Ταξιδι στην Κρητη

tinapeis

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Γύρω Γύρω στην Ανδαλουσία
Ταξίδι-Όνειρο
Σοκότρα
Μένω Χανιά απο το 2003...θα σας πρότεινα τα εξής:

Νομος Χανίων
1)Βορεια μεριά
Μπάλος (πάρτε καραβάκι, δίνεις κατι παραπάνω αλλά γλιτώνεις ΠΟΛΛΗ ταλαιπωρία με το αμάξι, κίνηση, νεύρα κλπ- το μόνο μειονέκτημα είναι οτι δεν ελέγχεις εσύ το χρόνο διαμονής σου εκεί)...αν τελικά πάρετε αμάξι
(προτιμείστε ψηλό) και είστε για καλό κούνημα σε κωλόδρομους προτείνω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ Μένιες και δώστε καμιά ευκαιρία στα Φαλάσαρνα (ΠΑΝΤΑ να τσεκάρετε το καιρο πριν προγραμματίσετε, αλλος καιρος στη πολη και αλλος νοτο/δυτικα)...
2) Νότος
Με 4 μέρες, δυστυχώς περιορίζεστε στα "τουριστικά" μέρη που δεν είναι καθόλου άσχημα, αλλά δεν προλαβαίνετε να δείτε τα πραγματικά διαμάντια του Νότου των Χανίων (Αγ. Παύλος, Γλυκά Νερά, Λουτρό, Δώματα, Κεδρόδασος). Έτσι προτείνω Ελαφονήσι, Φραγκοκάστελο, Σουγια και Ιλλιγγα (Παραδίπλα απο Σφακια που είναι μουφα η παραλία εκεί)

Νομός Ρεθύμνης
Για μένα αξίζει ο Νότος εκεί...αποφύγετε Πρεβέλη, είναι υπερεκτιμημένη...Προτείνω: Αμμόλοφους, Πλακιάς, Τριόπετρα, Λίγκρες, (εκεί ειδικά έχει ένα φοβερό ταβερνάκι...η καλύτερη ρακή στο νότιο ρέθυμνο)


Χρυσή θα άξιζε να πατε για να κανετε στη ζουλα υπεύθυνο ελεύθερο καμπινγκ...τωρα για ενα μπανιο δεν αξιζει χρονικα.

Αν έχεις άλλες απορίες θα χαρώ να προσπαθήσω να τις λύσω...το λινκ που σου εβαλα εχει πολλες πληροφοριες!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.511
Likes
7.700
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
4 μερες χανια πας στις παραλιες που ειδη επελεξες, αλλες 4 Ρεθυμνο οκ οπου σου υπεδειξαν αλλα Βαι ειναι στη αλλη μερια Σητεια δεν προλαβαινεις με τιποτα ειναι σκοτωμα
 

Konkon

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Καλημέρα σας,

Επανέρχομαι στο θέμα, φτάνω 3/8/17 Χανιά και αναχωρώ 10/8/17 από Ηράκλειο.
Το θέμα είναι ότι δεν έχω κλείσει δωμάτια, έχω βέβαια κοινωνικό τουρισμό αλλά δεν ξέρω αν αξίζουν τα παρακάτω που βρίσκονται στους παρόχους.

Χανιά
1) ΜΑΛΙΝΑΚΗ ΔΗΜΗΤΡΑ-ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ Νηρηίδες
2) ΛΥΚΑΣΤΗ
3) ΚΑΡΜΗ
4) ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΑΝΘΕΜΙΣ
5) ΕΛΕΑΝΑ ΒΙΛΛΑ
6) ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΘΕΟΦΙΛΟΣ Ο.Ε
7) Evangelia's Apartments
ΜΑΛΙΝΑΚΗ ΔΗΜΗΤΡΑ-ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΣΟΦΙΑ

Ρέθυμνο
ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΣΠΙΤΙ ΤΩΝ ΚΟΥΡΗΤΩΝ
ΣΤΑΥΓΙΑΝΟΥΔΑΚΗ ΝΙΚΗ
ΒΑΒΙΣ
KRITI STUDIOS
ΤΟ ΛΙΒΑΔΙ

Έχετε να προτείνετε οικονομικά δοκιμασμένα καταλύματα;

Όπως επίσης και για ενοικίαση αυτοκινήτου;

Σας ευχαριστώ,
Κώστας
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
οσον αφορα το αυτοκινητο οποτε πηγαινω κρητη κλεινω αποι τοπικα γραφεια και δεν θελουν ουτε πιστωτικη ουτε εγγυηση.σε περιμενουν στο αεροδρομιο και στο παραδιδουν.απο αναζητηση στο google τα βρισκω αλλα δεν εχω να σου προτεινω καποιο συγκεκριμενο,δεν εχω κρατησει τα τηλεφωνα τους
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.511
Likes
7.700
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
to Lykasth πρεπει να βρισκεται στη Αλμυριδα το Καρμη στο Κολυμπαρι, το Θεοφιλος μεσα στα Χανια στη Παπαναστασιου αλλα ξεχασε το...το ελεανα και ΑΝΘΕΜΙΣ ειναι στο Σταυρο...
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
https://www.booking.com/hotel/gr/kampos-villas.el.html
δεν ξέρω τις τιμές αλλά αυτό εδώ είναι εγγύηση.....υπέροχοι ιδιοκτήτες σε πολύ καλό σημείο το συνιστώ !!

Στόν ίδιο χώρο λειτουργεί παραδοσιακό Κρητικό καφενείο με τοπικές γεύσεις και σπεσιαλιτέ ή για πρωινό
 
Last edited by a moderator:

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλημέρα σας,



Ρέθυμνο
ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΣΠΙΤΙ ΤΩΝ ΚΟΥΡΗΤΩΝ
ΣΤΑΥΓΙΑΝΟΥΔΑΚΗ ΝΙΚΗ
ΒΑΒΙΣ
KRITI STUDIOS
ΤΟ ΛΙΒΑΔΙ

Έχετε να προτείνετε οικονομικά δοκιμασμένα καταλύματα;

Όπως επίσης και για ενοικίαση αυτοκινήτου;

Σας ευχαριστώ,
Κώστας
Στο σπίτι των Κουρητών έχω μείνει, είναι υπέροχο παραδοσιακό πετρόχτιστο στα πρότυπα των παλιών σπιτιών (υπάγεται και σε ένα project από ότι μας είχε πει η ιδιοκτήτρια) και σερβίρει και αυθεντικό κρητικό πρωινό! Βρίσκεται ,δε, σε απόσταση αναπνοής από τις Μαργαρίτες, πανέμορφο χωριό που φημίζεται και για τα εργαστήρια κεραμεικών. Με αφετηρία το συγκεκριμένο δωμάτιο κάνεις και πολύ ωραίες κοντινές εξορμήσεις (πχ στη Μονή Αρκαδίου).
Δεν λέω σε καμία περίπτωση ότι είναι το κατάλυμα για τυπικές καλοκαιρινές διακοπές,αντιθέτως.. εξαρτάται όμως και το τι θέλεις!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Καλημέρα σας,

Επανέρχομαι στο θέμα, φτάνω 3/8/17 Χανιά και αναχωρώ 10/8/17 από Ηράκλειο.
Το θέμα είναι ότι δεν έχω κλείσει δωμάτια, έχω βέβαια κοινωνικό τουρισμό αλλά δεν ξέρω αν αξίζουν τα παρακάτω που βρίσκονται στους παρόχους.

Χανιά
1) ΜΑΛΙΝΑΚΗ ΔΗΜΗΤΡΑ-ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ Νηρηίδες
2) ΛΥΚΑΣΤΗ
3) ΚΑΡΜΗ
4) ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΑΝΘΕΜΙΣ
5) ΕΛΕΑΝΑ ΒΙΛΛΑ
6) ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΘΕΟΦΙΛΟΣ Ο.Ε
7) Evangelia's Apartments
ΜΑΛΙΝΑΚΗ ΔΗΜΗΤΡΑ-ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΣΟΦΙΑ

Ρέθυμνο
ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΣΠΙΤΙ ΤΩΝ ΚΟΥΡΗΤΩΝ
ΣΤΑΥΓΙΑΝΟΥΔΑΚΗ ΝΙΚΗ
ΒΑΒΙΣ
KRITI STUDIOS
ΤΟ ΛΙΒΑΔΙ

Έχετε να προτείνετε οικονομικά δοκιμασμένα καταλύματα;

Όπως επίσης και για ενοικίαση αυτοκινήτου;

Σας ευχαριστώ,
Κώστας
http://www.bestcars-rental.gr/ για ενοικίασή αυτοκινητου
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
μπήκα στη σελίδα που προτείνει η rethimno και αναρωτήθηκα αν το αμάξι το αγόραζα ή απλά το ενοικίαζα.φαρμακείο σκέτο.αρπαχτή κανονική για να βγουν τα σπασμένα της σεζόν.Από ότι είδα τουλάχιστον online, εκτός και αν δίνει άλλες τιμές σε γνωστούς και φίλους ή στο τηλέφωνο.Η δεύτερα σελίδα που προτείνει το μέλος galoz έχει πιο ανθρώπινες τιμές,φυσιολογικές.Πάντα μπαίνετε να κάνετε έλεγχο αγοράς, μην εμπιστευόμαστε απαραίτητα τον κάθε γνωστό.Το να δίνεις 60ευρώ τη μέρα να νοικιάσεις αμάξι Αυγουστο στο Ρέθυμνο κρίμα και άδικο το βρίσκω.Βρωμάει ο τόπος από τέτοια μαγαζιά Κρήτη.Μην πετάμε τζάμπα τα ωραία μας λεφτά.
 
Last edited:

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
μπήκα στη σελίδα που προτείνει η rethimno και αναρωτήθηκα αν το αμάξι το αγόραζα ή απλά το ενοικίαζα.φαρμακείο σκέτο.αρπαχτή κανονική για να βγουν τα σπασμένα της σεζόν.Από ότι είδα τουλάχιστον online, εκτός και αν δίνει άλλες τιμές σε γνωστούς και φίλους ή στο τηλέφωνο.Η δεύτερα σελίδα που προτείνει το μέλος galoz έχει πιο ανθρώπινες τιμές,φυσιολογικές.Πάντα μπαίνετε να κάνετε έλεγχο αγοράς, μην εμπιστευόμαστε απαραίτητα τον κάθε γνωστό.Το να δίνεις 60ευρώ τη μέρα να νοικιάσεις αμάξι Αυγουστο στο Ρέθυμνο κρίμα και άδικο το βρίσκω.Βρωμάει ο τόπος από τέτοια μαγαζιά Κρήτη.Μην πετάμε τζάμπα τα ωραία μας λεφτά.
Συμφωνώ απόλυτα φίλε μου. Και είμαι και από εκεί.
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Μα και γω επειδή είμαι από κει τα λέω.Ειδικά στην Κρήτη πρέπει να προσέχουμε.Οι επιλογές είναι πολλές, οπότε ο πελάτης έχει δυνατότητα με λίγο ψάξιμο να βρει κάτι value for money
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom