Ιταλία Μπολόνια - Βενετία

elias74gr

Member
Μηνύματα
51
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Καλημέρα,

Θα ταξιδέψουμε στην Μπολόνια αεροπορικώς με τελικό προορισμό την Βενετία.

Απότι βλέπω πας και γυρνάς είτε οδικώς (λεωφορείο) είτε σιδηροδρομικώς (σύμφωνα με το www.goeuro.com).

Οι απορίες μου είναι:

1. Τρόπος μετακίνησης από αεροδρόμιο Μπολόνιας στο σιδηροδρομικό σταθμό ή σταθμό λεωφορείων και πόσος χρόνος περίπου απαιτείται.

2. Με το τρένο κατεβαίνεις μες στην Βενετία, αν πας με το λεωφορείο τι επιλογές μετά έχεις για να πας στην Βενετία;

3. Απαιτείται κράτηση για τρένο ή λεωφορείο; Η πάμε στο σταθμό άνετοι και παίρνουμε το πρώτο τρένο ή λεωφορείο για Βενετία;
 

Kwnsar

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Καλησπερα!φευγω με την κοπελα μου ταξιδι στην Ιταλια και πιο συγκεκριμενα Μπολονια,Βενετια και Βερονα!Επειδη πηγαινω καπως στα τυφλα εχετε προτασεις για μερη για φαγητο και ποτο;Θα μου ηταν ιδιαιτερα χρησιμες γιατι φευγω σε λιγες μερες!!
 

astry200m

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Καλησπέρα σε όλους.
Σε δυο εβδομάδες πετάω για Μπολόνια και επιστρέφω από Βενετία 5 μέρες μετά. Το ταξίδι έχει 2 διανυκτερεύσεις στη Μπολόνια (Τετάρτη και Πέμπτη) και 2 στη Βενετία (Σάββατο και Κυριακή). Μας μένει μία ημέρα που σκέφτομαι να την αξιοποιήσω κάπου στη μέση ή κοντά τέλος πάντων για να δούμε και μια ακόμα μικρή περιοχή.
Γνώμες;;
Η μετακίνηση λογικά θα γίνει με τρένο αλλά ίσως παίξει και το σενάριο της ενοικίασης αυτοκινήτου για 2 ημέρες.

Ευχαριστώ πολύ!
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Καλησπέρα και απο μένα, και γω έχω εισιτήρια επιστροφής από Βενετιά για 23/06 και σήμερα κοίταζα μήπως πηγαίναμε με Raynair από Ελ.Βενιζέλος στη Μπολόνια στις18/06 που βρίσκω εισιτήρια με 42€ και να μείνουμε 1 ή 2 νύχτες και μετά να φύγουμε 19 ή 20/06 πρωί με το τρένο για Βενετία.
Αλλά ο λόγος που το σκέφτομαι είναι ότι δυστυχώς βρίσκω πολύ ακριβά τα καταλύματα στη Βενετία τις μέρες που θέλουμε να μείνουμε.
Διότι είμαστε 5μελής οικογένεια και θέλουμε ή 2 δωμάτια ή δίχωρο διαμέρισμα.
Εγώ με τον άνδρα μου είναι η 3 φορά που θα πάμε Βενετία αλλά για τις κόρες μας θα είναι η 1.
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
... όταν πάμε σε ένα πολυ τουριστικό προορισμό και μάλιστα στην καρδιά σχεδόν της σεζόν φροντίζουμε να κλείσουμε δωμάτιο τουλάχιστον 3 μήνες πριν.Γιατί τι να το κάνω το 5ευρω του αεροπορικού όταν η μία διανυκτέρευση μου κοστίσει μισό μηνιάτικο...Και γω που πάω βενετία αρχές Ιουλίου με 170 ευρώ βρήκα τη βραδιά το δίκλινο με κλείσιμο από μάρτη και είμαι και ευχαριστημένος.
 
Last edited by a moderator:

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
...
Και βέβαια έχεις απόλυτο δίκιο για το σχεδιασμό του ταξιδιού και την εύρεση καταλύματος την τελευταία στιγμή , αλλά η κόρη μου δίνει πανελλήνιες και περιμέναμε να μάθουμε τις μέρες εξετάσεις των ειδικών μαθημάτων ,οπότε ...την πατήσαμε.
 
Last edited by a moderator:

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Τουλάχιστον θα εξοικονομήσετε από τα φτηνά αεροπορικά.Πάντως γενικά η Βενετία είναι τσιμπημένη στα δωμάτια και αυτό όσοι πάμε το ξέρουμε οπότε μη χαλιέσαι.Θα σε αποζημιώσει φαντάζομαι η πόλη.Το ελπίζω δηλαδή και για μένα.χαχα
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Τ ο ότι έστειλα το ίδιο μήνυμα έγινε γιατί νόμιζα ότι το έχασα την ώρα που το έγραψα και έτσι δυστυχώς έγινε η επανάληψη του παρόμοιου κειμένου, συγνώμη.
Και βέβαια έχεις απόλυτο δίκιο για το σχεδιασμό του ταξιδιού και την εύρεση καταλύματος την τελευταία στιγμή , αλλά η κόρη μου δίνει πανελλήνιες και περιμέναμε να μάθουμε τις μέρες εξετάσεις των ειδικών μαθημάτων ,οπότε ...την πατήσαμε.
Τσέκαρε κανένα διαμέρισμα στο airbnb.
 

astry200m

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Παιδιά γεια και πάλι!
Απ' οτι φαίνεται οι προσφορές της Volotea τραβηξαν πολυ κόσμο αλλα στη συνέχεια με τη διαμονή στη Βενετία μας κόπηκε το χαμόγελο...
Προσωπικά διέγραψα σύντομα τη σκεψη ξενοδοχείου καθως οι τιμες ηταν εξωφρενικές (120 minimun το βράδυ) για ξενοδοχεία 1 αστεριού με κοινο μπανιο... Με πολυ ψάξιμο και τύχη βρηκα τελικα αξιοπρεπεστατο Airbnb με 100 ευρω τη βραδια... Ειδικά για μεγαλη οικογενεια παντως συμφέρει 100%!
Να γυρίσουμε ομως λίγο στο αρχικό. Ου ερώτημα...? Τι θα προτεινατε για 1ήμερη στο ενδιάμεσο; οσο πιο μικρο, κάτι σε χωριο/κωμόπολη τοσο το καλυτερο...
Ευχαριστώ!
 

angryDuck

Member
Μηνύματα
36
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα
+1 για παντοβα και φεραρα και να προσθεσω και μοντενα :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.325
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom