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!! Να σαι καλά :)
 

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα σε όλους,

Λοιπόν κλείσαμε εισιτήρια και 20-27/01 πάμε Σκωτία. Η έδρα μας θα είναι το Εδιμβούργο. Έχω σκεφτεί να ακολουθήσουμε το εξής πρόγραμμα. Φτάνοντας στο αεροδρόμιο του Εδιμβούργου να παραλάβουμε το αυτοκίνητο που θα έχουμε ήδη νοικιάσει μέσω ιντερνετ για μια μέρα.
1η ερώτηση:Από Rentalcars.com είναι εντάξει; Έχετε νοικιάσει ποτέ;

Την επόμενη κιόλας ημέρα (Κυριακή) πρωί πρωί (8.30) σκέφτομαι να κάνουμε μια ημερήσια εκδρομή. Προορισμός θα είναι το Ομπάν. Σκέφτομαι να ακολουθήσουμε τη διαδρομή μέσω Γλασκώβης (με προαιρετική στάση για καφέ και πρωινό ή έστω να τη διασχίσουμε;! 2η ερώτηση με στάση ή χωρί;;). Μετά να πάρουμε το δρόμο που περνάει από Μπάλοχ, Λουσ, Ινβερμπεγκ, Ινβεραρναρ.... μέχρι το Ομπάν. Αν τα καταφέρουμε και φτάσουμε μεσημέρι, να φάμε μεσημεριανό, να κάνουμε τις βόλτες μας και μετά να επιστρέψουμε Εδιμβούργο.
Όπως σημειωθεί ότι σε αυτή την εκδρομή θα είμαστε 4 ενήλικες, εκ των οποίων οι 2 οδηγοί και 1 παιδί 6 ετών.

Και εδώ έρχεται η 2η ερώτηση.... Δεδομένου ότι θα έχουμε και τον 6χρονο γιο μας μαζί, αν τελικά δεν αντέξουμε για Ομπάν. εναλλακτικά που προτείνετε να σταματήσουμε για μεσημεριανό και βόλτες;;; Εγώ θέλω να κάνουμε τη διαδρομή που σας ανέφερα... αλλά λόγω παιδιού, μικρής ημέρας και καιρού δεν ξέρω πόσο εφικτό θα είναι, οπότε ας υπάρχει και πλαν Β.

Τη Δευτέρα και την Τρίτη η σκέψη είναι να τις περάσουμε στο Εδιμβούργο. Παλιά πόλη, Κάστρο, Μουσεία, Υπόγειες στοές κτλ...
3η ερώτηση: Έχετε να προτείνετε κάτι ως "must" σε ό,τι αφορά τόσο τα αξιοθέατα, όσο και το φαγητό;;;

Τη Τετάρτη, που θα είμαστε οι τρεις μας (εγώ, ο σύζυγος και ο γιος μας) λέγαμε να πάρουμε το τρένο και να πάμε Στέρλιγκ ή Γλασκώβη. Προσωπικά προτιμώ Στέρλινγκ και λέω να αφήσουμε τη Γλασκώβη για την επόμενη φορά.
4η ερώτηση: Στέρλινγκ ή Γλασκώβη;;;;;

Πέμπτη σκεφτόμαστε να πάμε στο Ενυδρείο του Εδιμβούργου.

Παρασκευή, τελευταίες βόλτες στο Εδιμβούργο

Σάββατο, επιστροφή στην Κύπρο.

Πως σας φαίνεται;;; Αναμένω σχόλια και προτάσεις...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους για το χρόνο σας.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.420
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα σε όλους,

Λοιπόν κλείσαμε εισιτήρια και 20-27/01 πάμε Σκωτία. Η έδρα μας θα είναι το Εδιμβούργο. Έχω σκεφτεί να ακολουθήσουμε το εξής πρόγραμμα. Φτάνοντας στο αεροδρόμιο του Εδιμβούργου να παραλάβουμε το αυτοκίνητο που θα έχουμε ήδη νοικιάσει μέσω ιντερνετ για μια μέρα.
1η ερώτηση:Από Rentalcars.com είναι εντάξει; Έχετε νοικιάσει ποτέ;
Καλησπέρα !
Μια χαρά είναι η Rentalcars. Έχω νοικιάσει αυτοκίνητο απο την εταιρεία Enterprise μέσω της Rentalcars.

Την επόμενη κιόλας ημέρα (Κυριακή) πρωί πρωί (8.30) σκέφτομαι να κάνουμε μια ημερήσια εκδρομή. Προορισμός θα είναι το Ομπάν. Σκέφτομαι να ακολουθήσουμε τη διαδρομή μέσω Γλασκώβης (με προαιρετική στάση για καφέ και πρωινό ή έστω να τη διασχίσουμε;! 2η ερώτηση με στάση ή χωρί;;). Μετά να πάρουμε το δρόμο που περνάει από Μπάλοχ, Λουσ, Ινβερμπεγκ, Ινβεραρναρ.... μέχρι το Ομπάν. Αν τα καταφέρουμε και φτάσουμε μεσημέρι, να φάμε μεσημεριανό, να κάνουμε τις βόλτες μας και μετά να επιστρέψουμε Εδιμβούργο.
Όπως σημειωθεί ότι σε αυτή την εκδρομή θα είμαστε 4 ενήλικες, εκ των οποίων οι 2 οδηγοί και 1 παιδί 6 ετών.

Και εδώ έρχεται η 2η ερώτηση.... Δεδομένου ότι θα έχουμε και τον 6χρονο γιο μας μαζί, αν τελικά δεν αντέξουμε για Ομπάν. εναλλακτικά που προτείνετε να σταματήσουμε για μεσημεριανό και βόλτες;;; Εγώ θέλω να κάνουμε τη διαδρομή που σας ανέφερα... αλλά λόγω παιδιού, μικρής ημέρας και καιρού δεν ξέρω πόσο εφικτό θα είναι, οπότε ας υπάρχει και πλαν Β.
Η διαδρομή που αναφέρεις οτι θέλετε να κάνετε απο το Εδιμβούργο έως το Όμπαν είναι περίπου 3,5 ώρες να πάς και 3,5 ώρες να γυρίσεις, χωρίς καμία στάση και χωρίς καθυστέρηση απο κυκλοφορία....κάτι λίγο δύσκολο, αν θέλεις να μπείς και να βγείς απο τις δύο μεγαλύτερες πόλεις της Σκωτίας που είναι η Γλασκώβη και το Εδιμβούργο και να περάσεις απο τέτοια μέρη χωρίς να κάνεις ούτε μία στάση!!! Τον Ιανουάριο στη Σκωτία νυχτώνει γύρω στις 15:00 το απόγευμα...και ο μέσος όρος ηλιοφάνειας είναι 2 ώρες!
Είναι μία πανέμορφη διαδρομή που μπορεί να πραγματοποιηθεί απο Απρίλιο έως Οκτώβριο και πάλι χωρίς να μπείς στη Γλασκώβη....Είναι λίγο δύσκολο να περνάς απο τέτοια μέρη και να μην σταματήσεις πουθενά για να προλάβεις να φτάσεις στο Όμπαν...
Μπορείτε να φτάσετε μέχρι το Μπάλοχ που είναι πανέμορφο, έχει πράγματα να δείτε και να κάνετε, όπως να επισκεφτείτε το ενυδρείο και να κάνετε βόλτα με πλοιάριο στη λίμνη Λόμοντ καιρού επιτρέποντος, να φάτε και να κάνετε τις βόλτες σας, χωρίς να μπείτε στη Γλασκώβη πάλι.
Ως plan B προτείνω το Πέρθ, είναι λιγότερες οι ώρες για να πάτε και να γυρίσετε και το Πέρθ είναι απο τις πιο όμορφες περιοχές της Σκωτίας!!!

Τη Δευτέρα και την Τρίτη η σκέψη είναι να τις περάσουμε στο Εδιμβούργο. Παλιά πόλη, Κάστρο, Μουσεία, Υπόγειες στοές κτλ...
3η ερώτηση: Έχετε να προτείνετε κάτι ως "must" σε ό,τι αφορά τόσο τα αξιοθέατα, όσο και το φαγητό;;;
Ολόκληρη η πόλη είναι must! Για το κάστρο υπολόγισε ένα 3ωρο, ανάλογα βέβαια με τους ρυθμούς που βλέπετε αξιοθέατα.
Για φαγητό έχω να προτείνω αυτό, γιατί μου άρεσε και ο χώρος και το φαγητό
http://www.whiskibar.co.uk/

Τη Τετάρτη, που θα είμαστε οι τρεις μας (εγώ, ο σύζυγος και ο γιος μας) λέγαμε να πάρουμε το τρένο και να πάμε Στέρλιγκ ή Γλασκώβη. Προσωπικά προτιμώ Στέρλινγκ και λέω να αφήσουμε τη Γλασκώβη για την επόμενη φορά.
4η ερώτηση: Στέρλινγκ ή Γλασκώβη;;;;;
Την Γλασκώβη δεν την έχω δεί, οπότε δεν θέλω να πώ κάτι.
Το Στέρλινγκ είναι μία μικρή και ήσυχη πόλη με δύο κύρια αξιοθέατα, το κάστρο και το μνημείο Ουάλας. Θεωρώ οτι είναι μία πολυ καλή ημερήσια εκδρομή
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom