Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Σε τι είναι ακριβή η Μαδριτη; Φαγητό και καφές φτηνότερα ως αρκετά φτηνότερα απο Ελλάδα.
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Η Μαδρίτη έχει πολύ ακριβά νοίκια (και συγκοινωνίες ενίοτε, ανάλογα με την περιοχή), και σε καμία περίπτωση δε φτάνει η υποτροφία που δίνεται στους εξερχόμενους φοιτητές.
 

irene13

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σε ολους!
Ειμαι 4ο ετος,και εχω αποφασισει εδω και καιρο να παω ερασμους.
Αλλα οσο πλησιαζουν οι μερες τοσο εγω μπερδευομαι και δνε ξερω που να παω.
Οι επιλογες μου ειναι Κουενκα(ισπανια),Μουρθια(Ισπανια),Κλουζ Ναποκα(Ρουμανια) και Μιλανο.
Οκ,το Μιλανο το απορριπτω γιατι ειναι πανακριβο(η κανω λαθος;) και ειμαι μεταξυ Κλουζ κ Ισπανια.
Παντα σκεφτομουν να παω ερασμους νοτια κ φλερταρα με την ιδεα της ισπανιας αλλα το προβλημα ειναι οτι θα ηθελα να παω σε μια μεγαλη πολη(ωστε να χω περισσοτερες επιλογες)..
Και βρισκομαι σε διλλημα..Ισπανια(και σε ποια πολη απτις 2;) και ας παω σε μικρη πολη η Ρουμανια που δεν τρελενομαι με την τοποθεσια..αλλα το Κλουζ με εντυπωσιασε εχω να πω...
Βοηθειααα!!
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Aν και λατρεύω Ισπανία <3 , θα σου πω να διαλέξεις Ρουμανία. Καταρχάς, το Μιλάνο είναι πανάκριβο. Δεύτερον, η Μούρθια (η μεγαλύτερη πόλη από τις προτεινόμενες) δεν είναι και κάτι ιδιαίτερο. Η Κουένκα από την άλλη θεωρώ ότι είναι πολύ μικρή. Η Κλουζ πέρα από του ότι είναι φθηνή, είναι και σε σημείο που σου επιτρέπει τις εξορμήσεις σε πολλούς προορισμούς της κεντρικής Ευρώπης. Επίσης, είναι κάτι διαφορετικό από την Ελλάδα (θέλω να πω ότι η Μούρθια έχει το κλίμα το μεσογειακό, όπως και μεις και λοιπά). Οσο για τη μεγάλη πόλη, γνώμη μου είναι ότι μια πόλη της τάξεως των 500.000 κατοίκων είναι μια χαρά γιατί μετά χάνεσαι και δεν ευχαριστιέσαι όσο θα ευχαριστιόσουν σε μια μικρότερη πόλη (πχ. θα είναι σα να κάνεις φοιτητική ζωή στην Αθήνα). Θέλω να πω ότι σε μια πόλη τέτοιου μεγέθους τα hot spots είναι συγκεκριμένα και χαίρεσαι την ερασμιτοζωή στο έπακρον.
Τέλος πάντων, όπου και να πας καλά θα περάσεις! Μακάρι να ξαναφεύγαμε όλοι για εράσμους όπως εσύ! :) ;)
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Η Cluz είναι πανέμορφη πόλη,οικονομική με έντονη φοιτητική ζωή, πραγματικά έχει τα πιο προσεγμένα και ψαγμένα μέρη για φαγητό και ποτό που έχω δει όχι μόνο στη Ρουμανία αλλά και γενικότερα στην Ευρώπη.Πολύ κοντά σε Ουγγαρία,Σλοβακία, ακόμη και Πολωνία μπορώ να πω οπότε επιλογές για κοντινές αποδράσεις αρκετές.Για Βουδαπέστη νομίζω ότι έχει λεωφορείο καθημερινά γιατί σχεδόν οι μισοί κάτοικοι της είναι Ούγγροι.Το Μιλάνο είναι πανακριβη μεγαλούπολη,δε νομίζω πως ενδείκνυται για εράσμους.Τις ισπανικές πόλεις δεν τις ξέρω για να συγκρίνω αλλά με σιγουριά η Cluz δε θα σε απογοητεύσει.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
+1 για Κλουζ. Γενικά συμφωνώ με τις προλαλήσασες. Μιλάνο πανάκριβο σε όλα, Ισπανία οι πόλεις που αναφέρεις δεν έχουν κάτι ιδιαίτερο.
 

irene13

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Eυχαριστω για τις απαντησεις σας!
Εν τελει,υπαρχει και το Τορινο σαν επιλογη(που δεν το ηξερα τοτε)
και σε λιγες μερες θα πρεπει να αποφασισω.Ειμαι μεταξυ Τορινου και Κλουζ.
Αν και το Κλουζ το ειχα απορριψει σαν επιλογη λογω τοποθεσιας μετα απο οσα μου ειπατε και εσεις το σκεφτομαι πολυ σοβαρα.Διαβασα οτι εχει πολυ ζωη και ενα ευχαριστο κλιμα.
Απο την αλλη σκεφτομαι και το Τορινο γιατι εχω ακουσει καλα λογια.
Θα παω το χειμερινο εξαμηνο,και θελω να παω σε ενα μερος που να εχει ζωη ,πραγματα να κανεις,εκδηλωσεις,συναυλιες κτλ και ευχαριστους και χαρουμενους ανθρωπους.
Επισης με ελκυουν περισσοτερο τα μερη που δεν ειναι τουριστικα η πολυδιαφημισμενα.
Βοηθεια για ακομη μια φορα!! :p( ευχομαι και τελευταια)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ειμαι μεταξυ Τορινου και Κλουζ.
Βοηθεια για ακομη μια φορα!! :p( ευχομαι και τελευταια)
Εμενα θα ειναι σίγουρα η τελευταία. Δεν μπορώ να διαβαζω τετοια σύγκριση. Μια πλουσια μητροπολη του ιταλικου βορρα, σους πρόποδες των Αλπεων με ενα ρουμανικο χωριο...αν πας για φτηνες μπυρες οκ για οτιδήποτε αλλο πληζ give us a break που λενε κ στο χολιγουντ..
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Οπως ειπε ευστοχα και ο Στεφανος παραπανω, δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ των δυο πολεων..

Αν θες φθηνη μπυρα, φοιτητικα parties (underground και μη) και κανα ταξιδι σε Βουκουρεστι, Βουδαπεστη, Λβιβ και Βελιγραδι πας Κλουζ.

Αν θες Ιταλικη φινετσα και κουλτουρα, βιβλιοθηκες, θεατρα, μουσεια, παρκα και Αλπεις, Μιλανο, Βενετσια, Τοσκανη, Μονακο, Γαλλικη Ριβιερα κλπ πας Τορινο..

Εσυ το μαχαιρι, εσυ και το καρπουζι ;)

Good luck!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Οπως ειπε ευστοχα και ο Στεφανος παραπανω, δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ των δυο πολεων..

Αν θες φθηνη μπυρα, φοιτητικα parties (underground και μη) και κανα ταξιδι σε Βουκουρεστι, Βουδαπεστη, Λβιβ και Βελιγραδι πας Κλουζ.

Αν θες Ιταλικη φινετσα και κουλτουρα, βιβλιοθηκες, θεατρα, μουσεια, παρκα και Αλπεις, Μιλανο, Βενετσια, Τοσκανη, Μονακο, Γαλλικη Ριβιερα κλπ πας Τορινο..

Εσυ το μαχαιρι, εσυ και το καρπουζι ;)

Good luck!
Προσθεσε κ τη χαωδη διαφορα των πανεπιστημιων (μια κ δεν ειναι μονο η διασκεδαση στα ενδιαφεροντα ολων...): στην παγκοσμια καταταξη 231 vs 2.800+...
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Πάνε Κλουζάρα να περάσεις καλά. Πριν 7 χρόνια πέρασα ίσως την καλύτερη περίοδο της ζωής μου εκεί(οπότε καταλαβαίνεις ότι είμαι προκατειλημμένος χαχαχα). Γενικά έχει ωραία κοινότητα εράσμους περίπου 150-200 άτομα και μεγάλη κοινότητα αιεσέκ. Επίσης είναι πάρα πολύ κοντά στη Βουδαπέστη οπότε αν βαριέστε πετάγεστε και εκεί. Υποκειμενική η γνώμη μου αλλά για εμένα ήταν ο προορισμός που είχα διαλέξει τότε(δεν υπήρχε Τορίνο βέβαια και δεν ξέρω και τι παίζει εκεί!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.726
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom